‘Disney’ thotë se greva mund të ndalojë prodhimin e filmave të animuar

Një krijuese e lartë e Disney ka paralajmëruar se greva e aktorëve mund të ndalojë prodhimin e animacionit më vonë këtë vit.

Jennifer Lee, drejtoresha kreative e “Walt Disney Animation Studios”, ka qenë në gjendje t’i “vazhdojë gjërat” deri tani.

Por sindikata e aktorëve, anëtarë të së cilës është edhe bashkëshorti i saj, aktori Alfred Molina, është në grevë prej afro tre muajsh.

Lee i tha BBC-së se ka kohë “ndoshta deri në fund të vitit” përpara se të ndihen efektet për filmat e saj.

Lee fitoi një Oscar për regjinë e filmit të animuar jashtëzakonisht të popullarizuar “Frozen”, të cilin ajo gjithashtu e shkroi.

Ajo thotë se beson se do të ketë “një marrëveshje të drejtë” që do të zgjidhë grevën sepse “jemi të gjithë të bashkuar”. /KultPlus.com

Surprizë për adhuruesit e Disney, pjesë të reja për 3 filma të preferuar

Shefi ekzekutiv i Disney ka njoftuar se “Toy Story”, “Frozen” dhe “Zootopia” do të pasohen nga pjesë të tjera. Bob Iger është shprehur se studioja e animacionit, “Disney” është “në punë e sipër”.

Ndërkohë firma zbuloi edhe rënien e parë në shifrat e abonentëve që prej lançimit të platformës Disney+ në 2019. Iger shtoi se  do të shkurtojë 7000 vende pune që tregon një lëkundje të madhe të gjigandit të argëtimit.

Me një thirrje drejt investitorëve, Iger foli edhe për planet e tij për të monetizuar disa prej rrëfenjave më të famshme.

“Jam shumë i lumtur të bëj me dije se kemi pjesë të tjera nga studiot tona të animacionit për disa prej përrallave më të njohura: ‘Toy Story’, ‘Frozen” dhe ‘Zootopia’. Do të flasim më shumë për këto produksione në vazhdim, por ky është një shembull i mrekullueshëm se si po mbështetemi tek rrëfenjat dhe markat tona të pakonkurrueshme”.

“Frozen” do të pasohet me një film të tretë ndërsa për “Zootopia” do të jetë realizimi i pjesës së dytë të saj. Deri më tani ka 4 filma “Toy Story” kurse gjatë vitit të shkuar u shfaq edhe “Lightyear”, kushtuar personazhit Buzz.

Pushimet nga puna përbëjnë rreth 3.6% të stafit të Disney në mbarë botën dhe planifikojnë të kursejnë 5.5 miliardë Dollarë dhe ta kthejnë platformën Disney+ në një gjenerator përfitimesh. Iger u shpreh se nuk “e mori lehtë këtë vendim”.

Plani i ristrukturimit të kompanisë do të ndahet në tre segmente: argëtimi, ku përfshihen filmi, televizioni dhe streaming, sport dhe parqet Disney e produktet./tvklan.al/ KultPlus.com

12-të personazhe të Disney të bazuara në njerëz real

Gjatë historisë, Disney ka krijuar histori të mahnitshme që kanë qenë pjesë e jona që nga fëmijëria. Shumë nga personazhet aty janë bërë të preferuarit tanë dhe disa prej tyre janë me të vërtetë afër zemrave tona.

Megjithatë, ajo që ju ndoshta nuk e dini është se shumë prej tyre ishin të bazuara në njerëz të vërtetë dhe në disa raste, në njerëz të famshëm.

Më poshtë ju tregojmë një përzgjedhje të karaktereve ikonike të Disney që u krijuan në bazë të njerëzve të famshëm dhe t’i krahasoni me ata që shërbyen si frymëzim për sjelljen e tyre në jetë.

The 4 vultures — The Beatles

Maleficent — Eleanor Audley

Jessica Rabbit — Rita Hayworth

The Mad Hatter — Ed Wynn

Edna Moda — Linda Hunt

Scat Cat — Louis Armstrong

Dr. Facilier — Michael Jackson

Ariel — Alyssa Milano

Ursula — Divine

Alice — Kathryn Beaumont

Cruella de Vil — Tallulah Bankhead

Snow White — Marge Champion

/KultPlus.com

10 dështimet më të mëdha të filmave të animuar të Disney

Përpara se “Strange World” të shfaqej premierë gjatë fundjavës së Falenderimeve, ne pyesnim nëse Disney mund të tërhiqte audiencën në një film të animuar që nuk ishte një muzikal apo një vazhdim.

Tani ne e dimë përgjigjen, një jo e fortë. Pavarësisht vlerësimeve përgjithësisht pozitive, fushata e përgjithshme e marketingut të filmit nuk u dha fansave të Disney-t një arsye bindëse për ta parë atë në kinema dhe ai dështoi në arkë (me thënë të drejtën, asnjë nga publikimet e reja të fundjavës nuk pati hapje të shkëlqyera). Filmi fitoi vetëm 18.6 milionë dollarë në vend dhe 27.8 milionë dollarë në mbarë botën. Krahasoni atë me një buxhet të vlerësuar prej 120 milionë dollarësh dhe Disney po shikon shumë shënime të kuqe në librin e tij. Edhe nëse filmi arrin disi të kapërcejë zhgënjimin fillestar dhe të ndërtojë shifrat e tij në javët në vijim, kjo kërkon shumë terren për të krijuar.

