Variety, shtëpia e parashikimeve: ‘Zgjoi’ pritet të jetë në listën e ngushtë për çmimet Oscars

17 Dhjetor, 2021 - 3:37 pm

Ekipi i filmi “Zgjoi” së fundmi kanë pranuar një lajm mjaftë pozitiv, kjo pasi parashikuesi i Oscars dhe çmimeve Emmy, Clayton Davis, ka vendosur filmin e tyre në listën e ngushtë të filmave të nominuar për çmimet Oscar, shkruan KultPlus.

Çmimet e hershme pararendëse kanë filluar dhe gara për 15 filmat më të mirë që do të hyjnë në listën e ngushtë më 21 dhjetor është duke u zhvilluar.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit filloi votimin në listën e ngushtë më 10 dhjetor dhe vazhdon deri më 15 dhjetor. “Drive My Car” i Japonisë nga Ryusuke Hamaguchi po kryeson për momentin, madje duke zgjedhur një raft të lartë prestigjioz çmim nga Rrethi i Kritikëve të Filmit të Nju Jorkut si filmi i tyre më i mirë.

Sidoqoftë, disa filma duken “të sigurt” për 15-shen e fundit dhe drama tre-orëshe duket se patjetërsisht do të jetë aty.

“Hive” apo “Zgjoi” është renditur në mesin 15 filmave që pritet të nominohen në listën e ngushtë për çmimet Oscars, listë e cila do të bëhet e ditur përfundimisht më 21 dhjetor të këtij viti.

“Zgjoi”, sipas parashikimeve të Clayton Davis, mund të nominohet si filmi më i mirë i tiparit ndërkombëtar, por gjithashtu edhe për efektet vizuale më të mira, këngë origjinale dhe në disa kategori të tjera.

Filmi me regji të Blerta Bashollit, ’Zgjoi’ është një dramë e zjarrtë e bazuar në historinë e vërtetë të Fahrijes, e cila, si shumë nga të vejat në fshatin e saj patriarkal në Kosovë, duhet të gjejë një mënyrë për të siguruar familjen e tyre.

Në sfondin e trazirave civile të Evropës Lindore dhe mizogjinisë së vazhdueshme, Fahrije dhe gratë e fshatit të saj bashkohen në një luftë për të gjetur shpresë përballë një të ardhmeje të pasigurt.” – thuhet në njoftimin e festivalit në Instagram.

Votimi për nominimet për Oscar fillon të enjten, më 27 janar 2022 dhe do të përfundojë të martën, më 1 shkurt 2022. Nominimet zyrtare për çmimet Oscar do të shpallen të martën, më 8 shkurt 2022, ndërsa ceremonia do të zhvillohet të dielën më 27 mars 2022. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme