Nga sot do të fillojnë të shfaqen 4 filma të ri në Cineplexx!

Nga sot në kinematë të Cineplexx në Prishtinë dhe në Prizren do të fillojnë të shfaqen 4 premiera të ndryshme botërore.

Për të gjithë do të ketë zgjedhje të ndryshme prej të cilave mund t’i përzgjedhin sipas preferencave të zhanreve të filmave si romancë, aksion, horror dhe animacion për fëmijë.

Këta janë katër filmat që do të fillojnë të shfaqen nga sot:

Beast

Aksion/Triller

Filmi e gjen Dr. Nate Daniels (Idris Elba) në një udhëtim me dy vajzat e tij adoleshente në Afrikën e Jugut të menaxhuar nga një mik i vjetër i familjes dhe biolog i kafshëve të egra. Megjithatë, ajo që fillon si një udhëtim relaksues shpejt kthehet në një luftë të frikshme për mbijetesë kur një luan, një i mbijetuar i gjuetarëve të etur për gjak, fillon t’i ndjekë ata.

Orarin e filmit mund ta gjeni KËTU  

After Ever Happy

Romancë/Dramë

Bazuar në romanin e njohur, vjen pjesa e katërt e serisë së filmave After. Teksa shfaqet një e vërtetë tronditëse për familjet e çiftit, dy të dashuruarit zbulojnë se nuk janë aq të ndryshëm nga njëri-tjetri. Tessa nuk është më vajza e ëmbël, e thjeshtë dhe e mirë që ishte kur takoi Hardin-in – më shumë se ai që ishte djali mizor dhe me temperamente me të cilin ajo u dashurua.

Orarin e filmit mund ta gjeni KËTU

The Invitation

Horror/Triller

Pas vdekjes së nënës së saj dhe pa pasur të afërm të tjerë të njohur, Evie bën një test të ADN-së dhe zbulon një kushërirë të humbur që kurrë nuk e dinte se e kishte. E ftuar nga kushëriri i saj i sapo gjetur në një dasmë luksoze në fshat, ajo joshet nga mikpritja e një aristokrati. Megjithatë, ajo shumë shpejt futet në një makth mbijetese në këtë dasmë.

Orarin e filmit mund ta gjeni KËTU

Tad the Lost Explorer and the Emerald Tablet

Animacion/Aventurë

Tad lëshon aksidentalisht një magji të lashtë që rrezikon jetën e miqve të tij: Mamit, Jeff dhe Belzoni. Me të gjithë kundër tij dhe i ndihmuar vetëm nga Sara, ai niset në një aventurë, për t’i dhënë fund mallkimit të mumjës.

Orarin e filmit mund ta gjeni KËTU

Për më tepër informata rreth orareve vizitoni webfaqen e Cineplexx ndërsa biletat mund t’i bleni përmes aplikacionit Cineplexx KS apo direkt në kinema prej orës 15:00. /KultPlus.com

Festivali Ndërkombëtar i Animacionit ‘Anibar’ hapi dyert mbrëmë për të 13-tin vit në Pejë

Këtë të mërkurë festivali ndërkombëtarë i animacionit filloi edicionin e 13-të të tij. Ceremonia e hapjes së këtij festivali u mbajt në Kino “Liqeni” ku të pranishëm ishin shumë dashamirës të filmit të animuar, personalitete të njohura vendore si dhe ndërkombëtare.

Anibar gjithashtu pati nderin të shpalos programin e kuruar nga LINOLEUM Festival, një festival i animacionit i bazuar në Kiev të Ukrainës. Të pranishmit patën nderin të ndjekin një program 40 minutësh të përgatitur nga Anastasiya Verlinska, drejtoreshë e festivalit LINOLEUM. Këtë vit, edhe pse jo të premten, edicioni i 13-të i Anibar fillon nga data 13 deri më 19 korrik. Një numër që përfaqëson fatkeqësinë dhe fatin e keq që përballet edhe me frikën, aq sa ka një fobi që mban emrin e saj. Pavarësisht nëse besoni në besëtytni apo jo, mos e humbisni rastin të jeni pjesë e kësaj jave të shenjtë “supersticioze”.

Ky edicion është një ftesë për të gjithë me qëllim të zhvillimit të industrisë së animacionit dhe hapave drejt së ardhmes së tij. Aktivitetet kanë të bëjnë më rritjen dhe edukimin e komunitetit të animatorëve për shkak të potencialit të jashtëzakonshëm.

Festivali Ndërkombëtarë i Filmit të Animuar vjen me një program mjaft të pasur prej 224 filmash, prej tyre 1400 të dërguar nga e gjithë bota. Filmat ndahen në tetë kategori, shtatë prej të cilave janë garuese: Gara Ndërkombëtare, Gara Studentore, Gara Ballkanike, Gara e Videomuzikës së Animuar, Gara e Filmit të Metrazhit të Gjatë, Kategoria e të Drejtave të Njeriut, Filmat e Audiencës së të rinjëve dhe një kategori tjetër jokonkurruese: Panorama Jashtë Garës.

Përveç shfaqjes së filmave të animuar, si çdo edicion tjetër edhe këtë vit do të ketë programe tjera, ku përfshihen tre prezantime, katër punëtori, tri panele dhe katër programe speciale. Si në vitet e mëparshme, të ftuar special do të bashkohen për të ofruar njohurinë e tyre rreth industrisë së animacionit. Ndryshe nga edicionet e kaluara ky edicion do të ketë një program të veçantë të kuruar të realitetit virtual VR. Ky do të kurohet me partnerët të AniFilm Festival, të cilët kanë njohuri dhe ekspertizë të gjerë me filma VR dhe video interaktive. Programi VR do të jetë i pari që do të shfaqet në kuadër të festivalit Anibar si dhe në rajonin e Pejës. Vetë programi do të përbëhet nga shtatë filma të animuar të paraqitur para audiencës së festivalit në një mënyrë interaktive duke u fokusuar në një ndërfaqe eksperimentale dhe jo në vëzhgim për ta përjetuar shikuesin. Ky program do të ofrojë mundësinë për të parë filma në një mënyrë jo tradicionale duke stimuluar se si industritë kreative mund të shprehin histori.

Anibar këtë vit sjellë edhe programin muzikor, ku do të performonjë shumë artistë si: Gent Gorani, Connecting Dots, Florent V, Sahati, Eptan, Blla Blla Blla…, Neither Famous Nor Rich (NFNR), Jolle, BimBimma, Dj Pamon, Grey Lenses, Elektorati Intelektual, Shlem, Vëllezërit Mllefi, Telikput, Gipsy Groove, Lilac, Don’t Listen to Your Neighbours, Artil, dhe Currski. Ky edicion i festivalit përfundon më 19 Korrik. Besoni apo jo në bestytni, Anibar mirëpret ardhjen tuaj në qytetin e Pejës. / KultPlus.com

SEE Cinema Network hap konkurs për mbështetje të filmave

Është hapur konkursi i SEE Cinema Network për mbështetje të filmave 2022.

SEE Cinema Network (Rrjeti Fondeve të Filmit i Evropës Juglindore) ka hapur konkursin për mbështetje të zhvillimit të projekteve për filma të gjatë.

Dokumentet e aplikacionit duhet të dërgohen në [email protected]

Aplikimi do të jetë i hapur deri më 23 shtator, ora 17:00.

Rregullat dhe aplikacionin i gjeni KËTU. / KultPlus.com

Festivali i Animacionit Anibar shpalos programin për edicionin e 13-të

Festivali i Animacionit Anibar ka shpalosur sot programin e filmave për edicionin e 13-të.

Me gjithsej 9 kategori, 7 prej tyre garuese, festivali i Animacionit Anibar ka kuruar një program shumë të pasur. Me më shumë se 200 filma të cilët do të shfaqen përgjatë javës së festivalit, nuk do të mungojnë as panelet, prezantimet, punëtoritë dhe masterklasat.

Kategoritë garuese për këtë edicion do të jenë: Gara Ndërkombëtare, Studentore, Ballkanike, e Filmit të Metrazhit të Gjatë, e Audiencës së re, e Videos Muzikore dhe gara për të Drejtat e Njeriut. Këtë vit për herë të parë, programi më parë i njohur si “Kids and Teens” (programi për fëmijë dhe adoleshent) tani programi i “Audiencës së re”, do të jetë program në kategorinë garuese.

