Kryeministri Kurti uron delegacionin shqiptar për suksesin në Festivalin e Filmit në Venecia

Këto ditë në Venedik të Italisë është mbajtur Festivali i 80-të Ndërkombëtar i Filmit në Venecia.

Ndonëse festivali këtë vit ka qenë shumë më i zbehtë për shkak të bojkotit nga yjet e filmit për shkak të grevës në Hollywood, organizimi arriti që përsëri të shkaktonte mjaft bujë.

Pjesëmarrës në edicionin e sivjetmë kanë qenë edhe dy prodhime filmike kosovare, përkatësisht filmat “A Short Trip” i regjisorit Erenik Beqiri dhe “Bota Jonë” e Luana Bajramit.

E në mbështetje të shqiptarëve pjesëmarrës në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit, ka qenë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Ai ka publikuar në llogarinë e tij zyrtare në platformën X (ish-Twitter), një fotografi bashkë me kastin shqiptar në Venedik.

“Një vit i shkëlqyer për kinematografinë tonë në Festivalin e Filmit në Venecia! Urime Erenik Beqirit për fitoren e çmimit ‘filmi më i mirë Orizzonti’ me filmin ‘A Short Trip’ me Luana Bajramin dhe Tristan Halilajn dhe vetë Luanës për premierën e filmit të saj të dytë ‘Bota Jonë’ në Bienale”, ka shkruar Kurti.

E ftuar speciale për të marrë pjesë këtë vit në Festivalin e Filmit në Venecia ka qenë edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, e cila ka performuar në gala-mbrëmjen e amFAR, e cila organizohet në ndihmë të mbledhjes së fondeve për kërkimet e HIV/AIDS. / KultPlus.com

Pak yje në hapjen e Festivalit të Filmit në Venecia

Në hapjen e Festivalit të 80-të të Filmit në Venecia dje në mbrëmje morën pjesë më pak yje të kinematografisë, për shkak të grevës së Hollivudit.

Përveç anëtarëve të jurisë, ku përfshihen regjisori amerikan Damien Chazelle, regjisorja e Zelandës së Re, Jane Campion dhe regjisori irlandez, Martin McDonagh, në tapet shkelën kryesisht të famshëm dhe politikanë italianë.

Aktorja italiane, Caterina Murino, kryesuesja e festivalit, i mirëpriti të ftuarit në ceremoninë e hapjes.

“Një përshëndetje e ngrohtë dhe mbështetëse për ata që nuk janë këtu me ne, sepse janë të zënë duke mbrojtur vlerën intelektuale dhe ekonomike të punës së tyre”, tha Murino.

“Ata na kujtojnë se krijimi artistik është prerogativë e grave dhe burrave të pasionuar dhe të talentuar, dhe se puna jonë nuk mund t’i delegohet algoritmeve dhe inteligjencës artificiale”, theksoi ajo.

Më shumë se 11 000 skenaristë të bashkuar kanë qenë në grevë në SHBA, që nga fillimi i majit.

Dhjetëra mijëra anëtarë të sindikatës së aktorëve SAG-AFTRA kanë qenë gjithashtu në grevë që nga mesi i korrikut.

Të dy sindikatat po kërkojnë pagesa të përmirësuara dhe mbrojtje kundër përdorimit të inteligjencës artificiale.

Regjisorja italiane Liliana Cavani, 90 vjeçe, u nderua me çmimin “Luani i Artë”, të cilës iu dorëzua nga aktorja britanike Charlotte Rampling, që luajti rolin kryesor në filmin e Cavanit të vitit 1974 “The Night Porter”.

“Unë jam gruaja e parë që merr këtë çmim dhe mendoj se kjo nuk është e drejtë”, tha Cavani.

“Ka skenariste dhe regjisore që punojnë, të cilat ndoshta punojnë dhe në të njëjtin nivel me burrat. Besoj se festivali duhet ta marrë parasysh këtë dhe se gratë mund të bëjnë filma gjithashtu”, tha ajo.

Festivali u hap me filmin “Comandante” të regjisorit italian, Edoardo De Angelis.

Ai tregon historinë e një komandanti të nëndetëses në Luftën e Dytë Botërore, i cili merr një vendim të guximshëm për një udhëtim në Atlantik.

“Comandante” është një nga 23 filmat që konkurrojnë për çmimin kryesor të festivalit, “Luani i Artë”, i cili do të jepet më 9 shtator.

Në garë është i përfaqësuar edhe regjisori gjerman, Timm Kroeger.

Premiera e filmit të tij “Theory of Everything” do të shfaqet më 3 shtator. /atsh / KultPlus.com

Blerta Basholli dhe aktorët Rozafa Çelaj, Ilire Vinca e Bislim Muçaj, pjesë e Festivalit të Filmit në Venecia

Këtë vit janë të shumtë artistë kosovarë që janë bërë pjesë e Festivalit të Filmit në Venecia. Pas Luana Bajramit e cila do të ketë një paraqitje të dyfishtë në këtë festival, si aktore dhe regjisore filmi.

Regjisorja e njohur Blerta Basholli gjithashtu nuk do të mungojë në këtë festival, kësaj here si producentë e filmit “Housekeeping for Beginners” (Mirëmbajtja e shtëpisë për fillestarë), filmi i fundit i Goran Stolevskit i cili është përzgjedhë në konkurrencë zyrtare në kategorinë Orizzonti në Festivalin e Filmit të Venecias.

Por, përveç Bashollit, pjesë e kastit të aktorëve janë edhe aktorët tanë të njohur si: Rozafa Çelaj, Ilire Vinca dhe Bislim Mmuçaj.

