“OSCARS 2023”, 18.7 milionë shikime,  tejkalon shifrat e vitit të kaluar

“Oscars 2023” kishte shikueshmërinë më të mirë në tre vjet sipas “Nielsen Company”, e cila deklaroi se ky edicion i Çmimeve të Akademisë grumbulloi 18.7 milionë shikues, duke kaluar ngjarjet e famshme: “Grammy, Emmy dhe Golden Globes”. Sipas raportimeve të mediave të huaja, shikueshmëria ishte nga të rriturit nga mosha 18 deri në 49 vjeç dhe tejkaloi tre ngjarjet e fundit. “Grammy” grumbulloi 12.5 milionë shikues, “Emmys” që u mbajtën në Shtator kishin 5.9 milionë shikues dhe “Golden Globes” morën 6.3 milionë shikime në Janar.

Ceremonia e së dielës po luftonte me “The Last of Us” të HBO -së, i cili kishte finalen e sezonit në të njëjtën kohë me shfaqjen e çmimeve dhe sipas Variety, ajo gjithashtu theu një rekord të vetin duke pasur 8.2 milionë njerëz. Për herë të parë që nga viti 2018, “Oscars” u rrit me 12% nga vlerësimet e vitit të kaluar. Çmimet “Oscar” me shikueshmëri të madhe ishin në vitin 1998 kur “Titanic” fitoi ‘çmimin e filmit më të mirë duke u rrëmbyer në vëmendjen e 55.3 milionë njerëzve, ndërsa shifrat më të këqija ishin në vitin 2021 me 10.4 milionë.

Kush janë personazhet që janë të ndaluar të marrin pjesë në Oscars

Oscars këtë vit do të bashkojë yjet më të shquar në industrinë e argëtimit nën çatinë e Teatrit Dolby, i cili ka qenë vendi i ceremonisë që nga viti 2002. Megjithatë, marrja e një ftese për këtë ngjarje nuk është garanci për çdo personazh të famshëm të Hollywoodit.

Në të kaluarën, disa emra të mëdhenj e gjetën veten të ndaluar të marrin pjesë në Oscars. Will Smith është më i fundit. Aktor goditi me shuplakë komedianin Chris Rock gjatë Oscars, pasi ai bëri shaka për gruan e Will, Jada Pinkett Smith. Çmimet Oscar njoftuan menjëherë se Will nuk do lejohet të marrë pjesë në asnjë ngjarje të organizuar nga Akademia për dhjetë vitet e ardhshme.

Richard Gere u ndalua për 20 vjet. Në vitin 1993, Richard denoncoi qeverinë kineze gjatë paraqitjes së tij në Oscars, ku ai duhej të prezantonte vetëm cmimin për Regjinë Artistike. Aktori shprehu zhgënjimin e tij për konfliktin e vazhdueshëm të Kinës me Tibetin dhe sugjeroi që Kina të tërheqë trupat e saj dhe të lejojë Tibetin të jetë i pavarur. Akademia e konsideroi këtë deklaratë shumë të diskutueshme dhe e ndaloi të merrte pjesë në Oscar për dy dekada.

Carmine Caridi, aktori i The Godfather Part II, u bë personi i parë që u përjashtua fare nga Akademia. Në vitin 2004, ai u kap duke prodhuar kopje të ekraneve paraprake të filmave të nominuar. FBI e hetoi aktorin pasi u zbuluan se kopjet e The Last Samurai, Mystic River dhe Master and Commander: The Larg Side of the World ishin gjurmuar tek ai.

Bill Cosby u ndalua pas akuzave për sulm se*sual, ndërsa regjisori Roman Polanski u përjashtua në vitin 2018 pasi ai u akuzua për abuzimiin e një vajze 13-vjeçare. Harvey Weinstein u ndaluanë 2017 pasi u akuzua për  sulm se*suale./Lapsi.al

Tapeti i “Oscars” nuk do të jetë më i kuq

Është hera e parë që po ndryshohet ngjyra e tapetit në ceremoninë e Oscars, dhe mund të thuhet se ky është ndryshimi më i madh, pasi që cdo ceremoni e ngjashme është përcjellë me ngjyrën e kuqe, shkruan KultPlus.

Tapeti i kuq në ceremoninë e Oscars është përdorë qysh prej vitit 1961, kurse java e fundit ka gjete organizatorët me përgatitjet e ceremonisë që do të mbahet të dielën, dhe përgatitjet kanë shpërfaqë edhe ndryshimin e ngjyrës së tapetit të kuq. Tapeti tashmë do të ketë ngjyrën e shampanjës.

Poashtu një ndryshim tjetër është se këtë vit parakalimi në tapet nuk do të jetë vetëm në ambient të hapur, pasi që parakalimi do të përfshijë edhe një pjesë të mbyllur. Organizatorët kanë potencuar se një pjesë do të mbyllet për shkak të kushteve klimatike, por edhe për sesionin e fotografive. Më herët ka pas ankesa se fotografitë nuk kishin shumë hijeshi nën reflektimin e diellit, përderisa ata ishin të veshur për ceremoni të mbrëmjes./ KultPlus.com

Çmimet Oscars refuzojnë për herë të dytë ofertën e Zelensky për t’u shfaqur në ceremoni

Për herë të dytë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, çmimet Oscar kanë refuzuar ofertën e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të bërë një paraqitje virtuale në televizion.

Zelensky është i njohur për paraqitjet e shpeshta virtuale në disa nga shfaqjet dhe festivalet më prestigjioze në të gjithë Evropën dhe SHBA, duke përfshirë Bursën e Nju Jorkut. Ai u shfaq në të dy festivalet e filmit në Kanë dhe Venecia, si dhe në çmimet Grammy.

