Filmi western “The Power of the Dog” kryeson nominimet për Oscars

23 Mars, 2022 - 11:52 am

Favoriti i Oscars “The Power of the Dog” kryeson fushën me 12 nominime përpara shfaqjes së çmimeve të së dielës, duke sinjalizuar një ringjallje të Western, zhanrit që ka ushqyer Hollywood që në fillimet e tij, transmeton KultPlus.

Duke pasur parasysh prirjen e Hollivudit për të imituar suksesin, ” The Power of the Dog “, një përrallë machismo dhe hakmarrjeje e vendosur në vitin 1925 në shtetin veriperëndimor të SHBA-së, Montana, sigurisht që do të frymëzojë më shumë projekte perëndimore, thonë ekspertët e filmit.

Zakonisht një përrallë për kauboj ose armë e vendosur në Perëndimin e vjetër Amerikan, Western ishte një element kryesor i sistemit të studiove të Hollivudit për pjesën më të madhe të shekullit të 20-të. Në dekadat e fundit ai ka përjetuar periudha të vështira në varësi të shijeve të publikut, por kombinimi i peizazheve spektakolare dhe temave klasike si e mira kundër së keqes shpesh është dëshmuar i papërmbajtshëm për kineastët.

“Në aspektin kinematografik është thjesht një kanavacë e mahnitshme për të shkruar histori”, tha aktori Benedict Cumberbatch, i nominuar për Oscar për aktorin më të mirë për rolin e tij “Power of the Dog”, në një intervistë në Akademinë Britanike të Filmit këtë muaj.

Joshja shtrihet përtej ekranit të madh. Drama televizive “Yellowstone”, me Kevin Costner në rolin e pronarit të fermës John Dutton, është bërë një hit aq i madh sa Paramount Global (PARA.O) po e kthen atë në një ekskluzivitet.

Një prequel i quajtur “1883” ka tërhequr shikueshmëri rekord për shërbimin e transmetimit Paramount+ dhe kompania ka porositur një tjetër spinoff, “1932”, që do të pasojë një gjeneratë të re të Duttons.

Ajo gjithashtu ka licencuar emrin dhe logon “Yellowstone” për produktet e konsumit. Marka xhins Wrangler shet një koleksion “Yellowstone” të veshjeve për burra dhe gra.

“Sa herë që ndonjë gjë është e suksesshme në Hollywood, do të shkaktojë imitim,” tha Jonathan Kuntz, një pedagog në Shkollën e Teatrit, Filmit dhe Televizionit në UCLA./ KultPlus.com

Të ngjajshme