Në rast se jeni kurioz, këtu është një listë e filmave që u konsideruan të dështuar për shkak të performancës së dobët në arkë në shfaqjet e tyre fillestare teatrale. Ju mund të habiteni kur gjeni disa klasikë të dashur në këtë listë; ata mund të konsiderohen të suksesshëm tani, por në kohën kur dolën ishin katastrofa financiare. Mbani në mend se këto totale bazohen në arkat e teatrove mbarëbotërore dhe nuk përfshijnë ripublikime të mëvonshme, transmetime ose video në shtëpi, të cilat të gjitha kanë rritur performancën e tyre të përgjithshme ndër vite. Ndoshta do të vijë një ditë, ndoshta në një të ardhme të largët, kur “Strange World” do të marrë gjithashtu meritën e saj.

10. Fantasia 2000 (1999)

Buxheti: $85 million

Fitimet në arkë: $90 million

Michael Eisner, i cili ishte kreu i Disney në kohën kur u publikua ky film, thuhet se e quajti Fantasia 2000 “Marrëzia e Roy”, sipas nipit të Walt, Roy E. Disney, i cili e bëri këtë projektin e tij të përkëdhelur. Për të qenë i drejtë, megjithatë, ishte Eisner ai që ndriçoi filmin në radhë të parë pasi pa një interes të ripërtërirë për Fantasia origjinale (gjithashtu një dështim në kohën e publikimit të tij) falë një ripublikimi të 50-vjetorit dhe një botimi special. në videon e shtëpisë. Ndër sfidat e tjera, Fantasia 2000 pati një shfaqje të pazakontë teatrale me dy skena, duke filluar me një angazhim ekskluziv në teatrot IMAX dhe më pas duke kaluar në një shfaqje më të gjerë. Ajo arriti të kthejë 85 milionë dollarë kostot e prodhimit gjatë asaj periudhe, por mezi.

9. Bambi (1942)

Buxheti: $858,000

Fitimet në arkë: $2.9 million

Një nga shumë filmat që vuajti për shkak të një publikimi në mes të Luftës së Dytë Botërore, Bambi ishte filmi i pestë i animuar i prodhuar nga Walt Disney Productions dhe i pari që nuk kishte asnjë lloj elementi fantazi në të. Publiku nuk dinte çfarë të bënte për këtë film të animuar të natyrës me tema të rënda dhe disa momente mjaft të errëta. Bambi përfundimisht do të vinte në vetvete përmes një sërë rishfaqjesh teatrale (të paktën një në dekadë që nga vitet ’40) që i kanë shtuar në mënyrë të konsiderueshme shifrat e saj në arkë dhe e kanë vendosur atë një vend të përhershëm në mesin e më të dashurve të animuarve klasikë të Disney-t.

8. The Sword In The Stone (1963)

Buxheti: $3 million

Fitimet në arkë: $4.7 million

Filmi i fundit i animuar që u publikua gjatë jetës së Walt Disney nuk ishte, mjerisht, as një sukses krijues dhe as financiar. “The Sword In The Stone” ishte këndvështrimi i Disney për legjendën Arthuriane, i frymëzuar nga libri “The Once And Future King”. Produksioni u përball me telashe në çdo hap – nga një vonesë për shkak të Luftës së Dytë Botërore deri te çështjet e hedhura në një histori gjarpëruese që nuk vihet kurrë në fokus – dhe produkti përfundimtar vuan si rezultat. Megjithatë, ai e ktheu buxhetin e tij gjatë shfaqjes së tij të parë teatrale dhe ka ndërtuar një trashëgimi mes fansave me kujtime të bukura të përpjekjes për të tërhequr shpatën legjendare nga guri në Disneyland, ku qëndron ende sot, pranë Carousel King Arthur.

7. Alice In Wonderland (1951)

Buxheti: $3 million

Fitimet në arkë: $2.4 million

Tani jemi në pjesën e listës që përbëhet nga filma që jo vetëm që nxorrën një diferencë të vogël fitimi, por në mënyrë aktive humbën paratë e Disney-t. Në këtë rast, një milion dollarë (kjo është ajo që studioja zyrtarisht duhej të fshinte). “Alice In Wonderland” jo vetëm që ngatërroi audiencën amerikane, ku nuk ishte shumë e njohur, por tërhoqi kritika të ashpra në MB për skak të librave të Lewis Carroll. Këtë herë nuk kishte asnjë luftë botërore apo rrethana të jashtme për t’u fajësuar për performancën zhgënjyese të filmit, dhe Disney (vetë një adhurues prej kohësh i veprave të Carroll) pranoi përgjegjësinë për mungesën e zemrës dhe historisë jokoherente të filmit.

6. Sleeping Beauty (1959)

Buxheti: $6 million

Fitimet në arkë: $5.3 million

Megjithëse njihet gjerësisht tani si një nga filmat më të mirë dhe më artistikë të animuar të Disney-t, në vitin 1959 ai nuk arriti të mahniti audiencën në arkë. Ishte gjithashtu filmi më i avancuar teknikisht dhe më i shtrenjtë i studios deri në atë moment. Pas publikimit të saj, studioja postoi humbjen e saj të parë financiare në një dekadë dhe ristrukturoi departamentin e saj të animacionit, duke përfshirë fillimin e pushimeve masive nga puna. Një pjesë e arsyes që Bukuroshja e Fjetur shpesh konsiderohet si shenjë e lartë e fazës së hershme të animacionit të Disney (teknikisht ajo bie në “Epokën e Argjendtë”) është se nga ky moment studioja uli kostot dhe i mbajti buxhetet e saj të ligëta. Dhe u tregua.

