Mediat sllovene shkruajnë për Shqipërinë: Destinacion i pushimeve aventureske

Mediave të huaja që shkruajnë për zhvillimin turistik të Shqipërisë iu bashkuan edhe ato sllovene.

Revista e njohur “City Magazine” ka përpiluar një listë të  destinacioneve turistike që janë pak të kushtueshme, por në të njëjtën kohë edhe premtojnë përvoja të paharrueshme.

Në listën e këtyre 10 vendeve është Shqipëria.

E përshkruan si një vend me reliev të thyer, plazhe të pacenuara dhe histori të lashtë që pret  për t’u eksploruar. Në artikull revista sllovene sugjeron për lexuesit të vizitojnë  qytetin e Beratit që bën pjesë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Për adhuruesit e detit, Shqipëria ofron gjithçka sipas dëshirës së tyre. Udhëtarët mund të gjejnë shumë plazhe me rërë përgjatë vijës sonë bregdetare, duke përfshirë ato të Sarandës, Himarës dhe Dhërmiut. /tvklan/KultPlus.com

KPM thërret mediat për raportim të saktë dhe të paanshëm për situatën në veri

Komisioni i Pavarur i Mediave u bën thirrje të gjithë mediave që të kenë kujdes me raportimet e lajmeve që ndërlidhen me situatën në veri të vendit, të krijuar pas sulmit ndaj Policisë së Kosovës nga persona të panjohur, ku një zyrtar policor ka vdekur dhe një tjetër ka mbetur i lënduar si pasojë e një sulmi pranë urës në fshatin Banjskë.

KPM apelon tek mediat shqiptare dhe serbe të licencuara pranë KPM-së që t’i përmbahen Kodit të Etikës dhe se raportimet të jenë të sakta, të paanshme dhe të bazuara në fakte. Ato nuk duhet të transmetojnë material për të cilin e dinë ose duhet ta dinë së është i pavërtetë ose mashtrues, transmeton klankosova.tv.

”Mediat e kanë për obligim që menjëherë të korrigjojnë çfarëdo informacioni të publikuar që është gjetur të jetë i pasaktë.

Drejtuesit e mediave duhet të ndërmarrin të gjitha masat e duhura për të mbrojtur sigurinë dhe pavarësinë e gazetarëve të tyre nga çfarëdo ndikimi politik ose financiar, përfshirë edhe nga pronarët e mediave.

KPM u bënë thirrje mediave që ta respektojnë të drejtën e privatësisë së individëve. Ata që janë prekur nga tragjedia apo pikëllimi, duhet të trajtohen me ndjeshmëri, respekt dhe maturi, duke respektuar privatësinë e plotë të tyre.

KPM i dërgon ngushëllimet më të të sinqerta familjes së policit të vrarë dhe u uron shërim të shpejtë policëve të plagosur”./KlanKosova/KultPlus.com

‘Il Messaggero’: Të gjithë duan Shqipërinë, në plazh me 10 euro dhe darkë peshku me 20 euro

Mediat italiane i bënë jehone plazheve të Shqipërisë, si plazhet e fundit të mbetura në Europë me çmime ende të ”ndershme”.

Kostot e ofertave turistike janë në rritje në pothuaj gjithë Mesdheun, Itali, Greqi, Spanjë, Francë, shkruan gazeta italiane ”Il messaggero”.

Të bësh pushime në Evropë është bërë jashtëzakonisht e shtrenjtë. Me rritjen e çmimeve në destinacionet kryesore, ata që duan të shkojnë me pushime duhet të bëjnë më të mirën për xhepat e tyre, … kështu synojnë për vende deri tani pak të eksploruara.

Rritja e çmimeve në destinacionet europiane është bërë e papërballueshme për shumë familje mesatare”, thekson gazeta ndërsa kujton se në Shqipëri ”me 10 euro mund të shijosh detin dhe me 20 euro mund të shijosh një darkë peshku”.

