Historia e Shrek-ut, si u frymëzua nga një person i vërtetë

Është interesante të theksohet se Shrek, personazhi popullor i animuar që të gjithë e njohim dhe e duam, ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me një person të jetës reale, i njohur si Engjëlli Francez. Po, e lexuat mirë. Megjithatë, diçka shumë tragjike i ndodhi atij, e cila frymëzoi krijimin e këtij personazhi të dashur që njohim sot si Shreku i vetëm dhe zemërmirë. Le të shohim se si u bë ai.

Njihuni me personin që përflitet se ka frymëzuar Shrekun.

Maurice Tillet ishte një yll i shquar i mundjes gjatë viteve 1930 dhe 1940. Pavarësisht se u quajt ” Engjëlli francez ” nga miqtë e tij të fëmijërisë për shkak të flokëve të tij bjonde dhe fytyrës engjëllore, Tillet u diagnostikua me akromegali në moshën 17-vjeçare. Ky çrregullim hormonal shkakton rritje të tepërt të kockave, veçanërisht në duar, këmbë dhe fytyrë.

Pas shpërthimit të rritjes së Tillet-it të shkaktuar nga akromegalia, fotot e tij tregojnë një ngjashmëri të jashtëzakonshme me Shrekun, personazhin e dashur nga filmi i vitit 2001. Pavarësisht ëndrrës së tij të fëmijërisë për t’u bërë avokat, Tillet iu bashkua marinës franceze dhe më vonë ndoqi një karrierë në mundje profesionale në 1937.

Sa më shumë që Tillet përpiqej të bënte një jetë normale, gjendja e tij vazhdonte të përparonte.

Pavarësisht pamjes së tij të pazakontë, Maurice Tillet bëri një jetë të jashtëzakonshme dhe u përshtat me sfidat e shkaktuara nga gjendja e tij. Fatkeqësisht, gjatë jetës së tij, trajtimet e disponueshme për akromegalinë ishin të kufizuara dhe ndërsa gjendja e tij përparonte, sistemi i tij kardiovaskular u përpoq të vazhdonte me rritjen e vazhdueshme të trupit të tij. Si rezultat, Maurice u dobësua dhe forca e karakterit të tij si “Engjëlli Francez” filloi të bjerë.

Maurice punoi me Louis Linck për të krijuar disa buste suvaje të fytyrës së tij gjatë rënies së shëndetit të tij. Këto buste kishin për qëllim të shërbenin për 2 qëllime. Së pari, për të përkujtuar karrierën e tij në mundje dhe së dyti, për të dokumentuar sesi akromegalia ndikon në trupin e njeriut. Bustet, të cilat tani janë në posedim të Sallës së Famës Ndërkombëtare të Mundjes Pro, shërbejnë si një testament për guximin dhe qëndrueshmërinë e Maurice përballë gjendjes së tij.

Maurice Tillet ndërroi jetë në moshën 50-vjeçare më 4 shtator 1954, për shkak të një ataku kardiak si pasojë e akromegalisë së tij. Është përfolur gjerësisht se pamja unike e Maurice shërbeu si frymëzim për dizajnin e personazheve të Shrek. Ndërsa DreamWorks Animation nuk e ka konfirmuar kurrë këtë, ngjashmëritë midis 2 personazheve është e vështirë të injorohen. Maurice dhe Shrek të dy refuzuan të lejonin që pamja e tyre jokonvencionale t’i përcaktonte ata dhe vazhduan të bënin jetë të jashtëzakonshme.

Ndërsa Maurice Tillet do të mbahet mend gjithmonë për pamjen e tij, trashëgimia e tij shkon përtej kësaj. Ai ishte një mundës i kompletuar dhe një individ elastik që e përballoi gjendjen e tij me guxim dhe dinjitet. Nëpërmjet internetit, Maurice do të mbahet mend përgjithmonë si njeriu që frymëzoi personazhin e preferuar të të gjithëve, Shrek./abcnews.al/ KultPlus.com

Filmat e animuar më të shikuar ndër vite

Janë të shpeshta renditjet që bëhen për filmat më të ndjekur, në kategori të ndryshme si komedi, aksion, thriller, horror por së fundmi edhe ata të animuar.