Programi i edukimit për këtë edicion, sipas organizatorëve, do të jetë një program fantastik. Me gjithsej 3 masterklasa dhe 4 punëtori, ky program i monitoruar nga disa prej animatorëve më të njohur në botë, do të ofroj mundësi të shumta për të gjithë ata që e duan animacionin. Nga teknikat e deri tek teoria e animacionit, të gjithë pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të mësojnë më shumë rreth këtij mediumi kompleks por në të njëjtën kohë shumë të bukur.

Anibar mbahet në qytetin e Pejës nga 13 deri më 19 korrik, me një program të pasur.

https://anibar.org/festival/programs-and-films/ – Programi i Filmave 

https://anibar.org/program-announcement-for-out-educational-activities-anibar-13/ – Programi i Edukimit. / KultPlus.com

Këtë të shtunë nis ‘Java e Krenarisë’ në Kino Armata

Në Kino Armata këtë të shtunë prej orës 19:30 fillon nata e filmave “queer” e cila hapë javën e krenarisë.

Dylberizm në kuadër të Grupit organizativ të Javës së Krenarisë në Prishtinë, në bashkëpunim me Kino Armata, organizojnë natën e filmave queer në Prishtinë.

Pas Prizrenit, Pejës dhe Mitrovicës, Netët e filmave queer përmbyllen në Prishtinë në një ngjarje që ka për qëllim të mbledh personat queer dhe aleatët në qytetin e Prishtinës për t’i informuar rreth Javës së Krenarisë 2022 përmes shfaqjes të prodhimeve të regjisorëve të rinj kosovar të cilët trajtojnë tema që ndërlidhen me përjetimet e personave LGBTIQ+ si dhe sfidat që përjetojnë në shoqërinë kosovare.

Filmat e metrazhit të shkurtër që do të shfaqen janë:

“Invisibles” me regji të Ishak Jalimam, Monika Simunac, Nita Zeqiri dhe Petar Antevski

– Të fejuara dhe të lumtura në dashuri, këto dy vajza tregojnë historinë e jetës së tyre të përbashkët si një çift lezbik në Kosovë.

“I fshehur mes jush” me regji të Arbër Topalli

– Udhëtimi i një të riu, në përpjekje për të gjetur veten.

“KosovaTrans” me regji të Albrim Isufi

– Film i shkurtër për një 18 vjeçare transgjinore në Kosovë. Për rrugën, luftën dhe transformimin e saj.

“Përtej ylberit” me regji të Vlera Azizi

– Dokumentar i shkurtër që përqendrohet në ‘drag queens’ që bëjnë jetën në Kosovë dhe luftën kundër jo tolerancës së vendosur në kryeqytet.

Shfaqja e filmave do të përcillet me një sesion Q&A në të cilin do të flasim me regjisorët Nita Zeqiri dhe Arbër Topalli mbi prodhimet e tyre dhe mbi lëvizjen LGBTQ+ në Kosovë.

Ngjarja do të mbahet më 28 maj nga ora 19:30 në Kino Armata në Prishtinë.

Filmat të cilët do të shfaqen janë siguruar dhe prodhuar nga programet e DokuFest./ KultPlus.com

Kino Armata sjell kulturën italiane në Prishtinë

Kino Armata, në vazhdën e ngjarjeve kulturore, këtë muaj do të sjellë para publikut kosovar disa prej punëve më të rëndësishme të autorëve italian.

Filmat e Michelangelo Antonioni, Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini, Bernardo Bertolucci, Roberto Rossellini, etj. do të kenë shfaqje të rregullta gjatë serisë programore ‘101’ në Kino ARMATA. Në kuptim si akademik ashtu edhe joformal, 101 përcakton faktet bazike të lidhura me një fushë ose çështje të caktuar. Gjatë 101, ARMATA shndërrohet në fushë mësimi për fillestarë dhe entuziastë, duke ofruar këndvështrim të freskët mbi disa prej filmave dhe autorëve më me ndikim të kohës sonë.

Programi i filmave që do të transmetohen është ky:

E martë, 24 maj, 19:30h
UCCELLACCI E UCCELLINI (1966), 91 min.  E mërkurë, 25 maj, 19:00h
ACCATTONE (1961), 117 min.   E enjte, 26 maj, 19:00h MAMMA ROMA (1962), 110 min. E premte, 27 maj, 19:00h EDIPO RE (1967), 104 min.

Biografia e Pier Paolo Pasolini, puna e të cilit do të prezantohet para publikut, në kino Armatë:

Pier Paolo Pasolini (1922 – 1975) ishte një regjisor, poet, shkrimtar dhe intelektual italian, i cili u dallua edhe si aktor, gazetar, romancier, dramaturg dhe figurë politike.

Një personalitet që konsiderohej problematik në Itali për shkak të sinqeritetit të tij, trashëgëmia e Pasolinit mbetet kontroversiale. Ai kritikoi ashpër vlerat sipërfaqësore borgjeze dhe ardhjen në dukje të “totalitarizmit të konsumerizmit” në Itali, duke vënë përballë polemikat socio-politike me problematika seksuale që ishin tabu. Si protagonist i shquar i skenës kulturore romake të periudhës së pasluftës, Pasolini ishte një figurë kryesore në letërsinë dhe artet kinematografike evropiane. Vrasja e tij e pazbardhur në Ostia në nëntor të 1975 gjatë një mosmarrëveshje me një prostitutë të ri, ngjalli reagim të fortë në Itali dhe rrethanat e vdekjes së tij vazhdojnë të jenë pjesë e një debati të ashpër.

Varfëria që ai kishte përjetuar në Romë gjatë viteve të 1950 i siguroi material kreativ për dy romanet e tij të parë, Ragazzi di vita (1955; The Ragazzi) dhe Una vita violenta (1959; Një jetë e dhunshme). Këto përshkrime brutalisht realiste të varfërisë dhe mjerimit të jetës së lagjeve të varfëra në Romë ishin të ngjashme në karakter me filmin e tij të parë, Accattone (1961), dhe të tre veprat trajtonin jetën e hajdutëve, prostitutave dhe banorëve të tjerë të botës së krimit romak.

Filmi më i njohur i Pasolinit, Il Vangelo secondo Matteo (1964; Ungjilli sipas Shën Mateut), është një ritregim i ashpër, në stilin dokumentar të jetës dhe martirizimit të Jezu Krishtit.
Alegoria komike Uccellacci e Uccellini (1966; The Hawks and the Sparrows) u pasua nga dy filma që përpiqeshin të rikrijonin mitet e lashta nga një këndvështrim bashkëkohor, Oedipus Rex (1967) dhe Medea (1969). Përdorimi i erotizmit, dhunës dhe shthurjes nga Pasolini si mjete për spekulimet e tij politike dhe fetare në filma të tillë si Teorema (1968; “Teorema”) dhe Porcile (1969; “Pigsty”) e solli atë në konflikt me elementet konservatore të Kishës Katolike Romake. Më pas ai filloi të mirret me erotizëm mesjetar në Il Decamerone (1971) dhe The Canterbury Tales (1972). Përveç filmave të tij, Pasolini botoi vëllime të shumta me poezi dhe disa vepra kritike letrare.

Të gjithë filmat do të shfaqën në gjuhën origjinale me titra shqip./ KultPlus.com

Filmi “Vdekja e Kalit” bën hapjen e kinemasë së AQSHF-së për shfaqje sipas kërkesave

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit ka njoftuar se kinemaja e institucionit do të jetë në dispozicion të publikut për shfaqje në ekranin e madh të filmave në ditët dhe oraret e kërkuara nga publiku duke filluar nga e premtja, datë 6 maj 2022.

Programi ‘KINOJONË’ do të nisë me shfaqjen e filmit ‘Vdekja e Kali’ (Saimir Kumbaro 1992) në versionin e tij dixhital të restauruar, një shfaqje që ndodh paralelisht me shfaqjen në arte.tv (mars-qershor 2022), platformë që promovon kinematografinë europiane dhe që e ka shtrirjen territoriale në vendet e EU, EFTA, UK dhe Zvicër. Duke qenë se arte.tv nuk e mbulon territorin shqiptar dhe filmi i restauruar ‘Vdekja e kalit’ nuk mund të shihet nga publiku në Shqipëri, AQSHF do ta verë atë në dispozicion të publikut me shfaqje në sallën e kinemasë në AQSHF.

