The Guardian e rendit “Zgjoin” në listën e filmave më të mirë për vitin 2022

Gazeta e njohur britanike, The Guardian, ka përpiluar një listë me filmat më të mirë deri tani në vitin 2022, shkruan KultPlus.

Filmi “Zgjoi” që ka shënuar suksese dhe histori në shumë vende të botës, është përfshirë në këtë listë dhe ka marë një përshkrim meritor për suksesin e tij.

“Filmi debutues i Blerta Bashollit është një film për mjaltin dhe gjithashtu për ajvarin, një pjatë e ëmbël nga ish-Jugosllavia e bërë nga patëllxhanë dhe speca të kuq. Por filmi ka shije të ashpër dhe të mprehtë, si kafeja e zezë. Ai bazohet në historinë e vërtetë të Fahrije Hotit, një gruaje kosovare, bashkëshorti i së cilës u zhduk gjatë luftërave ballkanike të viteve 90, dhe kështu vetëm për të qëndruar gjallë dhe për të siguruar jetesën e saj, ajo formoi një kolektiv vetëm për gratë me të gjitha luftërat e tjera. Të vejat (ose të vejat e supozuara, që dëshirojnë një lajm përfundimtar se çfarë bënë forcat serbe me burrat e tyre të zhdukur) duke bërë mjaltë dhe ushqime të tjera për të shitur. Por filmi e tregon atë duke u përballur me mizogjininë brutale dhe dhunën nga burrat në fshatin e saj, të cilët mendojnë se ajo po e tejkalon veten. (Drama vjen me një mohim përmbyllës që thekson se disa prej tyre janë fiktive, dyshoj se parandalon paditë.) Aktorja kosovare, Yllka Gashi është e shkëlqyer si vetë Fahrije, një grua që e filloi këtë biznes të paktën pjesërisht për të menaxhuar apo shuar hidhërimin e saj: kosherja në kopshtin e tyre u ngrit nga i shoqi. Kjo është mënyra e saj për të qëndruar pranë kujtimit të tij; ajo kujton se sa instiktive ishte kontakti i tij me bletët dhe se si ai nuk u pickua kurrë. Fahrije, nga ana tjetër, gjithnjë thumbohet dhe kjo është pjesërisht arsyeja pse ajo kalon kryesisht në ajvar; çdo thumbim është një kujtesë. Ekziston një skenë e mrekullueshme në të cilën djali i vogël i Fahrijes po kreh flokët me mendime para pasqyrës, ndoshta me disa nxitje kotësie adoleshente. Duke e parë atë, Fahrije papritmas buzëqesh, me dashuri dhe dhimbje transparente, dhe pa pasur nevojë t’i thuhet mund të shohim se ajo mendon se ai i ngjan babait të tij. Vetë vjehrri i saj Haxhi (një interpretim i mrekullueshëm i aktorit dhe muzikantit veteran kosovar Çun Lajçi) është një figurë vezulluese, e cila përballet me agoninë dhe pikëllimin në mënyrën e tij, por gradualisht po e vlerëson Fahrijen. Kjo është një dramë shumë inteligjente, në të cilën çdo fjalë dhe çdo goditje ka rëndësi”, shkruan The Guardian.

Licorice Pizza, The Duke, Nightmare Alley, Cow, Memoria, Belfast, Taming the Garden, Mass, Parallel Mothers, The Eyes of Tammy Faye, Lingui, the Sacred Bonds, Flee, Jackass Forever, janë disa prej filmave të tjerë të përfshirë në këtë listë. /KultPlus.com

10 nga filmat më të mirë për t’i shikuar gjatë muajit prill

Taunita Xhukolli

Duke përfshirë një film me aktorin e mirënjohur Nicolas Cage, e më pas edhe një fabul moderne franceze, këtë muaj e kompleton filmi i Jared Leto si një “pseudo-vampir” në “Morbius”.