Udhëheqësi ukrainas u shfaq në çmimet Golden Globes në janar dhe u prezantua nga aktori amerikan Sean Penn. Zelensky u zotua se Ukraina do të fitojë luftën kundër Rusisë, ndërsa përshëndeti “njerëzit e lirë të botës së lire, ata që u bashkuan rreth mbështetjes së popullit të lirë ukrainas”. Dhe vetëm një muaj më parë, ai bëri një paraqitje virtuale në Festivalin prestigjioz të Filmit në Berlin në Gjermani.

Megjithatë, çmimet Oscar kanë refuzuar, për të dytin vit radhazi këtë herë, t’i ofrojnë liderit ukrainas pak kohë për t’u shfaqur në televizion.

Sipas Variety, agjenti i energjisë WME, Mike Simpson, bëri kërkesën për të përfshirë Zelensky në transmetim, por kjo kërkesë u refuzua./abcnews.al/ KultPlus.com

“Oscars” merr masa për shfaqjen e vitit 2023 pas shuplakës së Will Smith

“Oscar” këtë vit do të shtojë një “ekip krize” në rast se shfaqja e çmimeve tronditet nga një tjetër skandal si ai i shuplakës së Will Smith.

Një ekip profesionistësh të reagimit të shpejtë do të jenë në terren në ndarjen e çmimeve të Akademisë , që do të zhvillohet në Los Anxhelos më 12 mars.

“Për shkak të vitit të kaluar, ne kemi hapur mendjen për shumë gjëra që mund të ndodhin në Oscars”, tha CEO i Akademisë së Shkencave dhe Filmave, Bill Kramer.

“Por këto plane krizash – ekipet dhe strukturat e komunikimit që ne kemi – na lejojnë të themi se ky është grupi që duhet ta mbledhim shumë shpejt. Kështu bashkohemi të gjithë”, tha Kramer.

Masa e re vjen pasi Will Smith doli me famëkeq në skenë në shfaqjen e çmimeve 2022 dhe goditi prezantuesin Chris Rock në fytyrë për një shaka që bëri për Jada Pinkett Smith .

Atë mbrëmje, Smith fitojë çmimin për aktorin më të mirë për rolin e tij kryesor në King Richard.

Gati dy javë pas incidentit, Akademia u mblodh për të diskutuar se si do ta trajtonin situatën. Më në fund u vendos që Smith do të ndalohej të merrte pjesë në Oscars dhe të gjitha ngjarjet e lidhura me Akademinë për 10 vitet e ardhshme .

Pak ditë më parë, Smith i dërgoi një letër dorëheqjes Akademisë, duke e hequr atë nga anëtarësimi në organin e çmimeve Oscars.

Ceremonia e këtij viti do të drejtohet nga Jimmy Kimmel, për të cilin Kramer tha se është një “zgjedhje e sigurt” sepse ai “di si të trajtojë televizionin dhe një audiencë të drejtpërdrejtë”. / KultPlus.com

Filmi gjerman “All Quiet on the Western Front” në garë për 8 çmime në ‘Oscars 2023’

Janë shpallur nominimet për çmimet Oscars 2023. “All Quiet on the Western Front” është filmi më i spikatur në këtë edicion, një produksioni i cili është kandidat për 8 çmime.

Ky produksion gjerman i regjisorit Eduard Berger bazohet në bestsellerin me të njëjtin emër nga Erich Maria Remarque dhe tregon historinë tronditëse të një ushtari të ri gjerman në Frontin Perëndimor të Luftës së Parë Botërore.

Filmi që pati premierën në shtator të vitit që lamë pas është nominuar në kategoritë: Filmi më i mirë në gjuhë të huaj, Grim, Tingull, Skenar i Përshtatur, Skenar Origjinal, Muzikë Origjinale, Efekte Vizuale, Kinematografi dhe Dizajn Produksioni.

Teksa të tjerë filma janë po ashtu në garën për të rrëmbyer një OSCARS në këtë edicion.

Për fotografinë më të mirë janë nominuar filma si:

“Everything Everywhere All at Once”, “The Fabelmans”, “Babylon”, “Tár, Top Gun: Maverick”. “The Banshees of Inisherin”, “Avatar: The Way of Water”, “Elvis”, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”, “Triangle of Sadness”.

Regjisori më i mirë pritet të ndahet mes emrave:

Steven Spielberg, “The Fabelmans”, James Cameron, “Avatar: The Way of Water”, Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”, Damien Chazelle, “Babylon S.S”. Rajamouli, “RRR”.

Aktori më i mirë mes:

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”, Austin Butler, “Elvis”, Bill Nighy, “Living”, Brendan Fraser, “The Whale”, Paul Mescal, “Aftersun”.

Aktorja më e mirë mes:

Cate Blanchett, “Tár”, Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”, Michelle Williams, “The Fabelmans”, Viola Davis, “The Woman King”, Margot Robbie, “Babylon”.

95 Academy Awards do të mbahen më 13 mars, në Dolby Teatre, në Los Angeles./euronews.al/ KultPlus.com

epa09851901 An Oscar statue on the red carpet as preparations continue for the 94th annual Academy Awards ceremony at the Dolby Theatre Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California, USA, 26 March 2022. The Oscars are presented for outstanding individual or collective efforts in filmmaking in 24 categories. EPA/JOHN G. MABANGLO

Publikohet lista e ngushtë e nominimeve për ‘Oscars’, asnjë film nga rajoni në këtë listë

Ka mbetur vetëm edhe një muaj deri në në zbulimin e nominimeve për edicionin  e 95-të të çmimeve Oscars, transmeton KultPlus.

Së fundi Academy Awards ka shpallur listën e ngushtë për 10 kategoritë: Film me metrazh të gjatë dokumentar, Film me metrazh të shkurtër dokumentar, Film ndërkombëtar artistik, grim dhe stil flokësh, muzikë (pika origjinale), muzikë (kënga origjinale), Film i shkurtër i animuar, Film i shkurtër me veprim të drejtpërdrejtë, tingull dhe efekte vizuale.

