Filmi ‘Cirku Fluturues‘ fiton çmimin kryesor në festivalin e filmit në Francë

Filmi i metrazhit të gjatë “Cirku Fluturues” me skenar dhe regji të Fatos Berishës ka fituar çmimin kryesor ne War on Screen IFF, Chalons en Champagne, Francë, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga producentja e filmi, Vjosa Berisha me anë të një postimi një rrjetin social Facebook.

“Cirku fluturues” është një komedi e zezë e bazuar në një ngjarje të vërtetë të fundit të viteve të ’90-ta e një grupi aktorësh nga Kosova, të cilët gjatë kohës së luftës në mënyrë ilegale kalojnë kufirin e Malit të Zi dhe të Shqipërisë për të marrë pjesë në një festival të teatrit në Tiranë. “Cirku fluturues” bazohet në një ngjarje të vërtetë, të përjetuar nga vetë regjisori. Në këtë film me rolet e tyre paraqiten aktorët: Armend Smajli, Tristan Halilaj, Afrim Muçaj, Shpëtim Selmani dhe Velibor Topic,  ndërsa në rolet dytësore: Luan Jaha, Shkumbin Istrefi, Armond Morina, Vedat Bajrami, Refet Abazi, Rita Gjeka, Romir Zalla, Fisnik Ademi, Rita Gjeka, Esela Pysqyli, Doresa Rexha, Maylinda Kasumovic, Krist Lleshi etj.

Producente e filmit është Vjosa Berisha, kurse bashkëproducentë janë: Kristijan Burovski, Tomi Salkovski, Valon Bajgora, Agon Uka dhe Fatos Berisha. Pjesa tjetër e ekipit përbëhet nga drejtori i fotografisë Almir Ðikoli, montazheri Vladimir Pavlovski, disenjatori i setit Arben Shala, kompozitori Ognen Anastasovski, si dhe kostumografja Desantila Lika./ KultPlus.com

Cirku Fluturues fiton Grand Jury Prix / Çmimin kryesor ne War on Screen IFF, Chalons en Champagne, FranceThe Flying Circus by Fatos Berisha Fatos Berisha

Gepostet von Vjosa Berisha am Sonntag, 4. Oktober 2020

Filmi ‘Zana’ fiton çmimin kryesor në Midpoint

Filmi i metrazhit të gjatë ‘Zana’ i cili në thelb të rrëfimit ka luftën e fundit në Kosovë, ka fituar çmimin kryesor në Medpoint, shkruan KultPlus.

19 skenaristë dhe producentë kanë marrë pjesë këtë vit në Midponit Feature Lunch, me projekte filmike të metrazhit të gjatë. Në këtë garë çmimin në vlerë prej 8 mijë eurove e ka fituar filmi ‘Zana’ me skenar dhe regji të Antoneta Kastratit.

Çmimi është dhënë në Pragë dhe është çmimi kryesor i kësaj gare.

Ky projekt filmik i Shtëpisë filmike “Crossing Bridges Films, me skenar dhe regji të Antoneta Kastratit dhe producent Casey Cooper Johnosn, ka gjetë mbështetje edhe në Shqipëri ./KultPlus.com