NASA nis teleskopin e parë hapësinor të Izraelit

Teleskopi i parë hapësinor i Izraelit, ULTRASAT, do të lëshohet nga NASA në orbitën e lartë të Tokës në vitin 2026, njoftuan Agjencia Hapësinore e Izraelit dhe NASA.

ULTRASAT do të ketë një fushë shikimi të paprecedentë, do t’u mundësojë më mirë shkencëtarëve të zbulojnë burimet kalimtare të dritës dhe të matin dritën ultravjollcë në mënyra që nuk mund të maten në Tokë.

Këto aftësi do të rrisin kërkimin mbi subjektet astronomike si supernova, galaktikat aktive, burimin e valëve gravitacionale dhe formimin e yjeve nga vrima masive të pasme.

Nisja është pjesë e një partneriteti të ri midis NASA-s dhe Ministrisë së Inovacionit, Shkencës dhe Teknologjisë të Izraelit.

“Ky është një projekt përparimtar që e vendos Izraelin në ballë të kërkimit global”, tha Eli Waxman, astrofizikan në institutin e shkencave ”Weizmann” dhe kryeeksplorator i ULTRASAT.

”Organet kryesore ndërkombëtare si NASA dhe instituti i kërkimit DESY i janë bashkuar këtij projekti të udhëhequr nga Izraeli si partnerë, duke njohur rëndësinë e tij shkencore. Ata po investojnë burime të konsiderueshme në ndërtimin dhe lëshimin e satelitit për t’u bërë pjesëmarrës aktivë në këtë mision me akses në produktet e tij shkencore. Është një partneritet i drejtuar nga shkenca”, theksoi Waxman.

ULTRASAT pritet të ketë një ndikim të gjerë, përtej zbulimeve të tij shkencore.

Suksesi i misionit do të demonstrojë mundësinë e arritjes së përparimeve shkencore duke përdorur satelitë të vegjël dhe relativisht të përballueshëm (rreth 90 milionë dollarë, për anijen dhe instrumentin) dhe do t’i hapë rrugën nismave hapësinore të ardhshme të Izraelit./ atsh / KultPlus.com

Teleskopi më i fuqishëm në botë jep imazhin e ri të ”Galaxy Cartwheel”

Teleskopi Hapësinor James Webb ka dërguar një imazh të ri të galaktikës Cartwheel, e vendosur rreth 500 milionë vite dritë larg, sipas një deklarate nga agjencia hapësinore amerikane NASA.

Galaktika përbëhet nga dy unaza, një unazë e brendshme e ndritshme që përmban një sasi të madhe pluhuri të nxehtë dhe një unazë me ngjyrë përreth.

”Imazhi tregon se galaktika është në një fazë “shumë kalimtare” dhe do të vazhdojë të transformohet”, tha NASA.

Teleskopë të tjerë, duke përfshirë Teleskopin Hapësinor Hubble, kanë ekzaminuar më parë Cartwheel, thuhet në deklaratë.

“Galaktika dramatike është mbuluar me mister, ndoshta fjalë për fjalë, duke pasur parasysh sasinë e pluhurit që errëson pamjen. Webb, me aftësinë e saj për të zbuluar dritën infra të kuqe, tani po zbulon njohuri të reja mbi natyrën e Cartwheel”, theksoi NASA.

Imazhi i fundit vjen rreth dy javë pasi teleskopi transmetoi imazhin më të thellë dhe më të mprehtë infra të kuqe të universit të largët deri më sot.

James Webb është teleskopi më i fuqishëm në botë dhe është ndërtuar bashkërisht nga agjencitë hapësinore në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. / Express / KultPlus.com

Teleskopi kap pamje të rralla të Diellit

Pamjet e një teleskopi të fuqishëm në Hawaii, kanë shfaqur detaje të rralla të sipërfaqes së Diellit.

Dielli është kapur nga teleskopi i vendosur në malin vullkanik Maui, tre mijë metra në lartësi mbidetare.

Image

Detajet e reja ofrojnë më shumë të dhëna për Diellin dhe ndikimin që ka në Tokë.

Në një pamje të turbullt mund të vërehet gazi që mbulon pjesën më të madhe të diellit, që është 93 milionë milje larg Tokës, transmeton KTV.

Brenda strukturave të ngjashme si qeliza, që kanë madhësinë e shtetit të Teksasit, mund të shihen plasmat e nxehta që ftohen dhe fundosen në sipërfaqen e errët të diellit.

Shpërthimet magnetike që ndodhin në diell mund t’i pengojnë satelitët, bllokojnë GPS-ët dhe mund të ndikojnë në rrugëtimin e ajrit nëpër tokë.