Histori dashurie dhe horror, 5 filmat më interesantë që vijnë në Netflix në shtator

Krahasuar me muajt e fundit, shtatori në Netflix nuk sjell aq tituj të rinj, por kjo nuk do të thotë se nuk do të keni asgjë për të parë.

Disa filma interesantë janë prezantuar në Festivalin e Filmit në Venecia.

Më poshtë do të gjeni pesë filma të cilët do të mund t’i shikoni në Netflix këtë shtator:

“El Conde”, (15 shtator)

Augusto Pinochet ishte një diktator mizor që sundoi Kilin në vitet 1970. Po sikur të ishte edhe një vampir i vërtetë, që i pëlqente vuajtjet njerëzore? Komedia e re horror e regjisorit Pablo Larrain ndërthur realizmin magjik me atë premisë të papritur.

“El Conde” është një vepër e trillimeve historike revizioniste në të cilën Pinochet është një vampir 250-vjeçar që vazhdon të thithë gjakun e njerëzve, fjalë për fjalë dhe metaforikisht.

Filmi sapo u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Venecia dhe do të jetë i disponueshëm në Netflix nga 15 shtatori.

“Love at first sight”, (15 shtator)

“Dashuri me shikim të parë” tregon historinë e pazakontë të dashurisë së Hedley (Haley Lou Richardson) dhe Oliver (Ben Hardy) të cilët takohen për herë të parë rastësisht në aeroport.

Pasi kaluan fluturimin së bashku dhe ranë në dashuri, secili ende shkon në shtëpi. Megjithatë, të dy janë të vendosur të gjejnë sërish njëri-tjetrin pavarësisht kaosit që u krijon jeta.

“Scout’s Honor: The Secret Files of the Boy Scouts in America”, (6 shtator)

Organizata Boy Scouts of America u themelua në vitin 1908 dhe i lejoi fëmijët të shoqëroheshin duke mësuar aftësi të vlefshme mbijetese.

Megjithatë, do të rezultojë se qindra raste të abuzimit të fëmijëve kanë ndodhur që nga fillimi i saj nën kujdesin e një ideje fisnike dhe se organizata fshehu të gjitha provat për këtë për të ruajtur reputacionin e saj.

Dokumentari i Brian Knappenberger “Scout’s Honor: The Secret Files of the Boy Scouts in America” ​​është vetëm për ata me stomak të fortë dhe përfshin intervista me viktima, sinjalizues dhe ish-punonjës të organizatës.

Është në dispozicion në Netflix nga 6 shtatori.

“A day and an half”, (1 shtator)

Aktori suedezo-libanez Fares Fares, i cili u bë i famshëm në serialet “Çernobil” dhe “Rrota e kohës”, u ul për herë të parë në karrigen e regjisorit dhe filmoi thrillerin “Një ditë e gjysmë” i frymëzuar nga ngjarje të vërteta.

Filmi ndjek Artanin (Alexei Manvelov), një burrë që përpiqet të ribashkohet me vajzën e tij, për të cilën ai merr peng ish-bashkëshorten e tij Luiza (Alma Poysti).

Oficeri i policisë Lucas (Fares Fares) përfshihet në planin e rrezikshëm të Artanit dhe e çon çiftin në një fshat të largët nën kërcënimin e armëve.

Filmi është në dispozicion nga 1 shtatori.

“Happy ending”, (1 shtator)

Edhe pse seksi është një pjesë integrale e jetës, tema mund të jetë tabu, edhe për çiftet. “Happy Ending” ofron një histori emocionuese për dy persona që vendosin të “erëzojnë” jetën e tyre të dashurisë, por me pasoja të papritura.

Filmi, përveç eksplorimit të seksualitetit personal, flet për rëndësinë e ndershmërisë në marrëdhënie dhe është debutimi regjisorial i regjisorit holandez Josje Duk. Ofrohet nga data 1 shtator./euronews/ KultPlus.com


Së shpejti sezoni i dytë i “Squid Game”: Netflix zbulon aktorë të rinj

“Squid Game”, një nga serialet e vitit 2021 që mori zemrat e milionave njerëzve do të shfaqet së shpejti edhe me një sezon të dytë.

Sezoni i parë i këtij seriali përfundoi më një sukses të jashtëzakonshëm dhe me një shikueshmëri mbarë botërore.

Së shpejti do të shfaqet edhe sezoni i dytë i “Squid Game”, premiera e të cilit pritet të dalë në fillim të vitit 2024.

Netflix bëri të ditur disa nga aktorët që do të marrin pjesë në këtë sezon të “Squid Game”. Bëhet fjalë për 34 vjeçarin, Yim Si-wan, Kang Ha-neul , Park Sung Hoon  dhe Yang Dong Geun, shkruan News in Germany.

Më i njohuri nga katër emrat është Yim Si-wan, i cili përpos që ka luajtur në filma dhe seriale të ndryshme koreane, është edhe pjesë e grupit K-pop ZE:A.
Ndërsa, tre aktorët e tjerë pjesëmarrës të këtij seriali janë interpretues me përvojë në vendin e tyre.

Gjithashtu, në këtë sezon do të rikthehet edhe aktori kryesor nga sezoni i pare.

Regjisori i këtij seriali, Hwang Dong-Hyuk  ndau një postim në Twitter, në të cilin ai njoftoi për rikthimin e personazhit kryesor, Gi-Hun. / KultPlus.com

Arnold Schwarzenegger jo vetëm aktor, merr postin e rëndësishëm në Netflix

Arnold Schwarzenegger nuk është thjesht një nga aktorët tanë më të dashur. Tashmë ai është shefi i ri i seksionit “aksion” në Netflix. E thënë më thjeshtë, njeriu që, ndër të tjera, do të vendosë se cilët do të jenë filmat aksion të platformës.

Lajmin e ka bërë të ditur përmes një video dy minutëshe, të cilën e ka postuar edhe në Instagram.

Ai shfaqet teksa vjen me tankun e tij M47 Iron Arnie e ku shprehet “askush nuk e do aksionin aq sa unë” duke thënë se kjo është arsyeja se përse ka pranuar këtë pozicion sfidues. Schwarzenegger “premton” shumë aksion. / a2cnn / KultPlus.com

‘Pulp Fiction’, ‘Inception’ e ‘Jackass’ largohen nga Netflixi

Platforma e transmetimeve, Netflix, i ka larguar sot një sërë filmash klasikë nga menyja e vet.

Ndër këta filma bëjnë pjesë edhe kryevepra e Quentin Tarantinos, “Pulp Fiction”, ajo e Christopher Nolanit, “Inception”, si dhe seria e filmave “Jackass”.

