Facebook në telashe, i rikthehet TikTok-ut

Produktet e teknologjisë së vjetër shpesh vuajnë nga ajo që njihet si zvarritja e veçorive, kompleksiteti i tepërt i shkaktuar nga grumbullimi i karakteristikave shtesë gjatë viteve.

Identifikohu në Facebook (i lançuar në 2004) ose në Instagram (i lançuar në 2010) këto ditë dhe çdo piksel i disponueshëm duket se ofron një veçori, funksion, mjet ose ndërfaqe të ndryshme, shumë prej tyre të klonuara nga konkurrentët më të rinj dhe më të zhurmshëm.

Kjo qasje e të gjithëve mund të lërë përshtypjen se Meta Platforms, kompania ombrellë e riemërtuar së fundmi që mbikëqyr Facebook, Instagram dhe WhatsApp, i mungon një vizion i qartë për aplikacionet e saj kryesore.

Shefi ekzekutiv, Mark Zuckerberg tha në një deklaratë të drejtpërdrejtë për Facebook dhe Instagram se tani ata ishin të dy TikTok.

TikTok nuk është arsyeja e vetme që kompania kishte regjistruar rënien e saj të parë tremujore të të ardhurave në terma vjetore në raportin e fitimeve.

Një veçori e privatësisë e “Apple” e prezantuar vitin e kaluar që e bën më të vështirë fitimin e të ardhurave dhe lufta e vazhdueshme në Ukrainë janë kombinuar për ta vënë kompaninë në një situatë të vështirë.

Por ishin Reels, veçoria TikTok-knockoff e Instagram-it dhe pikat e tjera të frymëzuara nga TikTok që Zuckerberg theksoi si një shpresë për të ardhmen.

“Njerëzit shpenzuan mbi 30% më shumë kohë duke parë Reels në tremujorin më të fundit të kompanisë”, tha Zuckerberg, dhe kompania tani ka kaluar një normë të të ardhurave vjetore prej 1 miliardë dollarësh për reklamat e Reels./ KultPlus.com

REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Paditet TikTok pasi dy vajza vdiqën teksa po e provonin një ‘sfidë vdekje’

Është ngritur një padi për vdekjen e një 8-vjeçare nga Temple, e cila vdiq ndërsa merrte pjesë në “Sfida e Blackout” të TikTok, transmeton KultPlus.

Sfida inkurajon mbytjen e vetvetes duke përdorur rripa, tela çante ose sende të tjera të ngjashme derisa një person të humbasë mendjen, sipas Qendrës Ligjore për Viktimat e Mediave Sociale. Organizata ngriti dy padi për vdekjen e 8-vjeçares Lalani Erika Walton nga Temple dhe 9-vjeçares Arriani Jaileen Arroyo nga Milëaukee, Wisconsin.

Padia pretendon se algoritmi i TikTok e shtyu qëllimisht dhe në mënyrë të përsëritur sfidën në “For You Page” të dy vajzave.

“Lalani mori celularin e saj të parë në ditëlindjen e saj të tetë dhe menjëherë pas kësaj shkarkoi TikTok dhe filloi të postonte video të saj duke kënduar dhe kërcyer,” tha SMVLC. “Pa e ditur as nëna e saj, Christina Arlington Smith, as njerka, Rashika Watson, algoritmi i TikTok po e drejtonte Lalanin drejt “Sfidës së tij të errësirës” vdekjeprurëse.

8-vjeçarja nga Temple sapo ishte kthyer nga një udhëtim rrugor pasditen e 15 korrikut 2021 me njerkën e saj “gjatë së cilës ajo ishte zbavitur duke parë videot e TikTok në pajisjen e saj”.

Njerka e saj i kërkoi asaj të pastronte dhomën e saj ndërsa ajo pushonte nga makina dhe më vonë u zgjua nga një sy gjumë për të zbuluar se Lalani kishte vdekur nga vetëasfiksimi si rezultat i drejtpërdrejtë i sfidës së TikTok, thuhet në padi.