5. Fantasia (1940)

Buxheti: $2.2 million

Fitimet në arkë: $1.4 million

‘Fantasia’ pati një dalje të parë teatrale të pazakontë, gjë që e bën të vështirë gjurmimin, por vështirë se ishte një sukses në asnjë masë. Duke shpresuar për të bërë një ngjarje të madhe prej tij, Disney e ktheu filmin në një atraksion rrugor, duke e rezervuar atë në angazhime të njëpasnjëshme teatrale në të gjithë vendin. Megjithatë, ambiciet e tij ishin shumë të kushtueshme, pasi çdo prodhim kërkonte instalimin e një sistemi zanor specifik të quajtur Fantasound dhe sinjale të veçanta ndriçimi. Filmi fitoi së bashku 1.4 milionë dollarë në 11 angazhimet e tij të para, të cilat nuk mbuluan kostot teknike mbi 85,000 dollarë për teatër. Në vitin 1941, RKO mori përsipër shpërndarjen e përgjithshme të filmit, por filmi nuk do të rikuperonte kostot e tij fillestare deri në vitin 1942.

4. Pinocchio (1940)

Buxheti: $2.6 million

Fitimet në arkë: $1.4 million

Suksesi i filmit të parë të animuar të Walt Disney, “Snow White And The Seven Dwarfs”, ishte një akt i vështirë për t’u ndjekur, dhe në daljen e tij fillestare teatrale, Pinocchio vuajti nën hijen e paraardhësit të tij. Studios së re iu desh të shkruante një humbje prej 1 milion dollarësh (që ishte shumë në vitin 1940) për shkak të shkëputjes nga teatrot jashtë shtetit në fillim të Luftës së Dytë Botërore. Disney thuhet se ishte në depresion nga kthimet e dobëta, por vazhdoi me funksionin e tij të radhës ambicioz pa frikë. Fatkeqësisht, ai tipar (Fantasia) do të luftonte edhe në debutimin e tij teatror.

3. The Rescuers Down Under (1990)

Buxheti: $37.9 million

Fitimet në arkë: $27.9 million

Ky vazhdim i vakët mezi u regjistrua në arkat në fundjavën e hapjes, duke përfituar vetëm 3.5 milionë dollarë dhe duke bërë që kryetari i Walt Disney Studios, Jeffrey Katzenberg, të tërheqë të gjitha reklamat televizive, duke sjellë kthime të mëtejshme dëshpëruese. Performanca e dobët e “The Rescuers Down Under” u parashikua nga një rishfaqje e vitit 1989 e filmit origjinal të vitit 1977 The Rescuers, i cili gjithashtu nuk doli shumë mirë në kinema, por deri në atë moment prodhimi i vazhdimit ishte duke u zhvilluar mirë kështu që nuk kishte Disney nuk mund të bënte shumë veçse të gëlltiste humbjen e pashmangshme.

2. The Black Cauldron (1985)

Buxheti: $44 million

Fitimet në arkë: $21 million

Me sa duket, u deshën vetëm dy dekada e gjysmë që Walt Disney Productions të harronte mësimin e Bukuroshes së Fjetur. Në kohën kur u publikua, “The Black Cauldron” ishte filmi më i shtrenjtë i animuar i realizuar ndonjëherë dhe gjithashtu ishte një dështim masiv në kinema. Megjithatë, ndryshe nga Bukuroshja e Fjetur, ajo nuk ka mbajtur apo ka fituar lëvdata të ndezura në retrospektivë. Ky prodhim i trazuar përmbledh trazirat që po përjetonte kompania në atë kohë. Michael Eisner dhe Jeffrey Katzenberg sapo kishin hyrë në bord pas një riorganizimi ekzekutiv dhe kishin trashëguar filmin, të cilin nuk u pëlqente dhe nuk dinin se çfarë të bënin me të. Sot mbahet mend më shumë si një nga dështimet më të mëdha të Disney-t se çdo gjë tjetër.

1. Treasure Planet (2002)

Buxheti: $140 million

Fitimet në arkë: $109.5 million

Një adaptim fantastiko-shkencor i romanit klasik të ishullit të thesarit të Robert Louis Stevenson, i vendosur në hapësirë – tingëllon mirë në letër, apo jo? Me sa duket, jo për shikuesit e teatrit në 2002. “Treasure Planet” aktualisht qëndron në vendin e parë (ndoshta do të zëvendësohet nga Strange World në javët e ardhshme?) në listën e dështimeve më të mëdha të të gjitha kohërave të Disney. Pas një varg hitesh të animuara në vitet ’90 (kulmi i të ashtuquajturës rilindje të animacionit Disney), erdhi Treasure Planet, një përzierje e animacionit 2-D dhe 3-D në një kohë kur ky ishte ende një propozim shumë i shtrenjtë. Nuk përshtatej mirë në formën e Disney-t dhe audienca tashmë po përqafonte filma të animuar plotësisht me kompjuter nga Pixar dhe Dreamworks. Kjo nuk do të kishte qenë një problem madhor nëse Disney do të kishte qenë në gjendje të mbante kostot poshtë, por buxheti i fryrë i filmit nuk i afrohej potencialit të tij fitues, dhe pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori./ TAR /KultPlus.com

Disney prezanton heroinën e parë me përmasa të mëdha dhe është një balerinë

Disney ka prezantuar pa zhurmë heroinën e parë të tij me përmasa të mëdha (plus size), të shfaqur në një video të shkurtër në Disney Plus.

