Rama: Java e Kulturës Italiane, aperitivi kulturor që nuk duhet humbur

Shfaqje filmash, koncerte dhe evente në natyrë është aperitivi kulturor që nuk duhet humbur nga Java e Kulturës italiane.

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale programin e aktiviteteve në qytete të ndryshme të vendit nga data 1-7 qershor 2023, që do të mbahen në kuadër të kësaj jave.

Tirana, Shkodra, Vlora, Berati, Gjirokastra e Përmeti do të jenë disa nga qytetet që do të mirëpresin Javën e Kulturës italiane.

Një konsullate shëtitëse në Shkodër do të ofrojë për publikun shërbime të drejtpërdrejta, ndërkohë që një autobus i Policisë Postare dhe Telekomunikacionit do të sjellë në Shqipëri material informues mbi rreziqet që paraqet lundrimi në rrjet.

Produktet italiane do të prezantohen përmes aktiviteteve të ndryshme të degustimit, por edhe përmes një fushate promovimi ku do të ekspozohen produkte të ndryshme novatore “Made in Italy”.

“Ekrani i Artit” do të ndalet në çdo qytet duke prezantuar filma dhe dokumentarë, ndërkohë që në Berat do të çelet një ekspozitë e piktorëve italianë dhe atyre shqiptarë.

Në Vlorë do të prezantohet romani i këshilltarit për kulturën të kryeministrit, Fate Velaj, “Mi Manchi”, ndërkohë që në kuadër të aktiviteteve letrare do të prezantohet edhe libri “Memory of the air” që përmbledh tregimet e subjekteve të fotografuara nga fotografët e arkivit “Marubi”.

Java do të kulmojë me koncertin e Olen Çezarit në Gjirokastër, si dhe me shfaqje folkloristike italiane në sheshin e Lungomares në Vlorë.

Po ashtu në kuadër të Javës së Kulturës italiane do të përurohet kinemaja multifunksionale në Përmet.

Rikthehet Java e Kulturës Italiane me më shumë se 60 aktivitete

Pas suksesit të edicionit të parë të Javëve Kulturore Ndërkombëtare, prej datës 1 e deri më 7 qershor 2023, kultura italiane rikthehet në Shqipëri me më shumë se 60 evente e nisma.

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot se muzika, sporti, kuzhina, shkenca, opera, e deri te arkitektura, do të jenë në fokus të kësaj jave.

Në programin e javës italiane vlejnë për t’u përmendur kremtimi i Festës së Republikës, grupi muzikor Planet Funk, Festivali i Shkencës, dita kushtuar arbëreshëve, rikthimi i Pizza Village, maratona për autizmin si edhe vepra murale e realizuar nga Tellas si shprehje e miqësisë mes Italisë dhe Shqipërisë.

Po ashtu nuk do të mungojnë as mbrëmjet kushtuar teatrit, operës dhe muzikës me shfaqje në sheshe dedikuar Verdit, koncerti i instrumentistit të njohur të trombës, Paolo Fresu dhe shfaqja në kujtim të gjeniut Enio Morricone./atsh/KultPlus.com

Sonte në Tiranë, Albano Carrisi me koncert të hapur (VIDEO)

Në mbrëmjen përmbyllëse së javës së kulturës italiane, skena e Amfiteatrit të Liqenit do të ndizet me koncertin e mjeshtrit të muzikës italiane Albano Carrisi, mikun e vjetër të Shqipërisë, ka njoftuar ministrja e Ministrisë së Kulturës Elva Margariti, shkruan KultPlus.

Përgjatë kësaj javë ka pas një numër të madh të aktiviteteve kulturore në shenjë të javës së kulturës italiane, e ku po pëmbyllet me koncertin e Albano Carris.

Albano Carris është një këngëtar i njohur italian. KultPlus ju sjell nëpërmjet kësaj video hitin e madh “Felicita”./ KultPlus.com

“Ballo me maska” e shkruar nga kompozitori italian Giuseppe Verdi së shpejti në TKOB

Vepra “Ballo me maska” e shkruar nga kompozitori italian Giuseppe Verdi do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në 1 qershor, në kuadër të Javës së Kulturës Italiane.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, drejtoresha e TKOBAP, Zana Çela dhe artistë shqiptarë e të huaj zhvilluan sot një konferencë për shtyp.

“Jemi shumë të kënaqur që do të celebrojmë së bashku ngjitjen në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit të kësaj vepre që vjen si një bashkëpunim mes TKOBAP dhe Teatro Regio Di Parma. Një staf i gjerë artistësh dhe prapavije, shqiptarë e të huaj, janë bërë bashkë për të sjellë një shfaqje madhështore”, u shpreh Margariti në një postim në rrjetet sociale.

Ky është një bashkëpunim, tha Margariti, që me siguri nuk do të ishte kurorëzuar pa investimin madhor që është bërë në këtë teatër.

“Kjo shfaqje në Tiranë është edhe një moment historik, pasi ky produksion vjen nën atmosferën e vitit 1913, përmes skenografisë dhe kostumografisë së krijuar në atë periudhë dhe të restauruar së fundmi. Pra bashkë me këtë vepër vjen edhe një copëz historie. Por kjo shfaqje shënon edhe hapjen e Javës Kulturore Italiane, që do të pasohet me një kalendar të pasur aktivitetesh”, tha Margariti.

Nga 31 maji, deri në 7 qershor do të zhvillohet në disa qytete të Shqipërisë Java Kulturore e Italisë. Kjo javë zhvillohet në kuadër të “Javëve Ndërkombëtare të Kulturës”, nismë e qeverisë shqiptare me moton “Shqipëria mikpret botën”, ku marrin pjesë 17 vende të ndryshme të botës si dhe vende të Bashkimit Evropian. Pas javëve kulturore të Francës, SHBA, Greqisë, në Tiranë dhe disa qytete të tjera të vendit gjatë Javës Kulturore të Italisë do të zhvillohen një sërë aktivitetesh kulturore./atsh/ KultPlus.com