Pas skandalit të fushatës që “seksualizojnë fëmijët”, Balenciaga fshin fushatën dhe kërkon falje

Në fillim të këtij muaji, Balenciaga hoqi fushatën e saj reklamuese të festave, pas kritikave të mëdha që mori për shfaqjen e fëmijëve që mbanin çanta në formë arushi prej pelushi (me detaje të ngjashme të S&M, sadizëm dhe mazokizëm që lidhen me praktikën e dhunës gjatë seksit).

Reagimi ndaj imazheve ka qenë i shpejtë, me hashtag #cancelBalenciaga që u bë trend në Twitter dhe TikTok dhe shumë që akuzojnë markën dhe drejtoreshën e saj krijuese, Demna.

Në një deklaratë të postuar në Instagram Stories, Balenciaga kërkoi falje për reklamat që shfaqnin fëmijë të vegjël që mbanin çantat, të cilat shumë i quajtën “të neveritshme” dhe që “seksualizojnë fëmijët”, duke thënë: “Ne sinqerisht kërkojmë falje për çdo ofendim që mund të ketë shkaktuar fushata. Çantat tona nuk duhet të ishin paraqitur me fëmijë në këtë fushatë. Ne e kemi hequr menjëherë fushatën nga të gjitha platformat.”

Dy orë më vonë, Balenciaga kërkoi sërish falje, pasi u vu në dukje se në një tavolinë ishin shfaqur dokumente gjyqësore në lidhje me një rast të diskutueshëm të lidhur me pornografinë e fëmijëve.

“Ne kërkojmë ndjesë për shfaqjen e dokumenteve shqetësuese në fushatën tonë. Ne e marrim këtë çështje shumë seriozisht dhe po marrim masa ligjore kundër palëve përgjegjëse për krijimin e setit dhe përfshirjen e artikujve të pamiratuar për setin fotografik të fushatës Pranverë 2023.” Shumë njerëz e konsideruan qasjen e Balenciaga-s ndaj marketingut si “të neveritshme”. / KultPlus.com

Dua Lipa shkëlqen e veshur me fustan të zi derisa po festonte në Paris (FOTO)

Dua Lipa dukej shumë e gëzuar teksa shkoi në darkën e mbushur me yje nga shtëpia e modës të mërkurën në mbrëmje për të festuar, transmeton KultPlus.

Këngëtarja, 26 vjeçe, mahniti me një fustan me teka teksa po shkonte brenda festës në Paris.

Dua kishte veshur një fustan të zi, i cili arrinte deri në tokë, me telat që shkëlqenin nën dritën e perëndimit të diellit në orën e artë.

Më herët të mërkurën ylli veshi një fustan të verdhë, i cili kishte një bisht dramatik që e ndiqte në pistën e Balenciaga. /KultPlus.com

Në njërën prej arenave më të famshme në botë, Dua Lipa dominon skenën me shkëlqimin e saj

Ishte koncerti i saj i madh në njërën prej arenave më të famshme në botë, kështu që nuk është çudi që Dua Lipa duhej të shkëlqente, transmeton KultPlus.

Këngëtarja shqiptare, 26 vjeçe, shfaqi figurën e saj mahnitëse në veshjen e qëndisur nga dantella e verdhë Balenciaga, e cila kishte gjithashtu çizme të brendshme teksa performonte në Madison Square Garden në New York City të martën mbrëma.

Turneu – në kuadër të albumit të saj të dytë Future Nostalgia – është shtyrë disa herë për shkak të pandemisë COVID-19, por më në fund filloi në Floridas muajin e kaluar.

Fituesja e çmimit Grammy – e cila kohët e fundit fitoi çmimin për aktin më të mirë Pop/R&B në BRIT Awards muajin e kaluar – ishte veshur me grim minimal dhe performoi magjishëm në këtë mbrëmje. /KultPlus.com