“Jemi të lumtur që arti dhe kultura mund të kapërcejnë kufijtë që vendos gjeopolitika dhe jemi krenarë që kinematografia shqiptare është tashmë pjesë e kinematografisë europiane duke u promovuar krahas 19 vendeve të tjera në programin ArteKino Classics në arte.tv.”, thuhet në njoftim.

‘Vdekja e Kalit’ (Saimir Kumbaro 1992), shfaqje e versionit të restauruar me introduksion mbi restaurimin dhe prezantime videosh para dhe pas restaurimit vjen më datë 6 maj në ora 18:00. Në këtë ngjarje do të jenë të pranishëm edhe artistët dhe autorët e filmit.

Në njoftim është bërë e ditur që çdo ditë pas datës 6 maj 2022, ju mund të dërgoni kërkesën tuaj për shfaqje në adresën [email protected] duke lajmëruar titullin e dëshiruar nga fondi i AQSHF-së si dhe datën dhe orarin e parapëlqyer. Stafi i AQSHF-së do t’ju kontaktojë për konfirmimin. / KultPlus.com

10 nga filmat më të mirë për t’i shikuar gjatë muajit prill

Taunita Xhukolli

Duke përfshirë një film me aktorin e mirënjohur Nicolas Cage, e më pas edhe një fabul moderne franceze, këtë muaj e kompleton filmi i Jared Leto si një “pseudo-vampir” në “Morbius”.

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Togeri Hiroo Onoda kishte një histori të jashtëzakonshme jete. Një nga “mbajtësit” japonez, Onoda refuzoi të besonte se Lufta e Dytë Botërore përfundoi në 1945. I bindur se raportet për dorëzimin e Japonisë ishin të falsifikuara, ai u fsheh në një ishull të vogël në Filipine, duke kryer fushatën e tij personale guerile me teksa kalonin  muaj, vite e më pas dekada, duke dorëzuar shpatën e tij vetëm në vitin 1974. “Është një histori e famshme, me nyje përrallore, gjysmë surreale, e mbushur me potencial alegorik,” thotë Jessica Kiang në Variety, “por… është bërë disi çuditërisht nga regjisori francez Arthur Harari, në një sagë të fuqishme, të kënaqshme të filmave të vjetër dhe muskuloz.” Yûya Endô luan rolin e Onodës më të vogël dhe Kanji Tsuda luan veten e tij më të vjetër në një dramë që shquhet si një epikë monumentale lufte dhe si një studim i ndjeshëm i personazheve. Togeri nuk ishte një i çmendur, sugjeron Harari, por një ushtar i përgjegjshëm, i cili u përmbahej bindjeve të tij, siç bëjmë ne të gjithë.

Publikuar më 15 Prill në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë

Operation Mincemeat

Në vitin 1943, ndërsa forcat britanike po përgatiteshin të pushtonin Sicilinë, një grup oficerësh të inteligjencës formuluan një skemë të detajuar për të hequr aromën e armikut. Ky film tregon historinë e oficerëve që hartuan një sërë planesh të rreme për një pushtim të Greqisë, mbollën planet në një kufomë të veshur me uniformën e Marinës Mbretërore dhe më pas e hodhën kufomën në brigjet e Spanjës. , me shpresën se përfundimisht do të binte në duart e gjermanëve. Nëse kjo tingëllon si komplot i një romani të marrë spiunazhi sesa një histori reale, mund të jetë sepse një nga oficerët pas mashtrimit ishte nënkomandanti Ian Fleming, më vonë autori i romaneve të James Bond. Në Operacionin Mincemeat, Fleming luhet nga Johnny Flynn, së bashku me Colin Firth, Matthew Macfadyen, Kelly Macdonald, Penelope Wilton dhe Jason Isaacs. “Në fakt ka të bëjë me krijimin e trillimit, që është një nga gjërat që e bën atë vërtet, vërtet magjepsës”, tha regjisori John Madden për Total Film. “Është një ide kaq e çuditshme, me të vërtetë nuk duhet të funksionojë, dhe ndërsa historia shpaloset, ka shumë, shumë, shumë arsye që mund të mos funksionojë.”

Publikuar më 15 prill në MB dhe Irlandë, 27 prill në Francë dhe 11 maj në SHBA

The Unbearable Weight of Massive Talent

Nicolas Cage ka sjellë markën e tij të intensitetit maniak  në filma të suksesshëm dhe indie për 40 vjet, por në Pesha e padurueshme e talentit masiv, shkruan Marya E Gates në RogerEbert.com, ai “shfaq një nga performancat më komplekse, por gjithashtu performance të këndshme për turmën e karrierës së tij”. Kthesa është se ai po luan veten, ose një parodi të tij, gjithsesi. Një yll filmi i vjetër, i cili nuk ka pasur një ditë pagese të madhe që nga vitet e The Rock dhe Face/Off, Cage tani i detyrohet 600,000 dollarë (458,000 £) në faturat e hotelit, kështu që kur agjenti i tij (Neil Patrick Harris) përmend një milion- Oferta dollarësh për të marrë pjesë në festën luksoze të ditëlindjes së një super fansi (Pedro Pascal) në Spanjë, ai pranon. Problemi tjetër është se super-fansi mund të jetë thjesht një tregtar ndërkombëtar armësh dhe Cage mund të duhet të bëhet heroi i aksionit që ka luajtur shpesh. Ky koncept postmodern “mund të fillojë lehtësisht të ndihet si një mashtrim,” thotë Gates, “por krijuesit e filmave… krijojnë diçka të jashtëzakonshme”.

Publikuar ndërkombëtarisht më 22 prill

Cow (2021)

Nuk ka lidhje me filma të tillë të fundit si Dog, with Channing Tatum, ose Pig, with Nicolas Cage, Cow është një dokumentar zbulues i drejtuar nga Andrea Arnold (American Honey, Fish Tank). Subjekti i saj është Luma, një lopë Holstein Friesian që jeton në një fermë qumështore angleze. Por ndryshe nga shumica e dokumentarëve bujqësorë, ky nuk ka asnjë zë, dhe punëtorët e fermës dhe veterinerët mezi shihen. Në vend të kësaj, Arnold tregon jetën nga këndvështrimi i Lumës. Shqetësimi i saj i dukshëm teksa largohet nga fusha në kamion në sallonin e mjeljes për vite me radhë, do ta bëjë çdo shikues të mendojë të kalojë në qumështin e tërshërës. “Lopa është e butë, e respektueshme dhe tepër e brendshme,” thotë Rachael Sampson në Film Inquiry. “Ka zemër, shpirt dhe nxjerr ndjeshmëri. Për një shënim personal, unë nuk kam qarë kështu që prej kohësh.”

Lansuar më 8 Prill në SHBA

Morbius

Sipas llogarisë time, data e publikimit të Morbius është shtyrë gjashtë herë, por tani më në fund mund të shohim superheroin më të fundit të Sony – nejse, disi. Ashtu si Venomi, Dr Michael Morbius (Jared Leto) luhatet mes të qenit një superhero dhe një super-zuzar, pasi u shndërrua aksidentalisht në një “pseudo-vampir”: super i fortë, super i shpejtë, por me një etje fatkeqe për gjak. Morbius është fillimisht një personazh i Marvel-it, si Spider-Man dhe Venom, por ky film nuk është pjesë e Universit Kinematik Marvel. Matt Smith luan Milo, një tjetër pseudo-vampir që është më pak i konfliktuar për thithjen e gjakut, dhe Michael Keaton kthehet si The Vulture, zuzar nga Spider-Man: Homecoming. Është e vështirë të imagjinohet që shkencëtari demon i pavdekshëm i Letos në Morbius do të jetë po aq i çuditshëm sa stilisti i tij i modës në House of Gucci, por ne shpresojmë.

Lëshuar më 31 mars në MB dhe Irlandë, dhe 1 Prill në SHBA dhe Kanada

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Në të tretin nga pesë filmat e planifikuar Fantastic Beasts, Albus Dumbledore (Jude Law) dhe Newt Scamander (Eddie Redmayne) përplasen me forcat e errëta të Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen, duke marrë përsipër Johnny Depp) në vitet 1930. Pjesa e mëparshme, The Crimes of Grindelwald, ishte filmi më i komplikuar dhe më i pafuqishëm nga filmat e vendosur në World Wizarding World të JK Rowling, por Steve Kloves, i cili shkroi skenarët e Harry Potter, i është bashkuar Rowling-ut si bashkë-skenarist këtë herë, dhe disa skena janë në Hogwarts, kështu që ndoshta ata mund të krijojnë një pjesë të magjisë së vjetër. Ata madje mund t’i përgjigjen pyetjes më të rëndësishme të serisë: kur i ndërroi Dumbledore kostumet me tre pjesë që ai vesh në Fantastic Beasts me rrobat e gjata deri në dysheme që vesh në Harry Potter?

