Lensa, aplikacioni i portreteve të AI në mediat sociale

Nëse keni hyrë në ndonjë aplikacion të mediave sociale këtë javë, me siguri keni parë foto të miqve tuaj , por të ri-imagjinuar si princesha zanash, personazhe anime ose qenie qiellore.

E gjitha është për shkak të Lensa, një aplikacion që përdor inteligjencën artificiale për të dhënë portrete dixhitale bazuar në fotot që përdoruesit dërgojnë.

Portretet shumë të stilizuara dhe tërheqëse të Lensa-s kanë pushtuar internetin, por ato kanë qenë gjithashtu objekt shqetësimi nga ekspertët e privatësisë, artistët dixhitalë dhe përdoruesit që kanë vënë re se aplikacioni ua bën lëkurën më të zbehtë ose trupin e tyre më të hollë.

Ja gjithçka që duhet të dini për Lensa:

Si të merrni ‘avatarin tuaj magjik’

Fotografitë që bëjnë xhiron në internet janë produkte të funksionit “Magic Avatars” të Lensa. Për ta provuar, fillimisht duhet të shkarkoni aplikacionin Lensa në telefonin tuaj.

Një abonim një vjeçar në aplikacion, i cili gjithashtu ofron shërbime të redaktimit të fotografive, kushton 35,99 dollarë. Por mund ta përdorni aplikacionin për një provë falas njëjavore nëse dëshironi ta provoni përpara se ta kryeni.

Gjenerimi i avatarëve magjik kërkon një tarifë shtesë. Për sa kohë që keni një abonim ose provë falas, mund të merrni 50 avatarë për 3,99 dollarë, 100 për 5,99 dollarë ose 200 për 7,99 dollarë.

Lensa rekomandon përdoruesit të dërgojnë 10-20 selfie për rezultatet më të mira. Fotografitë duhet të jenë nga afër të fytyrës suaj me një shumëllojshmëri të sfondeve, shprehjeve të fytyrës dhe këndeve të ndryshme. Lensa gjithashtu përcakton se duhet të përdoret vetëm nga njerëz që janë 13 vjeç e lart.

Lensa është një produkt i Prisma , i cili për herë të parë arriti popullaritet në vitin 2016 me një funksion që lejon përdoruesit të transformojnë selfiet e tyre në imazhe në stilin e artistëve të famshëm.

Aplikacioni shpjegon në politikën e tij të privatësisë se ata përdorin teknologjinë TrueDepth API dhe fotot e ofruara nga përdoruesi ose “të dhënat e fytyrës” përdoren “për të trajnuar algoritmet tona që të performojnë më mirë dhe t’ju tregojnë rezultate më të mira”.

Ne testuam aplikacionin për të parë se si është

Për të testuar aplikacionin, kurova 20 selfie që mendova se shfaqnin një sërë shprehjesh dhe këndesh dhe zgjodha opsionin 100 avatar. U deshën rreth 20 minuta që Lensa të kthente avatarët e mi, të cilët ndaheshin në 10 kategori: fantazi, princeshë zanash, fokus, pop, elegant, anime, dritë, kawaii, ylbertë dhe kozmikë.

Në përgjithësi, më dukej sikur aplikacioni bëri një punë të mirë duke prodhuar imazhe artistike bazuar në selfiet e mia. Nuk mund ta dalloja veten në shumicën e portreteve, por mund të shihja se nga vinin.

Dukej se njihte dhe përsëriste disa tipare, si lëkura ime e zbehtë ose hunda ime e rrumbullakët, më shumë se të tjerat. Disa prej tyre ishin në një stil më realist dhe ishin mjaft afër, mund të mendoja se ishin në të vërtetë fotot e mia nëse i shihja nga larg. Të tjerët ishin dukshëm më të stilizuar dhe artistikë, kështu që ndiheshin më pak specifikë për mua.

Për disa gra, aplikacioni prodhon imazhe të seksualizuara

Një nga sfidat që kam hasur në aplikacion është përshkruar nga gra të tjera në internet. Edhe pse të gjitha imazhet që ngarkova ishin të veshura plotësisht dhe kryesisht pamje nga afër të fytyrës sime, aplikacioni ktheu disa imazhe me lakuriqësi të nënkuptuar ose aktuale.

Në një nga imazhet më çorientuese, dukej sikur një version i fytyrës sime ishte në një trup të zhveshur. Në disa foto, dukej sikur isha i zhveshur, por me një batanije të vendosur në mënyrë strategjike, ose imazhi thjesht i prerë për të fshehur ndonjë gjë të qartë. Dhe shumë nga imazhet, edhe aty ku isha plotësisht e veshur, shfaqnin një shprehje të zjarrtë të fytyrës, dekolte të konsiderueshme dhe veshje të dobëta që nuk përputheshin me fotot që kisha paraqitur.

