Shfaqja “a.y.l.a.n” e Teatrit të Gjilanit ftohet të merr pjesë në festivalin ndërkombëtar të teatrit në Katowice të Polonisë

Pas suksesit të jashtëzakonshëm, shfaqja “a.y.l.a.n” e Teatrit të Gjilanit ftohet të merr pjesë edhe në një festival ndërkombëtar të teatrit në Katowice të Polonisë, shkruan KultPlus.

Edicioni i sivjetmë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “OPEN THE DOOR” do të mbahet në datat 19-26 qershor 2022 në Katowice të Polonisë, në Teatrin Slaski, i cili sivjet edhe feston 150 vjetorin e themelimit të tij.

Sipas organizatorëve, festivali asnjëherë nuk ka frikë nga temat e vështira, sepse të gjithë ne duhet të ballafaqohemi me to. Prej disa vitesh, festivali është marrë me temën e përjashtimit, duke zbuluar kësisoji edhe fytyrat e vërteta të tij. Gjatë edicionit të sivjetmë të festivalit OTD, përmes programit e shfaqjeve pjesëmarrëse dëshiron të tërheq vëmendjen tonë në mënyrë të veçantë për çështjen e refugjatëve, për ankthin që shoqëron shumë njerëz sot – shpesh edhe fqinjët tanë.

“a.y.l.a.n” fituese e disa çmimeve të rëndësishme të teatrit si “shfaqja më e mirë”, “regjia më e mirë”, “aktori më i mirë” e së fundmi edhe me çmimin ndërkombëtar “grand jury prize” në Festivalin Kontrapunkt 56, në Szczecin, trajton pikërisht dramën e refugjatëve dhe do të jepet me datën 26 qershor 2022, ora 19:30 në Festivalin “Open dhe door” në Poloni.

“Poloni, ne po viiiiiiiiiiiiiiijmë 🙂
Poland, here we coooooooomeeeeeee :)”, ka shkruar Teatri i Gjilanit në Facebook.

“a.y.l.a.n”
Prodhim i Teatrit të Qytetit të Gjilanit

Nga: Jeton Neziraj
Regjia: Blerta Neziraj

Luajnë: Aurita Agushi, Ernest Zymberi, Kushtrim Qerimi, Tringa Hasani, Gani Rrahmani dhe Alban Shahiqi

Drejtor artistik: Erson Zymberi
Skenografia dhe kostumet: Mentor Berisha
Koreografia: Gjergj Prevazi
Muzika: Tomor Kuçi
Dizajni i dritave: Yann Perregaux
Asistent regjisor: Avni Shkodra

Realizatorë të skenografisë: Mejdi Hoti, Haki Aliu, Fehmi Hoti
Ndriçues: Fatmir Halili
Tonist: Florim Gagica
Rekuiziter: Suad Berisha
Garderobiere: Bahrije Kurtalani /KultPlus.com

Shfaqja “a.y.l.a.n” e Teatrit të Gjilanit merr çmim kryesor në Poloni

Edhe një vlerësim ndërkombëtar për vendin tonë.

Shfaqja “a.y.l.a.n” e Teatrit të Gjilanit ka marrë çmimin kryesor në festivalin ndërkombëtar “Kontrapunkt” në Poloni.

Juria e edicionit të 56-të të kësaj ngjarjeje e ka vlerësuar shfaqjen me tekst të Jeton Nezirajt, nën regji të Blerta Rrustemi-Nezirajt për mjeshtërinë e zbërthimit të një teme komplekse.

Kënaqësi dhe krenari të shohim vlerësime të tilla për shfaqje e teatro të vendit.Përgëzime për gjithë ekipin e shfaqjes dhe Teatrin e Gjilanit./KulPlus.com

Shfaqja “a.y.l.a.n” pjesë e programit të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Kontrapunkt 56

“a.y.l.a.n” – shfaqja fituese e Festivalit të Dramës Shqipe në vitin 2020, është ftuar të jetë pjesë e programit të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Kontrapunkt 56” në Poloni, përcjell KultPlus.

Shfaqjen “a.y.l.a.n” do të keni mundësi ta shihni në Teatrin e Gjilanit në datat 19,20 dhe 21 prill.

“a.y.l.a.n” – prodhim i Teatrit të Gjilanit

Nga: Jeton Neziraj

Regjia: Blerta Neziraj

Skenografia dhe kostumet: Mentor Berisha

Koreografia: Gjergj Prevazi

Muzika: Tomor Kuçi

Dizajni i dritave: Yann Perregaux

Asistent regjisor: Avni Shkodra

Drejtor artistik i projketit: Erson Zymberi

Realizatorë të skenografisë: Mejdi Hoti, Haki Aliu, Fehmi Hoti

Ndriçues: Fatmir Halili

Tonist: Florim Gagica

Rekuiziter: Suad Berisha

Garderobiere: Bahrije Kurtalani

Luajnë: Aurita Agushi, Ernest Zymberi, Kushtrim Qerimi, Tringa Hasani, Gani Rrahmani dhe Alban Shahiqi

‘a.y.l.a.n’ është një performancë teatrore që në mënyrë ironike shpërfaqë dramën aktuale të refugjatëve në Evropë, dhe përpjekjen e paskrupullt të shumë njerëzve për të përfituar nga tragjedia e tyre. Dhe përderisa në shumicën e vendeve evropiane, ndjenjat anti-refugjatë janë në rritje, ndërkohë që empatia për dramën dhe vuajtjen e tyre ka filluar të zbehet, shfaqja ‘a.y.l.an’ na konfronton me domosdoshmërinë për të parë dramën e tjetrit në vetvehten tonë. Tragjedia e tanishme e tjetrit ishte tragjedia jonë e djeshme dhe mund të jetë tragjedia jonë e nesërme. /KultPlus.com