Të tjerë filma që janë hequr, janë edhe “Scream”, “Paddington 2”, “Galaxy Quest” dhe “Conan the Barbarian”./KultPlus.com

Egjiptianët akuzojnë Netflix për fshirje identiteti: Kleopatra nuk ishte e zezë

Një serial dokumentarësh i Netflix që përshkruan mbretëreshën Kleopatra VII si një afrikane me ngjyrë, ka ndezur polemika në Egjipt.

Një avokat ka paraqitur një ankesë që akuzon “Mbretëreshën Kleopatra të Netflix” për shkeljen e ligjeve të medias dhe synimin për të “fshirë identitetin egjiptian”.

Një arkeolog këmbënguli se Kleopatra ishte “me lëkurë të çelët, jo të zezë”.

Por producentja tha se “trashëgimia e saj është shumë e debatuar” dhe aktorja që e luante u tha kritikëve “nëse nuk ju pëlqejnë aktorët, mos e shikoni shfaqjen”.

Adele James komentoi në një postim në Twitter, ku shfaqeshin përmbledhje të komenteve abuzive që përfshinin sharje raciste.

Kleopatra lindi në qytetin egjiptian të Aleksandrisë në vitin 69 para Krishtit dhe ishte mbretëresha e fundit e një dinastie greqishtfolëse të themeluar nga gjenerali maqedonas Ptolemeu i Aleksandrit të Madh.

Ajo pasoi të atin Ptolemeun XII në vitin 51 para Krishtit dhe sundoi deri në vdekjen e saj në vitin 30 para Krishtit. Më pas, Egjipti ra nën dominimin romak.

Identiteti i nënës së Kleopatrës nuk dihet dhe historianët thonë se është e mundur që ajo, ose ndonjë paraardhës tjetër femër, të ketë qenë një egjiptian indigjene ose nga ndonjë vend tjetër në Afrikë.

Uebsajti shoqërues i Netflix, Tudum, raportoi në shkurt se zgjedhja për të luajtur Adele James, një aktore britanike me racë të përzier, si Kleopatra në serinë e saj të re dokumentare ishte si shenjë e dilemave shekullore rreth racës së sundimtarit.

Jada Pinkett Smith, aktorja amerikane e cila ishte producente ekzekutive dhe transmetuese, ndërkohë u citua të thoshte “ne nuk mund të shohim ose dëgjojmë shpesh histori për mbretëreshat e zeza, dhe kjo ishte vërtet e rëndësishme për mua, si dhe për vajzën time, dhe që komuniteti im të jetë në gjendje t’i dijë ato histori sepse ka shumë prej tyre!”

Por kur traileri u publikua javën e kaluar, shumë egjiptianë e dënuan përshkrimin e Kleopatrës.

Zahi Hawass, një egjiptolog i shquar dhe ish-ministre e antikiteteve, i tha gazetës al-Masry al-Youm “kjo është krejtësisht e rreme. Kleopatra ishte greke, që do të thotë se ajo ishte lëkurë e çelët, jo e zezë.”

Hawass tha se sundimtarët e vetëm të Egjiptit që dihet se kanë qenë me ngjyrë ishin mbretërit Kushite të Dinastisë së 25-të (747-656 pes).

“Netflix po përpiqet të provokojë konfuzion duke përhapur fakte të rreme dhe mashtruese se origjina e qytetërimit egjiptian është e zezë”, shtoi ai dhe u bëri thirrje egjiptianëve të mbajnë qëndrim kundër gjigantit të transmetimit.

Të dielën, avokati Mahmoud al-Semary paraqiti një ankesë pranë prokurorit publik duke kërkuar që ai të marrë “masat e nevojshme ligjore” dhe të bllokojë aksesin në shërbimet e Netflix në Egjipt.

Ai pretendoi se seriali përfshinte materiale dhe përmbajtje vizuale që shkelnin ligjet e mediave të Egjiptit dhe akuzoi Netflix-in se po përpiqej të “promovonte mendimin afrocentrik i cili përfshin slogane dhe shkrime që synojnë shtrembërimin dhe fshirjen e identitetit egjiptian”.

Tre vjet më parë, planet për një film për Kleopatrën me aktoren izraelite Gal Gadot shkaktuan një debat të nxehtë në mediat sociale, me disa njerëz që këmbëngulnin që roli t’i shkonte një aktoreje arabe ose afrikane. /abcnews.al/ KultPlus.com

Ylli i Netflix gjendet e vdekur në shtëpinë e saj, 26-vjeçarja pritej me padurim të niste rolin e ri

Aktorja dhe modelja koreano-jugore Jung Chae-yul është gjetur e vdekur në shtëpinë e saj në moshën 26-vjeçare.

Vdekja e aktores u njoftua nga kompania e saj e menaxhimit më herët gjatë ditës së sotme, ndërsa detajet e vdekjes së saj ende nuk janë bërë të ditura.

Jung fitoi famë për rolin e saj në Zombie Detective, si dhe “I Have Not Done My Best” dhe filmin 2018 Deep.

Aktorja ishte zgjedhur të luante në serialin e shumëpritur të dramës K Wedding Impossible përpara lajmit të rëndë./ballkanweb/KultPlus.com

Seriali “Stranger Things” i animuar, së shpejti në Netflix

Seriali i Netflix “Stranger Things” ka mundësi të përfundojë me sezonin e pestë, por ky shërbim ka në plan të zgjerojë Universin e tij me një serial të animuar të bazuar në ngjarje që ndodhin në të.

Sipas një njoftimi që bëri Netflix ditë më parë, ky shërbim gjigand ka planifikuar realizimin e serialit të animuar, këtë për ta bërë atë si produkt të tij.

Edhe pse të gjitha detalet rreth tij janë sekrete, është bërë e ditur se serialin do ta realizojnë Eric Robles dhe Flying Bark Productions.

Robles veçohet për krijim të serialeve të animuara si Random! Cartoons, Fanboy & Chum Chum dhe Glitch Techs.

Krijuesit e serialit Stranger Thing, vëllezërit Duffer do të jenë producent ekzekutiv bashkë me Robles, Shawn Levy e Dan Cohen.

Vëllezërit Duffer në një deklaratë me këtë rast ka thënë se kishte kohë që mendonin të realizonin një serial të animuar “Stranger Things” për ta transmetuar të shtunave në mëngjes, dhe tani që shohin se kjo ëndërr po i realizohet është shumë emocionuese për ta, ka thënë ai.

Ata po ashtu kanë thënë se skenari dhe puna artistike e serialit janë mahnitëse, kështu që mezi presin të ndajnë atë me shikuesit.

Seriali “Stranger Things” ka tërhequr një bazë të madhe fansash pas suksesit të arritur në nivel global si njëri prej serialieve më të popullarizuara të Netflix. Ai u debutua në vitin 2016.