Në film luajnë edhe aktorja e njohur rumune Anamaria Marinca (4 months 3 weeks 2 days) dhe Alina Seban, aktori kroat Vladimir Tintor, së bashku me aktorët maqedonas Samson Selim, Mia Mustafa, Dzada Selim, Sara Klimoska dhe Ajshe Useini.

4220_D001_4654 _R Dzada Selim stars as Mia and Anamaria Marinca as Dita in director Goran Stolevski’s HOUSEKEEPING FOR BEGINNERS, a Focus Features release. Credit: Viktor Irvin Ivanov / © 2023 FOCUS FEATURES LLC

Housekeeping For Beginners është një histori që eksploron të vërtetat universale të familjes, si ato në të cilat kemi lindur, ashtu edhe ato që i gjejmë vetë. Dita nuk donte kurrë të bëhej nënë, por rrethanat e detyrojnë atë të rrisë dy vajzat e të dashurës së saj, ngatërrestaren e vogël Mia dhe adoleshenten rebele Vanesa. Pason një betejë vullnetesh ndërsa të trija bëhen një familje e pashpresë që duhet të luftojë për të qëndruar së bashku.

Filmografia e Stolevskit përfshin filma të mirënjohur – You Won’t Be Alone, i cili u shfaq premierë në konkurrencë zyrtare në Festivalin e Filmit Sundance 2022, dhe Of an Age, që hapi Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Melburn 2022. Të dy filmat u distribuan ndërkombëtarisht nga Focus Features dhe Universal.

Producentët e filmit përfshijnë Marija Dimitrova, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Ankica Jurić Tilić, Beata Rzeźniczek, Milan Stojanovic, Blerta Basholli, bashkëproducentët janë Kristina Börjeson, Jonas Kellagher, Kristina Ceyton, Sam Jennings, Linnings, T. Jan Naszewski shërbyen si producentë ekzekutivë.

Filmi është prodhuar nga List Production, Madants, Kinorama, Sense Production, Industria Film, në bashkëprodhim me Film i Väst, Common Ground Pictures, Causeway Films dhe në bashkëpunim me Tango, New Europe Film Sales dhe Adelaide Film Festival.

Shitjet ndërkombëtare menaxhohen nga New Europe Film Sales.

Kurse pjesë e ekipit ishin edhe dy kosovarë tjerë, Leonora Mehmeti Hoxha- grimere dhe Berat Kryeziu VFX.

Filmi është subvencionuar nga Qendra Kinematografike e Kosovës si bashkëprodhim minor. / KultPlus.com

Stili i Harry Styles në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia konsiderohet “fuqi” e modës (FOTO)

Këngëtari i njohur Harry Styles nuk do të jetë kurrë vetëm një kantautor, ai tani është një aktor dhe një “fuqi” e modës gjithashtu, transmeton KultPlus.

Ish-anëtari i grupit britanik të muzikës pop “One Direction” ka hequr dorë përkohësisht nga roli i tij si muzikant për tu kthyer në rolin kryesor si aktor, së bashku me kandidaten për Oscar, Florence Pugh, në filmin e shumëpritur thriller distopian “Don’t Worry Darling”, me regji të Olivia Wilde.

Filmi pati premierën e tij plot bujë botërore në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia të hënën, duke pushtuar internetin dhe botën me polemika nga prapaskenat dhe mbi të gjitha, modën.

Matt Baron/BEL/Shutterstock

Styles mbërriti në tapetin e Venecias me një kostum ‘Gucci’ blu të kaltër me shpatulla të gjera të theksuara dhe një jakë shumë të lartë, përshkroi për ‘Associated Press’, Sarah Karmali, redaktore ekzekutive (dixhitale) në ‘Harper’s Bazaar’.

Laura Jordan, drejtoreshë e modës dhe stilit të jetesës në revistën ‘Grazia’, tha se partneriteti i Styles me stilistin e tij Harry Lambert ka krijuar “magji absolute”.

“(Moda e Styles) ka gjithmonë këtë lloj atmosfere retro. Ai e do jakën e madhe, nuancat e lyera, shumë e shumë Gucci”, tha Jordan.

Getty Images

Në vitin 2018, Styles filloi të ndërtonte stilin dhe markën e tij personale duke u bërë një nga ambasadorët e shtëpisë italiane të modës ‘Gucci’. Styles e ka veshur markën në disa fushata editoriale, por më e rëndësishmja ishte fustani që ai kishte veshur për kopertinën e ‘Vogue’ të nëntorit 2020. Muzikanti-aktori ishte ylli i parë mashkull i kopertinës solo të revistës së modës.

Kopertina shumë e përfolur përshkruante Styles në një fushë të gjelbër të hapur nën qiell të pastër dhe të veshur me fustanin blu të dizajnuar nga Alessandro Michele.

Që nga kalimi i tij nga anëtar i një grupi në një artist solo me albume të shumta më të shitura, ai është bërë sinonim i një pamjeje të mrekullueshme – një grup shumëngjyrësh kostumesh me tre pjesë të frymëzuara nga vitet ’70 dhe një ‘boa’ të rastësishme me pupla, frymëzuar nga njerëz si Elton John.

Çdo veshje për “Love On Tour 2022”, e cila aktualisht përfshin një qëndrim mbresëlënës 15-ditor në “Madison Square Garden” të Nju Jorkut, ndez një model – fjalë për fjalë.

Veshur ekskluzivisht me ‘Gucci’ çdo natë, Styles ka veshur një ‘jumpsuit’ me dy pjesë të mbushura me modele të ndryshme, duke filluar nga vija në pika, të gjitha në ngjyra të ndryshme si nuanca të ndezura të kuqe, rozë, blu dhe të verdhë.

Nëse ka një largësi nga evolucioni i veshjeve personale të Styles, është se ai është personal, eklektik dhe mbi të gjitha argëtues.