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Togeri Hiroo Onoda kishte një histori të jashtëzakonshme jete. Një nga “mbajtësit” japonez, Onoda refuzoi të besonte se Lufta e Dytë Botërore përfundoi në 1945. I bindur se raportet për dorëzimin e Japonisë ishin të falsifikuara, ai u fsheh në një ishull të vogël në Filipine, duke kryer fushatën e tij personale guerile me teksa kalonin  muaj, vite e më pas dekada, duke dorëzuar shpatën e tij vetëm në vitin 1974. “Është një histori e famshme, me nyje përrallore, gjysmë surreale, e mbushur me potencial alegorik,” thotë Jessica Kiang në Variety, “por… është bërë disi çuditërisht nga regjisori francez Arthur Harari, në një sagë të fuqishme, të kënaqshme të filmave të vjetër dhe muskuloz.” Yûya Endô luan rolin e Onodës më të vogël dhe Kanji Tsuda luan veten e tij më të vjetër në një dramë që shquhet si një epikë monumentale lufte dhe si një studim i ndjeshëm i personazheve. Togeri nuk ishte një i çmendur, sugjeron Harari, por një ushtar i përgjegjshëm, i cili u përmbahej bindjeve të tij, siç bëjmë ne të gjithë.

Publikuar më 15 Prill në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë

Operation Mincemeat

Në vitin 1943, ndërsa forcat britanike po përgatiteshin të pushtonin Sicilinë, një grup oficerësh të inteligjencës formuluan një skemë të detajuar për të hequr aromën e armikut. Ky film tregon historinë e oficerëve që hartuan një sërë planesh të rreme për një pushtim të Greqisë, mbollën planet në një kufomë të veshur me uniformën e Marinës Mbretërore dhe më pas e hodhën kufomën në brigjet e Spanjës. , me shpresën se përfundimisht do të binte në duart e gjermanëve. Nëse kjo tingëllon si komplot i një romani të marrë spiunazhi sesa një histori reale, mund të jetë sepse një nga oficerët pas mashtrimit ishte nënkomandanti Ian Fleming, më vonë autori i romaneve të James Bond. Në Operacionin Mincemeat, Fleming luhet nga Johnny Flynn, së bashku me Colin Firth, Matthew Macfadyen, Kelly Macdonald, Penelope Wilton dhe Jason Isaacs. “Në fakt ka të bëjë me krijimin e trillimit, që është një nga gjërat që e bën atë vërtet, vërtet magjepsës”, tha regjisori John Madden për Total Film. “Është një ide kaq e çuditshme, me të vërtetë nuk duhet të funksionojë, dhe ndërsa historia shpaloset, ka shumë, shumë, shumë arsye që mund të mos funksionojë.”

Publikuar më 15 prill në MB dhe Irlandë, 27 prill në Francë dhe 11 maj në SHBA

The Unbearable Weight of Massive Talent

Nicolas Cage ka sjellë markën e tij të intensitetit maniak  në filma të suksesshëm dhe indie për 40 vjet, por në Pesha e padurueshme e talentit masiv, shkruan Marya E Gates në RogerEbert.com, ai “shfaq një nga performancat më komplekse, por gjithashtu performance të këndshme për turmën e karrierës së tij”. Kthesa është se ai po luan veten, ose një parodi të tij, gjithsesi. Një yll filmi i vjetër, i cili nuk ka pasur një ditë pagese të madhe që nga vitet e The Rock dhe Face/Off, Cage tani i detyrohet 600,000 dollarë (458,000 £) në faturat e hotelit, kështu që kur agjenti i tij (Neil Patrick Harris) përmend një milion- Oferta dollarësh për të marrë pjesë në festën luksoze të ditëlindjes së një super fansi (Pedro Pascal) në Spanjë, ai pranon. Problemi tjetër është se super-fansi mund të jetë thjesht një tregtar ndërkombëtar armësh dhe Cage mund të duhet të bëhet heroi i aksionit që ka luajtur shpesh. Ky koncept postmodern “mund të fillojë lehtësisht të ndihet si një mashtrim,” thotë Gates, “por krijuesit e filmave… krijojnë diçka të jashtëzakonshme”.