“Reflect”është pjesë e sezonit të dytë të “Short Circuit”, një serial me filma të shkurtër eksperimentalë që rrëfen jetën e Bianca, një balerinë të re që ka probleme me vetëbesimin dhe dismorfinë e trupit.

Teksa mësuesja vëren pozicionin e saj në levë duke i kujtuar “Tërhiqe barkun!  Zgjate qafën!”, pasqyra thërrmohet dhe Bianca përballet me imazhin e thyer të trupit.

Sipas NHS, çrregullimi i dismorfisë trupore është një problem i shëndetit mendor kur dikush shqetësohet për papërsosmëritë fizike, që shpesh janë të padallueshme nga të tjerët.

Më vonë, balerina tejkalon dyshimin dhe frikën duke thirrur energjinë e brendshme dhe vazhduar me baletin.

Filmi është krijuar nga artistja që punoi me “Frozen 2” dhe “Encanto”, ndërsa është publikuar më 14  Shtator në platformë. Fansat kanë shprehur entuziazmin në rrjetet sociale dhe mbështetjen për protagonisten e parë të përmasave të mëdha./tvklan.al / KultPlus.com

Disney mund Netflix-in në konkurrencën për abonentë

Disney do të nisë një shërbim të ri transmetimi të mbështetur nga reklamat në SHBA në dhjetor, pasi ka kaluar Netflix-in në garën për abonentë me pagesë, përcjell KultPlus.

Firma raportoi 221.1 milionë abonentë në tre platformat e saj të transmetimit në fillim të korrikut. Kjo e vendosi atë përpara Netflix, i cili ka humbur klientët.

Por Disney paralajmëroi se humbja e të drejtave të transmetimit për kriket në Indi do të reduktonte rritjen e abonentëve të saj në krahasim me parashikimet e mëparshme.

Firma, e cila zotëron gjithashtu platformën e transmetimit të televizionit për të rritur Hulu dhe ESPN+ të fokusuar në sport, tha se kërkesa për produktin e saj Disney+ mbeti e fortë.

Netflix humbi gati një milion llogari në tremujorin e fundit, duke e çuar totalin e abonentëve të tij në 220.67 milionë. /KultPlus.com

Top filmat më të mirë të Disney

Disney+ mbulon mbi 100 vjet të historisë së studios kryesore, nga filmat e hershëm të animuar të shkurtër deri te veçoritë novatore të animuara me gjatësi të plotë, tek klasikët familjar me veprim të drejtpërdrejtë e animacioni kompjuterik 3D i sotëm.

Më poshtë janë listuar 35 filmat më të mirë të Disney+

Toy Story – 1995

Toy Story 2 – 1999

Picocchio – 1940

Finding Nemo – 2003

Inside Out – 2015

Toy Story 3 – 2010

Zootopia – 2016

Hamilton – 2020

Jane – 2017

Becoming Cousteau – 2021

Snow White and the Seven Dwarfs – 1937

One Hundred and One Dalmatians – 1961

Dumbo – 1941

COCO -2017

The Incredibles – 2004

Free Solo – 2018

The Princess Bride – 1987

Big – 1988

Who Framed Roger Rabbit – 1988

Black Panther – 2018

Ratatouille – 2007

Monsters – 2001

The Rescue – 2021

Mary Poppins – 1964

Miracle on 34th street – 1947

Soul – 2020

Moana – 2016

Aladdin – 1992

Fantasia – 1940

Finding Dory – 2016

Iron Man – 2008

Beauty and the Beast – 1991

The Lion King – 1994

Lady and the Tramp – 1955

A Bug’s Life – 1998./21Media/KultPlus.com

Rikthehet magjia klasike e Disney-t, publikohet traileri më i ri i Pinokut

Filmat e Disney-t kanë evoluar, kanë marrë rrugën e përfshirjes dhe fëmijët mësojnë tema shumë të rëndësishme përmes fëmijëve.

Megjithatë, për ata prej nesh që u rritëm me imazhe klasike të Disney-t, koreografi, muzikë ëndrrash dhe pak magji shtesë, jemi veçanërisht të kënaqur me versionin e veprimit të drejtpërdrejtë të Pinocchio-s. Ne e kemi pritur për një kohë të gjatë.

Filmi klasik i Disney-t i vitit 1940, rikthehet në kanalin Disney + më 8 shtator. Tom Hanks është Gepetto, marangozi më i ëmbël që dëshiron të ketë një djalë. Cynthia Erivo, Zana Blu plotëson dëshirën e tij dhe i jep jetë Pinocchios prej druri.

https://www.youtube.com/embed/2vNVGZGlUok?feature=oembed Bazuar në librin italian të Carlo Collodi (1883), ky film është në prodhim që nga viti 2015 dhe ndërkohë që u dëgjuan emra të disa regjisorëve, zgjedhja përfundimtare e Robert Zemeckis ishte ndoshta ajo ideale për Tom Hanks. Ai gjithashtu shkroi skenarin me skenaristin Wonka, Simon Farnaby dhe shkrimtarin e Hirushes, Chris Weitz. Një ndryshim i rëndësishëm që shohim në trailerin e parë, është se balada e famshme “When You Wish Upon a Star” është interpretuar nga Fairy Blu dhe jo nga Jimini Cricket.