Netflix edhe më parë ka njoftuar se do të realizohet një serial nënprodukt me skena live në korrik të vitit të kaluar.

Por, deri më tani nuk ka të dhëna për të, pasi që vëllezërit Duffers e kanë bërë të qartë më parë se ai nuk do të përqendrohet në personazhet si Eleven apo Steve Harrington. Sidoçoftë, ngjarja do të ndodhë në Hawkins në vitin 1959, ndërkaq seriali do të debutohet në West End në Londër.

Vëllezërit Duffers janë duke punuar edhe në verzionin me skena live të serialit Death Note./21Media/KultPlus.com

Stranger Things, seriali më i ndjekur i të gjitha kohërave në Netflix

Platforma gjigante e transmetimit, Netlix, ka publikuar listën me serialet dhe filmat më të shikuar, sipas orëve që përdoruesit kanë harxhuar duke i parë ato.

Gjegjësisht, deri në vitin 2021, platforma gjurmonte numrin e llogarive që fillojnë të shikojnë një serial apo film, por që atëherë kanë filluar të numërojnë shikueshmërinë sipas numrit të orëve të shikimit.

Duke përdorur këtë metodë, ata tani kanë publikuar një listë të hiteve më të mëdha që janë publikuar ndonjëherë në Netflix.

Këto janë dhjetë serialet më të ndjekur në gjuhën angleze:

1. Stranger Things – sezoni 4 – 1.352.090.000 orë shikimi

2. Wednesday – sezoni 1 – 1.237.150. 000 orë shikimi

3. DAHMER – 856.220.000 orë shikimi

4. Bridgerton – sezoni 2 – 656.260.000 orë shikimi

5. Bridgerton – sezoni 1 – 625.490.000 orë shikimi

6. Stranger Things –  sezoni 3 – 582.100.000 orë shikimi

7. Lucifer – sezoni 5 – 569.480.000 orë shikimi

8. The Witcher – sezona 1 – 541.010.000 orë shikimi

9. Inventing Anna – 511.920.000 orë shikimi

10. Ginny & Georgia – sezoni 2 – 504.780.000 orë shikimi

Këto janë serialet më të ndjekura në gjuhë huaj (jo-angleze):

1. Squid Game – sezoni 1 – 1.650.450.000 orë shikimi

2. Money Heist – sezoni 5 – 792.230.000 orë shikimi

3. Money Heist – sezoni 4 619.010.000 orë shikimi

4. All of Us Are Dead – sezoni 1- 560.780.000 orë shikimi

5. Money Heist – sezoni 3 – 426.400.000 orë shikimi

6. Extraordinary Attorney Woo – sezoni 1 – 402.470.000 orë shikimi

7. The Glory – sezoni 1 – 380.380.000 orë shikimi

8. Café con aroma de mujer – sezoni 1 – 326.910.000 orë shikimi

9. Lupin – sezoni 1 – 316.830.000 orë shikimi

10. Elite – sezoni 3 – 275.300.000 orë shikimi

Filmat më të shikuar në gjuhë të huaj (jo-angleze):

1. Troll -155.560.000 orë shikimi

2. Blood Red Sky -110.520.000 orë shikimi

3. The Platform – 108.090.000 orë shikimi

4. All Quiet on the Western Front – 101.360.000 orë shikimi

5. Black Crab – 94.130.000 orë shikimi

6. Through My Window – 92.440.000 orë shikimi

7. The Takedown – 78.630.000 orë shikimi

8. Below Zero – 78.300.000 orë shikimi

9. My Name Is Vendetta – 68.730.000 orë shikimi

10. Loving Adults – 67.340.000 sati orë shikimi

Filmat më të shikuar në anglisht:

1. Red Notice – 364.020.000 orë shikimi

2. Don’t Look Up – 359.790.000 orë shikimi

3. Bird Box – 282.020.000 orë shikimi

4. Glass Onion: A Knives Out Mystery – 279.740.000 orë shikimi

5. The Gray Man – 253.870.000 orë shikimi

6. The Adam Project – 233.160.000 orë shikimi

7. Extraction – 231.340.000 orë shikimi

8. Purple Hearts – 228.690.000 orë shikimi

9. The Unforgivable – 214.700.000 orë shikimi

10. The Irishman -214.570.000 orë shikimi. /KultPlus.com

Çfarë do të vijë në Netflix gjatë muajit shkurt

Gjatë muajit shkurt, Netflixit do t’i bashkohen një sërë filmash.

Netflix po sjell një pjesë të vogël të filmave origjinalë intrigues ketë muaj.

“Romcom Your Place or Mine” , me aktorë Reese Witherspoon dhe Ashton Kutcher, do të shfaqet premierë më 10 shkurt.

Kjo do të pasohet nga filmi horror me protagonistin e David Harbour, “We Have a Ghost”, më 24 shkurt.

Më poshtë janë disa nga filmat që do të shfaqen në Netflix:

1 shkurt

“The Great British Baking Show: The Professionals”

“Gunther’s Millions”

“Bad Boys”

“Bad Boys II”

“Call Me by Your Name”

“Daddy’s Little Girls”

“Eat Pray Love”

“The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”

“The Lord of the Rings: The Return of the King”

“The lord of the Rings: The Two Towers”

“New Amsterdam”

“The Pursuit of Happyness”

“Spanglish”

“Spy Kids: All the Time in the World”

“Stepmom”

“Survivor”

“Tyler Perry’s I Can Do Bad All by Myself”

“Underworld”

2 shkurt

“Freeridge”

3 shkurt

“Class”

“Infiesto”

“Thomas & Friends: All Engines Go”

“True Spirit”

“Viking Wolf”

4 shkurt

“Lyle, Lyle, Crocodile”

6 shkurt

“Vinland Saga”

8 shkurt

“Bill Russell: Legend”

“The Exchange”

9 shkurt

“Dear David”

“My Dad the Bounty Hunter”

10 shkurt

“10 Days of a Good Man” 

“Love Is Blind: After the Altar”

“Love to Hate You”

“Your Place or Mine”

13 shkurt

“Squared Love All Over Again”

14 shkurt

“All the Places”

“A Sunday Affair”

“In Love All Over Again”

“Jim Jeffries: High n’ Dry”

“Pasión de Gavilanes”

“Perfect Match”

“Re/Member”

15 shkurt

“#NoFilter”

“Full Swing”

“The Law According to Lidia Powt”

“Red Rose”

16 shkurt

“Ouija”

“The Upshaws”

17 shkurt

“A Girl and an Astronaut”

“Unlocked”

19 shkurt

“Whindersson Nunes: Preaching to the Choir”

20 shkurt

“Operation Finale”

22 shkurt

“Murdaugh Murders: A Southern Scandal”

“The Strays”

“Triptych”

23 shkurt

“Call Me Chihiro”

“Outer Banks”

24 shkurt

“Formula 1: Drive to Survive”

“Oddballs”

“Married at First Sight”

“Pokémon Ultimate Journeys: The Series”

“The Real World”

“We Have a Ghost”

28 shkurt

“A Whole Lifetime With Jamie Demetriou”

“American Pickers”

“Too Hot to Handle: Germany” / KultPlus.com

Netflix tregon se a u lëndua ndonjë garues i reality show-it, Squid Game

Tre persona morën trajtim mjekësor gjatë xhirimeve të një reality show “Squid Game”, ka konfirmuar Netflix, por tha se “pretendimet për lëndime të rënda janë të pavërteta” pasi një garues pretendoi se njerëzit ishin larguar me barelë.