Ndërkaq, filmi kosovar ‘Në kërkim të Venerës’ me skenar dhe regji nga Norika Sefa, ishte i përzgjedhur nga komiteti selektues si kandidati që propozoi Kosova në garën e Akademisë së Çmimeve të Oscars për vitin 2023, por që nuk ka arritur të hyjë në listën e ngushtë të nominimeve.

Çdo listë e ngushtë përcaktohet nga anëtarët e asaj dege përkatëse, me përjashtim të Filmit Ndërkombëtar.

Nominimet për çmimet e 95-ta të Academy Awards do të shpallen të martën, më 24 janar 2023, ndërsa ceremonia e çmimeve Oscars do të mbahet të dielën, më 12 mars 2023, në Teatrin Dolby në Ovation Hollywood dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në ABC dhe në më shumë se 200 territore në mbarë botën.

Në vijim mund të shihni listën e shkurtë të nominimeve për 10 kategori:

Film dokumentar i metrazhit të gjatë

All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Bad Axe
Children of the Mist
Descendant
Fire of Love
Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song
Hidden Letters
A House Made of Splinters
The Janes
Last Flight Home
Moonage Daydream
Navalny
Retrograde
The Territory

Film Ndërkombëtar Artistik (Filmat janë rënditur bashkë me vendin nga vijnë)

Argjentina, Argentina, 1985
Austria, Corsage
Belgjika, Close
Kamboxhia, Return to Seoul
Danimarka, Holy Spider
Franca, Saint Omer
Gjermania, All Quiet on the Western Front
India, Last Film Show
Irlanda, The Quiet Girl
Meksika, Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Maroku, The Blue Caftan
Pakistani, Joyland
Polonia, EO
Korea e Jugut, Decision to Leave
Suedia, Cairo Conspiracy

Grim dhe stilim flokësh

All Quiet on the Western Front
Amsterdam
Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Blonde
Crimes of the Future
Elvis
Emancipation
The Whale

Muzika (pika origjinale)

All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Black Panther: Wakanda Forever
Devotion
Don’t Worry Darling
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Nope
She Said
The Woman King
Women Talking

Muzika (Kënga origjinale)

Time” from Amsterdam
“Nothing Is Lost (You Give Me Strength)” from Avatar: The Way of Water
“Lift Me Up” from Black Panther: Wakanda Forever
“This Is A Life” from Everything Everywhere All at Once
“Ciao Papa” from Guillermo del Toro’s Pinocchio
“Til You’re Home” from A Man Called Otto
“Naatu Naatu” from RRR
“My Mind & Me” from Selena Gomez: My Mind & Me
“Good Afternoon” from Spirited
“Applause” from Tell It like a Woman
“Stand Up” from Till
“Hold My Hand” from Top Gun: Maverick
“Dust & Ash” from The Voice of Dust and Ash
“Carolina” from Where the Crawdads Sing
“New Body Rhumba” from White Noise

Film i Shkurtë i Animuar

Black Slide
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
The Debutante
The Flying Sailor
The Garbage Man
Ice Merchants
It’s Nice in Here
More than I Want to Remember
My Year of Dicks
New Moon
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It
Passenger
Save Ralph
Sierra
Steakhouse

Film i shkurtër me veprim të drejtpërdrejtë

All in Favor
Almost Home
An Irish Goodbye
Ivalu
Le Pupille
The Lone Wolf
Nakam
Night Ride
Plastic Killer
The Red Suitcase
The Right Words
Sideral
The Treatment
Tula
Warsha

Tingulli

All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis
Everything Everywhere All at Once
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Moonage Daydream
Top Gun: Maverick

Efektet vizuale

All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Doctor Strange in the Multiverse of Madness
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
Jurassic World Dominion
Nope
Thirteen Lives
Top Gun: Maverick
./ KultPlus.com

Rusia bojkoton çmimet “Oscar”, ndërsa izolimi kulturor po thellohet

Rusia nuk do të paraqesë një kandidaturë për kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar të “Oscars” këtë vit.

Në një deklaratë të lëshuar nga Akademia Ruse të hënën (26 shtator) dhe e raportuar nga AFP, thuhet: “Presidiumi i Akademisë së Filmit të Rusisë ka vendosur të mos nominojë një film kombëtar për çmimin Oscar të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 2022”, transmeton KultPlus.

Pavel Chukhray, kryetari i komitetit rus të “Oscar”, dha dorëheqjen të martën e kaluar (20 shtator) në shenjë proteste ndaj bojkotit.

Në një letër të publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve TASS, ai tha se vendimi për të mos dorëzuar një film në Oscar ishte “ilegal” dhe “i marrë pas shpine [të tij]”. “Udhëheqja e Akademisë vendosi në mënyrë të njëanshme të mos nominojë një film rus për nominimin për Oscar”, tha ai.

Që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, Rusia ka fituar një herë “Oscar” në 1994 me “Burnt By The Sun” të Nikita Mikhalkov dhe është nominuar gjashtë herë të tjera.

Mikhalkov, i cili drejton Unionin e Kinematografëve Rusë, ka shprehur mbështetjen e tij për presidentin rus Vladimir Putin dhe së fundmi kundërshtoi pjesëmarrjen e vendit në Çmimet e Akademisë.

“Më duket se zgjedhja e një filmi që do të përfaqësojë Rusinë në një vend, i cili aktualisht mohon ekzistencën e Rusisë, thjesht nuk ka kuptim”, tha ai për TASS.

Pak filma të mëdhenj rusë janë shfaqur në qarkun e festivalit këtë vit, megjithëse “Tchaikovsky’s Wife” e Kirill Serebrennikov debutoi në Kanë dhe “Fairytale” e Alexander Sokurov u shfaq premierë në Lokarno.