Publikuar ndërkombëtarisht më 22 prill

Cow (2021)

Nuk ka lidhje me filma të tillë të fundit si Dog, with Channing Tatum, ose Pig, with Nicolas Cage, Cow është një dokumentar zbulues i drejtuar nga Andrea Arnold (American Honey, Fish Tank). Subjekti i saj është Luma, një lopë Holstein Friesian që jeton në një fermë qumështore angleze. Por ndryshe nga shumica e dokumentarëve bujqësorë, ky nuk ka asnjë zë, dhe punëtorët e fermës dhe veterinerët mezi shihen. Në vend të kësaj, Arnold tregon jetën nga këndvështrimi i Lumës. Shqetësimi i saj i dukshëm teksa largohet nga fusha në kamion në sallonin e mjeljes për vite me radhë, do ta bëjë çdo shikues të mendojë të kalojë në qumështin e tërshërës. “Lopa është e butë, e respektueshme dhe tepër e brendshme,” thotë Rachael Sampson në Film Inquiry. “Ka zemër, shpirt dhe nxjerr ndjeshmëri. Për një shënim personal, unë nuk kam qarë kështu që prej kohësh.”

Lansuar më 8 Prill në SHBA

Morbius

Sipas llogarisë time, data e publikimit të Morbius është shtyrë gjashtë herë, por tani më në fund mund të shohim superheroin më të fundit të Sony – nejse, disi. Ashtu si Venomi, Dr Michael Morbius (Jared Leto) luhatet mes të qenit një superhero dhe një super-zuzar, pasi u shndërrua aksidentalisht në një “pseudo-vampir”: super i fortë, super i shpejtë, por me një etje fatkeqe për gjak. Morbius është fillimisht një personazh i Marvel-it, si Spider-Man dhe Venom, por ky film nuk është pjesë e Universit Kinematik Marvel. Matt Smith luan Milo, një tjetër pseudo-vampir që është më pak i konfliktuar për thithjen e gjakut, dhe Michael Keaton kthehet si The Vulture, zuzar nga Spider-Man: Homecoming. Është e vështirë të imagjinohet që shkencëtari demon i pavdekshëm i Letos në Morbius do të jetë po aq i çuditshëm sa stilisti i tij i modës në House of Gucci, por ne shpresojmë.

Lëshuar më 31 mars në MB dhe Irlandë, dhe 1 Prill në SHBA dhe Kanada

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Në të tretin nga pesë filmat e planifikuar Fantastic Beasts, Albus Dumbledore (Jude Law) dhe Newt Scamander (Eddie Redmayne) përplasen me forcat e errëta të Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen, duke marrë përsipër Johnny Depp) në vitet 1930. Pjesa e mëparshme, The Crimes of Grindelwald, ishte filmi më i komplikuar dhe më i pafuqishëm nga filmat e vendosur në World Wizarding World të JK Rowling, por Steve Kloves, i cili shkroi skenarët e Harry Potter, i është bashkuar Rowling-ut si bashkë-skenarist këtë herë, dhe disa skena janë në Hogwarts, kështu që ndoshta ata mund të krijojnë një pjesë të magjisë së vjetër. Ata madje mund t’i përgjigjen pyetjes më të rëndësishme të serisë: kur i ndërroi Dumbledore kostumet me tre pjesë që ai vesh në Fantastic Beasts me rrobat e gjata deri në dysheme që vesh në Harry Potter?

Publikuar më 8 prill në MB, Australi dhe Zelandën e Re, dhe 15 Prill në SHBA dhe Kanada

Veriori

Dy filmat e parë të Robert Eggers, The Witch dhe The Lighthouse, ishin drama horror që balanconin autenticitetin e periudhës së hulumtuar në mënyrë të përpiktë, me një frikshmëri gjithëpërfshirëse halucinative. Filmi i tij i tretë, The Northman, është në të njëjtën mënyrë, por në një shkallë shumë më të madhe. Frymëzuar nga historia mesjetare skandinave e Amleth – gjithashtu modeli për Hamletin e Shekspirit – The Northman është një thriller brutal hakmarrjeje që mburret me vullkane, kalime detare, beteja të mëdha dhe një kastë të listës A, duke përfshirë Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy dhe Björk. Alexander Skarsgård është heroi i tij si Conan, një princ viking, babai i të cilit (Ethan Hawke) vritet nga xhaxhai i tij (Claes Bang). Eggers konfirmoi për IGN se The Northman është “një histori e madhe aventure epike që është për audiencën masive. A është ende një film i Robert Eggers…? Absolutisht.”

