Fillon festivali i ansambleve folklorike në Stamboll

Ka filluar ditën e sotme në Stamboll edicioni i 23-të i festivalit më të madh të ansambleve folklorike Bujukçekmexhe. Pjesë e programit të këtij viti është edhe Ansambli Shtetëror i Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare nga Republika e Maqedonisë së Veriut, i cili ngjitet në skenë pas fitores në festivalin e Budapestit në Hungari.

“Çdo vit, ne përpiqemi të zgjerojmë Festivalin tonë Ndërkombëtar të Kulturës dhe Artit në Stamboll Büyükçekmece, i cili do të organizohemi për herë të 23 këtë vit.

Duke bashkuar artistë nga e gjithë bota dhe artistë vendas dhe duke mbushur çdo pjesë të Stambollit me kulturë dhe art, ky festival i madh premton një javë të mrekullueshme të mbushur me pikturë, muzikë, kërcim, skulpturë dhe dhjetëra degë arti”, thotë presidenti i festivalit Hasan Akgun.

Ky festival i themeluar në vitin 2000 këtë vit ngjit në skenë pjesëmarrës nga 25 shtete nga e gjithë bota.. Në vitin 2003, festivali i bë pjesë e Shoqatës së Festivaleve Botërore të Vallëzimit të UNESCO-s. Ndërsa është vlerësuar 3 herë rresht si festivali tradicional më i mirë në botë. / KultPlus.com

Në Stamboll mbahet protestë kundër NATO-s

Një protestë anti-NATO është mbajtur të mërkurën në Stamboll të Turqisë, kur Rusia po vazhdon pushtimin e Ukrainës tash e një javë. Nëpër botë janë mbajtur protesta kundër luftës duke kundërshtuar pushtimin nga Rusia. Por, në Turqi është fajësuar NATO për luftën atje dhe është kërkuar që Turqia të largohet nga ajo, raporton AP.

“Rroftë partia komuniste e Turqisë”, “Mos u përkul, thuaji jo luftës”, “NATO, largohu nga Turqia”, kanë qenë disa nga shkrimet në pankartat e tyre.

Rreth 200 persona ishte pjesëmarrës në protestën e organizuar nga Partia Komuniste e Turqisë.

 “Ne jemi kundër NATO-s sepse NATO nuk i sjell asgjë vendit tonë përveç shkatërrimit. NATO-ja është organizatë e luftës”, tha protestuesi, Hikmet Kahraman.

Me brohoritma “NATO, jashtë Turqisë” është përcjellë protesta.

“NATO përfitoi nga operacioni i Rusisë në Ukrainë. Ne nuk jemi mbështetës të Rusisë. Nuk e mbështesim luftën. Ne duhet t’i themi stop agresionit të NATO-s, agresionit racist. Ne kemi një përgjegjësi. Ne jemi një shtet që është anëtar i NATO-s dhe besojmë se duhet të largohemi nga NATO menjëherë”, ka thënë një protestues tjetër, Anil Cinar.

Turqia, anëtare e NATO-s, ka kritikuar agresionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, por gjithashtu është përpjekur që të balancojë lidhjet e afërta me Ukrainën me interesin që të mos prishë marrëdhëniet ekonomike me Rusinë.

Ukraina nuk është anëtare e NATO-s dhe aleanca 30-anëtarëshe nuk po intervenon direkt në luftë. / KultPlus.com

125 vite nga botimi i “Alfabetares së gjuhës shqipe”

Më 27 shkurt të vitit 1897 u botua në Stamboll “Alfabetarja e gjuhës shqipe”, e cila u botua me nismën e atdhetarëve Sami Frashërit, Jani Vretos e Pashko Vasës.

Ishte një nga veprimtaritë më të rëndësishme të patriotëve shqiptarë të Stambollit, të cilët më 12 tetor 1879 themeluan “Shoqërinë e të Shtypurit të Shkronjave Shqip”, shoqëri kulturore, që kishte për synim të nxiste zhvillimin e kulturës në gjuhën shqipe dhe ta vinte atë në shërbim të çështjes së çlirimit kombëtar nga Turqia, raporton koha.net.

Me alfabetin, plotësohej një nga kërkesat bazë për përhapjen e propagandës atdhetare dhe i hapte rrugën botimeve të para serioze të Rilindjes sonë Kombëtare. Në gjirin e saj bashkëpunuan ngushtësisht myslimanë të mëdhenj si vëllezërit Frashëri, katolikë të shquar, si Pashko Vasë Shkodrani, e ortodoksë të mësuar e atdhetarë si Jani Vreto, ishte pra model i bashkëpunimit ndërmjet feve në shërbim të Atdheut, shkruan ksp.

Gjithsesi çështja e alfabetit të shqipes do të zgjidhej përfundimisht vetëm me Kongresin e Manastirit, që u mblodh më 14 nëntor 1908, ku u hartua një alfabet i ri me shkronja latine. Është alfabeti që përdorin edhe sot e kësaj dite gjithë ata, të cilët shkruajnë shqip./ KultPlus.com