“Harry Styles e di saktësisht se kush është Harry Styles,” tha Jordan. / KultPlus.com

AP

Fillon ‘Festivali i Filmit në Venecia’, 10 ditë garë për 23 filma

Edicioni i 79-të i Festivalit të filmit në Venecia e ngriti siparin me filmin “White Noise” të Adam Driver, që rrëfen dramën e një krize vdekjeprurëse shëndetësore, keqinformimit dhe barnave me recetë.

“White Noise” është i pari i katër filmave të prodhuar nga Netflix që konkurrojnë për çmimin kryesor “Luani i Artë”, teksa platforma e njohur po kërkon të forcojë kredencialet e saj artistike. Një satirë e mprehtë dhe e këndshme e kulturës amerikane të konsumizmit dhe këndvështrimit akademik është ajo që bashkoi Driver me regjisorin Noah Baumbach pas një tjetër bashkëpunimi të shumë lëvduar të tyre, “Marriage Story”.

Festivali, zhvillohet çdo vit në ishullin Lido i rrethuar nga plazhet, dhe mbërrin saktësisht në kohën e duhur për nisjen e fushatave të çmimeve Oscar. Tetë nga 10 Oscarët e fundit për regjisorin më të mirë kanë shkuar për filma, që premierën e tyre e patën pikërisht në Venecia, përfshirë fituesen e ceremonisë së këtij Jane Campion me “The Power of the Dog” – një tjetër prodhim i Netflix.

Në Lido ishte dhe aktorja franceze Catherine Deneuve, që u shfaq me një flamur ukrainas të ngjitur në xhaketën e saj teksa mbërriti për të marrë një cmim të shumëmerituar karriere. Politikania amerikane Hillary Clinton ishte ndër personat e tjerë të famshëm që shkelën në tapetin e kuq të celjes së festivalit më të gjatë të filmit në botë, juria e të cilit kryesohet këtë radhë nga aktorja e famshme amerikane, Julianne Moore. 23 filmat e e përzgjedhur ta garojnë përgjatë 10 ditëve të festivalit dominohen kryesisht nga filma hollivudian dhe europiano-perëndimorë./ KultPlus.com

Festivali i Filmit në Venecia hapet me yjet e “White Noise”, hera e parë që një film i Netflix hap zyrtarisht festivalin

Festivali më i vjetër i filmit në botë, që tashmë po hyn në vitin e tij të 80-të, i kushton po aq theks të riut. Ngjarja 11-ditore nisi të mërkurën me filmin e Adam Driver “White Noise”, duke shënuar herën e parë që një film i Netflix hapi zyrtarisht Venecia – shtatë vjet pasi festivali u bë i pari që hapi konkurrencën e tij për shërbimet e transmetimit.

Drejtuar nga Noah Baumbach dhe bazuar në romanin Don DeLillo me të njëjtin emër, “White Noise” është një nga disa hyrje të Netflix që konkurrojnë për çmimin kryesor të Luanit të Artë këtë vit, pasi gjigandi i transmetimit kërkon të shkëlqejë kredencialet e tij artistike, transmeton KultPlus.

Në komedinë e zezë luan Driver si Jack Gladney, një profesor i studimeve të Hitlerit në moshë të mesme, Greta Gerwig si Babette, gruaja e tij e shpërqendruar dhe një familje fëmijësh të moshës së hershme, të cilët së bashku përpiqen të merren me një “Ngjarje Toksike Ajrore”, konfliktet e zakonshme të përditshme.

Filmi i fundit i Baumbach në Venecia, “Historia e Martesës”, me protagonist gjithashtu Driver, mori gjashtë nominime për Oscar dhe një fitore për Laura Dern. Duke folur të mërkurën, regjisori tha se lexoi romanin e DeLillo-s në vitet ’80, dhe më pas përsëri në 2020 dhe zbuloi se ai ndihej ende i rëndësishëm. Disa javë më vonë, bota u mbyll për shkak të Covid-19.

“Më dukej e njohur kur po e rilexoja… nuk mund ta besoja se sa e rëndësishme ndihej. Fillova jo vetëm të merrja gjuhën e [DeLillos], por edhe të gjeja zërin tim brenda tij.”

Baumbach tha se filmi kishte të bënte me “si ne krijojmë rituale dhe strategji për të frenuar rrezikun dhe vdekjen”. Historia, shtoi ai, ishte e kulturës amerikane: “Isha fëmijë në vitet 80, ishte një kohë shumë formuese për mua. Më informuan filmat që pashë më pas.”

Driver tha se ndërsa ai dhe shokët e tjerë të filmit luanin personazhet e shkruara për ta në skenar, ishte e lehtë të tërhiqje paralele me kohën tonë. Ai tha: “Ju nuk mund të injoroni momentet kur mbani një maskë, është një gjuhë me të cilën jemi [tani] më rehat.”

Netflix do të ketë premierë javën e ardhshme “Bjondin” e shumëpritur, një ritregim i errët i jetës tragjike të Marilyn Monroe që mund ta shtyjë aktoren kubane Ana de Armas nga ylli në rritje në A-lister të plotë.

Venecia është në kohën e duhur për të nisur fushatat e çmimeve Oscar dhe ka pasur një histori veçanërisht të fortë për regjisorët në vitet e fundit. Tetë nga 10 Oscarët e fundit të regjisorit më të mirë kanë shkuar në filma që u shfaqën premierë në Venecia, duke përfshirë fituesen më të fundit Jane Campion për “Power of the Dog”. Ndër hyrjet e tjera shumë të pritura në ditët në vijim është “Bones and All”, ku luan Timothée Chalamet si një kanibal i sëmurë nga dashuria në një udhëtim rrugor nëpër Amerikë, duke e ribashkuar atë me regjisorin e “Call Me By Your Name”, Luca Guadagnino. Ka shumë zhurmë të hershme edhe për filmin “The Whale” të Darren Aronofsky me protagonist Brendan Fraser, i cili ka munguar kryesisht në ekran për dy dekada.