Publikuar më 8 prill në MB, Australi dhe Zelandën e Re, dhe 15 Prill në SHBA dhe Kanada

Veriori

Dy filmat e parë të Robert Eggers, The Witch dhe The Lighthouse, ishin drama horror që balanconin autenticitetin e periudhës së hulumtuar në mënyrë të përpiktë, me një frikshmëri gjithëpërfshirëse halucinative. Filmi i tij i tretë, The Northman, është në të njëjtën mënyrë, por në një shkallë shumë më të madhe. Frymëzuar nga historia mesjetare skandinave e Amleth – gjithashtu modeli për Hamletin e Shekspirit – The Northman është një thriller brutal hakmarrjeje që mburret me vullkane, kalime detare, beteja të mëdha dhe një kastë të listës A, duke përfshirë Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy dhe Björk. Alexander Skarsgård është heroi i tij si Conan, një princ viking, babai i të cilit (Ethan Hawke) vritet nga xhaxhai i tij (Claes Bang). Eggers konfirmoi për IGN se The Northman është “një histori e madhe aventure epike që është për audiencën masive. A është ende një film i Robert Eggers…? Absolutisht.”

Punlikuar më 15 prill në MB dhe Irlandë, dhe 22 prill në SHBA dhe Kanada

Petite Maman

Céline Sciamma e përcjell Portretin e një Zonje në Zjarr me një tjetër përrallë intime dhe të butë të lidhjes femërore – dhe ky është një tjetër triumf. Heroina e Petite Maman është tetë-vjeçarja Nelly (Joséphine Sanz). Pas vdekjes së gjyshes së saj, Nelly luan në pyll pranë shtëpisë së fëmijërisë së nënës së saj dhe takon Marion (Gabrielle Sanz, binjakja e Joséphine), një vajzë në moshën e saj dhe me tipare jashtëzakonisht të ngjashme. Dyshja luajnë së bashku çdo ditë, duke u bërë shpejt mike të ngushta. Kjo “përrallë moderne… hyn direkt në listën time të filmave më të mëdhenj të bërë ndonjëherë për fëmijë të të gjitha moshave,” shkroi Mark Kermode në The Observer. “Pavarësisht nëse jeni gjashtë apo 60 vjeç, kjo poemë kinematografike mahnitëse e mprehtë, dhe shpresëdhënëse do t’ju thyejë zemrën, do t’ju zgjerojë mendjen dhe do t’ju gëzojë shpirtin, edhe kur ju fshini lotët.” Dhe të gjitha në vetëm 72 minuta.

Publikuar më 22 Prill në SHBA

Sonic the Hedgehog 2

Kur Doktor Robotnik i çmendur (Jim Carrey) kthehet në Tokë nga planeti i kërpudhave me ndihmësin e tij Knuckles (me zërin Idris Elba), varet nga një iriq blu i huaj (Ben Schwartz) dhe një dhelpër aliene me dy bishta (Colleen O’Shaughnessey ) për të ndaluar këta zuzar që pushtojnë botën me fuqinë e Mjeshtrit gjigant Emerald. E kuotuat gjithë këtë? Vërtetë, nuk ka kuptim nëse nuk e keni luajtur videolojën në të cilën bazohet ky film me veprim të drejtpërdrejtë/animuar për fëmijë. Por filmi i parë Sonic the Hedgehog ishte argëtues dhe regjisori i tij, Jeff Fowler, mendon se vazhdimi është më i mirë. “Është shumë më e madhe në shtrirje, por edhe në humor,” i tha ai Collider, “dhe sigurisht, çfarë dobie ka kjo nëse nuk ka zemër apo emocion? Kemi punuar shumë për të mos u mashtruar shumë me grupin,  pjesët, aksion dhe aventurën, por gjithashtu vazhdojmë të tregojmë historinë e Sonic dhe ta zhvillojmë atë si personazh.”

Publikuar më 1 Prill në MB dhe Irlandë, dhe 8 Prill në SHBA dhe Kanada

Downton Abbey: A New Era

Caryn James e BBC Culture shijoi “elegancën dhe vlerat vezulluese të prodhimit” të filmit të parë të Downton Abbey, i cili u publikua në vitin 2019. “Filmi është aq luksoz dhe tërheqës”, shkroi ajo, “sa është e mundur të anashkalohen të metat e tij të shumta kinematografike. ” Vazhdimi, i shkruar edhe një herë nga Julian Fellowes, premton të jetë edhe më i kushtueshëm dhe tërheqës. Një nga historitë ka një ekip filmi që merr me qira shtëpinë madhështore të Crawleys, kështu që banorët duhet të durojnë një regjisor të madh (Hugh Dancy) dhe një aktor egoist (Dominic West). Në historinë tjetër, Kontesha Dowager (Maggie Smith) zbulon se ajo ka trashëguar një vilë në jug të Francës, kështu që familja zbret në Riviera për të hetuar. Mos prisni ndonjë koment social të goditur, por prisni goditje të “magjepsjes, sjelljeve dhe pasurisë”.

Publikuar më 29 prill në MB dhe Irlandë dhe 20 maj në SHBA dhe Kanada /KultPlus.com

12 filma që mund t’i shikoni në çdo kohë

Më poshtë mund të gjeni listën e 12 filmave që mund t’i shikoni në çdo kohë:

Judas and the Black Messiah

Foto: Melissa Lukenbaugh, Courtesy of A24

Minari

Foto: Disney

Raya and the Last Dragon

Foto: Searchlight Pictures

Nomadland

Foto: Sony Pictures Classics

French Exit

Foto: Alamy

Supernova

Foto: Neon

Night of the Kings

Foto: Alamy

Another Round

Foto: Courtesy of Mass Distraction Media

Summer of Soul (…or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Foto: Nordisk Film

Riders of Justice

Foto: Sony Pictures Classics

The Human Voice

Foto: Alamy

Prodhimet më të njohura të kinemasë shqiptare tani janë online në Gjirafa ‘Prime’

Gjirafa ka njoftuar për shërbimin e tyre të ri, të quajtur “PRIME“, të cilën janë përfshirë filma shqip që kanë marrë pjesë në festivale të ndryshme ndërkobmëtare, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, GjirafaVideo ka bërë të ditur lansimin e shërbimit të ri “Prime”.

Filmat që na kanë bërë krenarë në festivalet më prestigjioze ndërkombëtare, tashmë në rehatinë e shtëpisë suaj.

Për herë të parë, prodhimet më të njohura të kinemasë shqiptare, online: Zana, Në kërkim të Venerës, Bolero në vilën e pleqve, Shtëpia e Agës, Derë e Hapur, Pranverë e paharruar në fshatin e harruar, Vozitësi, Dita zë fill, Një muaj, Salloni, Vëthi i munguar, Seriali “Snob”.

“Filma që krijuan histori. Përjeto dhe përkrah shqip”, shkruhet në postimin e Gjirafës. /KultPlus.com

Historitë dashurie, 25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Komeditë romantike gati kanë vdekur, por sa mirë që njëherë e një kohë (jo shumë larg nga sot), në vitet `90 patën lulëzimin. 

Meqë jemi në prag Shën Valentini e meqë kjo ditë nuk duhet festuar vetëm në 14 shkurt, fillo dhe shiko çdo ditë nga një film romantik.

Disa janë më aktualë, të tjerë të vjetër klasik, por të gjithë janë të ndërtuar mbi histori dashurie romantike. 

Lista është krijuar nga vetë lexuesit e Vanity Fair dhe nga tani e ke në dorë edhe ti.