13-vjeçari Benjamin Evan Ainsworth është zëri i Pinocchio-s, Joseph Gordon-Levitt tregon historinë si Jimini Cricket dhe pjesa tjetër e kastit plotësohet nga: Luke Evans, Lorraine Bracco dhe Keegan-Michael Key.

Përveç versionit të Disney-t, Pinocchio i Netflix -it vjen në “stop-motion” në dhjetor 2022. Aty do të shohim David Bradley si Gepetto dhe Ewan McGregor si transmetues./abcnews/ KultPlus.com

Komeditë më të mira në Disney aktualisht

Në Disney+ mund të shikoni filma nga të gjitha llojet, megjithatë janë disa filma që veçohen nga të tjerët dhe mund të shikohen në çdo kohë, përcjell KultPlus.

Më poshtë janë të radhurita disa prej filmave më të mirë të Disney+

10 Things I Hate About You (1999)

Cars (2006)

Cheaper by the Dozen (2003)

Night at the Museum (2006)

A Goofy Movie (1995)

The Absent-Minded Professor (1961)

Bolt (2008)

Një vajzë ukrainase u bë hit me këngën ‘Let It Go’ në një bunker në Kiev, e tani performon para mijëra njerëzve në Poloni

Një vajzë 7-vjeçare që këndoi “Let It Go” nga filmi i Disney “Frozen” brenda një strehe të bombave në Kiev tani po këndon për një lloj audience tjetër, ku mijëra njerëz u mblodhën në Poloni për të parë e për të mbështetur ukrainasit si ajo, përcjell KultPlus.

Vajza, Amelia Anisovych, tani një refugjate në Poloni, këndoi himnin kombëtar të Ukrainës në një arenë në Lodz të dielën.

E veshur me një fustan të bardhë popullor të qëndisur me lule të kuqe, të bardha dhe blu, Amelia doli në qendër të skenës dhe këndoi himnin me titull “Ukraina nuk është zhdukur ende”.

Javë më parë, në ditët e para të pushtimit rus të Ukrainës, ajo këndoi me të njëjtin zë të qartë dhe të lartë, këndoi “Unë nuk kam më frikë nga asgjë” – ndërsa shpërthimet mund të dëgjoheshin. lart.

Videoja u shikua nga miliona njerëz, duke arritur madje edhe kastën e “Frozen”.

Në Poloni, Amelia u kthye më vonë në skenë për të kënduar me interpretuesen ukrainase Tina Karol, në një sfond me luledielli, lule kombëtare e Ukrainës. /KultPlus.com

Rriten vizitat në parkun Disney pas lehtësimit të masave anti-Covid

Disney thotë se udhëtimet në parqet e tij në SHBA janë rritur, ndërsa abonimet në shërbime i tejkalojnë pritshmëritë, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Kompania tha se shitjet në atraksionet e saj vendase u ngriten mbi nivelet para pandemisë, por paralajmëroi se pret që parqet jashtë vendit të jenë ende të prekura nga COVID.

Ndërkohë, Disney+ shtoi 11.8 milionë abonentë në tre muajt e fundit të 2021, duke e çuar totalin në pothuajse 130 milionë në mbarë botën.

Firma gjithashtu parashikoi rritje të mëtejshme të abonentëve për këtë vit.

Rritja e regjistrimeve në Disney+ sugjeron gjithashtu se disa zakone të qëndrimit në shtëpi të lidhura me pandeminë mund të jenë të qëndrueshme, pavarësisht shqetësimeve pasi Netflix kishte paralajmëruar se rritja po ngadalësohej.

Shefi ekzekutiv, Bob Chapek tha se ai besonte se shërbimi i transmetimit do të ketë 230 milionë deri në 260 milionë abonentë deri në vitin 2024.

“Ky shënon vitin e fundit të shekullit të parë të Ëalt Disney Company dhe performanca si kjo e shoqëruar me koleksionin tonë të pakrahasueshëm të aseteve dhe platformave, aftësitë krijuese dhe vendin unik në kulturë më japin besim të madh se do të vazhdojmë të përcaktojmë argëtimin për të ardhmen. 100 vjet”, tha ai. /KultPlus.com

Reklama e fundvitit nga “Disney”, reklamë që preku shumë njerëz

Siç e ka bërë traditë, gjiganti ‘Disney’ ka publikuar spotin për festat e fundvitit. Në fokus është familja dhe titullohet “The Stepdad”, “Njerku”.

Në një familje me katër anëtarë, gruan dhe dy fëmijët, njerku e gjen të vështirë të hyjë në zemrën e fëmijëve të bashkëshortes, të cilët kanë humbur babain e tyre.

Reklama e pasqyron historinë në mënyrë shumë prekëse, por me një fund të lumtur. Dhe mesazh i nënkuptuar është sigurisht ai i barazisë racore. Lëvizja “Black Lives Matter” pati kulmin vitin e kaluar. /KultPlus.com

Disney bën zgjedhjen historike, vendos një grua në drejtimin e kompanisë

Walt Disney, për herë të parë në historinë e tij 98-vjeçare, ka zgjedhur një grua që të drejtojë gjigandin e argëtimit. Susan Arnold, e cila është pjesë e bordit prej 14 vjetësh, do të zëvendësojë Bob Iger në fund të këtij viti.

Arnold ka qenë ekzekutive e firmës globale të investimit, Carlyle. Iger, dha dorëheqjen në vitin 2020 nga roli i shefit ekzekutiv të Disney, pas 15 vjetësh në detyrë.