Nominimet për “Oscar” do të shpallen më 24 janar, ndërsa çmimet do të zhvillohen më 12 mars. /KultPlus.com

Fotografia: Matt Sayles/Invision/AP

Chris Rock refuzon ofertën për të organizuar sërish Oscars-in

Komediani amerikan Chris Rock thuhet se ka refuzuar një ofertë për të organizuar eventin ‘’Oscars’’ të vitit të ardhshëm, shkruan BBC.

‘’Gjatë një shfaqje stand-up të dielën mbrëma në Phoenix, Arizona organizatorët e çmimeve i kishin kërkuar që të kthehej si mikpritës për herë të tretë (ai më parë kishte qenë prezantues në 2005 dhe 2016)’’, bëri të ditur ai.

Në fillim të këtij viti Rock, duke prezantuar çmimin për dokumentarin, u godit në skenë nga aktori Will Smith, menjëherë pas marrjes së çmimit për aktorin më të mirë, pasi Rock bëri një shaka me gruan e Smith, Jada Pinkett Smith.

Gjatë emisionit të tij, Rock dyshohet se e krahasoi pranimin e koncertit pritës me kthimin në një skenë krimi, duke iu referuar gjyqit të vrasjes së OJ Simpson.

‘’Kthimi në Oscar do të ishte si t’i kërkonit Nicole Brown Simpson të “kthehej në restorant”, theksoi Chris Rock.

Në prill, Bordi i Akademisë e ndaloi Smithin nga Oscars ose ndonjë ngjarje të Akademisë për 10 vjet, ndërsa një javë më parë, Smith kishte dhënë dorëheqjen nga akademia. / KultPlus.com

Oscars i kërkon falje aktores pas 50 vitesh

Akademia Oscars i ka kërkuar falje Sacheen Littlefeather, një gruaje vendase amerikane që u përshëndet nga skena gati 50 vjet më parë.

Aktivistja dhe aktorja u shfaq në TV live në 1973 për të refuzuar një Oscar që Marlon Brando fitoi për The Godfather.

Brando refuzoi çmimin për aktorin më të mirë për shkak të keqinterpretimit të amerikanëve vendas nga industria e filmit në SHBA – dhe dërgoi Littlefeather në vendin e saj, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Akademia tha se Littlefeather duroi abuzim “të pajustifikuar” pas fjalimit të saj të shkurtër.

“Kurrë nuk e kam menduar se do të jetoj për të parë ditën kur do ta dëgjoja këtë”, tha ajo për Hollywood Reporter.

Littlefeather, asokohe 26 vjeçe, u turpërua dhe u shmang nga Akademia Oscars pas fjalimit të saj në çmime.

Fjalimi i saj ishte, thanë organizatorët, deklarata e parë politike në ceremoninë televizive – duke filluar një trend që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Duke u prezantuar në emër të Brandos – i cili shkroi “një fjalim shumë të gjatë” – ajo i tha shkurt audiencës “se ai me shumë keqardhje nuk mund ta pranojë këtë çmim shumë bujar”.

“Dhe arsyet për këtë janë trajtimi i indianëve amerikanë sot nga industria e filmit dhe në televizion në rishfaqjet e filmave, si dhe me ngjarjet e fundit në Gjurin e plagosur,” tha ajo – duke iu referuar një përplasjeje të dhunshme me agjentët federalë, në një vend me rëndësi të konsiderueshme për popullin Sioux.

Brando kishte shkruar një fjalim shumë më të gjatë, por Littlefeather u udhëzua nga ekipi i prodhimit të ceremonisë së çmimit që ta mbante fjalimin në 60 sekonda. / KultPlus.com

Si e mori emrin çmimi Oscar?

Kinemaja lindi zyrtarisht më 28 dhjetor 1895, me shfaqjen e parë nga vëllezërit Lumière – në ”Grand Café” në bulevardin ”Des Capucines”, në Paris, ndërsa Oscar (Çmimi i Akademisë), çmimi më i rëndësishëm dhe më i vjetër kimematografik është rreth 30 vjet më i ri.

Xhaxhai im Oscar

Ishte viti 1927 kur eksponentët e industrisë së filmit amerikan – regjisorë, shkrimtarë, producentë, aktorë, themeluan Akademinë e Arteve dhe Shkencës së Kinemasë.

Në inaugurim, u propozua një çmim vjetor për filmin, regjisorin dhe aktorin më të mirë, i cili, megjithatë, nuk përbëhej nga kupa e zakonshme.

Kështu një drejtor i Akademisë, Cecil Gibbons, vizatoi në mbulesë tavoline një statujë që mbante një shpatë në gjoks dhe realizimi iu besua skulptorit George Stanley.

Legjenda thotë se në ceremoninë e parë të ndarjes së çmimeve në vitin 1929, duke parë statujën e artë, një sekretare e Akademisë, Margaret Herrik, bërtiti “ai duket si xhaxhai im Oscar!”. /focus.it/ KultPlus.com

Will Smith u përjashtua për 10 vjet nga Oscars, vendimi konsiderohet i pamjaftueshëm

Vendimi për të përjashtuar Will Smith nga Oscar dhe ngjarjet e tjera të Akademisë së Filmit është gjykuar si i pamjaftueshëm. Shumë njerëz janë të mendimit se aktorit duhet t’i hiqet çmimi si aktori më i mirë për rolin në filmin “King Richard”  – çmim të cilin e mori pasi goditi me shuplakë Chris Rock.

Aktori tha të premten se e pranonte dënimin nga nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, si kundërpërgjigje ndaj goditjes së Chris Rock në skenë gjatë ceremonisë. Megjithatë, shumë mendojnë se vendimi nuk ishte mjaft i ashpër. Madje, ka nga ata që mendojnë se aktori duhej akuzuar për sulm.