Në mënyrë të ngjashme, 9-vjeçarja Arriani nga Wisconsin filloi të përdorte TikTok dhe të postonte video të saj duke kërcyer dhe kënduar, sipas SMVLC.

“Ajo gradualisht u bë e fiksuar me pjesëmarrjen në sfidat e TikTok,” tha organizata. “Për shkak se shumë nga këto sfida të Tik Tok përfshinin ngrënien dhe kërcimin, prindërit e Arianës nuk i konsideruan ato si të rrezikshme.”

Më 26 shkurt 2021, nëna e Arrianit ishte në kishë ndërsa babai i saj punonte në katin e poshtëm. Vëllai i vogël i Arrianit lajmëroi të atin se ajo nuk po lëvizte dhe u konstatua se ajo kishte vdekur nga vetëasfiksimi.

“Ajo kishte qenë në këtë gjendje për të paktën gjysmë ore para vëllait të saj 5-vjeçar”, tha SMVLC. “Z. Arroyo thirri 911 dhe shërbimet e urgjencës e çuan Arrianin në Spitalin e Fëmijëve, ku mjekët e vendosën atë në mbështetje jete.”

Familja e Arrianit mori vendimin për të tërhequr mbështetjen e jetës pasi testimi zbuloi se ajo kishte humbje të plotë të funksionit të trurit, sipas padisë.

“TikTok duhet të mbahet përgjegjës për nxitjen e përmbajtjes vdekjeprurëse për këto dy vajza të reja,” tha Mattheë P. Bergman, avokat themelues i SMVLC. “TikTok ka investuar miliarda dollarë për të dizajnuar qëllimisht produkte që nxisin përmbajtje të rrezikshme që ai e di se janë të rrezikshme dhe mund të rezultojnë në vdekjen e përdoruesve të tij.”./ KultPlus.com

Vallëzimi nën ritmet e muzikës shqiptare që nisi nga Rita Ora, kthehet në një sfidë të re në TikTok

Pak ditë më parë Rita Rora tronditi TikTok-un me një video në të cilën kërcente me muzikë shqiptare. Sigurisht që pas shfaqjes së saj sfida e nisur nga dy motra binjake bo bën xhiron e rrjetit duke marrë veçanërisht vëmendjen e shqiptarëve.

@ritaora

I had to…my faves I follow @miantwins inspired me 🇦🇱 all the way baby! #fyp #foryoupage

♬ original sound – Sxsryion21 ❧

Bëhet fjalë për motrat Aisha dhe Azra Mian, të cilat kanë një llogari të përbashkët në rrjetin social TikTok, të quajtur ‘Mian Twins’.

Javë më parë, ato kanë publikuar një video të përbashkët, ku mund të shihet teksa kërcejnë në stilin shqiptar, nën ritmet e një kënge e cila ka tinguj të zhanrit popullor shqiptar.

@miantwins

🇦🇱🇦🇱🇦🇱

♬ original sound – Sxsryion21 ❧

Ndonëse kënga është e shkurtër dhe e realizuar vetëm për TikTok-un, ka mjaftuar që kjo të zgjojë interesin e mijëra përdoruesve për të realizuar video nën ritmet e një kënge të tillë.

Edhe një nga yjet më të mëdhenj të rrjetit social TikTok, Noah Beck, i cili ka mbi 32 milionë ndjekës në këtë rrjet social, shfaqet në një video të publikuar nga miku i tij Markell Washington, duke vallëzuar me atë ritëm.

@markellwashington1

Thank you @miantwins for showing me and @noahbeck how its done this was so much fun learning

♬ original sound – Sxsryion21 ❧

Ata mbajnë shami të kuqe në duar, duke improvizuar kështu paksa një pjesë të vallëzimit tradicional shqiptar. / KultPlus.com

Aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021, Instagram mbetet mbrapa për të dytin vit

Mediat sociale vazhduan të kenë një ndikim të madh në jetën e njerëzve edhe këtë vit, kështu që nuk është çudi që aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021 ishin kryesisht aplikacionet e mediave sociale.

Sipas statistikave të publikuara nga Appfigures, TikTok u rendit në vendin e parë, me më shumë se 586 milionë abonentë të rinj që e shkarkuan aplikacionin këtë vit.

