Sonte në Tiranë, Albano Carrisi me koncert të hapur (VIDEO)

Në mbrëmjen përmbyllëse së javës së kulturës italiane, skena e Amfiteatrit të Liqenit do të ndizet me koncertin e mjeshtrit të muzikës italiane Albano Carrisi, mikun e vjetër të Shqipërisë, ka njoftuar ministrja e Ministrisë së Kulturës Elva Margariti, shkruan KultPlus.

Përgjatë kësaj javë ka pas një numër të madh të aktiviteteve kulturore në shenjë të javës së kulturës italiane, e ku po pëmbyllet me koncertin e Albano Carris.

Albano Carris është një këngëtar i njohur italian. KultPlus ju sjell nëpërmjet kësaj video hitin e madh “Felicita”./ KultPlus.com

Festina Mejzini performon së bashku me legjendën e muzikës italiane, Albano Carrisi

Këngëtarja Festina Mejzini, stili i së cilës është veçuar gjithmonë unik, me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka bërë të ditur se ka performuar së bashku me legjendën e muzikës italiane, Albano Carrisi, përcjell KultPlus.

“Nderë dhe Knaqësi për mua të performoj bashk me legjenden e muzikës italiane Albano Carrisi”, ka shkruar Mejzini. / KultPlus.com

Albano Carrisi: Zemra ime ndodhet jo vetëm në Itali, por edhe në Shqipëri (VIDEO)

Institucionet e Bashkimit Europian kanë bërë homazhe me rastin e Javës së Europës 2020, përmes aktiviteteve të shumta në internet, duke bërë bashkë nën frymë solidare shumë qytetarë europianë.

Plot 2.7 milion njerëz u arritën përmes platformave të mediave sociale të delegacionit të BE-së. Në mesin e tyre gjendet edhe këngëtari i njohur italian Albano Carrisi, i cili i ka përcjellë një video-mesazh mjaft të veçantë fansave shqiptarë.

Si një puljan, i dërgoj një përqafim të gjithë popullit shqiptar. Në fund të fundit, edhe unë jam i tillë. Kam një pashaportë shqiptare dhe jam një qytetar shqiptar në të gjithë aspektet”, thotë fillimisht Albano.

Kam pasur shumë takime në Shqipëri gjatë gjithë këtyre viteve. Herën e parë që isha në Shqipëri ishte në vitin ’85, së bashku me tim atë. Ishte një udhëtim shumë interesant sepse zgjoi në mua emocione unike dhe të papërsëritshme. Babai gjithmonë më kishte folur për Shqipërinë në një mënyrë të jashtëzakonshme, pavarësisht se kishte shkuar gjatë Luftës Botërore”, vijon këngëtari Italian.

Ai nuk rreshte së foluri për pozitivitetin e popullit shqiptar. Kur më tha para ’85 se dëshironte të shkonte përpara se të vdiste në Shqipëri, u zura me të. Në të vërtetë ishte një zbulim shumë interesant sepse me tregoi gjithë ato fusha që më kishte përmendur gjatë fëmijërisë dhe mbi të gjitha më tha se kurrë nuk kishte vrarë njeri”, tregon Albano.

Mbaj mend po ashtu koncertin e mbajtur në Shqipëri, koncertin e parë të një këngëtari perëndimor në një vend akoma komunist, ndonëse në fund të sundimit. Më kujtohet fare mirë koncerti i 20 shtatorit 1989 në qytetin e Tiranës. Dhe kush mund ta harrojë atë? Për të mos folur për momente të tjera. Pra, mund të them se zemra ime është gjithashtu në vendin tuaj”, përfundon këngëtari në videon e filmuar në kuadër të Javës së Europës. / KultPlus.com