Festivali i Filmit në Venecia hapet me yjet e “White Noise”, hera e parë që një film i Netflix hap zyrtarisht festivalin

Festivali më i vjetër i filmit në botë, që tashmë po hyn në vitin e tij të 80-të, i kushton po aq theks të riut. Ngjarja 11-ditore nisi të mërkurën me filmin e Adam Driver “White Noise”, duke shënuar herën e parë që një film i Netflix hapi zyrtarisht Venecia – shtatë vjet pasi festivali u bë i pari që hapi konkurrencën e tij për shërbimet e transmetimit.

Drejtuar nga Noah Baumbach dhe bazuar në romanin Don DeLillo me të njëjtin emër, “White Noise” është një nga disa hyrje të Netflix që konkurrojnë për çmimin kryesor të Luanit të Artë këtë vit, pasi gjigandi i transmetimit kërkon të shkëlqejë kredencialet e tij artistike, transmeton KultPlus.

Në komedinë e zezë luan Driver si Jack Gladney, një profesor i studimeve të Hitlerit në moshë të mesme, Greta Gerwig si Babette, gruaja e tij e shpërqendruar dhe një familje fëmijësh të moshës së hershme, të cilët së bashku përpiqen të merren me një “Ngjarje Toksike Ajrore”, konfliktet e zakonshme të përditshme.

Filmi i fundit i Baumbach në Venecia, “Historia e Martesës”, me protagonist gjithashtu Driver, mori gjashtë nominime për Oscar dhe një fitore për Laura Dern. Duke folur të mërkurën, regjisori tha se lexoi romanin e DeLillo-s në vitet ’80, dhe më pas përsëri në 2020 dhe zbuloi se ai ndihej ende i rëndësishëm. Disa javë më vonë, bota u mbyll për shkak të Covid-19.

“Më dukej e njohur kur po e rilexoja… nuk mund ta besoja se sa e rëndësishme ndihej. Fillova jo vetëm të merrja gjuhën e [DeLillos], por edhe të gjeja zërin tim brenda tij.”

Baumbach tha se filmi kishte të bënte me “si ne krijojmë rituale dhe strategji për të frenuar rrezikun dhe vdekjen”. Historia, shtoi ai, ishte e kulturës amerikane: “Isha fëmijë në vitet 80, ishte një kohë shumë formuese për mua. Më informuan filmat që pashë më pas.”

Driver tha se ndërsa ai dhe shokët e tjerë të filmit luanin personazhet e shkruara për ta në skenar, ishte e lehtë të tërhiqje paralele me kohën tonë. Ai tha: “Ju nuk mund të injoroni momentet kur mbani një maskë, është një gjuhë me të cilën jemi [tani] më rehat.”

Netflix do të ketë premierë javën e ardhshme “Bjondin” e shumëpritur, një ritregim i errët i jetës tragjike të Marilyn Monroe që mund ta shtyjë aktoren kubane Ana de Armas nga ylli në rritje në A-lister të plotë.

Venecia është në kohën e duhur për të nisur fushatat e çmimeve Oscar dhe ka pasur një histori veçanërisht të fortë për regjisorët në vitet e fundit. Tetë nga 10 Oscarët e fundit të regjisorit më të mirë kanë shkuar në filma që u shfaqën premierë në Venecia, duke përfshirë fituesen më të fundit Jane Campion për “Power of the Dog”. Ndër hyrjet e tjera shumë të pritura në ditët në vijim është “Bones and All”, ku luan Timothée Chalamet si një kanibal i sëmurë nga dashuria në një udhëtim rrugor nëpër Amerikë, duke e ribashkuar atë me regjisorin e “Call Me By Your Name”, Luca Guadagnino. Ka shumë zhurmë të hershme edhe për filmin “The Whale” të Darren Aronofsky me protagonist Brendan Fraser, i cili ka munguar kryesisht në ekran për dy dekada.

Ndërkohë, “Don’t Worry Darling” e Olivia Wilde, e cila po luan jashtë konkurrencës dhe shfaq megayllin e muzikës Harry Styles në rolin e tij të parë kryesor, tashmë ka krijuar një sërë titujsh, nga largimi i papritur i Shia LaBeouf. Gjithashtu ka pasur zhurmë për skenat e saj seksuale dhe përplasjet e supozuara mes yllit Florence Pugh dhe Wilde – të cilat regjisori i ka hedhur poshtë si “klik-karrem të shpikur”.

Pas dy edicioneve të shkurtuara, festivali rikthehet këtë vit pa asnjë kufizim të shkaktuar nga pandemia, por kinematë tradicionale vazhdojnë të luftojnë, duke ngritur pikëpyetje mbi qëndrueshmërinë e tyre financiare. Duke folur në një konferencë për shtyp, presidentja e jurisë, Julianne Moore tha se arti duhet ta kalojë biznesin në çdo debat mbi të ardhmen e kinemasë.

“Gjithmonë do të ketë sisteme të ndryshme shpërndarjeje. Si jetojmë ne, si përparon bota po ndryshon vazhdimisht, por arti nuk ndryshon”, tha ajo.

Gjithashtu e pranishme të mërkurën ishte edhe aktorja franceze Catherine Deneuve, e cila po merr një çmim për arritje të jetës. Por legjenda franceze 78-vjeçare – e cila ka një histori të gjatë me festivalin, duke u kthyer në vitin 1967 kur ajo luajti në filmin klasik të Luis Buñuel, fitues i Luisit të Artë, Belle de Jour – tha se ajo kurrë nuk e shihte veten si një simbol seksi: “Është nuk është gjëja kryesore për mua kur punoj.”

Deneuve theksoi gjithashtu se asaj i pëlqen të shikojë filma të rinj në një turmë në një teatër.

“Unë e dua kinemanë. Më pëlqen të shkoj në kinema. Dua të jem në një kinema me njerëz që nuk i njoh. Nuk është vetëm zëri. është atmosfera. Në shtëpi, është shumë ndryshe. Ju nuk i ndjeni gjërat njësoj.” / KultPlus.com