22 vjet nga vrasja e aktores Adriana Abdullahu nga forcat serbe

Sot shënohet 22 vjetori i vrasjes makabre të aktores Adriana Abdullahu, e cila u vra në mars të vitit 1999 nga sulmi i forcave serbe në një kafiteri në Prishtinë, pak para fillimit të bombardimeve të NATO-s, shkruan KultPlus.

Adriana ishte një aktore e talentuar, plot jetë e e dashur për të gjithë. Kishte fatin të shëtiste botën dhe kjo e kishte kultivuar edhe më shumë personalitetin e saj kulturorë e social.

Me rastin e përvjetorit të vdekjes së Adrians, teatri i qytetit të Ferizajt që njëkohësisht mban emrin e aktores, e ka kujtuar atë përmes një postimi në facebook ku shprehin krenarinë e tyre që teatri mban emrin e aktores.

“Prindërit e kolegët e saj e përshkruajnë si një vajzë të hareshme e me dell humori të rrallë. Buzëqeshja dhe perspektiva e aj u ndërprenë dhunshëm nga një sulm i papritur i forcave serbe në një lokal ku Adriana dhe miqtë e saj takoheshin mbrëmjeve, kështu duke shuar një shpirt artisteje, e një vajzë që ishte shembull emancipimi e progresi shoqëror. Sot, teatri i Ferizajt, mban me krenari emrin “Teatri Adriana” dhe në vazhdimësi mëton të kujtoj e të afirmoj vlerat e saja  njerëzore e artistike”. / KultPlus.com

Teatri i Ferizajt rihap dyert me “Kontrolli dhe makina e dashurisë”

Pas më shumë se katër muajve, teatri i qytetit në Ferizaj ka rihapur dyert për publikun.

Në sallën ku duartrokitjet kishin munguar për një kohë të gjatë, në një orar të pazakontë, të mërkurën mbrëma u shfaq premierë drama “Kontrolli dhe makina e dashurisë”.

Duke vënë dyshime në moralin dhe vlerat njerëzore me të cilat funksionon shoqëria e sotme, kjo shfaqje me tekst dhe regji të Besim Ugzmajlit u inskenua në teatrin “Adriana” në prani të vetëm 50 shikuesve, të cilët ishin të pajisur me masa mbrojtëse ndaj virusit Covid-19.

E panjohura dhe kalkulimi i çifteve për zhvillimin e dashurinë me anë të të mirave materiale janë ndër temat që trajton kjo shfaqje.

Në këtë shfaqje janë angazhuar dymbëdhjetë aktorë.

Drama u mirëprit nga njohësit e teatrit, që ishin prezentë në shfaqjen e premierës.

“Kontrolli dhe makina e dashurisë” është premiera e parë e këtij viti, e prezantuar nga teatri “Adriana” në Ferizaj. Koha.net / KultPlus.com