Serialet më të mira të vitit 2021, në mesin e tyre edhe ai i Izer Aliu

Variety ka publikuar listën e serialeve më të mira televizive për vitin 2021.

Në listën e këtij viti është edhe ‘Countrymen’, një serial norvegjez komedi-krim shkruar nga Izer Aliu dhe Anne Bjørnstad, transmeton KultPlus.

Më poshtë gjeni listën e serialeve më të mira të vitit 2021:

13. Fragrance of the First Flower

12. Anna

11.Lords of Scam

10. Amongst Men

9.Al Rawabi School for Girls

8. Countrymen

7. Spice Girls: How Girl Power Changed Britain

6. Hometown Cha-Cha-Cha

5. Tabbar

4.The Newsreader

3. Cardo

2. Time

1. Squid Game./KultPlus.com

Seriali ‘Countrymen’ shpërblehet me dy çmime në “Canneseries” të Francës

Nga fituesit kryesorë në Festivalin Ndërkombëtar të serive të Kanës, të mërkurën mbrëma seriali dramatik “Countrymen” arriti të marrë dy çmime të rëndësishme; për performancën e kastit të ansamblit të tij (aktorët më të mirë) dhe çmimin “High-School Best Series” (seria më e mirë nga juria e të rinjve), përcjell KultPlus.

Lajmin e bëri të ditur aktori i njohur shqiptar, Arben Bala përmes një postimi në rrjetin social Facebook.

“Me shumë kënaqësi ju them se personazhet kryesore e “Countrymen” janë cilësuar aktorët më të mirë në botë. Faleminderit regjisorit tonë, Izer Aliu”, ka shkruar Bala.

Aktorët kryesorë në serial janë: Nader Khademi, Ayaz Hussain, Jonas Strand Gravli, Arben Bala dhe i sapoardhuri Erika Strand Mamelund. Ndërsa, Łukasz Zamaro shërbeu si kinematograf i serialit.

Komedia e përplasjes së kulturës, e fundit nga prodhuesi kryesor norvegjez Rubicon (“Beforeigners”), tregon historinë e katër muslimanëve që lëvizin në një fermë në fshat dhe përfundojnë si themeluesit e biznesit të parë të prodhimit të djathit ‘Hallall’ në vend, pavarësisht nëse duan apo jo.

“Countrymen” është prodhuar nga studio norvegjeze Rubicon. Kurse, ‘Banijay Rights’ është përgjegjës për shpërndarjen e tij.

Seriali do të shfaqet nga botuesit kryesorë nordikë dhe nga ARTE në Francë dhe Gjermani./ KultPlus.com