My Big Fat Greek Wedding (2002). / Tiranapost.al / KultPlus.com

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Something’s Gotta Give (2003)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Kissing Jessica Stein (2002)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

How to Lose a Guy in 10 Days (2003)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Some Kind of Wonderful (1987)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Annie Hall (1977)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Much Ado About Nothing (1993)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Amélie (2001)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

The Apartment (1960)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Four Weddings and a Funeral (1994)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Moonstruck (1987)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

The 40-Year-Old Virgin (2005)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Down with Love (2003)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

His Girl Friday (1940)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

My Best Friend’s Wedding (1997)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Sleepless in Seattle (1993)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Broadcast News (1987)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

It Happened One Night (1934)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Notting Hill (1999)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Groundhog Day (1993)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

10 Things I Hate About You (1999)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Bridget Jones’s Diary (2001)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Clueless (1995)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

You’ve Got Mail (1998)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

When Harry Met Sally (1989)

25 filma për ta festuar Shën Valentinin para kohe

Filmat më të njohur nga kineasti, Dhimitër Anagnosti

Kineasti i mirënjohur, Dhimitër Anagnosti, feston 86- vjetorin e lindjes, ai është një nga regjisorët shqiptarë më të rëndësishëm të shekullit XX.

Filmat e tij janë ndër të paktit që edhe sot paraqesin interes nga ana artistike.

Disa prej filmave të tij më të njohur janë të renditur më poshtë:

Gjoleka, djali i Abazit (2006) Kthimi i ushtrisë së vdekur (1989) Përrallë nga e kaluara (1987) Gurët e shtëpisë sime (1985) Kujtime nga Gjirokastra (1983) Vëllezër dhe shokë (1982) Në shtëpinë tonë (1979) Monumenti (1977) Lulëkuqet mbi mure (1976) Kur hiqen maskat (1975) Cuca e maleve (1974) Përjetësi (1974) Motive nga dita e diel (1973) Malet me blerim mbuluar (1971) Parafabrikatet (1970) Plagë të vjetra (1968) Duel i heshtur (1967) Komisari i dritës (1966) Njeriu kurrë nuk vdes (1961). /KultPlus.com

Tre librat shqiptarë që u kthyen në filma të mirënjohur

Kinematografia ka ecur përkrah literaturës, edhe pse thuhet shpesh se ‘Filmat nuk janë po aq të mirë sa librat’.

KultPlus ju sjellë tre libra shqiptar që u kthyen në filma dhe njohën edhe sukses ndërkombëtar.

Filmi ‘Përse bie kjo daulle’ – E para vepër që u kthye në një film artistik ishte romani ‘Dasma’ e Ismail Kadaresë. Në vitin 1969, rregjizori Pirro Milkani përdori romanin e Kadaresë si subjekt të filmit ‘Përse bie kjo daulle’.

Filmi rrëfen historinë e dashurisë së Kaltrinës dhe Xhavitit. Dy të rinjtë punonin si vullnetarë në ndërtimin e një hekurudhe dhe bien në dashuri. Pas njëfarë kohe vendosin të martohen edhe pse i ati i vajzës e kishte fejuar vajzën pa dëshirën e saj me dikë tjetër. I ati i vajzës, i cili ishte malësor, nuk mund ta pranonte martesën. Ndaj, shkon në ceremoninë e dasmës për të vrarë të bijën…Libri, gjatë asaj kohe mori famë dhe u radiodramatizua nga BBC në Londër me titullin ‘Dasma dhe Fantazma’.

‘Përrallë nga e kaluara’ – Vepra e paharrueshme e shkrimtarit karizmatik Andon Zako Cajupi, ‘14 Vjeç Dhëndër’ u kthye në film fale rregjizurës së Dhimitër Anagnostit. Filmi u titullua ‘Përrallë nga e kaluara’ në vitin 1987. Libra të tillë si të Çajupit janë të rrallë.

Edhe sot mbetet një nga fimat më të dashur të të gjitha kohërave për shqiptarët. Historinë e filmit nuk po jua shtjellojmë pasi jemi të bindur që e dini tashmë. Filmi u nderua me çmimin ‘Aleksandër Moisiu’ në vitin 1988 për skenarin. Ndërsa në vitin 1990 mori çmim të dytë në Festivalin e 8 të Filmit Artistik Shqiptar. Filmi mori edhe një çmim të dytë në Festivalin Ndërkombëtar të filmit të Europës Lindore në Bondy, Francë, 1990.

‘Parrullat’ – Një tjetër libër që u kthye në një nga filmat më të vlerësuar edhe ndërkombëtarisht. ‘Parrullat’ u realizua si film nga rregjizori Gjergj Xhuvani, me ndihmën e shkrimtarit Ylljet Alicka. Filmi u realizua në fakt më herët se sa botimi i librit. Në vitin 2001 filmi ndërsa në 2006-ën libri.

Ngjarja përfshin brënda sigurisht edhe një histori dashurie. Ngjarjet zhvillohen në vitet e diktaturës komuniste, në një shkollë fshati. Të gjithë si nxënës dhe mësues ishin të detyruar t’u bindeshin urdhrave që vinin nga lart për të vendosur parrrulla me gurë nëpër kodra. Filmi mori pjesë në Festivalin e Venecias, të Bratislavës, Festivalin e Kanës, të Cotbus-it e deri në Tokio, ku u vlerësua me disa çmime. /aktoret/ KultPlus.com

10 filmat më të mirë që mund t’i shkoni në festat e fundvitit

Festat e fundvitit mbledhin afër gjithë familjen që të festojnë dhe kësisoj edhe shtojnë haren, lumturinë dhe gëzimin në familje, shkruan KultPlus.

Mbledhja e familjes së bashku nënkupton se atmosfera në dhomë do të jetë më ndryshe, e në prag të festave të fundvitit edhe më festive.

KultPlus ka bërë përzgjedhjen e 10 filmave të cilët janë shumë të përshtatshëm për fundvit.

Duke filluar nga Home Alone, It’s a Wonderful life, Elf, A Christmas Story, The Santa Clause, White Christmas, Scrooged, How the Grinch Stole Christmas, e deri te Miracle on the 34th Street, janë top 10 filmat që mund t’i shikoni këto ditë. /KultPlus.com

Home Alone (1990) - IMDb

Dhjetori muaji ndërkombëtar i të drejtave të njeriut, DokuKino shfaq gjashtë filma

Festivali i Filmit DokuFest do të bëjë shfaqjen e disa filmave që vënë theks në të drejtat e njeriut dhe shkeljet e tyre në vazhdimësi, shkruan KultPlus.

Gjatë dhjetorit, DokuFest përmes programit filmik do të vë theksin në Muajin Universal të të Drejtave të Njeriut me filma që dëshmojnë shkelje të të drejtave të njeriut dhe krijon një forum për individë të guximshëm në të dy anët e objektivit për të fuqizuar audiencën me njohurinë se angazhimi personal mund të bëjë ndryshim.

“Ne në DokuFest bashkohemi me njerëzit anembanë globit për të mbrojtur barazinë, drejtësinë dhe dinjitetin e të gjithë njerëzve”, shkruhet në llogarinë zyrtare të “DokuFest”.

“For Sama, Why Slavery: A Woman Captured, Little Palestine, Diary of a Siege, Why Stories: Favela Frontlines, Notturno, Why Stories: Daphne a Pen too sharp”, janë filmat që do të shfaqen çdo të martë dhe të premte në DokuKino.

Të gjithë filmat do të shfaqen në orarin e njëjtë, 19:00. /KultPlus.com

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Këtë fundjavë, në Cineplexx mund t’i shikoni disa nga premierat më të fundit botërore.

Vikendi është kohë që më së miri kalohet duke shikuar filma, dhe ku t’i shikosh filmat më të rinjë dhe më mirë se në Cineplexx. Këtë vikend, në kinemanë në Prishtinë dhe Prizren mund t’i shikoni 9 filma të ndryshëm, të cilët shfaqen në orare të ndryshme nga ora 12:00 deri në ora 21:30 në kinemanë në Prishtinë dhe në Prizren. Top 3 filmat të cilët mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx janë:

1) Those Who Wish Me Dead
Një adoleshent, dëshmitar i një vrasje e gjen veten të ndjekur nga vrasësist binjakë në shkretëtirën e Montanës me një eksperte mbijetese me detyrë ta mbrojë djaloshin – dhe një zjarr në pyll që kërcënon t’i konsumojë të gjithë.

2) Mortal Kombat
Luftëtari i arteve marciale Cole Young kërkon kampionët më të mëdhenj të Tokës në mënyrë që së bashku të qëndrojnë kundër armiqve të Outworld në një betejë me rrezik dhe pasoja të mëdha për gjithë universin.

3) Nobody
Një kalimtar i rastit që ndërhyn për të ndihmuar një grua që ngacmohet nga një grup burrash bëhet objektivi i një zoti hakmarrës të drogës.