Ndërkohë, “Don’t Worry Darling” e Olivia Wilde, e cila po luan jashtë konkurrencës dhe shfaq megayllin e muzikës Harry Styles në rolin e tij të parë kryesor, tashmë ka krijuar një sërë titujsh, nga largimi i papritur i Shia LaBeouf. Gjithashtu ka pasur zhurmë për skenat e saj seksuale dhe përplasjet e supozuara mes yllit Florence Pugh dhe Wilde – të cilat regjisori i ka hedhur poshtë si “klik-karrem të shpikur”.

Pas dy edicioneve të shkurtuara, festivali rikthehet këtë vit pa asnjë kufizim të shkaktuar nga pandemia, por kinematë tradicionale vazhdojnë të luftojnë, duke ngritur pikëpyetje mbi qëndrueshmërinë e tyre financiare. Duke folur në një konferencë për shtyp, presidentja e jurisë, Julianne Moore tha se arti duhet ta kalojë biznesin në çdo debat mbi të ardhmen e kinemasë.

“Gjithmonë do të ketë sisteme të ndryshme shpërndarjeje. Si jetojmë ne, si përparon bota po ndryshon vazhdimisht, por arti nuk ndryshon”, tha ajo.

Gjithashtu e pranishme të mërkurën ishte edhe aktorja franceze Catherine Deneuve, e cila po merr një çmim për arritje të jetës. Por legjenda franceze 78-vjeçare – e cila ka një histori të gjatë me festivalin, duke u kthyer në vitin 1967 kur ajo luajti në filmin klasik të Luis Buñuel, fitues i Luisit të Artë, Belle de Jour – tha se ajo kurrë nuk e shihte veten si një simbol seksi: “Është nuk është gjëja kryesore për mua kur punoj.”

Deneuve theksoi gjithashtu se asaj i pëlqen të shikojë filma të rinj në një turmë në një teatër.

“Unë e dua kinemanë. Më pëlqen të shkoj në kinema. Dua të jem në një kinema me njerëz që nuk i njoh. Nuk është vetëm zëri. është atmosfera. Në shtëpi, është shumë ndryshe. Ju nuk i ndjeni gjërat njësoj.” / KultPlus.com

“White noise” do të hapë Festivalin e Filmit të Venecias

Do të jetë “White noise”, i shkruar dhe me regji të Noah Baumbach, me aktorët Adam Driver, Greta Gerwig, Don Cheadle, Raffey Cassidy, Sam Nivola, May Nivola, Jodie Turner-Smith, André L. Benjamin dhe Lars Edinger, filmi i hapjes së Festivalit të 79 të Filmit të Venecias, që hap siparin më 31 gusht.

Ky film përbën edhe një rikthim të Noah Baumbach, pasi ka paraqitur në 2019 filmin “Marriage Story”.

Për regjisorin Alberto Barbera ”ia vlente të pritej kaq gjatë”.

Baumbach ka krijuar një vepër origjinale, ambicioze dhe imponuese, sipas kritikëve.

Ndërkohë, Italia do të konkurrojë me pesë filma, të përzgjedhur nga drejtori artistik, Alberto Barbera dhe presidenti, Roberto Cicutto.

Ata janë: ”Il signore delle formiche” i Gianni Amelios, me Luigi Lo Cascio, Elio Germano dhe Sara Serraiocco, ”Bone and all” i Luca Guadagnino, me Timothée Chalamet, ”Chiara” i Susanna Nicchiarelli, me Margherita Mazzucco, ”Monica” i Andrea Pallaoro dhe ”Immensity” i Emanuele Crialese, me Penelope Cruz. / KultPlus.com

Aktori Benigni pasi fitoi çmimin “Luani i Artë”: Nëse ndonjëherë kam fluturuar në çdo punë temen, kjo ishte veç falë partneres time

Nga Roberto Benigni

(gjatë marrjes së çmimit të Luanit të Artë në Festivalin e Filmit në Venecia. Një letër për të falënderuar partneren e tij të jetës, Nicoletta Braschi.)

“Në këtë moment dua t’i kushtoj një mendim Nicoletta Braschi, e cila asht këtu në sallë. Ne kemi ba gjithçka së bashku për 40 vjet. Unë di vetëm një mënyrë për me matë kohën: me ty ose pa ty. Tash a ta ndajmë këtë Luan, unë po marr bishtin, kështu të tregoj gëzimin tem, gëzimin tem tuj e tundë bishtin tem dhe ti merr pjesën tjetër; Mbi të gjitha mendoj se krahët janë të tutë, sepse nëse ndonjëherë kam fluturuar në çdo punë temen, kjo ishte veç falë teje, talentit tand, misterit, sharmit, bukurisë, feminitetit, fakti i të kenunit gru. Të jesh gru asht një mister që na meshkujt nuk e kuptojmë. Groucho Marx kishte të drejtë kur tha se “burrat janë gra që nuk ia kanë dalë”. Dhe kjo asht e vërteta. Nuk mund të isha si ti, Nikoletta. Nëse diçka të bukur dhe të mirë e kam ba në jetën teme kjo asht realizu gjithmonë falë dritës tande. E jona ishte një dashni me shikim të parë, në të vërtetë me shikim të përjetshëm”.

