TikTok ‘sfidon’ X dhe Threads me postime vetëm me tekst

Aplikacioni në pronësi kineze thotë se funksioni i ri u jep përdoruesve “një mënyrë tjetër për të shprehur veten”.

Aplikacioni i transmetimit të videove TikTok do të ofrojë postime vetëm me tekst pasi bëhet gjigandi më i fundit i teknologjisë për të sfiduar X, platformën Twitter të riemërtuar të Elon Musk. Aplikacioni në pronësi kineze thotë se funksioni i ri u jep përdoruesve “një mënyrë tjetër për të shprehur veten”.

Në fillim të këtij muaji, TikTok lançoi një shërbim të ri transmetimi muzikor për platformat rivale si Spotify dhe Apple Music. Njoftimi vjen pasi Twitter hoqi logon e famshme të zogjve blu dhe kaloi në një X bardh e zi.

Përdoruesve të TikTok tani do t’u ofrohen tre opsione në aplikacion – nëse do të postojnë foto, video ose tekst.
Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të personalizojnë postimet duke shtuar zë, vendndodhje ose Duet, të cilat janë reagime video ndaj postimeve të përdoruesve të tjerë të TikTok.

“Këto veçori e bëjnë atë që postimet tuaja me tekst të jenë po aq dinamike dhe interaktive sa çdo postim video ose foto,” tha TikTok në një deklaratë.

Ajo erdhi vetëm disa javë pasi TikTok, i cili është në pronësi të ByteDance të Kinës, lançoi një shërbim të ri transmetimi muzikor, TikTok Music, në Brazil dhe Indonezi. Javën e kaluar, kompania lëshoi ​​gjithashtu një version beta të shërbimit në Singapor, Meksikë dhe Australi.

Një zëdhënës tha se do t’i lejojë përdoruesit të “dëgjojnë, ndajnë dhe shkarkojnë muzikën që kanë zbuluar në TikTok, si dhe të ndajnë këngët dhe artistët e tyre të preferuar me komunitetin e tyre TikTok”.

Aplikacioni po teston veçori të tjera , duke përfshirë një modalitet të ri peizazhi me përdorues të zgjedhur në mbarë botën. Platformat e njohura të mediave sociale si Facebook, Instagram dhe Threads e Metës, si dhe X e zotit Musk, tashmë mbështesin postimet me tekst.

Në fillim të këtij muaji, shefi i Meta, Mark Zuckerberg tha se platforma Threads e kompanisë së tij kishte regjistruar më shumë se 100 milionë përdorues në më pak se pesë ditë.

Më 5 korrik, Threads doli drejtpërdrejt në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Android në 100 vende, përfshirë MB. Gjithashtu këtë javë, zogu blu në rrjetin social Twitter u zëvendësua nga një logo me një X të bardhë në një sfond të zi. / KultPlus.com

TikTok merr vendimin e rëndësishëm për përdoruesit nën 18 vjeç

TikTok do të kufizojë kohën e përdorimit të aplikacionit në 60 minuta në ditë për përdoruesit që janë nën 18 vjeç.

Aplikacioni, i cili është në pronësi të kompanisë kineze “ByteDance”, pritet ta aplikojë këtë risi që prej javës së ardhshme. Kompania ka thënë se kjo masë e re do të bëjë që përdoruesit të qëndrojnë nën kontroll dhe të mos krijojnë varësi.

Përdoruesit në këtë aplikacion duhet të jenë mbi 13 vjeç për t’u regjistruar. Ata deri në moshën 18 vjeçare do të marrin një njoftim me një përmbledhje të kohës që kanë qëndruar në këtë aplikacion gjatë një jave.

Megjithatë, një vendim i tillë mbetet për t’u parë nëse do të japë rezultat, pasi menjëherë përdoruesit nën 18 vjeç kanë nisur të mendojnë për gjetjen e mënyrave alternativë për të shmangur këtë kufizim. “Më falni, por unë kam 16 emaile dhe 12 llogari në TikTok”, shkruan një përdorues i këtij rrjeti social./ a2cnn / KultPlus.com

TikTok në probleme serioze, paditet dhe akuzohet për dështim të mbrojtjes së privatësisë

Aplikacioni popullor i mediave sociale TikTok është paditur nga shteti amerikan i Indianës, përcjell KultPlus.

Prokurori i përgjithshëm i saj Todd Rokita ka akuzuar kompaninë bashkëpunuese të TikTok, ByteDance, për shkelje të ligjeve të shtetit për mbrojtjen e konsumatorëve.

Shteti pretendon se aplikacioni nuk arrin të mbrojë të rinjtë dhe privatësinë, shkruan BBC.

Sidoqoftë, TikTok tha se konsideron mirëqenien e të rinjve në politikat e saj dhe se janë të bindur se mund të kënaqin shqetësimet e sigurisë kombëtare të SHBA.

Indiana ngriti dy padi të mërkurën. I pari pretendon se aplikacioni i ekspozon përdoruesit e rinj ndaj përmbajtjeve të papërshtatshme.

Në ankesën tjetër, aty gjithashtu pretendohet se TikTok nuk zbulon potencialin e qeverisë kineze për të hyrë në informacione të ndjeshme të konsumatorëve.

“TikTok është një ujk në petkun e deleve”, sipas dokumenteve të gjykatës.