Loja Squid: The Challenge do të shohë 456 garues që konkurrojnë për një çmim të madh në para, ashtu si në dramën imagjinare të Koresë së Jugut. Reality show aktualisht është duke u filmuar në Cardington Studios, një ish-bazë e RAF në Bedfordshire në Mbretërinë e Bashkuar.

Tabloidi në Mbretërinë e Bashkuar, The Sun foli me një konkurrent të paidentifikuar, i cili pretendoi se shumë njerëz kishin kërkuar kujdes mjekësor për shkak të temperaturave të ftohta në studio ndërsa konkurronin në lojën e parë, Red Light, Green Light.

“Edhe nëse hipotermia fillonte, atëherë njerëzit ishin të gatshëm të qëndronin për aq kohë sa të ishte e mundur, sepse shumë para ishin në lojë,” tha garuesi anonim për Sun. “Shumë ishin të vendosur të mos lëviznin, kështu që qëndruan atje për një kohë të gjatë.
“Kishte njerëz që erdhën duke menduar se do të bëheshin milionerë, por ata u larguan me lot.”

Loja Red Light, Green Light përfshin vrapimin e shpejtë në një dritë jeshile dhe qëndrimin krejtësisht të qetë dhe të heshtur kur drita ndryshon në të kuqe.
“Ishte si një zonë lufte,” tha garuesi për Sun. “Njerëzit po transportoheshin nga mjekët, por ne nuk mund të thoshim asgjë. Nëse flisni, atëherë jeni jashtë … Mund të dëgjoni dikë të thërrasë ‘mjek’ dhe ekuipazhi do të nxitonte.

Pasi dolën raportet, Netflix tha se tre persona u trajtuan në “kushte të lehta mjekësore”.

Një zëdhënës i tha BBC-së se mjekët ishin në set gjatë gjithë kohës dhe se kishte “investuar në të gjitha procedurat e duhura të sigurisë”.

“Ndërsa ishte shumë ftohtë në set – dhe pjesëmarrësit ishin të përgatitur për këtë – çdo pretendim për lëndim të rëndë është i pavërtetë,” thanë ata.

Në dramën origjinale, 456 garues konkurrojnë në versione vdekjeprurëse të lojërave për fëmijë për një çmim të madh në para. Ajo u pa gjerësisht si një kritikë e kapitalizmit dhe krizës personale të borxhit të Koresë së Jugut. Nëntë muaj pasi u lançua, Netflix njoftoi se do të ftonte

456 njerëz të luftonin për 4.56 milionë dollarë amerikanë (6.4 milionë dollarë australianë, 3.7 miliardë £) në një version reality show.
Brandon Riegg, nënkryetari i Netflix-it për serialet e pascript dhe dokumentarë, e ka quajtur reality show një “eksperiment social”.

Squid Game ishte programi më i shikuar i Netflix në vitin 2021 dhe u vlerësua në mënyrë të vetme me tërheqjen e 4.4 milionë abonentëve të rinj në shërbimin e transmetimit dhe rritjen e fitimeve të kompanisë në 1.45 miliardë dollarë amerikanë ./21Media/ KultPlus.com

‘Netflix’ heq bashkëpërdorimin e fjalëkalimit

Më në fund erdhi edhe goditja për bashkëpërdorimin e fjalëkalimeve të ”Netflix”, sipas today.com.

Për ata që përdorin fjalëkalimin e tjetrit të ”Netflix” erdhi fundi i një epoke, pasi ndarja e fjalëkalimeve do të bëhet e vështirë, çka është njoftuar nga kjo kompani se këtë gjë do ta mundësonte në fillim të këtij viti.

Në raportin e të ardhurave të kompanisë, të publikuar dje, ”Netflix” njoftoi se ndarja e fjalëkalimit do të bëhet e padisponueshme në fillim të këtij viti, me gjasë përpara marsit, gjë që do të kufizojë përdorimin e njëkohshëm të llogarive ”Netflix” përtej familjeve.

Në vend të kësaj, kompania është e përqendruar në shtyrjen e opsionit të saj të ndarjes me pagesë si edhe planin e saj të abonimit me çmim më të ulët.

”Gjatë tremujorit të parë, ne presim të fillojmë të shpërndajmë ndarjen me pagesë më gjerësisht”, thuhet në raportin e ”Netflix”.

”Netflix” tha se ndarja e llogarisë, të cilën ia atribuoi më shumë se 100 milionë familjeve, minon aftësinë tonë afatgjatë për të investuar dhe për ta përmirësuar atë.

”Ndërsa kushtet tona të përdorimit kufizojnë përdorimin e ‘Netflix’ për një familje, ne e kuptojmë se ky është një ndryshim për anëtarët që ndajnë llogarinë e tyre më gjerësisht”, thuhet në raportin e ”Netflix”.

“Kështu që ne kemi punuar shumë për të ndërtuar veçori të reja shtesë që përmirësojnë përvojën e ‘Netflix’ duke përfshirë aftësinë për anëtarët për të shqyrtuar se cilat pajisje po përdorin llogarinë e tyre dhe për të transferuar një profil në një llogari të re. Ndërsa shpërndajmë ndarjen me pagesë, anëtarët në shumë vende do të kenë gjithashtu mundësinë të paguajnë ekstra nëse duan të ndajnë ‘Netflix”, përfundonte njoftimi i kompanisë./ KultPlus.com

‘Ditë e Kuqe’ me regji të Besim Ugzmajlit pritet të shfaqet në disa platforma, ndër to edhe Netflix

Filmi me regji të Besim Ugzmajlit “Ditë e Kuqe” pritet që së shpejti të shfaqet edhe në televizione e platforma të ndryshme televizive në të gjithë botën, përfshirë këtu edhe platformën Netflix, përcjell KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë regjisori, nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare në “Facebook”.