Përktheu: Arjola Zadrima / KultPlus.com

Shqiptarët e suksesshëm edhe në Venecia, Luàna Bajrami me rol kryesor në filmin që fitoi ‘Luanin e Artë’

Drama e abortit e regjisores franceze Audrey Diwan, e që i përket viteve 1960 me titull “L’Evenement” (“Po Ndodh”), fitoi ‘Luanin e Artë’ në Festivalin e 78-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia, e në rolet kryesore të tij janë aktoret: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein dhe Luàna Bajrami, shkruan KultPlus.

Regjisorja franceze Audrey Diwan mbërriti dhe goditi audiencën me një imazh të paharrueshëm, shumë më tepër se çdo qilim i kuq: në ekran u pa një abort. E gjatë, e dhimbshme, e tmerrshme. Pa elipsë, si në jetë, sekuencat e së cilës u skaliten në kujtesën e audincës.

“Kinemaja është një mjet për të transmetuar emocione. Ne nuk donim të dramatizonim situatat, ne po kërkonim një mishërim të së vërtetës, të të gjallëve”, tha regjisorja Diwan për shtypin.

Historia, në fund të fundit, ndodhi: krijuesi me origjinë libaneze përshtat romanin me të njëjtin emër nga autorja Annie Ernaux, ku shkrimtarja rrëfen betejën e saj për të ndërprerë një shtatzëni në Francë në vitin 1963. Domethënë, kur ajo ishte vetëm 23 vjeç, ligji e ndaloi atë dhe vetëm të shprehte qëllimin e saj me zë të lartë ishte skandaloze. Prandaj, protagonistja e filmit merret me paralajmërimet, refuzimin e miqve të saj dhe madje edhe të një mjeku i cili, në vend që ta ndihmojë, i injekton asaj një ilaç për të forcuar embrionin.

Aktorja e re dhe e jashtëzakonshme, Anamaria Vartolomei rrëfeu se as nuk e dinte që abortet klandestine dikur ekzistonin në vendin e saj. Edhe pse problemi mbetet në shumë shtete dhe madje edhe në Evropën e vjetër ndonjëherë përparon ngadalë.

Ose edhe të bëni hapa mbrapa, si shtrëngimi i ligjit në Poloni. 69% e gjinekologëve italianë janë kundërshtues të ndërgjegjes, sipas të dhënave të 2018 nga Ministria e Shëndetësisë.

Dhe programi ‘Saved’ zbuloi se në Murcia është e pamundur të ndërpresësh një shtatzëni vullnetarisht në një qendër publike. Shembuj të vërtetë, në shekullin XXI. Ashtu si shprehja “bar falas për të abortuar”, e dëgjuar vitet e fundit në politikën kombëtare. Prandaj një film si ‘Event’, i cili do të mbërrijë në Spanjë në muajin mars, duket më shumë se në kohën e duhur. Ndoshta edhe e nevojshme.

Filmi ka një fillim jo bindës. Disa dialogë dhe situata rëndojnë ndjenjën e realizmit. Ndërsa numërimi mbrapsht përparon, filmi shënon javët e pashmangshme të shtatzënisë që kalojnë. Megjithatë, ankthi i gruas së re është ngjitëse dhe përfundon duke kapur zorrët e shikuesit.

Regjisorja Diwan gjithashtu theksoi rëndësinë e përfaqësimit të ndryshimeve fizike të gruas së re dhe, në të njëjtën kohë, të një qasjeje intime, të fokusuar në filmimin mbi të gjitha “lëvizjet e kokës dhe të syve” të personazheve.

Dhe një aktore tjetër, Anna Mouglalis, e cila luan gruan e vetme të gatshme për të ndihmuar, tha: Karakteri im është një haraç për ato gra që luftuan për të drejtat e abortit. Është e vështirë të tregosh këto histori, edhe në vendet ku është e ligjshme. Ne duhet të vazhdojmë të flasim për të.

Filmi i Diwan për një studente franceze të kolegjit që e gjen veten me një shtatzëni të padëshiruar ishte zgjedhja unanime nga juria prestigjioze që përfshinte fituesit e fundit të Oskarit Bong Joon Ho dhe Chloé Zhao. / KultPlus.com

REUTERS/Yara Nardi

Audrey Diwan, fituesja e çmimit “Luani i Artë” në Festivalin e Filmit në Venecia

Filmi më i mirë u shpall vepra e regjisores franceze Audrey Diwan “L’évènement”, film ky i bazuar në romanin e vitit 2000 me të njëjtin emër nga autorja franceze Annie Ernaux, shkruan KultPlus.

Çmimi “Luani i Artë” në Festivalin e 78-të Ndërkombëtar të Filmit të Venecias iu dha regjisores franceze Audrey Diwan për filmin “L’évènement”, me skenar nga Diwan dhe Marcia Romano.

Filmi i Diwan për një student francez të kolegjit që e gjen veten me një shtatzëni të padëshiruar ishte zgjedhja unanime nga juria prestigjioze që përfshinte fituesit e fundit të Oskarit Bong Joon Ho dhe Chloé Zhao.

Konkursi këtë vit ishte mjaft i fortë, duke përfshirë filma të mirëpritur si “Fuqia e Qenit” e Jane Campion, “Nënat Paralele” të Pedro Almodóvar, “Vajza e Humbur” e Maggie Gyllenhaal dhe “Dora e Zotit”. Njëzet e një filma po konkurronin për çmimin, i cili është bërë një tregues i hershëm premtues i perspektivave të një filmi në Oscar.

“E bëra këtë film me zemërim. Unë gjithashtu e bëra filmin me dëshirë. E bëra me barkun, zorrët, zemrën, kokën, ” tha regjisorja Diwan .

“Unë doja që “L’évènement”, të ishte një përvojë.”