Famëkeq: Rock u godit me shuplakë nga Smith pasi bëri shaka me kokën tullac të gruas Jada ndërsa prezantonte dokumentarin më të mirë në Oscar të dielën e kaluar

“Nëse ndonjëri prej nesh do ta kishte bërë këtë, do të qëndronim ende në burg duke pritur lirimin me kusht. Vetëm 17 milionë shikues si dëshmitarë!”, shkroi një ndjekës. Nga ana tjetër, burime pranë Chris Rock kanë bërë me dije se komediani nuk ka ndërmend të ngrejë një padi ndaj aktorit.

Kujtojmë që vendimi për ta përjashtuar Smith-in për 10 vjet u mor dje pas një takimi me bordin.

Deklarata e plotë e Akademisë

Çmimet e 94-ta Oscar ishin menduar të ishin një festë e shumë individëve në komunitetin tonë që bënë punë të jashtëzakonshme vitin e kaluar; megjithatë, ato momente u lanë në hije nga sjellja e papranueshme dhe e dëmshme që pamë z. Smith të ekspozonte në skenë.

Gjatë transmetimit tonë televiziv, ne nuk e trajtuam siç duhet situatën në skenë. Për këtë na vjen keq. Kjo ishte një mundësi për ne që të jepnim një shembull për mysafirët tanë, shikuesit dhe familjen tonë të Akademisë në mbarë botën, dhe ne dështuam – të papërgatitur për situatën e paprecedentë.

Sot, Bordi i Guvernatorëve thirri një takim për të diskutuar se si t’i përgjigjet më mirë veprimeve të Will Smith në Oscar, përveç pranimit të dorëheqjes së tij. Bordi ka vendosur, për një periudhë 10 vjeçare nga 8 Prilli 2022, Z. Smith nuk do të lejohet të marrë pjesë në asnjë ngjarje apo program të Akademisë, personalisht ose virtualisht, duke përfshirë, por pa u kufizuar në Çmimet e Akademisë.

Ne duam të shprehim mirënjohjen tonë të thellë për z. Rock për ruajtjen e qetësisë së tij në rrethana të jashtëzakonshme. Ne duam gjithashtu të falënderojmë mikpritësit, të nominuarit, prezantuesit dhe fituesit për vendosmërinë dhe hirin e tyre gjatë transmetimit tonë televiziv.

Ky veprim që ne po ndërmarrim sot në përgjigje të sjelljes së Will Smith është një hap drejt një qëllimi më të madh për të mbrojtur sigurinë e interpretuesve dhe të ftuarve tanë dhe rikthimin e besimit te Akademia. Ne gjithashtu shpresojmë se kjo mund të fillojë një kohë shërimi dhe restaurimi për të gjithë të përfshirët dhe të prekurit. /abcnews.al

Will Smith reagon ndaj ndalimit 10-vjeçar të Oscars

Will Smith e ka pranuar vendimin e akademisë së filmave për ta përjashtuar atë nga Oscars për 10 vjet, përcjell KultPlus.

“Unë e pranoj dhe respektoj vendimin e akademisë,” tha aktori në një deklaratë të marrë nga Fox News Digital të premten.

Akademia njoftoi së fundmi se Smithit iu ndalua të merrte pjesë në Oscars ose në ndonjë ngjarje tjetër të akademisë për 10 vjet pas shuplakës së prezantuesit Chris Rock në ceremoninë e këtij viti.

Vendimi erdhi pas një takimi të bordit të guvernatorëve të akademisë për të diskutuar një përgjigje ndaj veprimeve të Smith. /KultPlus.com

Will Smith përjashtohet nga Oscars për një dekadë

Will Smith është përjashtuar nga Akademia e Oscars dhe çdo ngjarje tjetër e tyre për 10 vjetët e ardhshëm.

Ky vendim vjen pas një takimi me bordin e guvernatorëve të Akademisë për të vendosur fatin e aktorit, pasi e goditi komedianin Chris Rock në Oscars më 27 mars, shkruan The Independent.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit njoftoi, në fillim të kësaj jave, se do të merrte një vendim në takimin e saj vjetor, në mënyrë që të diskutonte sanksionet për Smithin.

Vendimi parasheh ndalimin e Smithit për një dekadë në çdo ngjarje të Akademisë, personalisht dhe virtualisht.

Ndalimi është “përfshirë, por pa u kufizuar, në çmimet e Akademisë”, sipas Jesse Rodriguez, zëvendëspresident i Editorial & Rezervimit për MSNBC.

Pesë ditë pas shuplakës, Smith dërgoi një dorëheqje zyrtare në Akademi, duke e hequr atë nga anëtarësimi në organin e çmimeve Oscars.

Dorëheqja e Smithit u pranua, por presidenti i AMPAS, David Rubin, komentoi: “Ne do të vazhdojmë të ecim përpara me procedurat tona disiplinore kundër zotit Smith për shkelje të standardeve të sjelljes së Akademisë.” / KultPlus.com

Kuptimi i frazës ‘G.I. Jane’, për të cilën Rock u godit nga Smith

Komediani Chris Rock është goditur me shuplakë nga aktori Will Smith në çmimet e sivjetme “Oscar”, ngjarje e cila bëri bujë të madhe, shkruan KultPlus.

Rock, derisa po fliste në podium bëri shaka me gruan e Smith, Pinkett Smith, ku përdori shprehjen “G.I. Jane”.

Pinkett Smith vitin e kaluar tregoi publikisht se ajo vuante nga alopecia, një çrregullim autoimun që çon në rënien e flokëve.

“G.I. Jane” ishte një film i vitit 1997 me Demi Moore në rolin e një gruaje që bashkohet me Marinën e SHBA dhe rruan kokën shpejt pas kësaj.

