Hapja e Zyrës së parë amerikane në Prishtinë më 1996

4 Korrik, 2019 - 3:36 pm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot po shënojnë 243 vjetorin e pavarësisë. Kjo ditë po shënohet edhe në Kosovë me aktivitete të ndryshme.

Po ashtu do të bëhet edhe përurimi i objektit të ri të Ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, e cila njëherësh do të jetë edhe ambasada më e madhe në Ballkan.

Amerika kishte hapur për herë të parë Zyrën Amerikane në Prishtinë në qershor të vitit 1996.

Asokohe në ceremoninë hapëse të kësaj zyre kishte marrë pjesë presidenti tashmë i ndjerë Ibrahim Rugova dhe udhëheqës të partive politike në Kosovë.

Qytetarët para Zyrës Amerikane më 1996/ Foto: Adnan Merovci-Facebook

Për të marrë pjesë në këtë ceremoni nga Amerika kishin ardhur edhe ndihmës sekretari amerikan i shtetit John Kornblum dhe diplomatë të tjerë amerikan të akredituar në Beograd.

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova dhe sekretari amerikan John Kornblum/ Foto: Adnan Merovci- Facebook

Para zyrës qe po hapej ishin grumbulluar edhe disa qindra qytetarë, të cilët dëshironin të ishin dëshmitarë të këtij momenti historik për Kosovën, ku e përshëndetën zbulimin e pllakës së Zyrës amerikane me duartrokitje dhe brohoritjet “USA, USA, USA” dhe “Rugova, Rugova, Rugova”, “Kosova, Kosova, Kosova” etj. /Telegrafi/KultPlus.com

Ngritja e flamurit amerikan me rastin e hapjes së Zyrës Amerikane në Prishtinë më 1996/Foto: Ridvan Slivova

Të fundit

Të ngjajshme