‘Borëbardha’ e jetës reale ndërron jetë në moshën 101 vjeçare

Marge Champion, një valltare-aktore në filma të Epokës së Artë, muzikale në Broadway dhe shfaqje televizive, ka vdekur. Ajo ishte 101 vjeçare.

Aktorja, e cila shërbeu si model për Borëbardhën e animuar të Disney dhe fitoi një Emmy për koreografinë e televizionit të vitit 1975 “Queen of the Stardust Ballroom”, vdiq të mërkurën në Los Angeles, konfirmoi instruktori i vallëzimit Pierre Dulaine për Hollywood Reporter, transmeton KultPlus.

Marjorie Celeste Belcher u lind më 2 shtator 1919. Babai i saj, Ernest Belcher, u shqua si mësues i vallëzimit nw Hollywood, , i cili mësoi Fred Astaire dhe Shirley Temple – dhe ishte shok me Walt Disney.

Kjo çoi në ekipin e animacionit që punonte në “White White and the Seven Dwarfs” të vitit 1937 të studiojë lëvizjet e saj në një skenë zanore në mënyrë që të bënte zonjën e tyre kryesore të animuar të lëvizte sa më realisht në ekran.  / KultPlus.com