Një nga këto vende që ka tërhequr vëmendjen e mijëra europianëve është Shqipëria. Shqipëria kë vit është mikpritëse gjithashtu edhe për mijëra italianë.

Pushimet mund ë nisin nga kryeqyteti, Tirana, ku shpenzimet në një restorant të mesëm mezi i kalonjnë 17-18 euro për person.

Gjithashtu dhe për një qëndrim 3 netësh për dy persona nuk do të shpenzoni më shumë se 140 euro.

Plazhet e saj (ku detin e Shqipërisë e ka zili edhe ai i Pulias) ka çadra dhe shezlongët që variojnë nga 5-15 euro.

Qeveria shqiptare planifikon të mbyllë sezonin me mbi 9 milionë turistë, tre më shumë se 2022. Së fundmi Shqipëria u vizitua edhe nga kryeministja Giorgia Meloni. /atsh/KultPlus.com

Lensa, aplikacioni i portreteve të AI në mediat sociale

Nëse keni hyrë në ndonjë aplikacion të mediave sociale këtë javë, me siguri keni parë foto të miqve tuaj , por të ri-imagjinuar si princesha zanash, personazhe anime ose qenie qiellore.

E gjitha është për shkak të Lensa, një aplikacion që përdor inteligjencën artificiale për të dhënë portrete dixhitale bazuar në fotot që përdoruesit dërgojnë.

Portretet shumë të stilizuara dhe tërheqëse të Lensa-s kanë pushtuar internetin, por ato kanë qenë gjithashtu objekt shqetësimi nga ekspertët e privatësisë, artistët dixhitalë dhe përdoruesit që kanë vënë re se aplikacioni ua bën lëkurën më të zbehtë ose trupin e tyre më të hollë.

Ja gjithçka që duhet të dini për Lensa:

Si të merrni ‘avatarin tuaj magjik’

Fotografitë që bëjnë xhiron në internet janë produkte të funksionit “Magic Avatars” të Lensa. Për ta provuar, fillimisht duhet të shkarkoni aplikacionin Lensa në telefonin tuaj.

Një abonim një vjeçar në aplikacion, i cili gjithashtu ofron shërbime të redaktimit të fotografive, kushton 35,99 dollarë. Por mund ta përdorni aplikacionin për një provë falas njëjavore nëse dëshironi ta provoni përpara se ta kryeni.

Gjenerimi i avatarëve magjik kërkon një tarifë shtesë. Për sa kohë që keni një abonim ose provë falas, mund të merrni 50 avatarë për 3,99 dollarë, 100 për 5,99 dollarë ose 200 për 7,99 dollarë.

Lensa rekomandon përdoruesit të dërgojnë 10-20 selfie për rezultatet më të mira. Fotografitë duhet të jenë nga afër të fytyrës suaj me një shumëllojshmëri të sfondeve, shprehjeve të fytyrës dhe këndeve të ndryshme. Lensa gjithashtu përcakton se duhet të përdoret vetëm nga njerëz që janë 13 vjeç e lart.

Lensa është një produkt i Prisma , i cili për herë të parë arriti popullaritet në vitin 2016 me një funksion që lejon përdoruesit të transformojnë selfiet e tyre në imazhe në stilin e artistëve të famshëm.

Aplikacioni shpjegon në politikën e tij të privatësisë se ata përdorin teknologjinë TrueDepth API dhe fotot e ofruara nga përdoruesi ose “të dhënat e fytyrës” përdoren “për të trajnuar algoritmet tona që të performojnë më mirë dhe t’ju tregojnë rezultate më të mira”.

Ne testuam aplikacionin për të parë se si është

Për të testuar aplikacionin, kurova 20 selfie që mendova se shfaqnin një sërë shprehjesh dhe këndesh dhe zgjodha opsionin 100 avatar. U deshën rreth 20 minuta që Lensa të kthente avatarët e mi, të cilët ndaheshin në 10 kategori: fantazi, princeshë zanash, fokus, pop, elegant, anime, dritë, kawaii, ylbertë dhe kozmikë.

