Nesër, filmi ‘Luaneshat e Kodrës’ shfaqet në bulevardin Xhorxh Bush

Qendra Kinematografike e Kosovës ka bërë të ditur se nesër në bulevardin Xhorxh Bush do të shfaqet filmi “Luaneshat e Kodrës”, shkruan KultPlus.

QKK Përmes një postimi në facebook, u ka bërë thirrje të gjithë adhuruesve të filmave që marrin pjesë për të shijuar së bashku emocionet të dhuron sipas tyre filmi.

“Nesër në ora 20:00 do të shfaqet filmi “Luaneshat e Kodrës” në bulevardin Xhorxh Bush.

Ju ftojmë të na bashkoheni, t’a shijoni “Luaneshat e Kodrës” nën qiellin e Prishtinës dhe të rrëmbeheni nga emocionet që dhuron ky film”, thuhet në njoftimin e QKK në facebook./KultPlus.com

Filmi ‘Faust’ shfaqet në Kino Armata

Nesër, me fillim nga ora 19:00 në Kino Armata shfaqet filmi ‘Faust’ me regji të  F. W. Murnau.

Faust është film pa zë i vitit 1926 me regji të F. W. Murnau, i cili analizon traditat e vjetra të legjendës së famshme të Faust si dhe versionit klasik të Goethe. Faust ishte filmi i fundit gjerman i Murnau, pas të cilit ai u zhvendos në Shtetet e Bashkuara për ta bërë regjinë e Sunrise: A Song of Two Humans (1927). Filmi njihet si njëri ndër më të sofistikuarit vizuelisht ndonjëherë, si dhe është klasikë e pa tejkaluar në zhanrin horror.

Friedrich Wilhelm Murnau (1888 – 1931) ishte regjisor gjerman, i influencuar nga Schopenhauer, Nietzsche, Shakespeare dhe shfaqjet e Ibsen të cilat i kishte parë qysh nga mosha 12-vjeçare. Gjatë Luftës së Parë Botërore ai ishte komandant i togut në frontin e lindjes dhe gjithashtu ishte në aviacionin e ushtrisë gjermane. Ai krijoi trillerin me vampirë Nosferatu në vitin 1922, si dhe ekzaminimin e përpiktë të dashurisë në Sunrise (1927) dhe Tabu (1931). Karriera e tij premtuese përfundoi në aksidentin fatal me makinë në vitin 1931.

MURNAU 101
“Faust”
Regjisor: F. W. Murnau
Viti i prodhimit: 1926
Kohëzgjatja: 106 min.
Titra: Gjermanisht/Anglisht/Gazeta Express/KultPlus.com

U shfaq në Pejë filmi turk “Delibal” (FOTO)

Filmi turk “Delibal” i cili kohën e fundit ishte ndjekur me shumë interesim është shfaqur në Pejë.

Kjo shfaqje e organizuar nga Instituti Junus Emre në Pejë, ka mbledh shumë qytetarë nga Peja për të cilët është shfaqur dy herë “Delibal”.
Në të dy seancat e filmit interesimi i qytetarëve pejanë ishte nga 450-500 vetë.

Në hapjen e shfaqjes përfaqësuesi për Institutin Junus Emre Erdem Hamaratli përshëndeti të gjithë të pranishmit dhe i falënderoi ata për interesimin

Në shfaqjen e filmave turk si: “Histori e Gjatë”, filmat e regjisorit turk Semih Kaplanoğu, “Veza”, “Qumështi” dhe “Mjalta”, “Dashuria i do rastësitë”…, të cilët ishin shfaqur më herët në Kino Jusuf Gërvalla interesimi kishte qenë i madh.
Instituti Junus Emre do të vazhdoj me organizimin e ngjarjeve të ngjashme si në Istog ashtu edhe në Gjakovë./ KultPlus.com