“Për sa kohë që TikTok lejohet të mashtrojë konsumatorët e Indianës në lidhje me rreziqet ndaj të dhënave të tyre, ata konsumatorë dhe privatësia e tyre janë pre e lehtë.”

Ankesa thotë se algoritmi i aplikacionit promovon një sërë përmbajtjesh të papërshtatshme, “që përshkruajnë alkoolin, duhanin dhe drogën; përmbajtje seksuale, lakuriqësi dhe tema sugjestive; dhe fyerje të forta”.

Ai gjithashtu pretendon se mashtron përdoruesit e rinj me vlerësime të moshës 12 vjeç e lart në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google.

Indiana po kërkon një urdhër kundër praktikave të saj dhe dënime civile kundër kompanisë për “sjelljen e saj të padrejtë dhe mashtruese”.

Një zëdhënës i TikTok tha se “siguria, privatësia dhe siguria e komunitetit tonë është prioriteti ynë kryesor”.

Aplikacioni ka veçori kufizuese për moshën dhe kontroll prindëror, tha firma, dhe kompania po investon në kontrolle të mëtejshme të përmbajtjes.

Përveç kësaj, ata thanë se TikTok ishte i bindur se mund të adresonte “të gjitha shqetësimet e arsyeshme të sigurisë kombëtare të SHBA”.

Njoftimi i padive vjen pasi shtetet e tjera amerikane kanë hartuar legjislacionin për të ndaluar TikTok. Teksasi, Dakota e Jugut dhe Karolina e Jugut kanë ndaluar përdorimin e TikTok në pajisjet e qeverisë shtetërore.

Muajin e kaluar, kreu i FBI-së ka thënë se TikTok përbën një shqetësim për sigurinë kombëtare.

Administrata Biden ka qenë në bisedime me zyrtarët e TikTok për muaj të tërë ndërsa ata përpiqen të arrijnë një marrëveshje të sigurisë kombëtare për të mbrojtur të dhënat e qindra miliona përdoruesve të saj në SHBA.

TikTok po përballet gjithashtu me sfida ligjore diku tjetër. Në Mbretërinë e Bashkuar, kompania e mediave sociale mund të përballet me një gjobë prej 29 milion dollarë për dështimin në mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve kur ata përdorin platformën. /KultPlus.com

Rita Ora i tregon gjithë botës origjinën e saj shqiptare me vallëzimin në ‘TikTok’ (VIDEO)

Rita Ora ka bërë publikimin e një videoje në rrjetin e njohur social “Tik Tok”, duke kërcyer me një këngë në valle e me shami në dorë, shkruan KultPlus.

Me shami në dorë dhe duke kërcyer valle, ajo kërcen nën ritmet e këngës që është bërë virale “Love Nwantiti” me remixin shqiptar të këngës “Habibi”.

“Duhet ta bëja këtë vallëzim, Mian Twins më inspiroi përpara (duke përfshirë edhe flamurin e shqipërisë)”, shkroi ajo në TikTok.

Më poshtë mund të shikoni videon e Rita Orës. /KultPlus.com

@ritaora I had to…my faves I follow @miantwins inspired me 🇦🇱 all the way baby! #fyp #foryoupage ♬ original sound – Sxsryion21 ❧

Aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021, Instagram mbetet mbrapa për të dytin vit

Mediat sociale vazhduan të kenë një ndikim të madh në jetën e njerëzve edhe këtë vit, kështu që nuk është çudi që aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021 ishin kryesisht aplikacionet e mediave sociale.

Sipas statistikave të publikuara nga Appfigures, TikTok u rendit në vendin e parë, me më shumë se 586 milionë abonentë të rinj që e shkarkuan aplikacionin këtë vit.

Instagrami nuk ishte shumë mbrapa me 566 milionë shkarkime.

Aplikacionet Meta – Facebook dhe WhatsApp – u renditën në vendin e tretë dhe të katërt, me 474 milionë dhe 444 milionë shkarkime, respektivisht.

Telegram shtoi 365 milionë përdorues të rinj, të nxitur pjesërisht nga polemika rreth privatësisë së WhatsApp.

Snapchat, Messenger, Zoom, Capcut dhe Google Meet ishin pjesë e Top 10-shes në listën e shkarkimeve më të shpeshta. / KultPlus.com

TikTok shpalos fondin prej 200 milionë dollarësh për të paguar krijuesit e videove

TikTok krijoi një fond prej 200 milionë dollarësh i cili do të përdoret për të mbajtur përdoruesit më të klikuar dhe të tërheqë përdoruesit e rinj , çka sinjalizon rritjen e kompanisë.

Ditën e enjte , kompania tha se programi i ri ka për qëllim të mbështesë krijuesit ambicioz të videove të cilët po shikojnë mundësi të reja për përmbajte inovative. Përdoruesit do të kenë disa mundësi si të bëjnë lek nga aplikacioni.

Përdoruesit e pranueshëm duhet te jenë mbi 18 vjeç dhe aplikimet për këtë program fillojnë muain tjetër , por është e paqartë sa përdorues do pranojë kompania.

Rivalët po bëjnë lëvizje gjithashtu. Instagram po lançon një funksion të ngjashëm me TikTok që quhet Reels, i cili do të lejojë njerëzit regjistrojnë dhe modifikojnë videot 15 sekonshe në mënyrë që të vendosin muzikë dhe audio, dhe më pas ti ngarkojnë në Instagram.  /KultPlus.com