Në përgjithësi, më dukej sikur aplikacioni bëri një punë të mirë duke prodhuar imazhe artistike bazuar në selfiet e mia. Nuk mund ta dalloja veten në shumicën e portreteve, por mund të shihja se nga vinin.

Dukej se njihte dhe përsëriste disa tipare, si lëkura ime e zbehtë ose hunda ime e rrumbullakët, më shumë se të tjerat. Disa prej tyre ishin në një stil më realist dhe ishin mjaft afër, mund të mendoja se ishin në të vërtetë fotot e mia nëse i shihja nga larg. Të tjerët ishin dukshëm më të stilizuar dhe artistikë, kështu që ndiheshin më pak specifikë për mua.

Për disa gra, aplikacioni prodhon imazhe të seksualizuara

Një nga sfidat që kam hasur në aplikacion është përshkruar nga gra të tjera në internet. Edhe pse të gjitha imazhet që ngarkova ishin të veshura plotësisht dhe kryesisht pamje nga afër të fytyrës sime, aplikacioni ktheu disa imazhe me lakuriqësi të nënkuptuar ose aktuale.

Në një nga imazhet më çorientuese, dukej sikur një version i fytyrës sime ishte në një trup të zhveshur. Në disa foto, dukej sikur isha i zhveshur, por me një batanije të vendosur në mënyrë strategjike, ose imazhi thjesht i prerë për të fshehur ndonjë gjë të qartë. Dhe shumë nga imazhet, edhe aty ku isha plotësisht e veshur, shfaqnin një shprehje të zjarrtë të fytyrës, dekolte të konsiderueshme dhe veshje të dobëta që nuk përputheshin me fotot që kisha paraqitur.

Kjo ishte befasuese, por nuk jam e vetmja grua që e kam përjetuar. Olivia Snow , një studiuese në qendrën e UCLA për kërkime kritike në internet dhe dominim profesional, i tha CNN se aplikacioni kthente imazhe nudo në ngjashmërinë e saj edhe kur ajo dërgoi fotografi të vetes si fëmijë, një përvojë që ajo e dokumentoi për WIRED .

Snow tha se teknologjia e inteligjencës artificiale si ajo që përdor Lensa mund të përdoret për të gjeneruar “porno hakmarrëse”, dmth., duke bërë imazhe lakuriq të dikujt pa pëlqimin e tyre.

Për Snow, dalja ishte një shenjë e “mungesës së plotë të moderimit të përmbajtjes” në aplikacion. Ajo gjithashtu bëri thirrje për rregullim më të madh të aplikacioneve të AI si Lensa.

Lensa nuk iu përgjigj një kërkese nga CNN për të komentuar mbi aplikacionin që prodhonte imazhe nudo ose seksuale.

Përdorues të tjerë kanë dokumentuar forma të ndryshme të paragjykimeve të prodhuara në imazhet e tyre të Lensa, si përdoruesit e zinj që janë “zbardhur” dhe tregohen më të zbehtë se sa janë në të vërtetë. Në mënyrë të ngjashme, Aubrey Gordon, një shkrimtare dhe aktiviste për të drejtat e njeriut, shkroi në Instagramin e saj të verifikuar se aplikacioni prodhonte imazhe që e bënin atë të dukej shumë më e hollë se sa është në të vërtetë.

“Lensa me të vërtetë po punon jashtë orarit për të më bërë AI në një person të dobët”, shkroi ajo në mbishkrim

Teknologjia e Lensa-s mbështetet në një model të të mësuarit të thellë të quajtur Stable Diffusion, sipas politikës së saj të privatësisë. Stable Diffusion përdor një rrjet masiv të artit dixhital të gërvishtur nga interneti, nga një bazë të dhënash e quajtur LAION-5B, për të trajnuar inteligjencën e tij artificiale. Aktualisht, artistët nuk janë në gjendje të zgjedhin ose të heqin dorë nga përfshirja e artit të tyre në grupin e të dhënave dhe kështu të përdoret për të trajnuar algoritmin.