“Shumë të lumtur me ju njoftu se filmi ynë Ditë e Kuqe | Red Day, do të shfaqet në televizone e platforma të ndryshme televizive në të gjithë botën.

Figurina Films dhe 7Palmsentertainment kanë lidhur marrëveshje distribuimi, ku potencialisht filmi do të shfaqet ne platformat – klientë të 7Palmsentertainment: arte, Netflix, HBOmax, primevideo, googleplay, redbox, etj”, ka shkruar ai.

Përpjekja e jashtëzakonshme e një gruaje dhe vajzës së saj për të zënë vend në një shoqëri të kontaminuar patriarkale, përpjekja për të marë atë që ato meritojnë dhe kërkojnë me çdo kusht, persona të mveshur me pushtet që veçse fuqizojnë sfidat dhe vështirësitë e këtyre dy personazheve paraqiten te filmi “Ditë e Kuqe”. / KultPlus.com

Netflix shton 7 milionë abonentë të rinj në tremujorin e fundit të 2022

Netflix njoftoi rezultatet financiare për tremujorin e fundit të vitit 2022, duke zbuluar një rritje të abonentëve të rinj, por duke mos arritur fitimet e parashikuara.

Në veçanti, platforma e abonimit shtoi 7.66 milionë abonentë të rinj në tremujorin e katërt të 2022, ndërkohë që sipas vlerësimeve të saj, pritej rreth 4.5 milionë abonentë të rinj. Kështu, Netflix mbylli vitin 2022 me një total prej 230.75 milionë abonentë në mbarë botën , duke mposhtur objektivin prej 227.59 milionë abonentësh

Kjo do të thotë, u vu re një rritje vjetore prej 4% në totalin e abonentëve, ku abonimet me pagesë u rritën, sipas Variety , me 910,000 në SHBA dhe Kanada, me 3.2 milionë në të gjithë Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikë, me 1.76 milionë në Amerikën Latine dhe me 1.8 milionë në rajonin e Azi-Paqësorit.

Ky tremujor shënon 10 vjet që kur Netflix tronditi industrinë duke lancuar serialin dramatik të David Fincher House of Cards.

Një dekadë më vonë se sa ishte planifikuar fillimisht dhe pas shkallëzimit të suksesit, ne kemi hyrë në fazën më sfiduese të zhvillimit tonë,” shkroi Netflix në një letër drejtuar aksionerëve.

Të ardhurat tremujore arritën në 7.85 miliardë dollarë, pikërisht atë që parashikonin analistët, deri në 1.9% nga viti në vit. Por ndërsa të ardhurat u rritën 1.9% nga viti në vit, fitimet e kompanisë për tremujorin e katërt ishin shumë më poshtë se parashikimi i vetë Netflix prej 36 cent për aksion.

Kompania ia atribuoi këtë një “humbje të parealizuar prej 462 milionë dollarësh si rezultat i nënçmimit të dollarit amerikan ndaj euros në tremujorin e katërt të 12-të”./abcnews.al/ KultPlus.com

“Wednesday 2” së shpejti në Netflix 

Tetë episode të sezonit të parë të serialit “Wednesday”, që përqendrohen në personazhin origjinal të filmit Addams Family me po këtë emër, u lansuan me 23 nëntor 2022. Netflix më pas njoftoi se seriali theu rekord për më së shumti orë shikimi në këtë shërbim për një serial në gjuhën angleze vetëm në javën e parë të lansimit. Numri i orëve të shikuara arriti mbi 340 milion.

Prej atëherë, ky serial u bë seriali i dytë më i shikuar në gjuhën angleze në Netflix, me mbi 1.2 miliard orë të shikuara brenda 28 ditëve.

Rolin e Wednesday e luan aktorja Jenna Ortega.

Ajo paraqitet si studente në Akademinë e Nevermore ku edhe provon të zotërojë aftësitë e saj telepatike, si dhe të zgjidh një mister të mbinatyrshëm ku ngatërrohen prindërit e saj 25 vite më parë.

Veç aktores Ortega, në të me role paraqiten edhe: Gwendoline Christie, Jamie McShane, Percy Hynes White, Hunter Doohan, Emma Myers, Joy Sunday, Naomi J. Ogawa, Moosa Mostafa, Georgie Farmer, Riki Lindhome dhe Christina Ricci.

Aktorja Catherine Zeta-Jones luan rolin e Morticia Addam, aktori Luis Guzmán të Gomez e Isaac Ordonez të Pugsley.

Serialin e zhvilluan Alfred Gough e Miles Millar. Ata po ashtu janë producentë ekzekutiv të tij. Tim Barton në anën tjetër ka bërë regjinë e katër episodeve dhe po ashtu është producent ekzekutiv i tyre.

Nuk është bërë e ditur se kur do të lansohet sezoni 2 i serialit Wednesday.

Njoftimi për realizimin e këtij sezoni erdhi disa ditë pasi që u përfol se sezoni i dytë i tij do të realizohet për platformën rivale të Netflix, Amazon Prime Video. Por episodet e këtij sezoni do të lansohen sërish në Netflix, që do të thotë se dashamirët e tij nuk janë nevojë të abonohen për ti parë në një platform tjetër./21Media/ KultPlus.com

Filmat dhe serialet më të ndjekur në Netflix në vitin 2022

Netflix prezantoi dhjetë filmat dhe serialet që ishin më të ndjekurit në vitin 2022.

Vitet e fundit, shërbimi i transmetimit ka qenë duke luftuar me konkurrencë të ashpër me Disney Plus dhe Paramount Plus, por ai ende kryeson në mbarë botën.

Suksesi sigurisht i detyrohet projekteve të njohura si “Stranger Things”, “Inventing Anna” dhe “Dahmer Monster”, por edhe filmave si “The Grey Man” dhe “Project Adam”.