Diwan është gruaja e gjashtë që ka xhiruar një film fitues të ‘Luanit të Artë’. Të tjerët përfshijnë: Chloé Zhao (“Nomadland”), Margarethe Von Trotta (“Marianne & Juliane”), Agnès Varda (“Vagabond”), Mira Nair (“Dasma e Musoneve”) dhe Sofia Coppola (“Diku”).

Me shpalljen e veprës më të mirë dhe ndarjen e çmimeve, sot ka përfunduar Festivali i 78-të i filmit në Venecia të Italisë.

Jane Campion

“Luani i Argjendtë” në kategorinë e regjisorit më të mirë i takoi regjisores nga Zelanda e Re, Jane Campion për filmin “The power of the dog”.

Regjisori italian, Paolo Sorrentino mori “Çmimin e Jurisë” për filmin “E stata la mano di Dio” të bazuar në një tragjedi formuese personale, ndërsa “Çmimi Special i Jurisë” shkoi për regjisorin italian, Michelangelo Frammartino për filmin “Il Buco”.

Paolo Sorrentino

Në kategorinë për aktorin më të mirë mashkull, çmimi i takoi aktorit filipinas, John Arcilla për rolin në “On the job: The missing 8”, ndërkohë që çmimi për aktoren më të mirë femër iu dha aktores spanjolle, Penelope Cruz për performancën e saj si nënë e re në filmin “Nënat paralele” të regjisorit Pedro Almodovar. Ajo falënderoi regjisorin dhe bashkëpunëtorin e saj të shpeshtë.

Penelope Cruz

 “Më frymëzoni çdo ditë me kërkimin tuaj për të vërtetën”, ka thënë Cruz.

“Ju keni krijuar përsëri magji dhe unë nuk mund të jem më mirënjohëse ose krenare që jam pjesë e saj,” vazhdoi ajo. “Të adhuroj.”

Maggie Gyllenhaal

Maggie Gyllenhaal fitoi skenarin më të mirë për përshtatjen e romanit të autores Elena Ferrante të vitit 2008, të titulluar “Vajza e Humbur”, i cili është edhe skenari dhe filmi i saj i parë si regjisore.

“Nuk mund t’ju them se sa e emocionuar jam që jam këtu,” tha Gyllenhaal.

“Unë u martova në Itali, në Pulia. Mora vesh se isha shtatzënë me vajzën time të dytë në Itali. Dhe vërtet jeta ime si regjisore dhe shkrimtare dhe filmi im lindi këtu në këtë teatër. ”

Gyllenhaal tha se filmi i saj është “Italian në eshtrat e tij” edhe pse është xhiruar në Greqi dhe në gjuhën angleze.

“Në një mënyrë si gra ne kemi lindur në një marrëveshje për të heshtur dhe Ferrante e prishi atë marrëveshje,” tha Gyllenhaal. “Unë kisha të njëjtën ndjenjë kur pashë “The Piano” kur isha në shkollë të mesme.”

Ceremonia e ndarjes së çmimeve përfundon festivalin e parë të madh të filmit të sezonit të vjeshtës, i cili deri më tani është shfaqur si një sukses i jashtëzakonshëm, pavarësisht variantit delta. Protokollet e sigurisë COVID ishin të rrepta.

Por Venecia gjithashtu riktheu me sukses magjepsjen në një qilim të kuq që mund të ketë qenë më pak i mbushur me njerëz se zakonisht, por i kompensuar në momentet virale.

Festivali i Filmit në Venecia, është një festival filmi ndërkombëtar dhe njëherësh më i vjetri në botë. Festivali i parë u mbajt në vitin 1932 në kuadër të Bienales së Venecias.

Që nga viti 1934, mbahet çdo vit në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit në vendin historik Palazzo del Cinema në Lungomare Marconi, në ishullin Lido të Venecias. Festivali nuk është mbajtur midis viteve 1943 dhe 1945, pastaj në vitin 1973 dhe në vitet 1977-1978./ KultPlus.com

Filmi i regjisorit shqiptar Roland Sejko në “Orizzonti Extra”

Regjisori Roland Sejko me filmin e tij të fundit “La macchina delle immagini di Alfredo C.” mori pjesë në “Orizzonti Extra”, një nga seksionet konkurruese të Festivalit Ndërkombëtar të Kinematografisë së Venecias.

Portali bookciakmagazine.it i ka dedikuar një artikull filmit të regjisorit shqiptar. “Sentimental, i dashur, emocionues, filmi i ri nga regjisori Sejko dhe magjistari i arkivave na çon në zemër të ndërtimit të imazheve propagandistike përmes historisë së Alfredo C…”

Filmi “Macchina delle Immagini di Alfredo C.”, ka në qendër historinë e një telekameramani italian që mbërrin në Shqipëri me pushtimin fashist e mbahet “peng” bashkë me 27 mijë italianë të tjerë, ushtarë e civilë, pas çlirimit të Shqipërisë kur regjimi i Enver Hoxhës mbylli kufijtë.

Kështu Alfredo C., që për thuajse 20 vjet kishte punuar në shërbim të propagandës së regjimit fashist, për pesë vjet i bie vendit tonë kryq e tërthor e detyrohet të ushtrojë profesionin e tij, këtë radhë në favor të propagandës së regjimit komunist të ardhur në fuqi në Shqipëri. Çka shihet në filmin e Sejkos, mes filmimesh të reja e materialesh arkivore, është jeta e Alfredo C., historia e tij. E ndoshta edhe historia e mijëra të tjerëve.

