Disenjatorja shqiptare prezanton koleksionin e saj në eventin e njohur botëror CHIO Aachen

Jeta Zymberi
Fotografitë e koleksionit: Anna Helm dhe Yulia Raznikov

Prezantimin e parë si disenjatore ajo e kishte në Paris, ku shpalosi koleksionin e saj të parë të titulluar në gjuhën shqipe “Enigmë”, shkruan KultPlus.

Emërtimi i këtij koleksioni në gjuhën shqipe ka një rëndësi të madhe për disenjatoren shqiptare, pasi që, vetë Ariana Krasniqi ka treguar se ky emërtim ka për qëllim që ajo të identifikohet në pasarela si një disenjatore shqiptare.

Por, ajo tashëm ka arritur të bëjë edhe prezantimin e dytë të koleksionit, kësaj radhe në Gjermani.

Ishte turneu ndërkombëtar i kalërimit – CHIO që mbahet me vite në Aachen të Gjermanisë e që kësaj radhe përqafoi edhe koleksionin e disenjatores shqiptare. “Unë kam lindur në Aachen edhe e njoh mirë këtë event sepse jam rrit me të, andaj pjesëmarrja ime këtu ka qenë nderë për mua”.

Krasniqi studimet i ka përfunduar në Düsseldorf në fakulltetin ‘Fashion Design Institut’. Si çdo vit, CHIO e ka një vend partnerë, kësaj radhe ishte Franca. Duke qenë edhe vendi i modës, ajo ka zgjedhur fakultetin e dizajnit, aty ku i ka përfunduar studimet edhe Ariana, për tu përfaqësuar në këtë event.  

“E kam pasur fatin që jam e Aachenit edhe e kam pas mundësinë edhe ta organizoj këtë event. Domethënë nuk isha vetëm pjesëmarrëse me dizajnët e mija, por edhe organizatore. Për mua ky prezantim ka qenë shumë i veçantë. Të pjesë e një sfilate kaq të madhe, në një event ndërkombëtar që e shikojnë mija njerëz dhe transmetohet live në televizion, është me të vërtetë diçka e bukur”, thotë ajo për KultPlus.

Disenjatorja tregon se para dhe pas kësaj sfilate ka pritur shumë komentet të mira, sidomos për punën e dorës në fustane. Ngjyrat që ka përdorë në këtë koleksion gjithashtu kanë tërhequr vëmendje.

“Eventi CHIO është diçka që nuk mund ta përshkruaj, kur e shikon një stadium plot njerëz, e ku prezent ishin edhe shumë fytyra publike, është thjesht e mrekullueshme dhe gjithashtu një mundësi e mirë për secilin pjesëmarrës aty”.

Ariana Krasniqi

E pyetur nga KultPlus për planet në vazhdim, Krasniqi thotë: Koleksioni ENGIMË është pritur shumë mirë si nga shqiptarët ashtu edhe nga vendet e tjera. Besoj që shumë shpejt do të sjell koleksionin e ardhshëm si një disenjatorë e pavarur. Shpresoj që do ta kem përkrahjen e shqiptarëve dhe përmes modës dhe me stilin tim ti tregoj botës se edhe Kosova është vend i modës dhe jo vetëm Franca dhe Italia.  / KultPlus.com

Modeli kosovar sfilon para 40 mijë të pranishmëve në eventin CHIO Aachen në Gjermani

Vitet në Kosovë ishin ato që e formësuan si një djalë me ëndrra shumë, të paktat mundësi që i ofron vendi jonë për model, ai u mundua t’i shfrytëzoi, por vizioni i tij ishte më i largët. Modeli kosovar Arblind Zymberi, vendosi që karrierën e tij si model ta vazhdojë jashtë Kosovës. Ishte Gjermania vendi i cili hapi dyert për të mirëpritur kosovarin i cili synon që një ditë të sfilojë në pasarelat më të mëdha botërore e të pozojë për markat e njohura, shkruan KultPlus.

Mbrëmë, në Aachen të Gjermanisë janë mbajtur garat botërore në kalërim, CHIO. Kjo konsiderohet gara më e njohur botërore e kalërimit që ngërthen rreth vetes një publik shumë të madh. Si çdo herë CHIO e ka një vend tjetër si partner dhe këtë vit ishte Franca partneri i Aachenit. Duke qenë Franca vend i modës, këtë vit ajo është prezantuar në këtë event me dizajnerë të shumtë.

Por, pjesë e kësaj sfilate të madhe ishte edhe modeli kosovar Arblind Zymberi i cili mori vëmendje me paraqitjen e tij.

Ai sfiloi për dizajneren Maj-Britt Kreft bashkëpunimi me të cilën sipas tij ka qenë i mrekullueshëm. “Ajo ka bërë një punë të mrekullueshme dhe jam i lumtur që pata mundësi t’i prezantoj veshjet e saj”.

Për të gjithë modelët ishte një ndjenjë e veçantë të ecin në paradën më të njohur të garave të kalërimit, ku u prezantuan hiç më pak se 280 kreacione nga dizajnerë të ndryshëm.

Edhe për Arblindin, kjo eksperiencë mbetet e paharruar. Ai për KultPlus ka treguar që të sfilosh para 40 mijë personave sa ishin prezentë aty, ishte një emocion i veçantë e që një mundësi të tillë nuk beson që do ta kishte në Kosovë.

“Ishte kënaqësi shumë e madhe që të marr pjesë në shoun më të madh për kalërim, ishte një atmosferë shumë e bukur, një organizim i mrekullueshëm. Kisha emocione sepse po sfiloja para 41 mijë personave, por gjithçka shkoi bukur. Ky është eventi i parë i kësaj natyre që unë marr pjesë dhe hera e parë që sfiloj para një publiku kaq të madh, gjithashtu kemi qenë edhe live në televizion”.

Në këtë ngjarje të pranishëm ishin edhe shumë fytyra publike, artistë e përfaqësues të markave të njohura botërore si Chanel, Hermes, Calvin Klein dhe kjo e ka bërë edhe më domethënës prezantimin e kosovarit atje.

“Shpresoj që ky të jetë një hapë i suksesshëm për rrugëtimin tim si model”, përfundoi Zymberi. / KultPlus.com