 Filmat dhe serialet më të ndjekur në anglisht në vitin 2022
 Filmat më të shikuarSeriali më i ndjekur
1.“Njeriu gri”“Stranger Things” (Sezoni 4)
2.“Projekti Adam”“E mërkurë” (Sezoni 1)
3.“Zemrat e purpurta”“Përbindëshi Dahmer”
4.“Ngutje”“Bridgerton” (Sezoni 2)
5.“Mashtruesi i Tinder”“Shpikja e Anës”
6.“Bisha e detit”Ozark (Sezoni 4)
7.“Enola Holmes 2”“Vëzhguesi”
8.“Vit i Fundit”“The Sandman” (Sezoni 1)
9.“Njeriu nga Toronto”“The Umbrella Academy” (Sezoni 3)
10.“Turni i ditës”“Virgin River” (Sezoni 4)
 Filmat dhe serialet më të ndjekur në gjuhë të tjera në vitin 2022
 Filmat më të shikuarSeriali më i ndjekur
1.“Troll” (Norvegji)“Të gjithë ne jemi të vdekur” (Sezoni 1, Koreja e Jugut)
2.“Asgjë e re në Perëndim” (Gjermani)“Extraordinary Attorney Woo” (Sezoni 1, Koreja e Jugut)
3.“Gaforrja e zezë” (Suedi)“The Marked Heart” (Sezoni 1, Kolumbia)
4.“Përmes dritares sime” (Spanjë)“Till Money Do Us Part” (Sezoni 1, Kolumbia)
5.“The Takedown” (Francë)“Elite” (Sezoni 5, Spanjë)
6.“Të rriturit e dashuruar” (Danimarkë)“High Heat” (Sezoni 1, Meksikë)
7.“Carter” (Koreja e Jugut)“Empress” (sezoni i parë, Austri)
8.“Emri im është Vendetta” (Itali)“Propozim biznesi” (Sezoni 1, Koreja e Jugut)
9.“I shqetësuar” (Francë)“Ana e gabuar e gjurmëve” (Sezoni 1, Spanjë)
10.“Furiosa” (Poloni)“Mirë se erdhe në Eden” (Sezoni 1, Spanjë)

/ KultPlus.com

Netflix do t’i japë fund ndarjes së fjalëkalimeve në vitin 2023

Fundi i ndarjes së fjalëkalimeve me të tjerët do të vijë së shpejti në Netflix, dhe do të jetë një sfidë, si për shikuesit, ashtu edhe për gjigantin e transmetimit.

Kompania ka bërë të ditur se janë më shumë se 100 milionë shikues të Netflix që tani e shikojnë shërbimin duke përdorur fjalëkalime që ata marrin hua, shpesh nga anëtarët e familjes ose miqtë.

Netflix ka thënë se do t’i japë fund asaj marrëveshje duke filluar nga viti 2023, duke u kërkuar njerëzve që ndajnë llogari të paguajnë për ta bërë këtë. Kompania pret të fillojë të nxjerrë ndryshimet në SHBA në fillim të vitit.

Politika e saktë dhe mënyra se si do të zbatohet mbetet e paqartë, por kompania pritet të përdorë adresat IP për të gjurmuar ndarjen e fjalëkalimit dhe ta mbyllë atë, përveç nëse konsumatorët dëshirojnë të paguajnë një tarifë shtesë për të ndarë fjalëkalimin.

Ndërkaq, Netflix ende nuk ka shpallur datën e saktë dhe çmimin për lëvizjen e tij të ndarjes së fjalëkalimeve.

Kompania e ka shtyrë këtë moment prej vitesh. Studiuesit brenda Netflix paraqesin se ka 0,07 për qind ulje, me një trekëndësh të kuq poshtë, i cili identifikoi ndarjen e fjalëkalimit si një problem madhor për të ulur abonimet në vitin 2019.

Por, kompania ishte e shqetësuar se si ta trajtonte atë pa i tjetërsuar konsumatorët. Më pas Netflix goditet nga bllokimet e Covid-19, duke sjellë një valë pajtimtarësh të rinj dhe përpjekjet për të shqyrtuar ndarjen u shuan.

Netflix nuk ndoqi një plan për të goditur gjerësisht praktikën deri këtë vit, pasi humbjet e abonentëve u rritën.

Në një mbledhje kompanie jashtë Los Anxhelosit në fillim të këtij viti, bashkëshefi ekzekutiv i Netflix, Reed Hastings u ka thënë drejtuesve të lartë se bumi pandemik kishte maskuar shtrirjen e çështjes së ndarjes së fjalëkalimeve, dhe se ata kishin pritur shumë gjatë për t’u marrë me të, raporton WSJ.

Goditja e Netflix rrezikon të humbasë vitet e vullnetit të mirë që kompania ka krijuar gjatë viteve dhe të zemërojë konsumatorët, të cilët kanë një turmë shërbimesh të tjera transmetimi për të zgjedhur./ KultPlus.com

Netflix

Netflix gati për hapin e madh, do të ndalojë ndarjen e fjalëkalimeve

Fundi i ndarjes së fjalëkalimeve do të vijë së shpejti në Netflix – dhe do të jetë një sfidë si për shikuesit ashtu edhe për gjigantin e transmetimit, transmeton KultPlus.

Kompania e ka shtyrë këtë moment prej vitesh. Studiuesit brenda Netflix Inc. identifikoi ndarjen e fjalëkalimit si një problem madhor për të ngrënë abonimet në vitin 2019, thonë njerëzit e njohur me situatën, por kompania ishte e shqetësuar se si ta trajtonte atë pa i tjetërsuar konsumatorët.

Netflix nuk ndoqi një plan për të goditur gjerësisht praktikën deri këtë vit, pasi humbjet e abonentëve u rritën.

Në një mbledhje kompanie jashtë Los Anxhelosit në fillim të këtij viti, bashkë-shefi ekzekutiv Reed Hastings u tha drejtuesve të lartë se bumi pandemik kishte maskuar shtrirjen e çështjes së ndarjes së fjalëkalimeve dhe se ata kishin pritur shumë gjatë për t’u marrë me të, sipas njerëzve. të cilët ishin në takim.

Më shumë se 100 milionë shikues të Netflix tani e shikojnë shërbimin duke përdorur fjalëkalime që ata marrin hua—shpesh nga anëtarët e familjes ose miqtë, thotë kompania. Netflix ka thënë se do t’i japë fund asaj marrëveshje duke filluar nga viti 2023, duke u kërkuar njerëzve që ndajnë llogari të paguajnë për ta bërë këtë.

Kompania pret të fillojë të nxjerrë ndryshimin në SHBA në fillim të vitit. /KultPlus.com

Netflix transmeton intervistën e Dianës në BBC

Ndërsa episodi i katërt i dokumentarit të bujshëm vazhdon, Harry po flet sinqerisht për popullaritetin e tij si mbretëror. Ai me sa duket i referohet babait të tij, i cili ishte trashëgimtar i fronit në atë kohë, dhe vëllait të tij Princit William, i cili ishte i radhës në linjën e pasardhësit.

“Kur dikush që duhet të jetë  mbështetës po vjedh punën ose po e bën punën më mirë se dikush që ka lindur për ta bërë këtë, kjo i shqetëson njerëzit ose ndryshon ekuilibrin”, u shpreh Harry.

Ndërkohë ne kalojmë në një ngjarje përkujtimore ku morën pjesë të gjithë anëtarët e familjes mbretërore, përfshirë Mbretëreshën. Por të nesërmen, siç na tregohet përmes një sërë gazetash, ishte Harry dhe veçanërisht Meghan që dominuan.