Punlikuar më 15 prill në MB dhe Irlandë, dhe 22 prill në SHBA dhe Kanada

Petite Maman

Céline Sciamma e përcjell Portretin e një Zonje në Zjarr me një tjetër përrallë intime dhe të butë të lidhjes femërore – dhe ky është një tjetër triumf. Heroina e Petite Maman është tetë-vjeçarja Nelly (Joséphine Sanz). Pas vdekjes së gjyshes së saj, Nelly luan në pyll pranë shtëpisë së fëmijërisë së nënës së saj dhe takon Marion (Gabrielle Sanz, binjakja e Joséphine), një vajzë në moshën e saj dhe me tipare jashtëzakonisht të ngjashme. Dyshja luajnë së bashku çdo ditë, duke u bërë shpejt mike të ngushta. Kjo “përrallë moderne… hyn direkt në listën time të filmave më të mëdhenj të bërë ndonjëherë për fëmijë të të gjitha moshave,” shkroi Mark Kermode në The Observer. “Pavarësisht nëse jeni gjashtë apo 60 vjeç, kjo poemë kinematografike mahnitëse e mprehtë, dhe shpresëdhënëse do t’ju thyejë zemrën, do t’ju zgjerojë mendjen dhe do t’ju gëzojë shpirtin, edhe kur ju fshini lotët.” Dhe të gjitha në vetëm 72 minuta.

Publikuar më 22 Prill në SHBA

Sonic the Hedgehog 2

Kur Doktor Robotnik i çmendur (Jim Carrey) kthehet në Tokë nga planeti i kërpudhave me ndihmësin e tij Knuckles (me zërin Idris Elba), varet nga një iriq blu i huaj (Ben Schwartz) dhe një dhelpër aliene me dy bishta (Colleen O’Shaughnessey ) për të ndaluar këta zuzar që pushtojnë botën me fuqinë e Mjeshtrit gjigant Emerald. E kuotuat gjithë këtë? Vërtetë, nuk ka kuptim nëse nuk e keni luajtur videolojën në të cilën bazohet ky film me veprim të drejtpërdrejtë/animuar për fëmijë. Por filmi i parë Sonic the Hedgehog ishte argëtues dhe regjisori i tij, Jeff Fowler, mendon se vazhdimi është më i mirë. “Është shumë më e madhe në shtrirje, por edhe në humor,” i tha ai Collider, “dhe sigurisht, çfarë dobie ka kjo nëse nuk ka zemër apo emocion? Kemi punuar shumë për të mos u mashtruar shumë me grupin,  pjesët, aksion dhe aventurën, por gjithashtu vazhdojmë të tregojmë historinë e Sonic dhe ta zhvillojmë atë si personazh.”

Publikuar më 1 Prill në MB dhe Irlandë, dhe 8 Prill në SHBA dhe Kanada

Downton Abbey: A New Era

Caryn James e BBC Culture shijoi “elegancën dhe vlerat vezulluese të prodhimit” të filmit të parë të Downton Abbey, i cili u publikua në vitin 2019. “Filmi është aq luksoz dhe tërheqës”, shkroi ajo, “sa është e mundur të anashkalohen të metat e tij të shumta kinematografike. ” Vazhdimi, i shkruar edhe një herë nga Julian Fellowes, premton të jetë edhe më i kushtueshëm dhe tërheqës. Një nga historitë ka një ekip filmi që merr me qira shtëpinë madhështore të Crawleys, kështu që banorët duhet të durojnë një regjisor të madh (Hugh Dancy) dhe një aktor egoist (Dominic West). Në historinë tjetër, Kontesha Dowager (Maggie Smith) zbulon se ajo ka trashëguar një vilë në jug të Francës, kështu që familja zbret në Riviera për të hetuar. Mos prisni ndonjë koment social të goditur, por prisni goditje të “magjepsjes, sjelljeve dhe pasurisë”.

Publikuar më 29 prill në MB dhe Irlandë dhe 20 maj në SHBA dhe Kanada /KultPlus.com