“Ndërsa marr rolin e ri të drejtueses së bordit, mezi pres të vazhdoj t’i shërbej interesave afatgjata të aksionerëve të Disney dhe të punoj nga afër me shefin ekzekutiv Bob Chapek teksa ai ndërton mbi trashëgiminë shekullore të risisë dhe krijimtarisë së kompanisë”, tha Arnold në një deklaratë.

Susan Arnold ka mbajtur role drejtuese edhe në disa prej kompanive më të rëndësishme në Amerikë si Procter & Gamble dhe McDonald’s./tvklan.al /KultPlus.com

Scarlett Johansson planifikon shumë filma me “Disneyn”

Aktorja Scarlett Johansson ka thënë se miqësisht ka arritur marrëveshje me “Disneyn” për padinë që ka bërë ndaj studios filmike dhe ka konfirmuar filmin e ri me kompaninë e njohur amerikane.

Ylli i filmit “Black Widow” paditi “Disneyn” për 50 milionë dollarë, me arsyetimin se vendimi i studios për lansimin e filmit të saj në platformën “Disney+” në të njëjtën kohë me lansimin nëpër kinema, ka shkelur kontratën dhe ka ndikuar keq në pagën e saj.

Sidoqoftë, aktorja 36-vjeçare ka pranuar një marrëveshje, e cila nuk është publikuar dhe planifikon që të vazhdojë punën me studion “Disney” edhe për vitet e ardhshme.

“Jam e lumtur që tejkaluam dallimet me ‘Disneyn’. Jam krenare me punën që bëj dhe jam ndier mirë me ekipin. Mezi pres të vazhdojmë bashkëpunimin për vitet e ardhshme”, ka thënë aktorja e njohur.

Gjithashtu është bërë e ditur se aktorja e “Avengers: Endgame” do të jetë aktore dhe producente e filmit “Tower of Terror” të bazuar në Disneylandin.

“Jam i kënaqur që kemi arritur marrëveshje me Scarlett Johanssonin në lidhje me ‘Black Widow’. E çmojmë shumë kontributin në universin Marvel dhe mezi presim të bashkëpunojmë për projektet e ardhshme”, ka thënë shefi i studios filmike “Disney”, Alan Bergaman.

Në padinë ndaj studios, Johansson kishte thënë se paga e saj për “Black Widow” varej direkt nga performanca e filmit në arkat filmike. Studioja më vonë i është përgjigjur se do ta kompensonin për humbjet dhe se nuk kishte faj për padinë e aktores.

“Nuk kemi faj për padinë. Ajo është gjë e hidhur dhe nuk arsyeton efektet e mëdha të pandemisë së koronavirusit”, thuhej në arsyetimin e studios.

“Kompania e ka respektuar kontratën me Johanssonin dhe me lansimin në dy platformat është mundësuar për kompensim shtesë përtej 20 milionë dollarëve që ka marrë deri më tani”, ka sqaruar studioja.

“Black Widow” në javën e parë të transmetimit tuboi 80 milionë dollarë nga arkat filmike dhe 78 milionë të tjera nga arkat ndërkombëtare. 60 milionë dollarë të tjerë u siguruan nga rrjetet e transmetimeve online. / KultPlus.com

Photo by David Fisher/REX/Shutterstock (10197471r)

Historia e Cruella De Vil në filmin e ri të Disneyt, merr vëmendjen e miliona shikuesve në mbarë botën

Disney ka risjell një film të quajtur “Cruella”. Ky film ka shumë mistere dhe gjithashtu një skenë që na jep të dhëna rreth historisë së Cruelës djallëzore.

Ngjarja zhvillohet në Anglinë e viteve 70 kur epoka e ‘punk rock-ut’ zgjoi vendin.

Filmi “Cruella” tregon historinë e Cruellës, një vajzë me gjysmë flokësh bjonde dhe gjysmë të zeza, e cila që nga fillimi u tregua si një vajzë e zgjuar dhe dinake e cila është paksa e çmendur dhe pëlqen gjëra të çuditshme dhe kjo sigurisht që është në përpjesëtim të kundërt me nënën e saj e cila është e sjellshme, e butë dhe gjithashtu kujdeset gjithmonë për Estelën (emri i vërtetë i Cruellës) me shumë përzemërsi. Por fatkeqësisht për Estelën, jeta që u gjet nuk zgjati shumë.

Në një natë balloje, ndodhin gjëra të papritura. Aty, Estela gjeti njerëz që ishin veshur paksa çuditshëm. Estela pa nënën e saj duke biseduar me një nga stilistët e famshëm të modës atje, por kur Estela donte të vraponte tek nëna e saj, stilistja i fryu bilbilit që thërret qentë dalmatë, dhe qentë e stilistes menjëherë e shtynë nënën e saj në një humnerë. Kjo ishte kur Estela ishte shumë e trishtuar sepse humbi nënën e saj. Estela ikën nga festa dhe hidhet në një veturë të mbeturinave.

Skena tjetër është se Estela po ecën vetëm në turmën e qytetit dhe takon dy fëmijë të vegjël të moshës së saj të cilët po ndiqen nga njerëzit sepse kapen duke vjedhur. Estela gjithashtu vrapoi me dy fëmijët e vegjël, dhe kur arritën në vendin e fshehjes, dy fëmijët e vegjël pyetën kush ishte Estela dhe nga vinte, dhe më në fund Estela u prezantua dhe u miqësua me dy fëmijët e vegjël derisa u rritën.

