Michelle Yeoh bën histori, e para aziatike që fiton çmimin Oscar si aktorja më e mirë

Michelle Yeoh është aktorja e parë aziatike e cila fiton çmimin Oscar 2023 për aktoren më të mirë. Nata e madhe në kalendarin e sezonit të çmimeve, ka bashkuar emrat më të njohur të Hollivudit, ndërsa Yeoh është bërë gruaja e dytë me ngjyrë e cila fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë, duke ndjekur hapat e Halle Berry në vitin 2022.

Në një fjalim pas marrjes së trofeut, Yeoh deklaroi se ky moment ishte një fener shprese dhe mundësie, teksa dha dhe një mesazh të rëndësishëm për të gjitha gratë, duke deklaruar se “Zonja kurrë mos lejoni askënd t’ju thotë se keni kaluar moshën tuaj”.

“Everything Everywhere All at Once”, sipas BBC, ka dominuar çmimet Oscar të këtij viti, duke fituar shtatë çmime duke përfshirë filmin më të mirë në një natë madhore për përfaqësimin aziatik dhe aziatik amerikan.

Fantazia maniake e multiversit, rreth një familjeje të thyer të përfshirë në një aventurë ndërdimensionale, pa gjithashtu fitore për aktoren më të mirë, regjisorin më të mirë , aktorin më të mirë dytësor, aktoren më të mirë dytësore, montazhin më të mirë dhe skenarin më të mirë origjinal në ceremoninë e 95-të të Çmimeve të Akademisë. Ishte filmi më i nominuar i natës.

Ke Huy Quan u shpall aktori më i mirë dytësor për rolin e tij në film, duke mposhtur Barry Keoghan dhe Judd Hirsch. Ai është bërë aktori i parë i lindur në Vietnam që ka fituar një Oscar. “Mami, sapo fitova një Oscar!” tha ai me lot. “Ata thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma, nuk mund ta besoj se kjo po më ndodh mua.”

Ishte hera e parë që aktorë të shumtë aziatikë fituan Oscar në të njëjtin vit.

Jamie Lee Curtis u emërua gjithashtu aktorja më e mirë në rol dytësor për performancën e saj në hitin A24, duke triumfuar ndaj Angela Bassett dhe Kerry Condon. Ky ishte nominimi i parë i aktorit veteran.

Daniels, shkrimtarët dhe regjisorët Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, janë vetëm dyshja e tretë që kanë fituar çmimin Oscar për regjisorin më të mirë. “Ne duam t’ia kushtojmë këtë nënave,” tha Scheinert.

Aktori më i mirë shkoi për Brendan Fraser për rolin e tij kryesor në “The Whale”, duke mposhtur Austin Butler dhe Colin Farrell. Ai falënderoi regjisorin Darren Aronofsky që i dha atij “një litar shpëtimi krijues” pas vitesh rolesh të vogla. Drama përçarëse fitoi gjithashtu për grimin dhe stilin më të mirë të flokëve, pavarësisht kundërshtimit ndaj kostumit të krijuar për ta bërë Fraser të duket sikur peshonte 600 kilogramë.

Epika e luftës gjermane e Netflix-it All Quiet on the Western Front solli katër çmime: film artistik ndërkombëtar, partiturë origjinale, dizajn produksioni dhe kinematografi. Ishte hera e parë që Gjermania fitoi filmin më të mirë ndërkombëtar që nga “The Lives of Others” në 2006.

Sarah Polley fitoi Oskarin për skenarin e adaptuar për dramën e drejtuar nga femra, Women Talking. “Dua të falënderoj Akademinë që nuk u ofendua për vdekje nga fjalët gra dhe që po flisnin duke qenë kaq afër njëra-tjetrës”, tha ajo gjatë fjalës së saj. Polley është vetëm gruaja e nëntë që fiton këtë kategori. /rtsh.al/ KultPlus.com

Frances McDormand, aktorja më e mirë në ‘Oscars’ 2021

Për rolin e saj në filmin ‘Nomadland’, i cili poashtu fitoi çmimin kryesor si filmi më i mirë mbrëmë në ceremoninë ‘Oscars’, Frances McDormand, protagonistja kryesore në këtë film, u shpall fituese edhe e çmimit për aktoren më të mirë femër, përcjell KultPlus.

“Nomadland” flet për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, një udhëtim në tentativë për të gjetur vetveten.

Ky film ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”. / KultPlus.com

Adriana Matoshi, fituese e çmimit ‘Aktorja më e mirë’ në Mostra de València

Adriana Matoshi u shpall fituese e çmimit ‘Aktorja më e mirë femër’, në Festivalin e Filmit Mostra de València, shkruan KultPlus.

Matoshi këtë çmim e mori për rolin e saj në filmin ‘Zana’.

Filmi trajton një temë shumë të ndjeshme, ku personazhi kryesor i luajtur nga Adriana Matoshi, e përhumbur nga e kaluara e saj e shtypur prej kohësh dhe e trysnuar nga familja për të kërkuar trajtim nga shëruesit mistikë për infertilitetin e saj, një grua kosovare që përpiqet të pajtojë pritjet e mëmësisë me një trashëgimi të brutalitetit të kohës së luftës. / Kultplus.com