“Meghan tha: “Por nuk është faji im”, dhe unë do të thosha “Unë e di, dhe mamaja ime u ndje në të njëjtën mënyrë”,” thotë Harry.

Kjo ilustrohet me një klip të nënës së tij, princeshës së ndjerë Diana, marrë nga intervista e saj e famshme, por e diskredituar me Martin Bashir.

Drejtori i përgjithshëm i BBC-së, Tim Davie, kishte kërkuar që pamjet nga kjo intervistë të mos shfaqeshin më, pasi një hetim zbuloi se intervista ishte krijuar duke përdorur metoda mashtruese. Princi William ka thënë gjithashtu se intervista nuk duhet të transmetohet më kurrë.

Netflix dhe Harry qartazi nuk janë shumë të shqetësuar për këtë, pasi ata përdorin një klip të Dianës nga intervista e vitit 1995 duke thënë: “Me vëmendjen e medias u shkaktua shumë xhelozi, një numër i madh situatash të ndërlikuara u ngritën për shkak të kësaj.”/abcnews.al/ KultPlus.com

Seriali i Netflix ‘Emily in Paris’ përqafon kulturën franceze në sezonin e ri

Sezoni i ri i serialit të Netflix ‘Emily in Paris’, me protagoniste Lily Collins që vjen në rolin e Emily Cooper, një amerikane që zhvendoset në Paris nga Çikago për një punë marketingu, do të publikohet më 21 dhjetor, transmeton KultPlus.

Shfaqja fokusohet më thellë te personazhet e saj, duke u larguar nga një lojë mbi klishetë e stileve të jetesës franceze dhe amerikane, për t’u bërë më shumë një “përplasje personalitetesh”, tha Star, i cili është gjithashtu producent ekzekutiv dhe shkrimtar i shfaqjes.

“Ajo ndihet më pak si një peshk jashtë ujit dhe më shumë e interesuar për të përqafuar kulturën rreth saj,” tha Collins, për personazhin që ajo luan.

I shikuar nga 58 milionë familje në muajin e tij të parë, seriali debutoi në kulmin e bllokimeve pandemike në vitin 2020 dhe u bë komedia më e njohur në Netflix atë vit.

Në sezonin e tretë, aktorët Paul Forman dhe Melia Kreiling bashkohen si anëtarë të rinj të kastit. “Personazhe të rinj vijnë dhe shtojnë shumë teksturë dhe komplikime të reja për të gjithë personazhet,” tha Star./ KultPlus.com

“Emily in Paris” rikthehet me sezonin e tretë në Netflix (VIDEO)

Aktorja Lily Collins rikthehet si protagoniste e serialit “Emily in Paris”. Paltforma Netflix tashmë e ka publikuar trailerin e plotë të sezonit të tretë të komedisë.

Kryepersonazhi, Emily Cooper, vazhdon të punojë në punën e saj të ëndrrave në kompaninë franceze të marketingut. Por, tani ajo e gjen veten në një udhëkryq, duke zgjedhur mes partnerëve romantik dhe mundësive profesionale.

Krahas aktores Lily Collins, në sezonin e tretë të serialit hit rikthehen edhe aktorët tjerë, Philippine Leroy-Beaulieu, Lucas Bravo, Ashley Park, Camille Razat, Samuel Arnold, Bruno Gouery, William Abadie dhe Lucien Laviscount.

Me gjithsej dhjetë episode, “Emily in Paris” fillon transmetimin në Netflix më 21 dhjetor. / KultPlus.com

Dokumentarët e Princit Harry dhe Meghan Markle në Netflix do të transmetohen muajin tjetër

Princi Harry dhe Meghan Markle pritet të bëjnë debutimin e tyre në Netflix në dhjetor, pavarësisht raporteve për të kundërtën, të cilët donin që premiera e dokumentarit të tyre të shtyhej për në vitin 2023. Në fillim u raportua se reagimet negative ndaj “The Crown”, bënë që Netflix të shtynte shfaqjen.

Megjithatë, Netflix vendosi të vazhdojë normalisht me programimin, duke qenë se dokumentari nuk ka asnjë lidhje me sezonin e pestë të “The Crown”. Burimet kanë pohuar se kishte probleme midis Sussexes dhe platformës, pasi donin që komentet për Mbretin Charles, Camilla, Princin William dhe Kate Middleton të mos shfaqeshin.

Megjithëse një datë zyrtare nuk është caktuar, pretendohet se disa komente nga Princi Harry dhe Meghan Markle kundërshtojnë atë që djali i dytë i Charles shkroi në kujtimet e tij. Cikli i ri i serialit “The Crown ” ka shkaktuar kritika të forta, në një periudhë të shkurtër kohore që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth.

Është seriali më i ndjekur në “Netflix”, pse të gjithë janë të fiksuar pas Dahmer?

Nga Gisella Desiderato

Në botën e televizionit është hiti i momentit. ”Dahmer”, seriali i platformës Netflix i frymëzuar nga historia e vërtetë e Xhefri Dahmerit, vrasësit serial nga Uiskonsin, SHBA, që  në vitet 1980 vrau 17 djem të rinj në mënyra makabre, pëlqehet shumë nga audienca në mbarë botën.

Por nga ana tjetër ai ka shkaktuar edhe shumë debate:nga të qenit racist dhe homofobik, tek dëshira për të instrumentalizuar dhimbjen. Tashmë edhe syzet e vrasësit serial janë nxjerrë në ankand për shumën e 150 mijë dollarëve, si të ishin objekt kulti.

Me skenarin e Rajan Mërfi (që në vitin 2011 shkroi librin “Historia e tmerreve në SHBA”) dhe Jan Brenan seriali “Dahmer:Historia e një përbindëshi” është një sukses mbarëbotëror.

I disponueshëm në Netflix që nga 21 shtatori, ai arriti shifrën rekord të mbi 196 milionë shikimeve vetëm në javën e parë, duke e çuar atë në krye të listës së serialeve më të shikuara në gjuhën angleze. Ai klasifikohet në 10-n e serialeve më të mirë të Netflix në 92 vende të botës. Dhe prej disa ditësh është seriali më i ndjekur në Itali.

Pra një triumf, që në fillim nuk mund të cilësohej si i garantuar, pasi ngjarjet e rrëfyera janë ndër më të tmerrshmet që kanë ndodhur ndonjëherë në historinë e dekadave të fundit. Në të rrëfehet historia e Xhefri Dahmer, një vrasës serial, që përveç ekzekutimit të 17 djemve, kreu akte të dhunës seksuale, nekrofilisë, kanibalizmit dhe copëtimit të viktimave.

Në fakt seriali është klasifikuar si “horror”. Për shembull në serialin me 10 episode tregohet shtëpia e tij, si “muzeu i tmerreve”:me një kokë të prerë të ruajtur në frigorifer, po ashtu disa organe gjenitale, 5 kafka të shpërndara nëpër shtëpi, dhe një skelet mbi komodinë.

Skena të tmerrshme edhe për adhuruesit e këtij zhanri. Se përse po pëlqehet kaq shumë ky serial, ky është objekt i një debat të madh. Seriali është realizuar mirë në aspektin artistik, ai e përcjell sharmin e së keqes. Aktori kryesor është rrëqethës në interpretimin e tij, por detajet që tregohen janë të tmerrshme.

Pastaj janë kritikat e forta. Akuza e parë është ajo e racizmit. Vrasësi serial veproi i pashqetësuar për 13 vite (vrau gjatë viteve 1978-1991, në vitin 1992 u dënua me burgim të përjetshëm, dhe 2 vite më vonë u vra nga një i burgosur skizofren) sepse policia i injoroi në vazhdimësi ankesat dhe alarmet e dhëna nga fqinjët.

Dhe kjo fshehu arrogancën dhe ndjenjën e epërsisë të policisë “së bardhë” ndaj “zezakëve”.Ky është një nga elementët që e tërheq më shumë publikun, të paktën gjykuar nga komentet në rrjetet sociale. Prokurori i atëhershëm i Milluokit (ku ndodhi shumica e vrasjeve), MajkëllMekan u ndje i detyruar të deklaronte në një intervistë për TMZ, se oficerët e policisë nuk do të mbyllnin kurrë sytë ndaj viktimave të Dahmer, vetëm për shkak të racës së tyre apo orientimittë tyre seksual.

“Kjo është një ide qesharake”- u shpreh ai. Por qasjet raciste denoncohen edhe në prapaskenat e serialit. Koordinatorja e produksionit Kim Alsup, tha në një intervistë për gazetën Los Angeles Times tha se ishte “trajtuar shumë keq gjatë xhirimeve”. Ajo saktësoi se ishte një nga vetëm 2 zezake që punuan për këtë serial, dhe shpeshherë kolegët ua ngatërronin emrat.

Akuza tjetër e fortë është ajo e homofobisë. Në fakt vrasësi serial ishte homoseksual (viktimat e tij ishin djem të rinj) dhe Netflix ka përdorur si tag termin LGBTQ+, për të theksuar homoseksualitetin e Dahmer. Komuniteti LGBTQ reagoi menjëherë duke i kërkuar kompanisë ta fshinte atë, gjë që Netflix e bëri.

Ndërkohë familjarët e viktimave akuzojnë shfrytëzimin e tepruar të dhimbjes së tyre. Gjatë gjyqit ndaj vrasësit serial, në proces u thirr për të dëshmuar Rita Isabel, motra e njërës prej viktimave, Errol Lindsej, që u vra kur ishte vetëm 19 vjeç.

Erik Perri, kushëriri i Errol, postoi në Tëiiter dëshminë e vërtetë të Isabel, duke e krahasuar atë me atë të rikrijuar nga Netflix, duke shkruar:“A na duhen ende këta filma? Nuk më takon mua t’ju them se çfarë të shihni në ekran. Krimi tërheq gjithmonë audiencën. Por nëse jeni vërtet kureshtarë të mësoni këndvështrimin e viktimës, familja ime është shumë e zemëruar me këtë serial. Nuk kishte nevojë të traumatizohej përsëri, dhe për çfarë?”.

Problemi është se familjarët e viktimave nuk janë kontaktuar nga Netflix, ndaj mungon versioni i tyre. Rita Isabel e bëri të qartë këtë:“Kur pashë një pjesë të serialit, u mërzita shumë, pasi më ktheu të gjitha emocionet që ndjeva në atë kohë.

Netflix duhet të kishte kërkuar mendimin tonë apo të na pyeste mbi atë që ndjejmë. Do të ishte mirë që një pjesë e të ardhurave t’u jepeshin të afërmve të viktimave. Por kjo gjë nuk po ndodh. Është e trishtueshme që ata po fitojnë para nga kjo tragjedi. Është një lakmi e pastër”.

Edhe kritika profesioniste e këtij zhanri e ka ngritur zërin mbi disa aspekte të serialit. Për shembull revista “Variety” e kritikon atë për “humanizimin” e tepruar të Xhefri Dahmer. Edhe më të ashpra ishin kritikat e “Vanity Fair America” që argumenton se historia që meritonte të nënvizohej, ishte ajo e një komunitetit të margjinalizuar me ngjyrë, që dha alarme të cilat ranë në vesh të shurdhër. Ndërkohë, seriali u fokusua tek tmerri i krimeve. /Marrë me shkurtime nga “IoDonna” – bota.al/ KultPlus.com

Netflix së shpejti me studio të videolojërave

Netflix po ngre studion e vet të videolojërave, ndërsa intensifikon përpjekjet për t’u vendosur në industrinë e lojërave.

Me qendër në Helsinki, Finlandë do të drejtohet nga ish-ekzekutivi i Zynga dhe Electronic Arts, Marko Lastikka.

Netflix ka blerë më parë kompani të vogla lojrash. Por, gjigandi i transmetimit tani po shkon më tej dhe po krijon studio nga e para.

Lastikka është një figurë e njohur në lojëra, pasi ka bashkëthemeluar studion Zyng, gjithashtu në Helsinki.

Në prill, Netflix njoftoi për një humbje prej 200 mijë abonentësh.

Netflix më pas humbi afër një milion abonentë midis prillit dhe korrikut 2022, numri më i madh në historinë e tij./21Media/ KultPlus.com

Publikohet traileri i filmit të ri “Slumberland”

Aktori Jason Momoa i zbaton rregullat në botën e magjive, në filmin e ri të pagëzuar “Slumberland”, trailerin e të cilit e lansoi Netflix.

Ky film është adaptim nga stripi klasik me emrin “Little Nemo in Slumberland”.

Në film paraqitet një vajzë me emrin Nema, e cila zbulon një hartë sekrete për në botën e ëndrrave, të Slumberland.

Atje, ajo takohet me personazhin Flip. Me të, ajo rrugëton nëpër ëndrra dhe ankthe, me shpresën se do të sheh babain e saj.

Rolin e vajzës Nema e luan Marlow Barkley. Momoa luan përkrah saj, si Flip.

Traileri i “Slumberland” fillon me Momoan në rolin e Flip-it, dhe vajzën Nema të cilët futen në botën e magjive.

Regjinë e këtij filmi e ka bërë Francis Lawrence.

“Slumberland” do të lansohet me 18 nëntor 2022./21Media/ KultPlus.com