Ditët e Stelës ishin të mbushura me vjedhje dhe veprime kriminale. Një ditë, miku i Estelës e regjistroi fshehurazi në një vend ku ajo gjithmonë shihte një dyqan që përmbante rroba të bëra nga stilistë të famshëm. Estela doli se ishte e pranuar në dyqan dhe filloi punën. Ditën e parë që ajo punoi, stilisti menjëherë vuri në dyshim talentin e Estelës për modë. Ndërkohë kur një stiliste më e famshme viziton dyqanin, ajo menjëherë magjepset nga talenti i Estelës.

Nuk vonoi shumë që stilistja të bënte një festë mode, atëhere Estela kuptoi se ishte stilistja që kishte vrarë nënën e saj. Estela menjëherë mendoi të bënte një rrëmujë në shfaqje. Estela doli me një veshje të pazakontë dhe e dogji atë para stilistes. Incidenti e inatosi shumë stilisten.

Ky ishte fillimi i krijimit të karakterit të Cruellës.

Filmi vjen si një inspirim për personazhin e famshëm Creulla De Vill – gruaja famëkeqe e filmit ikonik për fëmijë, “101 Dalmatët”.

Versioni i ri i filmit, “Cruela” ka marrë shumë vlerësime sepse historia e bërë ishte shumë interesante dhe e pranueshme për fëmijët e vegjël dhe për të rriturit. /telegrafi/ KultPlus.com

Rachel Zegler do të luajë Borëbardhën në një “live-action” të Disneyt

Rachel Zegler, e cila do të bëjë debutimin e saj në filmin e metrazhit të gjatë në dhjetor, në “West Side Story”, të drejtuar nga Steven Spielberg, pritet të luajë princeshën e Disney-it, Borëbardhen, në një “live-action” të historisë së këtij filmi.

“Aftësitë e jashtëzakonshme vokale të Rashelit janë vetëm fillimi i dhuratave të saj. Forca, inteligjenca dhe optimizmi i saj do të bëhen një pjesë integrale e rizbulimit të gëzimit në këtë përrallë klasike të Disney,” tha drejtori Marc Webb në një deklaratë, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Webb, filmat e tjerë të të cilit përfshijnë “(500) Days of Summer” dhe “The Amazing Spider-Man”, është nënshkruar për të drejtuar shfaqjen e re të Snow që nga maji 2019.

Prodhimi parashikohet të fillojë në vitin 2022. / klankosova.tv / KultPlus.com

Rachel Zegler as Maria in 20th Century Studios??? WEST SIDE STORY.

Disneyland Paris shndërrohet në vaksinodrom

Një qendër e madhe vaksinimi do të hapet të shtunën në Disneyland Paris, parku argëtues rreth 30 kilometra nga kryeqyteti francez dhe mbyllur përkohësisht për shkak të pandemisë, njoftuan sot autoritetet lokale. 

Vaksinodromi do të vendoset brenda qendrës së ”Disney’s Newport Bay Club de Disneyland Paris”, përdorur zakonisht për ngjarje profesionale.

Vendndodhja e zgjedhur ndodhet afër hoteleve, jashtë vetë parkut argëtues. Asnjë aktivitet tematik i lidhur me parkun nuk është planifikuar.

Pas ndërprerjes së aktivitetit të saj më 13 mars dhe 15 korrik 2020, Disneyland Paris, ku janë të punësuar 17 000 persona është mbyllur përsëri që nga 30 tetori për shkak të kufizimeve shëndetësore.

“Qendra do të vaksinojë të paktën 1 000 persona në ditë, por do të jetë e hapur vetëm gjatë fundjavave, falë mobilizimit të rreth gjashtëdhjetë mjekëve, infermierëve, zjarrfikësve dhe stafit të pritjes”, sipas organizatorëve.

“Caktimi i takimit do të kryhet vetëm me internet”, theksojnë ata./atsh/ KultPlus.com

Një person në Disney refuzon ta matë temperaturën: Kam shpenzuar 15 mijë dollarë që të vijë këtu


Një person nga Louisiana është arrestuar në Disney World pasi ka refuzuar që të matë temperaturën.

Turisti, Kelly Sills 47-vjeçar është arrestuar më 13 shkurt pasi ai injoroi kontrollimin e temperaturës e pastaj refuzoi që të kthehej.

Sipas raportove, Sill ishte jashtë restorantit duke debatuar me menaxherin e sigurimit dhe duke folur me duart lartë. Pasi ju tha se duhet ta lëshonte parkun, Sills ka refuzuar dhe ka vazhduar të debatojë. Pastaj ai u zhvendos në prapaskenë dhe u arrestua.

Në videon e publikuar ai shihet tek thotë se ka shpenzuar 15.000 dollarë që të shkonte atje.

Sill pastaj është shpallur i pafajshëm për akuzat që e kanë rënduar./ KultPlus.com

Disney ka arritur shifrën, e cila Netflix-it i duhej një dekadë për ta arritur

Sezoni i ri i serialit “The Mandalorian”,  ka rritur shifrën e të anëtarësuarve në Disney në 95 milionë.

Shërbimi tashmë 15-mujor me Disney Plus shtoi 8.1 milionë anëtarë vetëm gjatë muajit dhjetor me shfaqjen e “The Mandalorian”. Disney zbuloi për herë të fundit se që nga 2 dhjetori, Disney Plus kishte tërhequr 86.8 milion nënshkrime.

Disney tani ka arritur qëllimin prej 90 milionë abonentësh që kishte vendosur më parë për regjistrimet në Disney Plus deri në fund të vitit 2024. Ai gjithashtu ka arritur një moment historik që i duhej Netflix gati një dekadë për të arritur.