Instagrami nuk ishte shumë mbrapa me 566 milionë shkarkime.

Aplikacionet Meta – Facebook dhe WhatsApp – u renditën në vendin e tretë dhe të katërt, me 474 milionë dhe 444 milionë shkarkime, respektivisht.

Telegram shtoi 365 milionë përdorues të rinj, të nxitur pjesërisht nga polemika rreth privatësisë së WhatsApp.

Snapchat, Messenger, Zoom, Capcut dhe Google Meet ishin pjesë e Top 10-shes në listën e shkarkimeve më të shpeshta. / KultPlus.com

TikTok-u, aplikacioni më i shkarkuar për vitin 2020

Aplikacioni TikTok është shpallur më i shkarkuari gjatë vitit 2020, sipas të dhënave të publikuara të martën nga kompania që ndërmerr analiza digjitale, App Annie, transmeton KultPlus.

Platforma kineze e shpërndarjes së video-materialeve është bërë aplikacioni i vetëm që nuk është në pronësi të gjigantit Facebook, por që gjendet në listën e pesë aplikacioneve më të shkarkuara në gjithë botën.

Edhe në Kinë, kompania pronare e TikTok-ut, “ByteDance”, e mban primatin e lideres me aplikacionin për gjuhë, Douyin.

Popullariteti i TikTok-ut është zgjeruar edhe më shumë, pasi që presidenti i mëparshëm amerikan, Donald Trump, kishte bërë përpjekje për ta ndaluar përdorimin e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Aplikacionet në pronësi të Facebook-ut kanë mbajtur pozitat e para qyshkur ka nisur të realizohet sondazhi në këtë fushë gjatë vitit 2018. Edhe tani, ato ende e kryesojnë listën.

Facebook, kompani kjo gjigante në pronësi të Mark Zuckerbergut, është renditur në krye të listës bashkë me platformat e tjera, si WhatsApp, Instagram dhe Facebook Messenger. / KultPlus.com

Gjyshja shqiptare bëhet e famshme në ‘Tik Tok’

Burbuqe Elezi, 57 vjeçare, është bërë një super yll në rrjetin social Tik-Tok. Ajo jeton në Floridë të Amerikës prej dy dekadash tashmë, mirëpo duket se kulturën e traditën shqiptare nuk e ka harruar.

Ajo shihet në “Tik Tok”, duke kënduar edhe kërcyer këngë e vallë shqiptare. Gjyshja 57-vjeçare rrëfeu në “ëake Up” në Top Channel se njerëzit e duan shumë në këtë rrjet social dhe mesazhet që merr janë shumë të bukura.

“Njerëzit më falëndojnë për buzëqeshjen, pëlqejnë buzëqeshjen time, mënyrën e të veshurit. Mua më pëlqen “Tik Tok”-u, është qejf, është bukur. Pse të mos ketë edhe gra të tjera”, është shprehur ajo, transmeton KultPlus.

Gjithashtu, ajo u shpreh se jeta sociale në SHBA nuk ekziston, nuk ka ato gjëra të bukura që ka Shqipëria. / KultPlus.com

Aplikacioni i famshëm Tik Tok ndalohet edhe në Amerikë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka paralajmëruar se do ta ndalojë aplikacionin kinez TikTok në SHBA, shkruan BBC, përcjellë KultPlus.

Ai i ka thënë gazetarëve se sot do ta nënshkruaj një urdhër ekzekutiv.

Zyrtarët e sigurisë në SHBA kanë shprehur shqetësimin se aplikacioni, që është në pronë të firmës kineze ByteDance, mund të përdoret për të mbledhur të dhënat personale të amerikanëve.

Aplikacioni që po rritet shpejt ka deri në 80 milionë përdorues aktivë në muaj në Amerikë dhe ndalesa do të ishte goditje e rëndë për ByteDance.

“Sa i përket TikTok-ut, ne do ta ndalojmë atë në SHBA”, ka thënë Trump.

