Ylli i filmit ‘Shok’, Bajgora ka qëllim të vendosë Kosovën në harta ndërkombëtare

Andi Bajgora ka lindur më 19 korrik 2002, në Prishtinë / Kosovë. Ai njihet më së shumti për rolet e tij në filma të ndryshëm, si filmi i nominuar për Oscar “Shok”, fituesi i disa çmimeve ndërkombëtare dhe pjesëmarrës në disa festivale të ndryshme nëpër botë, shkruan KultPlus.

Është fitues i çmimit për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në “SHOK” nga Mallorca FF.

. Në vitin 2016 është shpërblyer si Ambasador i Artit të Kosovës nga çmimet “FIDES”. Ndërsa në vitin 2017 ishte në top 10 aktorët e Rising Stars të Kosovës në festivalin e filmit PriFest.

Në një intervistë për “UTOPIAN Magazine”, Bajdora ka rrëfyer detaje nga jeta e tij, ku edhe ka treguar se qëllim kryesor është të ngrisë zërin e Kosovës nëpër botë.

“Që kur kam qenë në Oscar nuk po mendoja asnjëherë për asgjë tjetër përpos të arrija më shumë e më shumë. Synim kryesor i imi është ta vendosë Kosovën lartë nëpër botë”, është shprehur ai.

Tutje, aktori tregon se ideja e tij kryesore është të arrijë një pikë të pjekurisë moderne, ku edhe krijon një ekuilibër të mendjes dhe stabilitetin e emocioneve.

Revista Utopiane është një projekt i bërë me zemër dhe dashuri për të bukurën, do të edukojë të gjithë botën të vlerësojë shijen e stilit të lartë përmes provokimit dhe të vërtetës. /KultPlus.com

“Shok” shfaqet të enjten në Akademinë Marubi

Me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Akademia Marubi në bashkëpunimin me Ambasadën e Kosovës në Shqipëri, do të shfaqin filmin “Shok”, shkruan KultPlus.

Me skenar dhe regji nga Jamie Donoughue, filmi ‘Shok’ është filmi i parë shqiptar i nominuar ndonjëherë në çmimet Oscar. Filmi “Shok” flet për një ngjarje të vërtetë gjatë luftës në Kosovë derisa dy shokë vënë në provë shoqërinë e tyre, gjatë luftës për mbijetesë.

“Shok” është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, ndërsa në kohën prej njëzet e një minuta, sa zgjatë gjithsejtë ky film, luajnë edhe aktorët: Lum Veseli, Andi Bajgora, Melihate Qena, Luan Kryeziu, Astrit Kabashi, Xhevdet Jashari, Armond Morina, Aurita Agushi, Sunaj Raça, Eni Cani, Kushtrim Sheremeti, Fisnik Ademi, Besnik Krapi dhe Ardit Tahiri.

Publiku nga Tirana mund ta shohin këtë film këtë të enjte duke filluar nga ora 19:00, në Akademinë Marubi./ KultPlus.com