Uta Ibrahimi nuk ka të ndalur, paralajmëron ngjitjen në malin e pestë dhe të nëntë më të lartë në botë

Alpinistja e njohur, Uta Ibrahimi, e cila njihet për energjinë dhe pozitivitetin e madh që posedon, së fundi ka lajmëruar se do të fillojë ngjitjen edhe në ‘Makalu’, që njihet si mali i pestë më i lartë në botë si dhe në ‘Nanga Parbat’ që njihet si mali i nëntë më i lartë në Tokë, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur Ibrahimi përmes një postimi në llogarinë e saj personale në Facebook.

“Ju lutemi, mbështesni ekspeditën time Utalaya 14×8,000 dhe së bashku mund të bëjmë histori”, ka shkruar ajo.

Më poshtë KultPlus ua sjell postimin e saj të plotë:

Ngjitja e 6 nga 14 majat me te larta te botes, te merr shume nga vetja e koha. Të bën shpesh të vësh në dyshim motivimin, e qëllimin.

Këtë vit, unë do të tentoj ngjitjen në #Makalu dhe #NangaParbat …

Ju lutemi, mbështesni ekspeditën time Utalaya 14×8,000 dhe së bashku mund të bëjmë histori.

Përgjithmonë falënderues, përgjithmonë krenare.

Uta / KultPlus.com

Uta Ibrahimi: Në Kosovë, Komiteti Olimpik i Kosovës nuk i ka fare në listat e tyre alpinizmin dhe bjeshkatarinë

Alpinistja kosovare, Uta Ibrahimi, së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka reaguar rreth mos përfshirjes së alpinizmit dhe bjeshkatarisë në listat e Komitetit Olimpik të Kosovës, përcjell KultPlus.

“Para dy jave në shtetin fqinjë – Maqedoni, janë shpërbly sportista e alpinista për secilën arritje që e kanë ba .. e mos te harrojmë që Kosova ka mjaftueshëm alpinista që kanë ba mjaftueshëm jo veq në Kosovë por edhe në botë”, ka shkruar Ibrahimi.

KultPlus ju sjell postimin e plotë të saj:

Nëpër krejt shtetet e botës, e edhe shtetet fqinje, në çdo fund-vit Komitetet Olimpike apo edhe Federatat Bjeshkatare mbedhen dhe shpërblejnë sportistët, të fushave të ndryshme, e tu mos e lan anash asnjiher alpinizmin – ngjitjet në vend apo ngjitjet nëpër maja të nalta!

Mirënjohjet janë njifar motivimi, shtyse, për sportista. Na japin zemër me vazhdu ma shumë, edhe vitin tjetër, e tjetrin e kështu me radhë!

Në Kosovë, Komiteti Olimpik i Kosovës nuk e kanë fare në listat e tyne alpinizmin / bjeshkatarinë .. personalisht, përveq shares në FB, skam pas as takime e as ftesa në asnjërën prej organizimeve të tyre.

A duhet me na konsideru si sportista?! A duhet me na shpërbly? A duhet edhe Federata Bjeshkatare Alpiniste e Kosovës – FBAK me ba organizime të tilla? A duhet Federata me u aktivizu edhe me shty alpinizmin në listën e sportiseve në Komitet sikurse sportet e tjera?!

Para dy jave në shtetin fqinjë – Maqedoni, janë shpërbly sportista e alpinista për secilën arritje që e kanë ba .. e mos te harrojmë që Kosova ka mjaftueshëm alpinista që kanë ba mjaftueshëm jo veq në Kosovë por edhe në botë.

Ky postim është bë veq per me sjell debat konstruktiv, e me u mundu qe ndoshta bashkarisht me u permiresu.

Fotoja nga Ekspedita e Annapurna 8091. / KultPlus.com

uta