Ajo ka ngritur shqetësime nga disa artistë, të cilët thonë se Stable Diffusion mbështetet në veprat e tyre artistike për të bërë imazhet e tyre, por ata nuk vlerësohen ose kompensohen për punën e tyre. Në fillim të këtij viti, CNN raportoi për disa artistë të cilët u mërzitën kur zbuluan se puna e tyre ishte përdorur pa pëlqimin ose pagesën e tyre për të trajnuar rrjetin nervor për Stable Diffusion.

Disa nga artistët shprehën shqetësimin se aplikacionet mund të kërcënojnë gjithashtu jetesën e tyre. Artistët dixhitalë nuk mund të konkurrojnë me çmimet e ulëta dhe inteligjenca artificiale me kthim të shpejtë mundëson një portret dixhital, thanë ata në atë kohë.

Pronari i Lensa Prisma është përpjekur të qetësojë shqetësimet në lidhje me teknologjinë e tyre që eliminon punën për artistët dixhitalë.

“Ndërsa njerëzit dhe AI ​​mësojnë për stilet artistike në mënyra gjysmë të ngjashme, ka disa dallime thelbësore: AI është në gjendje të analizojë dhe të mësojë me shpejtësi nga grupe të mëdha të dhënash, por nuk ka të njëjtin nivel vëmendjeje dhe vlerësimi për artin. si qenie njerëzore”, shkroi kompania në Twitter 6 dhjetor.

Dhe “rezultatet nuk mund të përshkruhen si kopje ekzakte të ndonjë vepre arti të veçantë.”/cnn/KultPlus.com

Kanadaja do të kërkojë nga Google dhe Meta të paguajnë mediat për lajmet e tyre

Senati i Kanadasë miratoi të enjten një projekt-ligj që do t’u kërkojë Google-s dhe Meta-s të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve që ata ndajnë ose ripërdorin në platformat e tyre.

Projektligji, i cili do të bëhet ligj, u miratua në mes të një përplasjeje midis qeverisë së kryeministrit Justin Trudeau dhe gjigantëve të teknologjisë Silicon Valley.

Senati miratoi projektligjin i cili kërkon nga gjigantët e teknologjisë Meta dhe Google që të paguajnë mediat për lajmet që ato postojnë në platformat e tyre.

Ndërkohë Meta në një deklaratë tha se do të zbatojnë ligjin në fjalë. Projektligji do të bëhet ligj pas miratimit mbretëror dhe do të hyjë në fuqi brenda 6 muajve./ballkanweb/KultPlus.com

Rritet varësia kronike e fëmijëve nga mediat sociale

Paul është një 19 vjeçar nga Berlini, i cili para një viti ka mbaruar maturën. Për vitet e fundit të shkollës ai nuk ka kujtime të mira.

“Për shkak të Coronës ishim rregullisht në lokdaun. Me javë nuk kishte mësim dhe duhej të qëndroje në shtëpi. Të takoje shokë, të dilje nëpër vende të ndryshme të festoje party apo të shkoje në sport – shumë nga këto gjëra të rëndësishme për të rinjtë, e që janë të të vetëkuptueshme, nuk bëheshin dot.”

Paul thotë, se e vetmja gjë që mund të bënte ishte të qëndronte në dhomë para kompjuterit apo smartphone-it dhe të luante lojëra me të tjerët në mediat sociale. Berlinezi tani është i lumtur që kufizimet e Coronës kanë marrë fund. Ai ka dalë nga bota virtuale dhe i është kthyer jetës reale. Por shumë të tjerë kanë ngecur në kozmosin virtual.