Përveç këtyre tre filmave, në të dy kinematë po shfaqen filmat Godzilla vs Kong, horrori Wrong Turn, komedia The Comeback Trail, si dhe animacionet Raya and the last Dragon, Tom and Jerry dhe Soul.

Kinemaja në Prishtinë dhe Prizren, nis punën nga ora 12:00, ndërsa për të gjithë filmat që po shfaqen dhe oraret e shfaqjeve mund t’i gjeni në linkun këtu.

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Këtë fundjavë, në Cineplexx mund t’i shikoni disa nga premierat më të fundit botërore.

Vikendi është kohë që më së miri kalohet duke shikuar filma, dhe ku t’i shikosh filmat më të rinjë dhe më mirë se në Cineplexx. Këtë vikend, në kinemanë në Prishtinë dhe Prizren mund t’i shikoni 9 filma të ndryshëm, të cilët shfaqen në orare të ndryshme nga ora 12:00 deri në ora 21:30 në kinemanë në Prishtinë dhe në Prizren. Top 3 filmat të cilët mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx janë:

1) Godzilla vs Kong

Dy personazhet më të dashur të fëmijërisë tonë, rikthehen në një film i cili zbulon se si Tom dhe Jerry takohen dhe formojnë rivalitetin e tyre.

2) Tom and Jerry
Dy personazhet më të dashur të fëmijërisë tonë, rikthehen në një film i cili zbulon se si Tom dhe Jerry takohen dhe formojnë rivalitetin e tyre.

3) Honest Thief
Një muzikant që ka humbur pasionin e tij për muzikë transportohet nga trupi i tij dhe duhet të gjejë rrugën e kthimit me ndihmën e një shpirti të një foshnje që mëson për veten e saj.

Përveç këtyre tre filmave, në të dy kinematë po shfaqen filmat Fatman, me aktorin e famshem Mel Gibson, filmat horror Alone dhe Run, drame-komedia I Care a Lot, aksioni Monster Hunter si dhe animacioni Soul.

Kinemaja në Prishtinë dhe Prizren, nis punën nga ora 12:00, ndërsa për të gjithë filmat që po shfaqen dhe oraret e shfaqjeve mund t’i gjeni në linkun këtu (fjalen këtu e lidhni me këtë link: https://www.cineplexx-ks.eu/filma/programi-i-filmave/)

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Këtë fundjavë, në Cineplexx mund t’i shikoni disa nga premierat më të fundit botërore.

Vikendi është kohë që më së miri kalohet duke shikuar filma, dhe ku t’i shikosh filmat më të rinjë dhe më mirë se në Cineplexx. Këtë vikend, në kinemanë në Prishtinë dhe Prizren mund t’i shikoni 10 filma të ndryshëm, të cilët shfaqen në orare të ndryshme nga ora 12:00 deri në ora 22:00 në kinemanë në Prishtinë dhe në Prizren. Top 3 filmat të cilët mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx janë:

1) Tom and Jerry
Dy personazhet më të dashur të fëmijërisë tonë, rikthehen në një film i cili zbulon se si Tom dhe Jerry takohen dhe formojnë rivalitetin e tyre.

2) Soul
Një muzikant që ka humbur pasionin e tij për muzikë transportohet nga trupi i tij dhe duhet të gjejë rrugën e kthimit me ndihmën e një shpirti të një foshnje që mëson për veten e saj.

3) Greenland
Një familje lufton për mbijetesë përballë një katastrofe natyrore kataklizmike. Një film me aktorë të njohur si Gerard Butler dhe Moren Baccarin. Përveç këtyre tre filmave, në të dy kinematë po shfaqen filmat Monster Hunter, Horizon Line, The Little Things, Ava, Songbird, ndërsa nga filmat familjarë po shfaqet ende Fantastic Return to Oz.

Kinemaja në Prishtinë dhe Prizren, nis punën nga ora 12:00, ndërsa për të gjithë filmat që po shfaqen dhe oraret e shfaqjeve mund t’i gjeni në linkun këtu (fjalen këtu e lidhni me këtë link: https://www.cineplexx-ks.eu/filma/programi-i-filmave/)

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Këtë fundjavë, në Cineplexx mund t’i shikoni disa nga premierat më të fundit botërore.

Vikendi është kohë që më së miri kalohet duke shikuar filma, dhe ku t’i shikosh filmat më të rinjë dhe më mirë se në Cineplexx. Këtë vikend, në kinemanë në Prishtinë dhe Prizren mund t’i shikoni 12 filma të ndryshëm, të cilët shfaqen në orare të ndryshme nga ora 12:00 deri në ora 19:00 në kinemanë në Prishtinë, ndërsa në Prizren, kinemaja nis punën në 12:00 dhe qëndron hapur deri në ora 21:45. Top 3 filmat të cilët mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx janë:

1) The Little Things
Filmi flet për dy police që gjurmojnë një vrasës serial. Në film luajnë tre aktorë shumë të njohur, dhe fitues të çmimit Oskar, Denzel Washington, Jared Leto, si dhe Rami Malek.

2) The Marksman
Ylli i njohur Hollywood-ian Liam Nesson rikthehet në ekranet e mëdha me filmin The Marksman, që këtë të enjte arrin në Cineplexx si premierë e javës. Filmi nën regjinë e Robert Lorenz, dhe me aktorë të njohur si Liam Nesson dhe Kathryn Winnick, Theresa Luiz, flet për një një fermer në kufirin e Arizonës i cili bëhet mbrojtësi i një djali të ri meksikan i cili arratiset me dëshpërim nga vrasësit e kartelit që e kanë ndjekur atë në SH.B.A.

3) Come Away
Prindërit luftojnë për ta shpëtuar djalin e tyre kur një krijesë misterioze përdor pajisjet e tij elektronike për të hyrë në botën tonë.

Përveç këtyre tre filmave, në të dy kinematë po shfaqen filmi Wonder Woman 1984, romanca After We Collided, komeditë The Stand In, 10 Days Without Mom, ndërsa nga filmat familjarë po shfaqen ende Come Away, The Elfkins, Trolls World Tour si dhe Yakari, A Spectacular Journey.

Kinemaja në Prishtinë dhe Prizren nis punën nga ora 12:00, ndërsa për të gjithë filmat që po shfaqen dhe oraret e shfaqjeve mund t’i gjeni në linkun këtu (e lidhni me këtë link: https://www.cineplexx-ks.eu/filma/programi-i-filmave/)

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Këtë fundjavë, në Cineplexx mund t’i shikoni disa nga premierat më të fundit botërore.

Vikendi është kohë që më së miri kalohet duke shikuar filma, dhe ku t’i shikosh filmat më të rinjë dhe më mirë se në Cineplexx. Këtë vikend, në kinemanë në Prishtinë dhe Prizren mund t’i shikoni 10 filma të ndryshëm, të cilët shfaqen në orare të ndryshme nga ora 11:00 deri në ora 19:00 në kinemanë në Prishtinë, ndërsa në Prizren, kinemaja nis punën në 11:00 dhe qëndron hapur deri në ora 21:45. Top 3 filmat të cilët mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx janë:

1) The Marksman
Ylli i njohur Hollywood-ian Liam Nesson rikthehet në ekranet e mëdha me filmin The Marksman, që këtë të enjte arrin në Cineplexx si premierë e javës. Filmi nën regjinë e Robert Lorenz, dhe me aktorë të njohur si Liam Nesson dhe Kathryn Winnick, Theresa Luiz, flet për një një fermer në kufirin e Arizonës i cili bëhet mbrojtësi i një djali të ri meksikan i cili arratiset me dëshpërim nga vrasësit e kartelit që e kanë ndjekur atë në SH.B.A.

2) Wonder Woman 1984
Në vitet 1980 aventura e rradhës e Wonder Woman e gjen atë përballë dy armiqve të rinj: Max Lord dhe Cheetah. Në film, rikthehet në rolin e saj aktorja e njohur Gal Gadot, ndërsa përveç saj, në film luajnë aktorët e famshëm si Kristen Wiig, Robin Wright, Pedro Pascal, ndërsa si regjisore e filmit rikthehet Patty Jenkins, të cilën po e ndjek suksesi që kur filmi i parë i Wonder Woman entuziazmoi fansat.