Duke parë fitimet që filmat e animuar po marrin dhe klasifikimet e tyre në top lista bën që shumë regjisorë t’i kushtojnë rëndësi krijimit të tyre.

Më poshtë CBC ju rendit listën e serive të animuara më të shitura në Box Office, transmeton KultPlus.

Frozen

Disney vuri një bast shumë të vështirë me këtë produksion, një prodhim origjinal nga autori Hans Christian Andersen, me titull “Frozen”. Basti u fitua sepse “Frozen” është filmi i animuar më i shitur, me një fitim prej 1.27 miliardë dollar.

Toy Story

Episodi final i “Toy Story” ka qenë shumë sfidues, sepse Andi u rrit dhe i duhej të hiqte dorë nga të gjitha lodrat e tij të fëmijërisë. Si fëmijë dhe të rritur kanë qeshur dhe qarë me këtë seri. Fitimet e filmit arritën në 1 miliard dollarë.

Minions

Që në krijimin e serisë së parë pritej një fitim i jashtëzakonshëm i “Minions”, madje se do të kalonte edhe atë të “Frozen” apo “Toy Story”. Gjithashtu konsiderohet si një nga titujt e filmave të animuar më të ndjekur në 11 shtete.

The Lion King

Edhe pse është krijuar në një epokë tjetër, me një format të ndryshëm vizatimi dhe një listë të përzgjedhur me kujdes këngësh, The Lion King është një ndër serialet që është parë nga të gjithë. Fitimet e tij ishin afërsisht 987 milionë dollarë.

Finding Memo

Historia e një peshku të vogël që largohet nga shtëpia është parë me mijëra herë nga fëmijët dhe mendohej se kjo seri nuk kishte nevojë për një tjetër episod, por nuk është kështu. Fitimet e filmit ishin afërsisht 937 milionë dollarë.

UP

Pjesa e parë që zgjat 10 minuta dhe tregon gjithë historinë e Carl Fredricksen dhe bashkëshortes së tij, është një nga pjesët më prekëse në gjithë historinë e filmave të animuar, edhe pse nuk është e shoqëruar me muzikë. Ky është një nga ata filma që nuk ka nevojë për seri të tjera. Fitimi ishte 731 milionë dollarë.

Shrek

Një nga filmat më të suksesshëm ishte edhe  “Shrek”, me të cilin Dream Works Animation bëri një paraqitje të denjë. Fitimet e kësaj serie të animuar ishin 920 milionë dollarë. / KultPlus.com

20 vjet nga premiera e filmit të animuar ‘Shrek’

Filmi i parë Shrek doli në vitin 2001, gjashtë vjet pasi të drejtat u fituan fillimisht nga DreamWorks.

Shrek-u është protagonisti i filmit, i historisë së tij, një shembull kryesor i anti-heroit në veprim.

Ai heziton ta braktisë moçalin e tij, e jo më të rrëzojë Farkuadin, mbretin antipatik. Të gjitha veprimet e tij janë të motivuara thjesht nga dëshira për të fituar moçalin dhe, më vonë dashurinë për Fionën.

Ky ndërtim karakterial siguron një thelb emocional, i cili, së bashku me mësimin e rëndësishëm që marrim nga dialektika e personazhit të Shrekut, na bën që ne të lidhemi me të në një nivel përjetimi. Me pak fjalë, ne interesohemi dhe kujdesemi për Shrekun.

Në të vërtetë, historia e Shrekut fillon me një libër të vitit ’90-të nga William Steig, me titull thjesht “Shrek”.

Jo shumë fansa të filmit janë në dijeni të kësaj vepre, ndërsa ndikimi kulturor i këtij libri është i papërfillshëm. Rëndësia e saj është e kufizuar në të qenit thjesht gjeneza e Shrekut, pasi ne e kemi njohur atë nëpërmjet filmit.

Të gjithë elementët e Shrekut modern janë në libër. Karakteristikat e gomarit dhe Fiona për shembull. Ashtu si prindërit e Shrekut, të cilët mungojnë dukshëm në përshtatjen filmike.

Pamja e Shrekut është e ngjashme, por jo identike. Shenja dalluese me veshët si lepur janë, së bashku me lëkurën e gjelbër.

Por, në punën e ilustruar të Steig, Shreku paraqet një përplasje të çuditshme në kokën e tij.

