“Atje Lart” e Festina Mejzinit, tentativa e parë e Eriona Rushitit për në Eurovision (VIDEO)

Këngëtarja Festina Mejzini, stili i së cilës është veçuar gjithmonë unik, para dy viteve e solli atë në skenën e madhe të festivalit të RTSH-së, festival ky që dërgon Shqipërinë në Eurovizion, aty ku po synonte të dilte me fitore, shkruan KultPlus.

Pjesëmarrëse me këngën ‘’Atje Lart’’ tekstin dhe muzikën e së cilës e kishte realizuar kompozitorja Eriona Rushtit, këngëtarja nga Gjakova ende mbetet në mendjen e të gjithëve me interpretimin e saj të shkëlqyer.

Eriona siç e dimë këtë vit e dërgon Shqipërinë në Eurovizion me interpretim të Jonida Maliqit. Dy vite më parë kënga e Festinës dhe interpretimi i saj nga mediat e huaja dhe ato shqiptare u cilësuan  si kënga më me stil dhe përfaqësimi më dinjitoz që mund të ketë Shqipëria.

Me anë të një postimi në Instagram kompozitorja ka rikthyer ndjenjat te kënga e Festina Mejzinit një këngë që riktheu ndjenjat e publikut tek muzika e vjetër,  muzikë me plotë vlerë, kjo këngë që Festina  e kishte cekur në shumë intervista që bashkë me kompozitoren Eriona Rushiti vendosen që teksti t’i kushtohej viktimave që humbën jetën në luftën e Kosovës. 

Festina mbetet një zë specifik që vazhdon  të ruaj origjinalitetin që atë e karakterizon nga këngëtarët tjerë shqiptarë  edhe pse preferon më shumë festivale dhe shumë rrallë videoklipet,  lidhja e saj me muzikën mbetet e fortë,  me sa duket një dashuri e hershme e saj e destinuar të zgjasë shumë dhe që së shpejti ajo ka pohuar për KultPlus që do të sjell albumin e saj të parë. /KultPlus.com

Kjo është kënga e vetme nga Kosova që do të prezantohet në Festivalin e Muzikës në RTSH (VIDEO)

Kanë mbetur edhe pak ditë deri te fillimi i Festivalit të Muzikës së RTSH-së, festival që fituesin e dërgon në Eurovizion, shkruan KultPlus.

Poashtu është bërë publike tash e sa kohë lista pjesëmarrëse e këngëtarëve që do të sfidohen në këtë garë, por ajo që bie në sy, është vetëm një këngë nga Kosova që është futur në këtë listë.
Është kënga “Një tjetër jetë” nga Grupi “NA” dhe këngëtarja Festina Mejzini. Për dallim prej viteve të tjera, ku këtë garë e kanë synuar shumë këngëtarë kosovarë, sivjet do të dëgjojmë vetëm këtë këngë.
Kjo këngë është punuar me tekst dhe muzikë të grupit “NA, dhe ky grup po merr pjesë në këtë festival për herë të tretë me radhë, kurse Festina Mejzini për herë të dytë.

Grupin “NA”, e përbëjnë: Kreshnik Koshi – vokal dhe bass, Blerat Kepuska – kitarë, Bekim Kepuska –bateri dhe Klodian Rexhepaj – piano./KultPlus.com

Festina Mejzini këndon “Beggin” të grupit Madcon, performanca e saj pëlqehet nga grupi (VIDEO)

Gjatë një performance në BeerFest në Tiranë, këngëtarja Festina Mejzini ka kënduar këngën e njohur “Beggin” të grupit Madcon, këtë performancë ajo nuk ka vonuar dhe e ka sjellë edhe në Instagram përmes një video, por ajo se kishte menduar që kjo video do të arrinte të shihej nga grupi i njohur botëror, shkruan KultPlus.

Pas një kohe nga lansimi i kësaj video, Grupi Madcon kanë parë performancën e Mejzinit dhe kanë shprehur pëlqim ndaj saj.

Kjo gjë padyshim që këngëtaren e ka bërë të ndihet jashtëzakonisht mirë dhe e ka frymëzuar për të punuar edhe më shumë.

“Kur grupi i këngës Beggin pëlqen performance time, duke kënduar pikërisht këngën Beggin.. çfarë ndjenje”, ka shkruar Mejzini në Instagram. / KultPlus.com

🍻 @madconofficial #BeerFest

A post shared by Festina Mejzini © (@festinamejzini) on

Festina Mejzini për ditëlindjen e Amy Winehouse sjellë coverin e këngës “Back To Black” (VIDEO)

Artistja Amy Winehouse e cila sot do të shënonte ditëlindjes e 34-të, po vazhdon të mbetet ndër më të preferuarat për shumë artistë, kjo falë veçantisë që kishte dhe këngëve të saj të papërsëritshme, shkruan KultPlus.

Këngëtarja e cila vdiq në vitin 2011 dhe këngët e saj, do të ketë zë edhe në brezat e ardhshëm.

Në këtë ditëlindje të 34-të të saj, këngëtarja Festina Mejzini ka vendosur ta kujtojë atë në një mënyrë të veçantë.

E si mund të shprehet një artistë më bukur se sa përmes muzikës. Andaj, Mejzini ka sjellë coverin e këngës “Back To Black” të Amy Winehouse, duke uruar kështu për ditëlindjen e artistes dhe duke treguar që Amy do të mbetet një idhull i pavdekshëm për të.

“Amy Winehouse mbetet gjithmonë një idhull i pavdekshëm për mua, inspirim për ngjyrën e vokalit dhe stilin që ajo kishte. Zgjodha këngën “Back To Black” sepse ndoshta është një ndër këngët më të ndjera të saj, një këngë që shpreh shpirtin e saj artistik dhe më duket një ndër më të veçantat për ta uruar ditëlindjen e saj”, është shprehur Mejzini për KultPlus.

Në një mënyrë të tillë, yllin e muzikës e ka kujtuar edhe Dua Lipa dhe Gallant të cilët sollën coverin e këngës “Tears Dry On Their Own” të Amy Winehouse dhe e gjithë kjo sipas Mejzinit ishte një rastësi e bukur. / KultPlus.com