Shifra “të frikshme”

Sipas një studimi të Klinikës Universitare të Hamburgut, UKE së bashku me sigurimin shëndetësor, DAK numri i fëmijëve dhe të rinjve që janë të varur në mënyrë të sëmurë nga gaming dhe mediat sociale është dyfishuar që nga viti 2019. Rreth 680.000 e të rinjve luajnë lojëra, postojnë, chatte-n apo qëndrojnë rregullisht gati 5 orë në mediat sociale. Andreas Storm, kreu i departamentit të shëndetit në DAK bën fjalë për “rezultate të frikshme”. “Nuk u përmbush shpresa, që rritja e kohës së përdorimit dhe shenjat e varësisë janë frenuar.”

Kovë në vend të WC-së

Se çfarë pasojash ka një varësi e tillë e shpjegon psikologu Kai Müller, i cili drejton Shoqatën e Ekspertëve për Analizimin e Varësisë nga Mediat dhe punon në ambulancën që trajton fëmijët me varësi nga lojërat kompjuterike në Klinikën Universitare të Maincit. Aty telefonojnë prindër rë dëshpëruar, që nuk dinë si të veprojnë me fëmijët që kalojnë çdo minutë të lirë në kompjuter apo celular. Janë të rinj që injorojnë shkollën dhe detyrimet familjare, refuzojnë të ndahen nga celulari dhe reagojnë me zemërim, mllef apo nuk e kuptojnë reagimin e prindërve. Janë të rinj që mbyllen në dhomat e tyre, ku prindërit humbasin qasjen tek ata, dhe nuk ndjekin më aktivitete jashtëshkollore apo interesa të tjera. Në raste ekstreme harrojnë të ushqehen dhe vënë një kovë në dhomë në vend që të shkojnë në banjo.

Lidhja emocionale

Sipas psikologut Kai Müller, pandemia ishte shumë më e rëndë për adoleshentët se për të rriturit. Konsumi i lojërave, videove dhe mediave sociale ishte shpesh një “ngushëllues shpirtëror”. “Kur mediat e përthithin për vete dikë që ndodhet në një fazë frike, zhgënjimi apo vetë dyshimesh, atëherë kjo mund të kthehet në një lloj kondicionimi emocional, si themi ne në psikologji”. Krijohet një lidhje emocionale, dhe kjo sigurisht që është shtysa e parë të mbetesh varur në një lidhje të tillë.”

Humbje e plotë e kontrollit

Që nga viti 2022 varësia nga lojërat komjuterike është kategorizuar nga OBSH si diagnozë më vete. Psikologu Kai Müller përmend tre kritere, me të cilat bëhet diagnostikimi. Nga njëra anë është humbja e kontrollit, pra të mos vendosësh më me vetëdije. “Pra sa konsumoj, kur nuk konsumoj, sa kohë dhe çfarë konsumoj?” Pika e dytë lidhet me priorizimin. Nëse loja apo përdorimi i mediave sociale nuk është më pjesë e jetës, por dominon gjithçka. “Kriteri i tretë është vazhdimi i konsumit, megjithëse të prekurit e vërejnë, se kjo çon në probleme, apo nuk më bën mirë”, shpjegon Müller.

Me kohë fillon reflektimi

Presioni që krijon kjo lloj varësie zhvillohet me kohë, sipas ekspertit. “Kur të rinjtë e vërejnë se ata kanë ngecur në këtë varësi në një kohë që rrethi i shokëve që ka luajtur lojëra për para fillon e i drejtohet gjërave të tjera në jetë: ka për shembull shoqen e parë, të dashurin e parë apo ndjek aktivitete të tjera, që nuk kanë të bëjnë me internetin. Ky është shpesh si një fitil i brendshëm, pasi të prekurit pyesin veten -po pse po ndodh me mua kjo?” Kai Müller, thotë se kemi pasur raste, që vetë 17 vjeçarët të vijnë në ambulancë dhe të kërkojnë ndihmë.