Kjo ishte befasuese, por nuk jam e vetmja grua që e kam përjetuar. Olivia Snow , një studiuese në qendrën e UCLA për kërkime kritike në internet dhe dominim profesional, i tha CNN se aplikacioni kthente imazhe nudo në ngjashmërinë e saj edhe kur ajo dërgoi fotografi të vetes si fëmijë, një përvojë që ajo e dokumentoi për WIRED .

Snow tha se teknologjia e inteligjencës artificiale si ajo që përdor Lensa mund të përdoret për të gjeneruar “porno hakmarrëse”, dmth., duke bërë imazhe lakuriq të dikujt pa pëlqimin e tyre.

Për Snow, dalja ishte një shenjë e “mungesës së plotë të moderimit të përmbajtjes” në aplikacion. Ajo gjithashtu bëri thirrje për rregullim më të madh të aplikacioneve të AI si Lensa.

Lensa nuk iu përgjigj një kërkese nga CNN për të komentuar mbi aplikacionin që prodhonte imazhe nudo ose seksuale.

Përdorues të tjerë kanë dokumentuar forma të ndryshme të paragjykimeve të prodhuara në imazhet e tyre të Lensa, si përdoruesit e zinj që janë “zbardhur” dhe tregohen më të zbehtë se sa janë në të vërtetë. Në mënyrë të ngjashme, Aubrey Gordon, një shkrimtare dhe aktiviste për të drejtat e njeriut, shkroi në Instagramin e saj të verifikuar se aplikacioni prodhonte imazhe që e bënin atë të dukej shumë më e hollë se sa është në të vërtetë.

“Lensa me të vërtetë po punon jashtë orarit për të më bërë AI në një person të dobët”, shkroi ajo në mbishkrim

Teknologjia e Lensa-s mbështetet në një model të të mësuarit të thellë të quajtur Stable Diffusion, sipas politikës së saj të privatësisë. Stable Diffusion përdor një rrjet masiv të artit dixhital të gërvishtur nga interneti, nga një bazë të dhënash e quajtur LAION-5B, për të trajnuar inteligjencën e tij artificiale. Aktualisht, artistët nuk janë në gjendje të zgjedhin ose të heqin dorë nga përfshirja e artit të tyre në grupin e të dhënave dhe kështu të përdoret për të trajnuar algoritmin.

Ajo ka ngritur shqetësime nga disa artistë, të cilët thonë se Stable Diffusion mbështetet në veprat e tyre artistike për të bërë imazhet e tyre, por ata nuk vlerësohen ose kompensohen për punën e tyre. Në fillim të këtij viti, CNN raportoi për disa artistë të cilët u mërzitën kur zbuluan se puna e tyre ishte përdorur pa pëlqimin ose pagesën e tyre për të trajnuar rrjetin nervor për Stable Diffusion.

Disa nga artistët shprehën shqetësimin se aplikacionet mund të kërcënojnë gjithashtu jetesën e tyre. Artistët dixhitalë nuk mund të konkurrojnë me çmimet e ulëta dhe inteligjenca artificiale me kthim të shpejtë mundëson një portret dixhital, thanë ata në atë kohë.

Pronari i Lensa Prisma është përpjekur të qetësojë shqetësimet në lidhje me teknologjinë e tyre që eliminon punën për artistët dixhitalë.

“Ndërsa njerëzit dhe AI ​​mësojnë për stilet artistike në mënyra gjysmë të ngjashme, ka disa dallime thelbësore: AI është në gjendje të analizojë dhe të mësojë me shpejtësi nga grupe të mëdha të dhënash, por nuk ka të njëjtin nivel vëmendjeje dhe vlerësimi për artin. si qenie njerëzore”, shkroi kompania në Twitter 6 dhjetor.

Dhe “rezultatet nuk mund të përshkruhen si kopje ekzakte të ndonjë vepre arti të veçantë.”/cnn/KultPlus.com

TEA, aplikacioni më i ri turistik

Eventet turistike të Shqipërisë, TEA, quhet aplikacioni më i ri që do të hidhet në treg pas dy ditësh nga Agjencia Kombëtare e Turizmit.

Lajmi u bë i ditur nga Kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale, ku publikoi edhe videon promovuese të këtij aplikacioni.

“Inovacioni më i ri i qeverisë shqiptare, këtë herë përmes Agjencisë Kombëtare të Turizmit”, tha Rama.