Disney Plus ka arritur këtë sukses në treg edhe falë marrëdhënies me transmetuesin indian, Hotstar, të cilin ajo e bleu si pjesë e blerjes së aseteve të kompanisë “20 Century”. Kompania zbuloi në dhjetor që Hotstar, i cili shoqërohet me programim Disney Plus në Indi, përbënte 30 përqind – ose rreth 26 milion të pjesëtarëve të përgjithshëm të Disney Plus. /paper/ KultPlus.com

Disney konfirmon se do të sjellë seri të katër animacioneve

Katër animacione të famshme të Disneyt do të sillen në seri gjatë viteve të ardhshme, ka konfirmuar kompania.

Bëhet fjalë për animacionet “Baymax!”, “Zootopia+”, “Tiana” dhe “Moana”.

Personazhi kryesor i “Big Hero”, roboti i kujdesit shëndetësor Baymax do ta ketë serinë i vendosur në San Fransokoyo, Baymaxi do të ketë supër fuqi të reja për të ndihmuar njerëzit.

E gjithashtu seri do të krijohen edhe për dy heroinat e Disneyt, “Tiana” dhe “Moana”.

“Baymax!”, “Zootopia+”, dhe “Tiana” do ta kenë premierën në vitin 2022, derisa “Moana” më 2023. / KultPlus.com

Disney do të pushojë 32 mijë punonjës

Vendimi i fundit i kompanisë për pushim nga puna të 32 mijë punonjësve është një rritje krahasuar me vendimin e muajit shtator kur paralajmëroi largimin e 28 mijë punonjësve nga puna.

Kompania Walt Desney ka bërë të ditur se planifikon të pushojë nga puna 32 mijë punonjës në gjysmën e parë të vitit 2021 mes kërkesës së dobët të klientëve në parqet e saj tematike për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

“Për shkak të klimës aktuale, duke përfshirë ndikimet nga COVID-19 dhe ndryshimit të mjedisit në të cilin ne jemi duke operuar, kompania ka gjeneruar efikasitetin në stafin e saj, duke përfshirë kufizimin e punësimit në role dhe veprime kritike të biznesit”, tha kompania në një paraqitje me Komisionin e letrave me vlerë të SHBA-ve.

Vendimi i fundit i kompanisë për pushim nga puna të 32 mijë punonjësve është një rritje krahasuar me vendimin e muajit shtator kur paralajmëroi largimin e 28 mijë punonjësve nga puna.

Nga 3 tetori, kompania amerikane po ashtu vendosi 37 mijë punonjës të tjerë nga parku i saj në jug të Kalifornisë në pushim pa pagesë, pasi parqet janë mbyllur apo kufizuar për shkak të shpërthimit të virusit.

Kompani të tjera shumëkombëshe, përfshirë ndër të tjera gjiganti i teknologjisë IBM, WarnerMedia, dhe Exxon, po ashtu po shkurtojnë fuqinë punëtore pasi COVID-19 vazhdon të dëmtojë bizneset në të gjithë botën. / KultPlus.com

Disney kritikohet për xhirimin e filmit në provincën e Xinjiangut në Kinë

Disney është kritikuar për xhirimin e filmit të ri Mulan në pjesë të Kinës ku qeveria është e akuzuar për shkelje serioze të të drejtave të njeriut, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Filmi tashmë është bërë target i bojkotit pasi aktorja kryesore mbështeti shtypjen e protestuesve të Hong Kongut.

Disney nuk ka komentuar lidhur me vendndodhjen e xhirimeve.

Kina tha se ndalimi i kampeve në Xinjiang është i domosdoshëm për të dëshmuar sigurinë.

Filmi aksion, i cili është një nga realizimet më të mëdha të vitit, është ribërje e filmit të animuar të vitit 1998, ngjarje e një vajze të re e cila merr vendin e babait në ushtri.

Por mbështetësit e disa vendeve aziatike kanë thirrur për bojkot pasi aktorja me prejardhje kineze Liu Yifei ka bërë disa komente duke mbështetur policinë e Hong Kongut e cila është akuzuar për dhunë kundrejt protestuesve në muajt e fundit./ KultPlus.com

Lirika Matoshi në bashkëpunim me Disney, sjell fustane për princeshat e përrallave

Dizajnerja kosovare që vepron në Amerikë, e cila u bë e famshme me koleksionet e veshjeve të bëra prej saj që u ngjajnë fustaneve të princeshave nga përrallat, ka publikuar bashkëpunimin e saj të fundit (dhe më të madhin) me Disney.

Ky bashkëpunim ndodh në 70 vjetorin e filmit të Disney “Cinderella” (E përhitura). Lirika Matoshi do të krijojë interpretimin e saj eteral të stilit të princeshave, përfshirë këtu 4 dizajne të ndryshme që janë po aq romantike sa edhe fustani i saj me dredhëza.

Njëri nga fustanat na sjell ambientin përrallor rural të përrallës; një tyl i kaltër i gjatë deri në fund të këmbëve, me re të bardha dhe kodra të gjelbërta.

Tjetri fustan është një homazh i fustanit që Cinderella vesh në ballo, po ashtu tyl me ngjyrë pink pastel, i cili vjen në disa versione, njëri prej tyre i shkurtë, me një fjongo të madhe që e bën të i ngjajë një forme të zemrës, tjetri me fjongo të vogla të vogla gjithandej dhe një version i tretë, poashtu me tyl pastel pink dhe me copëza resh. / KultPlus.com