Të rinjtë mësojnë përditë diçka të re në qendrën e trajtimit, jo vetëm nga ana shkollore, po edhe njerëzore. Kai Müller thotë, se përsa i përket zhvillimit kam shpesh ndjesinë, se nëse dikush që ka moshën biologjike 25 apo 26 vjeç të duket si një 15 apo 16 vjeçar. Edhe një fenomen vënë re ekspertët. Djemtë janë më të prekur se vajzat. Megjithëse varësia prek të dyja gjinitë, në qendrat e trajtimit të varësisë në Mainc gjen më pak vajza se djem. Përdorimi i mediave sociale është sot i vetëkuptueshëm, por Müller bën fjalë për një “shifër të lartë të paditur” të atyre me varësi klinike. Ministria e Shëndetësisë në Berlin ka porositur fushata sqartimi, që fokusohen veçanërisht tek përdorimi tejet i ekzagjeruar i mediave sociale. Kai Müller flet edhe për një projekt studimor që po shikon mënyrat e trajtimit të të sëmurëve.

Varësi për gjithë jetën

Sipas ekspertëve kjo varësi mund të trajtohet më mirë me terapi nëse mjekët dhe psikologët ndërhyjnë herët para se varësia të bëhet kronike. “Ne kemi edhe pacientë që kanë treguar që në rini simptoma të varësisë dhe pastaj janë trajtuar vetëm si të rritur, pjesërisht janë shtruar në spital, dhe që kanë moshën 30 vjeç e lart, ata vijnë të trajtohen, sepse kanë humbur kontrollin.” Vështirësi ka për gjetjen e një terapie. Në ambulancën e Maincit pacientët duhet të presin tre muaj për një orar tek psikologu. Më parë kanë qenë dy javë. “Jemi larg asaj që të kemi gjendje të mirë të trajtimit të të prekurve”, thotë Müller. Për të një marrë vend terapie pacientët duhet të presin pastaj deri në gjashtë muaj.

Sipas ekspertit të DAK, Andreas Storm duhet që të zgjerohen ofertat e parandalimit dhe të ndihmës. “Nëse nuk veprojmë shpejt tani, atëherë gjithnjë e më shumë fëmijë e të rinj në të ardhmen do të jenë të varur në mënyrë kronike nga mediat sociale dhe trendi negativ nuk do të ndalet.” Storm kërkon që politika dhe shoqëria të veprojnë. “Fëmijet e të rinjtë duhet të mësojnë, që të vlerësojnë rrezikun e përdorimit të mediave digjitale, dhe të reflektojnë mbi konsumin e tyre me qëllim që në plan afatgjatë të përdorin në mënyrë konstruktive mundësitë e botës digjitale në jetën private dhe atë të punës.” Psikologët u kujtojnë prindërve se janë ata që duhet të vendosin kufij më të qartë tek fëmijët në lidhje me përdorimin e ofertave digjitale. Një gjë është e qartë: kompjuterat dhe smartphone-t janë kudo të pranishëm dhe nuk do të largohen nga bota moderne. Në një kohë që varësia nga alkooli është e mundur të trajtohet përmes mosblerjes së tij, rikthimi tek varësia digjitale është vetëm një klikim larg./dw/TopChanel/KultPlus.com

Mediat ndërkombëtare vazhdojnë të shkruajnë për “Manifesta 14”

“Manifesta 14” ka ndarë disa linqe të mediave ndërkombëtare dhe mënyrën se si ato kanë raportuar për këtë ngjarje kulturore, e cila pas Marsejt në Francë (2020) tani po mbahet në Prishtinë, Kosovë, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Manifesta ka ndarë një vegëz përmes së cilës mund t’i lexoni mbulimet mediatike të mediave ndërkombëtare.

“Jemi krenarë të ndajmë me ju disa prej mbulimeve mediatike si prej mediave vendore dhe atyre ndërkombëtare që kemi marrë prej hapjes së Manifesta 14 Prishtina, dy javë më parë”, thuhet mes tjerash në postimin e tyre.

Vizitoni këtë vegëz për të lexuar mediat ndërkombëtare dhe shkrimet e tyre për “Manifesta 14”, Mbulimi Medial /KultPlus.com

Rama paralajmëron mediat: Nëse vazhdoni me lajme të rreme, do të ju mbylli

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka paralajmëruar të gjitha portalet e kanalet e informimit, që nëse vazhdojnë të publikojnë lajme të rreme, të cilat hapin panik, do ti mbyll ato.

