Aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021, Instagram mbetet mbrapa për të dytin vit

Mediat sociale vazhduan të kenë një ndikim të madh në jetën e njerëzve edhe këtë vit, kështu që nuk është çudi që aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021 ishin kryesisht aplikacionet e mediave sociale.

Sipas statistikave të publikuara nga Appfigures, TikTok u rendit në vendin e parë, me më shumë se 586 milionë abonentë të rinj që e shkarkuan aplikacionin këtë vit.

Instagrami nuk ishte shumë mbrapa me 566 milionë shkarkime.

Aplikacionet Meta – Facebook dhe WhatsApp – u renditën në vendin e tretë dhe të katërt, me 474 milionë dhe 444 milionë shkarkime, respektivisht.

Telegram shtoi 365 milionë përdorues të rinj, të nxitur pjesërisht nga polemika rreth privatësisë së WhatsApp.

Snapchat, Messenger, Zoom, Capcut dhe Google Meet ishin pjesë e Top 10-shes në listën e shkarkimeve më të shpeshta. / KultPlus.com

Rivalizimi i TikTokut çon pasurinë e Zuckerbergut në 100 miliardë dollarë

Themeluesi i Facebookut, Mark Zuckerberg, ka arritur në pasurinë prej më shumë se 100 miliardë dollarësh, pasi ka lansuar një veçori të re për të rivalizuar direkt rrjetin social TikTok.

Të mërkurën, Facebooku lansoi veçorinë “Instagram Reels”, me të cilën shijoi rritje të vlerës së aksioneve prej 6 për qind të enjten. Zuckerbergu ka 13 për qind të aksioneve në kompani.

Me këtë rast, Zuckerberg iu bashkohet Jeff Bezosit të Amazonit dhe Bill Gatesit të Microsoftit në listën ekskluzive të “miliarderëve me më shumë se 100 milionë dollarë pasuri”.

Pasuria personale e Zuckerbergut u rrit për 22 miliardë dollarë këtë vit, sipas Bloombergut. / KultPlus.com