Kurti thotë se në Veri pati agresion, u bën thirrje NATO’s, BE’së dhe qendrave perëndimore

Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje ndërkombëtarëve që të reagojnë duke e dënuar “dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri të Kosovës”.

“I bëj thirrje faktorëve ndërkombëtarë, kryeqendrave perëndimore demokratike, Bashkimit Europian dhe NATO-s që të dënojnë dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri të Kosovës të cilat janë qartazi të nxitura, përgatitura dhe financuara nga Beogradi”, tha Kurti në një konferencë për media.

Ai tha se “e kuptojmë brengën e faktorëve europianë dhe amerikanë për efektin negativ të fushatës së dezinformimit për dy vendimet tona”.

Kurti tregoi se mbrëmë ka kontaktuar me aleatët europianë dhe amerikanë, ndërsa e falënderoi ambsadorin amerikan Jeffrey Hovenier për rolin e tij për “zbutjen e gjendjes”.

“I falënderoj për komunikimin e hapur dhe rolin e tyre. Në veçanti e çmoj lart përkushtimin e ambasadorit amerikan, i cili i shqetësuar me situatën porsi ne të tjerët kontribuoi shumë mbrëmë për zbutjen e gjendjes, gjithnjë duke mbështetur shtetin dhe Qeverinë tonë, vendimet e qëndrimet tona”, tha Kurti./ Express / KultPlus.com

Veriu zgjohet me billbordet “Mirësevini në Asociacionin e komunave serbe”

Billborde me mbishkrimin “Mirësevini në Asociacionin e Komunave Serbe” janë vendosur në katër komuna veriore.

Kosovo-online shkruan se  billbordet janë vendosur në gjithë Mitrovicën e Kosovës, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Mesazhet “Kjo është ZSO”, me simbole dhe mesazhe në gjuhën angleze që flasin për këtë organizatë, shkruan tutje ky medium.

Ato mesazhe janë shfaqur në shëtitoren kryesore në Mitrovicën e Veriut dhe në tabelat e vendosura në hyrje-daljet e katër komunave.

Marrëveshja për formimin e Asociacionit mes Kosovës e Serbisë është arritur në vitin 2013./ KultPlus.com

‘Nisu për veri aty ke vendin ti, s’dua përqafim, sot po ndahemi’ (VIDEO)

Rona Nishliu që prej fillimeve të saj ka ditur të krijojë këngë që nuk harrohen dhe që veçohen gjithmonë, shkruan KultPlus.

Nishliu njihet për vokalin e saj të fuqishëm dhe për këngët që gjithmojnë përçojnë mesazhe kuptimplota.

Kariera e saj muzikore filloi ne vitin 2004 ku mori pjese ne “Ethet e se premtes” dhe arriti deri tek top 10-shja e keti festivali.

Sot, KultPlus ju sjell ‘Veriu’, njërën nga këngët më të njohura të Nishliut, një këngë kjo që edhe pas kaq shumë vitesh prej kur u lansua, vazhdon të mbetet ndër këngët më të dëgjuara të këngëtares.

Ti merre shtratin tonë
Kush dojë le ta provojë
Më nuk më pengon

Per dritare gjuaje
Marrinë që patem ne
Më smë bëhet vonë

Asnjë fjalë se di
Vetëm jeto pa mua ashtu si deshe ti
Sot po ndahemi sot po ndahemi

Ref:
Nisu për veri aty ke vendin ti
Kafene e papir nisu nisu ti
Lere n tavolinë të tjerat merri
Nisu pash perendinë vetëm dhembjen time lere ktu si suvenir
Le ta kem kujtim

Sot shiu le t rigojë
E askush mos t ‘ më ngushllojë
Se më poshtë nuk shkoj

E ty ,ty asgje s te prek
Se ti je aq i fort
Ti je aq gjakftohtë

Je veri , Neveri
Thua polin e veriut ke vendlindje ti
Sot po ndahemi sot po ndahemi

Ref:Nisu për veri aty ke vendin ti
S’dua përqafim Nisu nisu ti
Sot po ndahemi
Merri të gjitha qe i ke në dollap
Krenarinë veq nuk do ta jap

Nisu për veri aty ke vendin ti
Kafene e papir nisu nisu ti
Lere n tavolinë të tjerat merri
Nisu pash perendinë vetëm dhembjen time lere ktu si suvenir
Le ta kem kujtim

Sot po ndahemi sot po ndahemi
Sot po ndahemi sot po ndahemiii
Sot po ndahemi vera po vlon
E unë po ngri këtu
Jemi ku jemi veq me tar e dru
Je veri neveri nisu nisu (a a a…..)

Ref:Nisu për veri aty ke vendin ti
S’dua përqafim Nisu nisu ti
Sot po ndahemi
Merri të gjitha qe i ke në dollap
Krenarinë veq nuk do ta jap

Nisu për veri aty ke vendin ti
Kafene e papir nisu nisu ti
Lere n tavolinë të tjerat merri
Nisu pash perendinë vetëm dhembjen time lere ktu si suvenir
Le ta kem kujtim/ KultPlus.com

‘Nisu për veri aty ke vendin ti, s’dua përqafim, sot po ndahemi’ (VIDEO)

Rona Nishliu që prej fillimeve të saj ka ditur të krijojë këngë që nuk harrohen dhe që veçohen gjithmonë, shkruan KultPlus.

Nishliu njihet për vokalin e saj të fuqishëm dhe për këngët që gjithmojnë përçojnë mesazhe kuptimplota.

Kariera e saj muzikore filloi ne vitin 2004 ku mori pjese ne “Ethet e se premtes” dhe arriti deri tek top 10-shja e keti festivali.

Sot, KultPlus ju sjell ‘Veriu’, njërën nga këngët më të njohura të Nishliut, një këngë kjo që edhe pas kaq shumë vitesh prej kur u lansua, vazhdon të mbetet ndër këngët më të dëgjuara të këngëtares. / KultPlus.com