“Historia e italianëve të mbajtur në Shqipëri nga regjimi komunist është thuajse e harruar, e mbuluar nga orteku i ngjarjeve që përfshiu qindra mijëra italianë në vendet e tjera. – thotë Roland Sejko që firmos regjinë, subjektin dhe skenarin e filmit (produksion Istituto Luce Cinecittà) – Çelësi i rrëfimit erdhi, siç ndodh shpesh, rastësisht. Kur mes dokumenteve të Arkivit Qendror Shtetëror të Shqipërisë, në një kërkesë riatdhesimi, vura re një emër që njihja: atë të kameramanit të Institutit Luce në Shqipëri, që në këto letra rezultonte një punonjës i Ministrisë së Kulturës Popullore Komuniste. Historia e kameramanit, e ndërthurur në mënyrë të pashmangshme me imazhet dhe historitë e të tjerëve, të jepte mundësinë për të shtjelluar disa tema: prania e gjithanshme dhe teknikat e propagandës, ndikimi i ngjarjeve  historike mbi fatet personale, përgjegjësia e turmës dhe ajo e individit. Dhe një reflektim mbi përgjegjësinë – sot njësoj si në të shkuarën – e atyre që prodhojnë imazhe, dhe e atyre që i shohin”.

Roland Sejko ka emigruar në Itali në vitin 1991. Në vitin 1999 ka themeluar e drejtuar për 15 vjet “Botën Shqiptare”, gazetën e shqiptarëve në Itali.

Prej vitit 1995 punon në Institutin Luce ku sot është drejtor editorial i Arkivit Historik Luce. Njohës i mirë e përdorues mjeshtëror i arkivave, ka shkruar e realizuar dokumentarë ndryshëm që shpesh kanë patur në qendër aspekte të ndryshme të marrëdhënieve Itali-Shqipëri. Ndër filmat e tij dokumentarë spikasin Anija, dokumentari i realizuar në 20 vjetorin e eksodit të madh të shqiptarëve në Itali, që është vlerësuar me çmimin prestigjioz David di Donatello 2013, si dokumentari më i mirë i vitit; “Pritja” (2015), dokumentar i frymëzuar nga vizita e Papa Françeskut në Shqipëri që rrëfen mohimin e lirisë së besimit, persekutimin e autoriteteve fetare, shkatërrimin e simboleve të kulteve fetare në Shqipërinë e diktaturës komuniste; “Shqipëria, Vendi përballë” (2010), që përmes imazheve të arkivave të Institutit Luce dhe të arkivave të filmit shqiptar, sjell historinë e Shqipërisë së viteve ‘900, histori e lidhur ngushtë me Italinë. / KultPlus.com

Kaltrina Krasniqi me ‘Vera Andrron Detin’ merr çmimin “Autorë nën 40 vjeç” për regjinë më të mirë

‘Vera andrron detin’ me regji nga Kaltrina Krasniqi dhe skenar nga Doruntina Basha së fundmi ka shfaqur premierën madhështore në Festivalin e Venedikut – njërin ndër festivalet më të vjetra dhe rëndësishme të filmit në botë, me ç’rast filmi ka fituar çmimin e ri “Autorë nën 40 vjeç” nga kinemaja “Venezia a Napoli” për regjinë më të mirë, përcjellë KultPlus.

Juria vlerësoi filmin në këtë mënyrë:

Për mënyrën se si ajo tregon, përmes forcës së grave, marrëdhënien komplekse midis të vjetrës dhe të resë, në një vend në rindërtim: fshatin dhe qytetin; patriarkalitetin dhe kërkesat e brezave të rinj. Drejtimi tërheq me saktësi dhe koherencë rruga e aspiratave të drejtësisë së një nëne dhe një vajze, duke lënë në fund aftësinë për të parashtruar pyetje dhe sfida për të ardhmen e një shoqërie të tërë dhe identitetit kombëtar.

Kushtuar drejtoreshës Valentina Pedicini, e cila vdiq më nëntor 2020 në moshën 42 vjeçare, çmimi synon të rrisë autorësinë e re të grave në kujtesën e saj, pasi ajo ka lënë gjurmë me një vizion të guximshëm, etik dhe delikat në kinema.

Dy çmime u jepen autorëve femra nën 40 vjeç, të cilat dallohen për talentin e tyre në regji, skenar, montazh dhe drejtim fotografie për një nga filmat e zgjedhur në ‘Bienalen Orizzonti’ dhe ‘Orizzonti Extra’, ‘Ditët e Venecias’ dhe ‘Javën Ndërkombëtare të Kritikëve’.

Fituesit do të priten gjithashtu në Napoli gjatë “Venezia a Napoli. Il cinema esteso” për një rezidencë artistike dhe ata do të takojnë auditorin në shfaqjen e filmave për të cilët janë shpërblyer.

Në film përditshmëria e qetë e Verës çrregullohet nga vetëvrasja e papritur e burrit të saj që hapë rrugë për një paradë të padëshiruar kërcënimesh nga kushërinjtë që pretendojnë të kenë pronësi mbi shtëpinë e familjes së tyre në fshat. Kur tendencat e një skeme të nëntokës fillojnë të dalin në pah, bota e Verës përballet me rreziqe të cilat duket se do ta fundosin atë. Frika dhe mosbesimi, shtyjnë Verën të marrë fatin e familjes në duart e saj.

E zhytur në një atmosferë të tensionuar, “Vera Andrron Detin” është një portret intim por edhe universal i një gruaje e cila lufton një realitet të vrazhdë pabarazishë gjinore thellë të rrënjosura në shoqëri edhe në ditët e sotme’.

Në film luajnë: Teuta Ajdini Jegeni, Alketa Syla, Refet Abazi, Astrit Kabashi, Arona Zyberi, Aurita Agushi, Ilire Vinca, Xhevat Qorraj, etj. Drejtoreshë e fotografisë: Sevdije Kastrati; Producent: Shkumbin Istrefi.