Rama ka bërë të ditur se në kuadër ligjorë të Gjendjes së Jashtëzakonshme, të shpallur në Shqipëri, ai do të jetë i detyruar që me forcë ti mbyll ato, transmeto Koha.net.

“Paralajmëroj për herë të fundit portalet e kanalet e informimit se nê kushtet dhe kuadrin ligjor te Gjendjes së Jashtezakonshme, do jem i detyruar te nderhyj forcerisht per mbylljen e tyre deri ne fund te kesaj faze dramatike, nese vazhdojne me lajme te rreme qe hapin panik!” / KultPlus.com

Mbylli punimet konferenca shkencore ndërkombëtare për komunikimet dhe mediat

Problemet e komunikimit dhe të mediave në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, janë të ngjashme me ato të Italisë dhe vendeve të BE-së dhe të gjithë bashkë përballen me determinizmin teknologjik ku kapitali social dhe vlerat në shoqëri nuk krijohen në mediat sociale.

Këto ishin disa nga përfundimet e konferencës së Dytë shkencore ndërkombëtare mbi komunikimet mediat e cila i mbylli punimet sot në Prishtinë, organizuar nga Kolegji AAB, Universiteti italian të Peruxhas, Universiteti i Tiranës, Elbasanit, School of Journalism and Public Relation të Shkupit, Universiteti Bedër dhe Institutit maqedonas të Studimeve të Komunikimit.

Profesori italian, Rolando Marini, theksoi në konkluzionet e konferencës se Kosova, ashtu si edhe vendet e tjera pjesëmarrëse në këtë konferencë, i kanë të njëjta probleme me të cilat përballet edhe perëndimi, ndërsa shqetësuese për të gjithë mbetet se si të fuqizohet shoqërizimi dhe bashkëndarja e vlerave në komunikimet online dhe mediat sociale.

Për profesoreshën maqedonase, Snezhana Trajkovska, problemi në mediat ballkanike, vazhdon të mbetet përfshirja e madhe e politikës në industrinë mediatike dhe kontrolli që ushtrohet nëpërmjet njerëzve të infiltruar në media dhe nëpërmjet financimeve të ndryshme që ushtron politika mbi mediat. Kjo bën, tha ajo, që publiku sot të mos dallojë shpesh informacionin e vërtetë nga informacioni i rrejshëm, i manipuluar apo propaganda.

Profesori nga Tirana, Ramadan Çipuri, tha në përfundimet e konferencës se ka ardhur koha që Shqipëria në bashkëpunim me Kosovën të punojnë në hartimin e një teksti edukues mediatik dhe kjo të bëhet pjesë e kurrikulave të arsimit parauniversitar dhe, siç u shpreh ai, këto kanë qenë edhe konkluzionet e konferencës së vitit të kaluar të studiuesve nga Universiteti i Tiranës, Kolegjit AAB dhe Universitetit Bedër.

Në këtë konferencë shkencore ndërkombëtare të titulluar “Historia e medias dhe transformimet mediatike” pati 40 prezantime të studimeve shkencore nga 44 studiues të cilët vinin nga Kosova, Italia, Maqedonia, Shqipëria, Maqedonia, Norvegjia dhe Gjermania. Prej tyre, ishin 25 doktorë shkencash të komunikimeve dhe mediave, 7 profesorë të sociologjisë së komunikimeve dhe të tjerët ishin doktorantë të komunikimeve dhe gazetarë. Temat që u trajtuan në këtë konferencë kishin të bëjnë me metamorfozën e radios, transformimin e televizionit, transformimi i predikimti fetar sot nga mediat tradicionale në mediat e reja, a-kulturimi në mediatik, e vërteta dhe post e vërteta në mediat e sotme, evoluimi i gjuhës së urrejtjes online etj./ KultPlus.com