3) 10 Days without Mom
Antoine është shefi i burimeve njerëzore të një kompanie të madhe. Kur gruaja e tij vendos të shkojë në pushime dhe ta lërë atë me përgjegjësinë e katër fëmijëve të tyre, ai mendon se do të jetë e lehtë. Por Antoine e ka nënvlerësuar rrëmujën që mund të bëhet gjatë përkujdesjes së fëmijëve.

Përveç këtyre tre filmave, në të dy kinematë po shfaqen edhe komeditë The Stand In, The War with Grandpa, drama Come Away, aksioni The Doorman ndërsa nga filmat familjarë po shfaqen ende The Elfkins, Trolls World Tour si dhe Yakari, A Spectacular Journey.

Kinemaja në Prishtinë dhe Prizren nis punën nga ora 11:00, ndërsa për të gjithë filmat që po shfaqen dhe oraret e shfaqjeve mund t’i gjeni në linkun këtu (e lidhni me këtë link: https://www.cineplexx-ks.eu/filma/programi-i-filmave/)

Sot, për Ditën e Kinemasë në Cineplexx, çmimet e biletave duke filluar nga 2,80€

Në Cineplexx dita e martë shënon Ditën e Kinemasë, e cila është ditë e rezervuar për çmime më të ulëta të biletave, ku çmimet e tyre fillojnë nga 2,80€.

Dita e martë është dita që kinemaja më e madhe në vend, Cineplexx, ka rezervuar për filmdashësit, duke ofruar çmime më të lira të biletave, duke filluar nga 2,80€ për filmat 2D, dhe 3,60€ për filmat 3D. Me zbritje në të dy kinematë, në Prizren dhe Prishtinë, sot mund t’i shikoni 9 filma të ndryshëm, të cilët shfaqen në orare të ndryshme nga ora 15:00 deri në ora 19:00 në kinemë në Prishtinë, ndërsa deri në ora 21:30 në kinemanë në Prizren. Top 3 filmat të cilët mund t’i shikoni sot me çmime të zbritura në Cineplexx janë:

1) Wonder Woman 1984
Në vitet 1980 aventura e rradhës e Wonder Woman e gjen atë përballë dy armiqve të rinj: Max Lord dhe Cheetah. Në film, rikthehet në rolin e saj aktorja e njohur Gal Gadot, ndërsa përveç saj, në film luajnë aktorët e famshëm si Kristen Wiig, Robin Wright, Pedro Pascal, ndërsa si regjisore e filmit rikthehet Patty Jenkins, të cilën po e ndjek suksesi që kur filmi i parë i Wonder Woman entuziazmoi fansat.

2) Come Away
Alisa tetë vjeçare dhe vëllai i saj djallëzor Peter udhëtuan për në Londër për të shitur një trashëgimi të çmuar. Duke u kthyer në shtëpi, Alisa kërkon strehim të përkohshëm në një vrimë magjike të lepurit, ndërsa Peter hyn në një fushë magjike si udhëheqës i djemve të humbur. Në këtë film luajnë aktorë të njohur si Angelina Jolie si dhe Michael Caine e Chiwetel Ejiofor.

3) The War with Grandpa
I mërzitur që i duhet të ndajë dhomën që do me gjyshin e tij, Peter vendos të shpallë luftë në një përpjekje për ta marrë atë përsëri. Në këtë film, në role kryesore shfaqen disa nga yjet e vjetra të Hollywood, si Robert DeNiro, Christopher Walken, Umma Thurman, etj. Përveç këtyre tre filmave, në të dy kinematë po shfaqet edhe komedia 10 Days without Mom, Bye Bye Morons, super-thrilleri Cross the Line, aksioni The Doorman ndërsa nga filmat familjarë po shfaqen ende The Elfkins, Trolls World Tour si dhe Yakari, A Spectacular Journey.

Kinemaja në Prishtinë dhe Prizren me orarin e ri, nis punën nga ora 15:00, ndërsa për të gjithë filmat që po shfaqen dhe oraret e shfaqjeve mund t’i gjeni në linkun këtu (e lidhni me këtë link: https://www.cineplexx-ks.eu/filma/programi-i-filmave/)

8 filma që mund t’ju bëjnë ndërmarrës më të mirë

Kur kemi kohë të lirë, shumicën e saj, gjëja e parë që na vjen në mendje është të shikojmë ndonjë film. Ne i përshtatim zhanret me preferencat tona. Koha përpara se të fillojë filmi i përzgjedhur është koha më e dashur, të gjithë akumulojmë gjithë qetësinë që bartim, të jemi të gatshëm të zhytemi brenda filmit. Si njëri prej llojeve të artit, nuk është vetëm kënaqësia e shqisave ajo që fitojmë nga të shikuarit e një filmi, por edhe mesazhet të cilat arrijmë t’i deshifrojmë vazhdimisht.

Ka gjithmonë një mori gjërash që merr nga një film. Pas fundit të tij nuk jemi i njëjti person si në fillim të tij. Ata na motivojnë, na japin përgjigje për disa gjëra që e kemi pyetur veten ndonjëherë, na mësojnë, por mbi të gjitha na fisnikërojnë.

Pavarësisht se sa adhurues i filmit mund të jemi, nuk kemi gjithmonë aq kohë sa t’ia kushtojmë shumicën atij. Aq më pak një lider që është drejtues i një kompanie.

Për t’ua lehtësuar lundrimin rreth përzgjedhjes, “Fast Company” ka renditur 8 filma të cilët mund ta bëjnë një lider më të mirë.

MCFARLAND, USA (2015)

Ken Blanchard, autor i “The one minute Menage” dhe themelues i “The Ken Blanchard Companies”, tregon për disa mësime të veçanta rreth udhëheqjes, që filmi McFarland i përcjell. Personazhi Coach Jim White (aktori: Kevin Costner), detyrohet ta ndryshojë mënyrën se si ai udhëheqë, që të ketë përformancë më të mirë nga grupi i tij.

THE REVENANT (2015)

Ish menaxheri i marketingut në Apple dhe autor i “The art of start 2.0”, Guy Kawasaki, zgjodhi filmin “The Revenant” që i dha Oskarin e parë aktorit Leonardo Di Caprio. Ai tha se janë disa mësime, të cilat mund t’i mposhtin vështirësitë dhe të risjellin qetësinë, gjëra të cilat janë shumë të rëndësishme për ndërmarrësit.

THE PURSUIT OF HAPPYNESS (2006)

Autori i “The American Success Myth on Film”, Julie Levinson, thotë se edhe pse filmat e Hollywood-it janë bërë nga korporatat, ata janë cinik në lidhje me hierarkitë brenda tyre. Njëri prej këtyre filmave është “The pursuit of Happyness”, ku udhëheqësit e korporatave njohin potencialin e madh të personazhit Chris Gardner (i luajtur nga Will Smith), që fillimisht ishte një shitës, por më vonë i japin atij një mundësi për të t’u bërë i suksesshëm.

MADE IN DAGENHAM (2010)

Filmi flet për një grevë në një fabrikë angleze të automjeteve në fund të viteve të 60-ta dhe ngjarjet që vijnë pas saj. Jane Boursaw, kritik filmi dhe themelues i faqes “Reel Life with Jane”, thotë se ky film tregon se liderët mund të gjenden çdo kund.

Protagonistja Rita O’Grandy (e luajtur nga aktorja Sally Hawkins), është person ngurrues, që të marrë iniciativën të luftojë për pagë të barabarta, por ndërkohë thërret gratë e tjera të kompanisë që të ndjekin nismën e saj.

PULP FICTION (1994)

Kur dy protagonistët kryesor Vincent Vega (John Travolta) dhe Jules Winnfield (Samuel L. Jackon) në film gjenden në telashe, ata thërrasin shefin e tyre. Për t’i qetësuar ata, shefi u thotë se “është duke e dërguar z. Wolf”. Winston Wolfe, është një pastrues, i cili shkon t’i ndihmojë ata të zgjidhin një problem të tmerrshëm, që të dy protagonistët kishin.

“Ai është një zgjidhës problemesh, arrin të ruaj qetësinë dhe e din saktësisht se çfarë duhet të bëj”, thotë Lars Sudmann, ish drejtor për çështje financiare në “Protecter & Gamble Belgium”.

THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI (1957)

Producenti dhe themeluesi i “Journal of Popular Film and Television” Sam Grogg thotë se “The Bridge on the River Kwai” është një film i fuqishëm në lidhje me udhëheqjen. Koloneli britanik Nicholson (i luajtur nga Alec Guines) ballafaqohet me rrëmbyesin e tij kolonelin Saito (i luajtur nga Sessue Hayakawa). “Dinamika në mes të këtyre dy kolonëve është një rast studimi në stilin e udhëheqjes dhe rrjedhimeve që ajo sjell”, thotë Grogg.