Evolucioni i Shrekut është i rëndësishëm. Shreku i Steig është një krijesë e tmerrshme, duke e marrë direkt nga rrënjët mitologjike dhe folklorike indoevropiane (etimologjia e saktë e “ogre” është e paqartë).

Shreku Modern është një krijesë mjaft e arritshme, e cila, në të njëjtën kohë, shfaq të dyja tiparet arketipike të Ogresit dhe, në të njëjtën kohë, i nxjerr ato në mënyrë të qartë për satirë.

Prandaj, Shreku modern ka lindur nga ballafaqimi i të dyve.

Të drejtat për një përshtatje filmike të Shrekut të Steig-ut u blenë nga Steven Spielberg në 1991. Sidoqoftë, ai neglizhoi të bënte gjë me të, dhe të drejtat u rifituan në 1995 nga Jeffrey Katzenberg, bashkëthemelues i DreamWorks.

Arsyeja se pse Spielberg nuk bëri asgjë me Shrek është një pyetje interesante. Sidoqoftë, duhet të vërejmë se Spielberg vetë e pa qartë vlerën e Shrekut.

Një nga regjisorët më të njohur të filmave mendonte se ky anti-hero i madh mbartte vlera. A ishte Shreku i rreshtuar për të qenë ET-ja i ardhshëm? Në çdo rast, DreamWorks ishte studio e re asokohe.

Shreku nuk ishte shëtitja e tyre e parë e animuar, por ishte padyshim i pari që pati brohoritje absolute në debutimin e zakonshëm.

Filmi i parë Shrek doli në vitin 2001, gjashtë vjet pasi të drejtat u fituan fillimisht. Në vend që të zbresë ose në një rrugë tradicionale të animacionit ose në një hibrid të veprimit të drejtpërdrejtë/CGI, Shrek u animua plotësisht duke përdorur kompjuterin për të krijuar imazhet.

Sot ne e marrim këtë si të mirëqenë – me Disney/Pixar që është kampioni aktual në këtë spektër, por në atë kohë ishte një gjë e rrallë, shkruan Medium.

Në këtë mënyrë, Shrek fjalë për fjalë kapërceu tranzicionin analog-digjital, çka përbën një trashëgimi të rëndësishme në historinë kinematografike.

Rezultati i përshtatjes së kësaj qasjeje ishte një film shumë i bukur që audiencat ishin në gjendje ta përjetonin në një mënyrë të re dhe emocionuese. Unë argumentoj se lidhja Shrek-audiencë shkon më thellë se kjo.

Audiencat lidheshin me Shrek në një nivel themelor, kryesisht të nënvetëdijshëm. Ne mund ta shohim këtë përmes një analize se si Shrek paraqitet në Shrek.

Siç u tha më parë, Shreku modern është një karakter shumë më i pastër dhe i arritshëm sesa Shreku i Steig. Gjithçka rreth tij është e rrumbullakosur në modelin e karakterit, pavarësisht se gjoja është një Ogre i neveritshëm. Kjo shtrihet edhe në aspekte të tjera të karakterit.

Në vend që të ketë një personalitet të neveritshëm, Shrek tregohet që është një personazh vërtet i butë, i cili detyrohet të futet në situata poshtërimi nga përndjekja e një shoqërie që i frikësohet atij.

Për ta sqaruar, Shrek është një personazh i fuqishëm, sepse u drejtohet pritshmërive tona estetike në një mënyrë jashtëzakonisht elegante.

Ne qeshim me batutat e tij, simpatizojmë dëshirën e tij për një jetë të thjeshtë dhe dashurinë për Fionën, ndërsa në të njëjtën kohë pritshmëritë tona sfidohen.

Shrek është heroi më pak i mundshëm, por përfundon duke shpëtuar ditën shumë herë. Në këtë pikë, vlen të përmendet toni i humorit në filmat Shrek, të vendosur në filmin e parë të Shrek-ut. Ne tashmë kemi mbuluar se si Shrek lind nga kontradiktat, por zbulojmë se ky parim vlen për gjithçka tjetër në film.

Vendosja e filmit është Far Far Away, një vend ku jetojnë personazhet e përrallave, por gjithmonë me një përmbysje. / KultPlus.com