E historiku i problemeve mes Rock dhe Smith kishte filluar shumë më herët, shuplaka i dha “fund” shakave. /KultPlus.com

Në mesin e shumë yjeve, Rita Ora merr vëmendje të veçantë në ceremoninë e ‘Oscars’

Ceremonia më e madhe në industrinë e filmit ”Oscars” është zhvilluar mbrëmë, ku edhe janë ndarë çmimet kryesore, shkruan KultPlus.

Në këtë mbrëmje të veçantë dhe të mbushur me yje mori pjesë edhe këngëtarja shqiptare, Rita Ora, e shoqëruar nga i dashuri i saj, Taika Waititi.

Ora kishte një fustan të zi me shkëlqim i cili në fillim pati lule të punuara dhe gurë të metaltë. Fustani ishte i shoqëruar me një pelerinë të bardhë, që në fund kishte punime dore.

Fustani i Ritës u punua nga dizajnerja Miss Sohee, ndërsa këpucët u punuan nga stilisti, Sohee Park. /KultPlus.com

Smith godet me shuplakë prezantuesin Rock pasi bëri shaka me gruan e tij (VIDEO)

Në mbrëmjen e Oscars, gjatë kohes kur edhe po shpërndaheshin çmimet, ndodhi një moment i çuditshëm mes Will Smith dhe Chris Rock, përcjell KultPlus.

Will Smith raportohet se e goditi prezantuesin Chris Rock për shkak se ky i fundit bëri shaka me gruan e Smith, Jada Pinkett Smith.

Gjatë orës së tretë të transmetimit, Rock doli në skenë për të paraqitur çmimin për dokumentarin më të mirë dhe bëri një shaka për Pinkett-Smith si pjesë e “GI Jane 2” – me sa duket një referencë për kokën e saj të rruar. (Pinkett-Smith ka qenë e hapur në të kaluarën për vuajtjen nga alopecia, një gjendje që shkakton rënien e flokëve.)

Smith pastaj nxitoi në skenë, ku goditi Rock-un, pamjet e të cilit u kapën në transmetime ndërkombëtare të pacensuruara. Është e paqartë nëse lëvizja ishte një gjë e planifikuar apo një surprizë e vërtetë. Smith më pas tha “Mbaje emrin e gruas sime larg nga goja jote e ndyrë” dy herë ndërsa transmetimi i televizionit dështoi për shikuesit amerikanë.

“Uau, Will Smith sapo më goditi,” tha Rock.

Gjatë kësaj ceremonie Will Smith arriti që të fitojë çmimin e aktorit më të mirë. /KultPlus.com

Billie Eilish fiton Oscars, shkruan histori

Ceremonia më e madhe në industrinë e filmit ”Oscars” është zhvilluar mbrëmë, ku edhe janë ndarë çmimet kryesore, shkruan KultPlus.

Këngëtarja e mirënjohue, Billie Eilish, ka arritur që të fitojë çmimin e këngës më të mirë origjinale, me ç’rast edhe ka hyrë në histori.

Billie Eilish është bërë njeriu i parë i lindur në shekullin e 21-të që fiton një Oscar.

Filmi ”Dune” kryesoi listën e fituesve, derisa Will Smith me ”King Richard” u shpall aktori më i mirë. /KultPlus.com

‘Dune’ kryeson edhe çmimet Oscars, derisa Smith fiton çmimin e aktorit më të mirë

Ceremonia më e madhe në industrinë e filmit ”Oscars” është zhvilluar mbrëmë, ku edhe janë ndarë çmimet kryesore, shkruan KultPlus.

Në vrazhden e shumë ndodhive, gjatë Oscars Will Smith fitoi çmimin e aktorit më të mirë me filmin ”King Richard”.

KultPlus sjellë edhe listën e plotë të fituesve të edicionit të sivjetmë në “Oscars”.

FILMI MË I MIRË
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

AKTORJA MË E MIRË
Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
Olivia Colman (The Lost Daughter)
Penélope Cruz (Parallel Mothers)
Nicole Kidman (Being the Ricardos)
Kristen Stewart (Spencer)

AKTORI MË I MIRË
Javier Bardem (Being the Ricardos)
Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)
Will Smith (King Richard)
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

REGJISORI MË I MIRË
Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
Kenneth Branagh (Belfast)
Jane Campion (The Power of the Dog)
Steven Spielberg (West Side Story)
Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car

KOLONA ZANORE MË E MIRË
Be Alive — Beyoncé Knowles-Carter and Darius Scott (King Richard)
Dos Oruguitas — Lin-Manuel Miranda (Encanto)
Down to Joy — Van Morrison (Belfast)
No Time to Die — Billie Eilish and Finneas O’Connell (No Time to Die) 
Somehow You Do — Diane Warren (Four Good Days)

DOKUMENTARI MË I MIRË
Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul 
Writing With Fire

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR
CODA (Sian Heder) 
Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi and Takamasa Oe)
Dune (Eric Roth, Jon Spaihts and Denis Villeneuve)
The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
The Power of the Dog (Jane Campion)

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL
By Jennifer Bisset
Belfast (Kenneth Branagh) 
Don’t Look Up (Adam McKay and David Sirota)
Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
King Richard (Zach Baylin)
The Worst Person in the World (Joachim Trier)

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË
Cruella (Jenny Beavan) 
Cyrano (Massimo Cantini Parrini)
Dune (Jacqueline West)
Nightmare Alley (Luis Sequeira)
West Side Story (Paul Tazewell)

FILMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Drive My Car (Japonia) 
Flee (Danimarka)
The Hand of God (Italia)
Lunana: A Yak in the Classroom (Butani)
The Worst Person in the World (Norvegjia)

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR
Ciarán Hinds (Belfast)
Troy Kotsur (CODA) 
Jesse Plemons (The Power of the Dog)
J.K. Simmons (Being the Ricardos)
Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
Troy Kotsur is the second Deaf actor to win an Oscar!