Aplikacioni TEA do të jetë i aksesueshëm falas në të gjithë telefonat. Në aplikacion mund të gjenden aktivitetet që do të ndodhin gjatë sezonit turistik në çdo kohë dhe në çdo vend. Mjafton të vendosësh vendndodhjen dhe aplikacioni do të nxjerrë rezultatet ku veprimtaritë do të jenë të dedikuara për të gjitha grupmoshat.

Për këtë aplikacion është bashkëpunuar me të gjitha bashkitë, organizatat dhe ambasadat. Në të gjitha qytetet e vendit ka një program shumë të mirë nga institucionet e kulturës siç është Cirku, Teatri i Kukullave, TKOB, Teatri Kombëtar, evente gjithashtu të organizuara në mënyrë të dedikuar nga Ministria e Turizmit në bashkëpunim me kompani të ndryshme. Këto aktivitete do të shtrihen gjatë gjithë sezonit për të gjitha grupmoshat dhe do të jenë me data, vendndodhje dhe tipologji./atsh/KultPlus.com

‘Muzeumet e Krujës’ aplikacioni që mundëson vizitë virtuale mes thesareve të trashëgimisë së Krujës

Muzeumet e Krujës tashmë ofrohen falas për t’i vizituar online përmes aplikacionit “Muzeumet e Krujës”.

“Kudo që të jeni, muzeumet e Krujës, këtij qyteti me simbolika të forta kombëtare, i keni vetëm një klik larg. Një ftesë për t’i shijuar nga afër. Shkarkoni falas aplikacionin “Muzeumet e Krujës” për platformat Android dhe iOS”, informoi sot ministrja e Kulturës, Elva Margariti.

Tashmë, prej disa kohësh, shumë muze në vend janë duke përdorur aplikacione për t’u mundësuar vizitorëve të shijojnë thesaret e tyre përmes internetit, një mundësi kjo e nxitur edhe nga masat kufizuese dhe mënyrën e re të jetesës që imponoi pandemia COVID-19.

Pjesë e planit strategjik për periudhën 2019- 2025, aplikacionet janë shtrirë edhe në muzeumet e Krujës.

Margariti shprehet se ky shërbim vjen pa asnjë lloj pagese dhe gjithashtu jo vetëm për ata persona që jetojnë brenda vendit, por edhe jashtë tij./atsh/ KultPlus.com

Me skanim të syrit do të kuptohet nëse jeni i infektuar me Covid19

Një kompani në qendër të Mynihut të Gjermanisë shpreson të filloj një epokë të re të testimit të koronavirusit me një skanim të syve që sipas kësaj kompanie, kërkon vetëm tre minuta për të identifikuar bartësit e sëmundjes dhe ka një normë goditje prej 95%, përcjell KultPlus.

Semic RF ka zhvilluar aplikacionin e skanimit me kolegë në Shtetet e Bashkuara dhe në pritje të miratimit të rregullatorit, shpreson të fillojë ta nxjerrë atje deri në fund të muajit tjetër, thotë drejtori i saj menaxhues, Wolfgang Gruber.

Aplikacioni përdor një foto të syrit të bërë me një smartphone dhe identifikon virusin me anë të një inflamacioni simptomatik të quajtur “syri rozë”.

“Ne arritëm të izolonim COVID-19 nga mbi dy milion hije të ndryshme rozë,” i tha Gruber Reuters.

Ai thotë se aplikacioni, tashmë i testuar në mbi 70,000 individë, mund të përpunojë deri në një milion skanime në sekondë dhe mundësinë për të zgjeruar më tej atë kapacitet – potencialisht lejimin e turmave të kthehen në ngjarje të frekuentimit masiv si koncerte dhe ndeshje futbolli.

Aplikacioni fillimisht është në shënjestër të kompanive dhe përdoruesve komercialë, me një kosto prej 480 euro (570 dollarë) në muaj, me një planifikim të mëvonshëm për individët. / KultPlus.com

TikTok-u arrin numrin e 2 miliardë përdoruesve

Aplikacioni TikTok është duke ‘lulëzuar’ gjatë pandemisë globale me Covid-19.

Sot analisti i platformës ‘Sensor Tower’ ka treguar se kjo platformë e mediave sociale, është shkarkuar më shumë se 2 miliardë herë. Është shkarkuar 315 milionë herë këtë çerek në ‘’App Store’’ dhe ‘’Google Play’’.

Sidoqoftë, këto statistika të shkarkimeve të aplikacionit, nuk përfshijnë edhe dyqanet e aplikacioneve të palëve të treta që janë të njohura në Kinë.

‘Sensor Tower’ ka treguar se shkarkimet më të mëdha janë bërë në Indi, Kinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raporton The Verge, transmeton KultPlus.

Kjo kompani ka kërkuar një konfirmim apo koment për këto statistika mirëpo ende nuk kanë marrë përgjigje. / KultPlus.com