APOLLO 13 (1995)

Autorja i librit “Leadership Presence: The Influential Intangible”, Marjorie Brody thotë se filmi i saj i preferuar për udhëheqjen është “Apollo 13”

“Nuk ka shembull më të mirë se si komunikimi i mirë dhe konciz kthehet në një udhëheqje efektive për t’i menaxhuar krizat në vendet e punës, edhe në qofshin ato me mijëra milje në hapësirë”, thotë ajo.

KUNG FU PANDA 3 (2016)

Drejtoresha e Burimeve Njerëzore për Krahasim Global të Organizatës jofitimprurëse, Ashley White, thotë se filmin “Kung Fu Panda” e kishte shikuar që kur ishte 6 vjeçare, por ishte befasuar kur më vonë e kishte kuptuar se i gjithë filmi kishte të bënte me lidershipin, i cili sipas saj ishte realizuar mjaft mirë.

“Filmi na jep mësime rreth asaj se si të sfiduarit e vetes na bën më të mirë e përveç kësaj edhe rëndësinë e ta pasurit mësues të mirë”, thotë ajo.

Por sipas saj, mësimi më i rëndësishëm i filmit është se liderët janë për të udhëhequr, një mesazh që ka humbur në disa organizata të sotme./Akademi Pune/ KultPlus.com

Dhjetë filmat më të mirë me tematikë që zhvillohet brenda një dite

Nga neorealizmi te zhanri zombie i filmave, regjisorët prej kohësh janë tërhequr nga ngjarjet që trajtojnë jetën brenda një dite në filmat e tyre. The Guardian ka bërë një listë me filma, tematika e të cilëve zhvillohet brenda 24 orëve ose më pak, transmeton KultPlus.

Do the Right Thing

Përfundimi i një filmi gjatë një dite të vetme ka bukurinë e ngjeshjes dhe ngritjes së emocionit. Drama shumëngjyrëshe e vitit 1989 e Spike Lee jepet në të dy frontet – nga vallëzimi energjik i Rosie Perez tek Public Enemy’s Fight the Power në fillim te dritarja e picerisë së thyer afër fundit – ndërsa një ditë e nxehtë e verës në Brooklyn zbret në dhunë racore.

Odd Man Out

Një grabitje e armatosur nga një bandë e IRA-së e udhëhequr nga Johnny e James Mason shkon keq, duke e dërguar atë në arrati, i plagosur rëndë, nëpër rrugët e Belfast. Në trilerin e shkëlqyer të Carol Reed në 1947, elementët e alegorisë së krishterë depërtojnë në gjendjen e Johnny, ndërsa dita e ftohtë kthehet në ngrirjen e natës dhe ai kërkon strehim dhe ndihmë ku të mundet.

Before Sunrise

Richard Linklater është mjeshtri i filmit të jetës brenda një dite (Slacker, Dazed and Confused) dhe Before Sunrise është trajtimi i tij më i butë dhe i ëmbël i temës. Prekje e lehtë, por e thellë, ajo ka Jesse të Ethan Hawke dhe Céline të Julie Delpy “që takohen bukur” dhe më pas enden rrugëve të Vjenës nga muzgu deri në agim, duke folur për jetën dhe dashurinë.

Ferris Bueller’s Day Off

Koha shkon ndryshe për fëmijët, kështu që një ditë mund të duket se ndryshon jetën. Sigurisht kjo është për adoleshentin e ngrirë të Alan Ruck në komedinë e John Hughes në 1986, pasi shoku më i mirë Ferris (Mattheë Broderick) e bën atë të largohej nga shkolla e tyre në Çikago për një ditë në qytet, dhe Cameron zbulon një ndjenjë të vetëvlerësimit.

Bicycle Thieves

Një pikë referimi e kinemasë neorealiste italiane, shëmbëlltyra e Vittorio de Sica 1948 është realizuar kryesisht në ditën e parë të punës për punëtorin e Lamberto Maggiorani. Kur biçikleta thelbësore për punën e tij është vjedhur, ai niset në një kërkim të dëshpëruar nëpër Romë për të, me djalin e tij të vogël një dëshmitar të poshtërimeve dhe padrejtësive të varfërisë.

Stalker

Në dramën fantastiko-shkencore të vitit 1979 të Andrei Tarkovsky, një udhëzues merr dy burra në Zonë, një rajon i ndaluar që përmban një dhomë ku do të plotësohet dëshira juaj më e thellë. Me ligjet e fizikës në këtë tokë misterioze që janë të paqëndrueshme, kërkimi i tyre mund të mos zgjasë vetëm një ditë, pasi autori i zhdrejtë rus prish kohën dhe kuptimin.

Groundhog Day

Një mendjemadhësi e thjeshtë e ekzekutuar shkëlqyeshëm nga regjisori Harold Ramis, shkrimtari Danny Rubin dhe ylli Bill Murray. Kjo komedi e vitit 1993 meriton shikime të përsëritura – nëse mund të dëgjoni stomakun “I Got You Babe” shumë herë.

Night of the Living Dead

Tmerri me zombie i 1968 i George A Romero vendosi një model zhanri që po përdoret edhe sot. Një grup i ndryshëm i hipur në një shtëpi në fermë përballet me një kërcënim të përzier, por të papërshkrueshëm ndërsa kufomat e re-animuara vijnë në një jetë të egër, elementi në kohë reale që i shton rrezik klaustrofobisë. Me një Afrikano-Amerikan (të luajtur nga Duane Jones) si hero, ai ishte – pa dashje – novator në mënyra të tjera, gjithashtu.

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

E realizuar gjatë diktaturës së Ceaușescu në Rumani, drama e 2007ës që tensionon  stomakun, e  Cristian Mungiu ofron një vështrim të ftohtë dhe të vështirë të miteve të ostalgjisë. Studentja e universitetit të Anamaria Marinca pranon të ndihmojë shoqen e saj jo të besueshme (Laura Vasiliu) të marrë një abort të paligjshëm, por dita shkon larg nga normaliteti. Dhomat e hotelit nuk janë dukur kurrë kaq të zymta.

The Clock

Një film i  një dite, që kërkon një ditë për të shikuar, instalimi 24 orësh i Christian Marclay (2010) përmban pamje të orëve nga filmat dhe TV, të redaktuar së bashku në mënyrë që të tregojnë kohën aktuale, duke komentuar se si e organizojmë jetën tonë të përditshme, historinë e kinemasë dhe shumë më tepër. është një përvojë pafundësisht shpërblyese, sado që të kaloni me të. / KultPlus.com

15 filmat që duhet parë ndërkohë që jeni të mbyllur

Filmin “Never Rarely Sometimes Always” e ripashë disa javë më parë dhe u binda që ishte konsideruar si një nga filmat amerikanë më të  jashtëzakonshëm, më të sinqertë dhe më empatikë për të drejtat e abortit, shkruan Justin Chang për ”Los Angeles Times”.

Ai këshillon edhe 15 filma të tjerë që nuk duhen lënë pa u parë, në këtë periudhë kur njerëzit janë të mbyllur në shtëpi duke respektuar këshillën e autoriteteve për frenmin e përhapjes së koronavirusit:

1 – “A Beautiful Day in the Neighborhood”  me Tom Hanks dhe Matthew Rhys.

2 – “Clemency” me Alfre Woodard. 

3 – “Dark Waters” me Mark Ruffalo.

4 – “Emma” me Anya Taylor-Joy.

5 – “Ford v Ferrari” me Matt Damon dhe Christian Bale.

6 – “Hustlers” me Jennifer Lopez.

7 – “The Invisible Man” me Elisabeth Moss.

8 – “Invisible Life”.

9 – “Knives Out” me Daniel Craig dhe Ana de Armas.

10 – “Little Women” me Saoirse Ronan.

11 – “The Lighthouse” me Robert Pattinson dhe Willem Dafoe.

12 – “Parasite” fitues i Oscar.

13 – “Portrait of a Lady on Fire” me Noemie Merlant dhe Adele Haenel.

14 – “Uncut Gems” me Benny Safdie.

15 – “Waves” me Kelvin Harrison Jr., Taylor Russell, Sterling K. Brown dhe Renee Elise Goldsberry./ atsh / KultPlus.com