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. the Machines
Raya and the Last Dragon

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA
Dune 
Free Guy
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
No Time to Die
Spider-Man: No Way Home

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
Dune (Greig Fraser) 
Nightmare Alley (Dan Lausten)
The Power of the Dog (Ari Wegner)
The Tragedy of Macbeth (Bruno Delbonnel)
West Side Story (Janusz Kaminski)

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR
Jessie Buckley (The Lost Daughter)
Ariana DeBose (West Side Story) 
Judi Dench (Belfast)
Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
Aunjanue Ellis (King Richard)

MAKIJAZHI DHE FLOKËT MË TË MIRA
The Eyes of Tammy Faye 
House of Gucci
Coming 2 America
Cruella
Dune

PRODUKSIONI MË I MIRË
Dune (Zsuzsanna Sipos and Patrice Vermette) 
Nightmare Alley (Tamara Deverell and Shane Vieau)
The Power of the Dog (Grant Major and Amber Richards)
The Tragedy of Macbeth (Stefan Dechant and Nancy Haigh)
West Side Story (Rena DeAngelo and Adam Stockhausen)

MONTAZHI MË I MIRË
Don’t Look Up (Hank Corwin)
Dune (Joe Walker)
King Richard (Pamela Martin)
The Power of the Dog (Peter Sciberras)
Tick, Tick… Boom! (Myron Kerstein and Andrew Weisblum)

TEMA MUZIKORE MË E MIRË
Don’t Look Up (Nicholas Britell)
Dune (Hans Zimmer) 
Encanto (Germaine Franco)
Parallel Mothers (Alberto Iglesias)
The Power of the Dog (Jonny Greenwood)

FILMI MË I MIRË I SHKURTËR
Ala Kachuu – Take and Run
The Dress
The Long Goodbye 
On My Mind
Please Hold

FILMI I ANIMUAR MË I MIRË I SHKURTËR
By Jennifer Bisset
Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper 

DOKUMENTARI MË I MIRË I SHKURTËR
By Jennifer Bisset
Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball 
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies

ZËRIMI MË I MIRË
By Jennifer Bisset
Belfast
Dune
No Time to Die
The Power of the Dog
West Side Story. /KultPlus.com

Edicioni i 94-të i Oscars jepet sot

Edicioni i 94-të i Çmimeve të Akademisë do të mbahet sot në Los Angeles, shkruan KultPlus.

Hollivudi është gati për natën më të madhe të vitit, e gjithashtu edhe yjet janë gati të marrin pjesë në njërën prej ceremonive më të mëdha në botë.

Will Smith, Benedict Cumberbatch, Dame Judi Dench dhe Troy Kotsur janë ndër të nominuarit kryesor për kategoritë e aktrimit.

Për Smith, është hera e parë që merr nominime për Oscar që nga viti 2007, kur u nominua për filmin The Pursuit of Happyness.

Në Kosovë, Oscars do të fillojë nga ora 21:10 me një shfaqje live në tapetin ek uq.

Të nominuarit kryesorë për Oscar 2022:

  • The Power of the Dog – 12
  • Dune – 10
  • Belfast – 7
  • West Side Story – 7
  • King Richard – 6
  • Don’t Look Up – 4
  • Nightmare Alley – 4
  • Drive My Car – 4

Oscars rikthehet në formatin fizik pas dy viteve pandemike që pamundësuan një gjë të tillë. /KultPlus.com

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars do të shfaqë një moment solidariteti për Ukrainën

Ndërsa më të famshmit e Hollivudit mblidhen për festimin e tyre vjetor të filmave në Academy Awards të së dielës, transmetimi i drejtpërdrejtë televiziv do të njohë gjithashtu efektet e pushtimit rus të Ukrainës.

Organizatorët dhanë pak detaje të enjten, por thanë se do të kishte një moment gjatë ceremonisë së Oscars që do të njihte pushtimin, i cili ka vrarë mijëra dhe ka dëbuar një të katërtën e 44 milionë njerëzve të Ukrainës nga shtëpitë e tyre, transmeton KultPlus.

“Edhe pse ne duam që nata të jetë argëtuese dhe festive (dhe) ne duam që ajo të jetë një lloj arratisjeje, jetojmë në një kohë të trazuar në mbarë botën,” tha producenti Will Packer të enjten në një konferencë për shtyp, duke shtuar se edhe pandemia COVID-19 mbetet një shqetësim.

Shfaqja, e cila do të transmetohet drejtpërdrejt në Walt Disney Co (DIS.N) ABC, “do t’i njohë ato gjëra dhe do ta bëjë atë në një mënyrë të respektueshme,” shtoi ai.

Wanda Sykes, një nga tre komedianet femra që do të drejtojnë shfaqjen, tha se producentët kanë “diçka të planifikuar që ne e duam” në lidhje me situatën në Ukrainë.

“Është gjest organik dhe dashamirës,” tha ajo.

Javën e kaluar, bashkë-prezantuesja e Oscars, Amy Schumer tha se ajo kishte paraqitur idenë për të ftuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të shfaqej përmes satelitit, por ajo la të nënkuptohej që producentët e kishin refuzuar. “Nuk jam unë që prodhoj Oscars,” tha ajo në “The Drew Barrymore Show”.

Të enjten, Packer nuk përjashtoi një paraqitje të Zelenskiy-it.

“Shfaqja është ende në proces, kështu që kjo nuk është diçka që ne do të thoshim ta themi përfundimisht në një mënyrë ose në tjetrën në këtë pikë,” tha ai./ KultPlus.com

Filmi western “The Power of the Dog” kryeson nominimet për Oscars

Favoriti i Oscars “The Power of the Dog” kryeson fushën me 12 nominime përpara shfaqjes së çmimeve të së dielës, duke sinjalizuar një ringjallje të Western, zhanrit që ka ushqyer Hollywood që në fillimet e tij, transmeton KultPlus.