Vera andrron detin’ është bashkëprodhim në mes të Kosovës (Puntoria Kreative Isstra, Vera Films), Maqedonisë së Veriut (Dream Factory) dhe Shqipërisë (Papadhimitri Productions) i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë – Shqipëri. / KultPlus.com

Pedro Almodovar dhe Penelope Cruz hapin Festivalin e Filmit në Venecia

Gara për ‘Luanin e Artë’ u hap sot në mbrëmje nga një dyshe emblematike e kinemasë spanjolle, Pedro Almodovar dhe Penelope Cruz, në një prelud të Festivalit të Filmit në Venecia, që ndërthur kinemanë autore dhe emra të mëdhenj të Hollywood-it.

Regjisori dhe muza e tij, të veshur me të zeza, ecën në tapetin e kuq të pallatit të kinemasë nën shkrepjet e aparateve të fotografëve, por në mungesë të publikut, për shkak të masave antiCOVID-19.

Gjatë ceremonisë së hapjes, një ‘Luan i Artë Nderi’ iu dha regjisorit italian Roberto Benigni, autorit të paharrueshëm të “La vita e bella”.

Për këtë Mostra të 78-të, Almodovar përballet me 20 filma në garë për të joshur një juri të kryesuar nga Bong Joon-Ho, nga Koreja e Jugut, fitues i “Palmës së Artë 2019” me filmin “Parasite”.

Juria e Mostra-s bashkon aktoren franko-belge Virginie Efira dhe regjisoren amerikane me origjinë kineze, Chloé Zhao, e cila triumfoi në Oscar me “Nomadland”, disa muaj pasi fitoi ‘Luanin e Artë’ vitin e kaluar. / KultPlus.com

Dokumentari “Becoming Led Zeppelin” do të shfaqet në festivalin e Venecies

Dokumentari i ardhshëm “Becoming Led Zeppelin”, i autorizuar nga anëtarët e grupit, do ta shënojë premierën në kuadër të edicionit të sivjetmë të Festivalit të filmit në Venecie, i cili mbahet muajin e ardhshëm.

Projekti me regji të Bernard MacMahonit do të përfshijë intervista të reja me muzikantët si: Jimmy Page, John Paul Jones dhe Robert Plant, si dhe intervista të rralla nga arkiva bateristin e ndjerë, John Bonham, i cili vdiq në vitin 1980.

Dokumentari është vendosur të shfaqet jashtë konkurrencës për “Luanin e Artë”, në festivalin e njohur italian i cili mbahet nga 1 deri më 11 shtator, në qytetin e bukur, Venecie. 

Kjo është hera e parë që anëtarët e bendit “Led Zeppelin” kanë marrë pjesë në një dokumentar, në këto 50 vjetët e fundit. Bendi madje i ka ofruar regjisorit MacMahon qasje të paparë në arkivat e tyre. 

Ende nuk ka datë të lansimit të filmit “Becoming Led Zeppelin”, për publikun e gjerë. / KultPlus.com

Filmi i Almodovar hap Festivalin e Filmit në Venecia

Filmi “Madres paralelas”, nga regjisori Pedro Almodovar dhe me protagoniste Penelope Cruz, do të hapë edicionin e 78-të të Festivalit të Filmit në Venecia, që do të mbahet nga 1 deri më 11 shtator, njoftuan sot organizatorët.

Filmi, ku luan gjithashtu Milena Smit, Israel Elejalde, Aitana Sánchez-Gijón, Julieta Serrano dhe Rossy De Palma, do të konkurrojë për Luanin e Artë si Filmi më i Mirë.

“Unë kam lindur si regjisor në Venecia në 1983 (…) në seksionin “Mezzogiorno Mezzanotte”. 38 vjet më vonë, më thërrasin për të hapur Mostra-n”, reagoi drejtori spanjoll, i cituar në njoftimin për shtyp, transmeton KultPlus.

“Unë i jam me të vërtetë mirënjohës Festivalit për këtë nder dhe shpresoj të jem në lartësinë e duhur”, shtoi ai.

Drejtori i festivalit Alberto Barbera, nga ana e tij, ishte i kënaqur të mirëpriste “këtë portret intensiv dhe të ndjeshëm të dy grave të ballafaquara me temat e një nëne, me kthesa të paparashikueshme, me solidaritetin femëror, me një seksualitet të përjetuar në liri të plotë dhe pa hipokrizi”.

Pedro Almodovar, 71 vjeç, mori një Luan të Artë në Venecia 2019 për Arritjet e Jetës. / KultPlus.com

Më pak yje në Festivalin e Filmit në Venecia

Festivali i Filmit në Venecia po planifikon një program me më pak shkëlqim për edicionin 2020, kryesisht për shkak të ndërprerjeve të shkaktuar nga koronavirusi i ri në industrinë e kinemasë.

Sidoqoftë, regjisori Alberto Barbera tha se thelbi i festivalit ishte ruajtur, ndërsa pranoi se është e vërtetë, do të jetë ndoshta një festival pak më i vogël.

Programi zyrtar numëron 62 filma, duke përfshirë 18 kandidura për çmimin më të lartë të “Luanit të Artë”.

Barbera tha se një prej filmave në konkurrim, “Nomadland” nga Chloe Zhao, me aktoren Frances McDormand, tashmë ishte pretendent edhe për çmimin Oskar të vitit të ardhshëm.

Në konkurrimin kryesor, mjeshtri rus Andrei Konçalovski po prezanton “Dear camarads” mbi një masakër ndaj punëtorëve në një fabrikë në Bashkimin Sovjetik, ndërsa Gianfranco Rosi, i kaluar fitues i Venecias me “Fuocoammare”, po prezanton një dokumentar mbi Sirinë të quajtur “Notturno”./atsh/ KultPlus.com