Prishtina stoliset për Ditën e Pavarësisë

Nesër Kosova feston Ditën e Pavarësisë, teksa kryeqyteti është stolisur me flamuj.

Në pamjet që ka siguruar Indeksonline, shihet se flamujt e Kosovës janë të vendosur nëpër sheshe.

Kujtojmë se dje, Qeveria në largim ka bërë publike agjendën për Ditën e Pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt.

Në agjendën e aktiviteteve përmendet që të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, janë udhëzuar që t’i stolisin rrugët dhe sheshet kryesore të qyteteve me flamurin e Kosovës. / KultPlus.com

Pëllumbat ”banorët” e vetëm të shesheve simbolike

Për shkak të mbylljes së njerëzve si pasojë e pandemisë së koronavirusit – COVID-19, sheshet simbolike të Stambollit si Taksim, Eyupsultan, Ortakoy dhe sheshi i Xhamisë së Re në Eminonu, u kanë mbetur vetëm pëllumbat.

Qytetarët i kanë lënë sheshet të boshatisura për të respektuar masat kundër pandemisë.

Këto sheshe, ku zakonisht njerëzit ushqejnë pëllumbat, tashmë janë përfshirë nga qetësia për shkak të pandemisë.

Ndërkaq, disa ende vazhdojnë të kujdesen për këta shpendë duke u hedhur ushqim./ atsh/ KultPlus.com