Duke pasur parasysh prirjen e Hollivudit për të imituar suksesin, ” The Power of the Dog “, një përrallë machismo dhe hakmarrjeje e vendosur në vitin 1925 në shtetin veriperëndimor të SHBA-së, Montana, sigurisht që do të frymëzojë më shumë projekte perëndimore, thonë ekspertët e filmit.

Zakonisht një përrallë për kauboj ose armë e vendosur në Perëndimin e vjetër Amerikan, Western ishte një element kryesor i sistemit të studiove të Hollivudit për pjesën më të madhe të shekullit të 20-të. Në dekadat e fundit ai ka përjetuar periudha të vështira në varësi të shijeve të publikut, por kombinimi i peizazheve spektakolare dhe temave klasike si e mira kundër së keqes shpesh është dëshmuar i papërmbajtshëm për kineastët.

“Në aspektin kinematografik është thjesht një kanavacë e mahnitshme për të shkruar histori”, tha aktori Benedict Cumberbatch, i nominuar për Oscar për aktorin më të mirë për rolin e tij “Power of the Dog”, në një intervistë në Akademinë Britanike të Filmit këtë muaj.

Joshja shtrihet përtej ekranit të madh. Drama televizive “Yellowstone”, me Kevin Costner në rolin e pronarit të fermës John Dutton, është bërë një hit aq i madh sa Paramount Global (PARA.O) po e kthen atë në një ekskluzivitet.

Një prequel i quajtur “1883” ka tërhequr shikueshmëri rekord për shërbimin e transmetimit Paramount+ dhe kompania ka porositur një tjetër spinoff, “1932”, që do të pasojë një gjeneratë të re të Duttons.

Ajo gjithashtu ka licencuar emrin dhe logon “Yellowstone” për produktet e konsumit. Marka xhins Wrangler shet një koleksion “Yellowstone” të veshjeve për burra dhe gra.

“Sa herë që ndonjë gjë është e suksesshme në Hollywood, do të shkaktojë imitim,” tha Jonathan Kuntz, një pedagog në Shkollën e Teatrit, Filmit dhe Televizionit në UCLA./ KultPlus.com

Kritikohet vendimi i Akademisë së Filmit për mos prezantim live të tetë çmimeve

Ceremonia prestigjioze e ndarjes së çmimeve Oscar do të mbahet më 27 mars 2022, e kur jemi te kjo, kjo organizatë vendosi që gjatë ceremonisë të mos prezantohen në ngjarje tetë çmime kryesore, këtë me arsyetimin se zgjatet shumë ceremonia, dhe humbet interesimi i dashamirëve të saj që ta ndjekin atë.

Por, ky vendim po kritikohet ashpër. Anëtarë të saj, përmes një deklarate kanë thënë se janë shumë të zhgënjyer  për këtë, dhe se kjo për ta është fyese.

Sipas një burimi, nuk u bë e qartë as nëse të gjithë të ftuarit do të ulen në ulëse në vendngjarje, apo do të paraqiten në tepihun e kuq për prezantim para saj.

Për këtë, një anëtar i akademisë ka thënë se kjo është dështim, dhe se ka shumë persona që nuk pajtohen.

Një tjetër ka shkruar se lidershipi duhet të ketë turp për këtë vendim.

Me këtë rast, edhe bordi i montazhierëve dhe regjisorëve lansoi një deklaratë ku shkroi se janë shumë të zhgënjyer nga Akademia që kategori të caktuara çmimesh do të prezantohen jo siç është me vend. Ata besojnë se të gjitha kategoritë duhet të vlerësohen njëjtë, sepse kanë të bëjnë me filmin. Sipas tyre, kjo duhet të jetë ngjarje ku duhet të kremtohet për arritjet e secilit në film, e jo të nënvlerësohen.

Sipas një burimi, megjithatë cerememonia planifikohet të mbahet për tri orë.

Siç është njoftuar më parë, të gjithë pjesëmarësit në Oscars 2022 duhet të kenë të bërë testin PCR.

Në ngjarjen e sivjetme do të jenë nikoqire tri personalitete, e ato janë: Amy Schumer, Regina Hall dhe Wanda Sykes./ KultPlus.com

HOLLYWOOD, CALIFORNIA – FEBRUARY 09: In this handout photo provided by A.M.P.A.S. Oscars statuettes are on display backstage during the 92nd Annual Academy Awards at the Dolby Theatre on February 09, 2020 in Hollywood, California. (Photo by Matt Petit – Handout/A.M.P.A.S. via Getty Images)
займ до зарплаты через интернет на карту

Çmim ”Oscar” do të marrë edhe filmi më i votuar nga Twitter

Përdoruesit e Twitter do të mund të votojnë përmes platformës edhe për filmin e tyre të preferuar të vitit 2021, ku filmi me më shumë vota do të shpërblehet gjatë ceremonisë së 27 marsit të çmimeve ”Oscar”.

Iniciativa është rezultat i një bashkëpunimi mes rrjetit social Twitter dhe Akademisë së ”Oscar”-it.

“Ne jemi të ngazëllyer për partneritetin me Twitter për ndihmën që na dha në ndërtimin e një audience digjitale me pamjet e ceremonisë së këtij viti”, shpjegon Meryl Johnson, zëvendësmenaxher dixhital në Akademi.

Filmi më i votuar nga përdoruesit e Twitter nuk do të ketë një kategori zyrtare të ”Oscar”, por do t’i hapë rrugën filmave të refuzuar nga Akademia si për shembull ”Spider-Man: No Way Home”.

Përdoruesit e platformës mund të votojnë deri më 3 mars duke përdorur hashtagun #OscarsFanFavorite.

Mund të votohet edhe për skenën e preferuar të 2021 duke përdorur hashtagun #OscarsCheerMoment, që do të shfaqet gjatë ceremonisë./ KultPlus.com

Mandatory Credit: Photo by Andrew H Walker/Shutterstock (8434891ne)