Zëdhënësja e TikTok-ut, Hilary McQuaide, ka refuzuar të komentojë këtë lëvizje, por thotë se kompania është e bindur në suksesin afatgjatë të këtij aplikacioni. / KultPlus.com

Pesë gra egjiptiane u dënuan me dy vite burg për postimin e videove në TikTok

Pesë gra egjiptiane, përfshirë 22-vjeçaren Mawada Eladhm dhe 20-vjeçaren Haneen Hossam, u dënuan me dy vite burg  për postimin e videove në TikTok duke kërcyer të konsideruara ‘të pahijshme’.

Gratë gjithashtu u gjobitën me 300,000 paund egjiptianë (afërsisht 18,780 dollarë dollarë) secila për “shkelje të vlerave dhe parimeve të familjes egjiptiane”.

Sipas Associated Press, deklarata e prokurorisë tregoi emrat e vetëm Eladhm dhe Hossam, duke mos përmendur tre gratë e tjera për të cilat u tha se ndihmuan në drejtimin e llogarive të mediave sociale. Avokati i Eladhm konfirmoi dënimin në “Associated Press”, i cili raportoi se ndjekja penale i karakterizonte videot e Eladhm si “të turpshme dhe fyese”.

Ky nuk është rasti i vetëm, pasi “South China Morning Post” raportoi se Hossam, një studente e Universitetit të Kajros, u arrestua në prill pasi publikoi një video në Instagram në të cilën ajo tha se gratë mund të punonin me të dhe të fitonin para duke transmetuar në Likee me bazë në Singapor. Prokuroria publike raportohet se e përshkroi videon si “të pahijshme” dhe e interpretoi atë si promovim të prostitucionit në internet. SCMP raportoi se Hossam u la me kusht në qershor por më vonë u arrestua përsëri pasi prokurorët zbuluan prova të reja.

“Ata thjesht duan ndjekës. Ata nuk janë pjesë e ndonjë rrjeti të prostitucionit”, tha ndihmësi i avokatit të Eladhm, Samar Shabana, për Associated Press.

New York Times raportoi se TikTok është përballur me reagime nga anëtarët e Parlamentit Egjiptian, të cilët argumentojnë se promovon përmbajtje imorale. / KultPlus.com

SHBA-ja mund ta ndalojë TikTok-un

Sekretari amerikan i Shtetit, Michael Pompeo ka deklaruar se SHBA-ja është duke e shqyrtuar mundësinë e ndalimit të disa aplikacioneve, përfshirë TikTok-un.

I pyetur nëse do t’ua rekomandonte përdoruesve shkarkimin e këtij aplikacioni, Pompeo është përgjigjur: “Vetëm nëse doni që të dhënat e juaja të përfundojnë tek Partia Komuniste Kineze”, raporton AP, transmeton KOHA.

Në TikTok ishte thënë se të gjitha të dhënat janë të deponuara në server në SHBA, teksa ishte përsëritur se nuk do të largohej përmbajtja, edhe nëse një gjë e tillë kërkohej prej qeverisë kineze.

TikTok do t’i pezullojë aktivitetet në Hong Kong, pasi hyrjes në fuqi të ligjit të ri të sigurisë, javën e kaluar. /KultPlus.com

TikTok-u arrin numrin e 2 miliardë përdoruesve

Aplikacioni TikTok është duke ‘lulëzuar’ gjatë pandemisë globale me Covid-19.

Sot analisti i platformës ‘Sensor Tower’ ka treguar se kjo platformë e mediave sociale, është shkarkuar më shumë se 2 miliardë herë. Është shkarkuar 315 milionë herë këtë çerek në ‘’App Store’’ dhe ‘’Google Play’’.

Sidoqoftë, këto statistika të shkarkimeve të aplikacionit, nuk përfshijnë edhe dyqanet e aplikacioneve të palëve të treta që janë të njohura në Kinë.

‘Sensor Tower’ ka treguar se shkarkimet më të mëdha janë bërë në Indi, Kinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raporton The Verge, transmeton KultPlus.

Kjo kompani ka kërkuar një konfirmim apo koment për këto statistika mirëpo ende nuk kanë marrë përgjigje. / KultPlus.com