“Koncert spektakolar”, shkruajnë mediat e huaja për Rita Orën dhe triumfin e saj në Tiranë

Koncerti madhështor i mbajtur në Tiranë më 6 shtator, i udhëhequr nga Rita Ora, ka bërë bujë edhe nëpër mediat e huaja, përcjell KultPlus.

DailyMail e përshkruan datën 6 shtator si një ditë kur Ora bëri një koncert spektakolar teksa doli në skenë për një koncert triumfues falas në Shqipëri.

Këngëtarja, 31 vjeçe, ka lindur në Kosovë nga prindër me origjinë shqiptare, përpara se të shkonte në Londër si fëmijë, por ajo konsideron Tiranën, kryeqytetin e Shqipërisë, si shtëpinë e saj.

Dhe të martën (6 shtator), Rita u ngjit në skenën në sheshin “Skënderbej” në Tiranë ku performoi një spektakël falas me 14 këngë në një moment që ajo e cilësoi si ‘të paharrueshëm’.

Krijuesja e hiteve “Poison” la flokët e saj të arta me valë magjepsëse dhe theksoi tiparet e saj mahnitëse me një shtresë të trashë makijazhi në sy.

Ajo tregoi lëvizjet e saj të bujshme të kërcimit teksa kaloi nëpër skenë dhe performoi me një sërë kërcimtarësh mbështetës, ndërsa pas saj u ndezën fishekzjarrë.

Në një moment, Rita është parë fuqishëm duke qëndruar me njërën dorë pas shpine teksa ka ngritur me krenari flamurin shqiptar në ajër.

Rita e hapi setin e saj me këngën e vitit 2019 “Ritual” përpara se të riprodhonte një përzgjedhje të hiteve të saj më të mëdha, duke përfshirë “Your Song” dhe “Hot Right Now”, përpara se të përfundonte “Lonely Together” dhe “Anywhere”.

Koncerti i pabesueshëm falas u organizua nga kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj për të festuar shpalljen e kryeqytetit si Kryeqyteti i Rinisë së BE-së për vitin 2022. /KultPlus.com

Dua Lipa habit fansat me veshjen e maskuar rrugëve të Parisit

Dhe Dua Lipa i përmbushi pritshmëritë të shtunën, duke ecur në rrugëve të Parisit, ndërsa tregoi elegancën e saj e veshur me një pallto lëkure, shkruan DailyMail.

Por e çuditshme është se si këngëtarja 26 vjeçare e fshehi tërësisht fytyrën e saj me një maskë fytyre dhe syze dielli në kryeqytetin francez, i cili njihet si një nga qendrat kryesore të modës në Evropë.

Duke shtuar ngjyra në veshjen e saj të fundjavës, fituesja e çmimeve “Brits” kishte veshur një kapele të zbukuruar në ngjyrën vjollce dhe një shall jeshil, të cilin e kishte vendosur rreth kokës.

Dua mbante një çantë të hirtë me gëzof, e cila karakterizohej me një rrip ari të trashë.

Ajo e rriti lartësinë e saj me një palë çizme elegante të zeza – të cilat kombinoheshin mjaftueshëm me veshjen e saj.

Para se të shkonte në muzeun e artit bashkëkohor, ylli i muzikës pop u pa duke dalë nga restoranti “Caviar Kaspia”, i cili u themelua në vitin 1927.

Në fillim të kësaj jave, Dua shfaqi barkun e saj të tonifikuar në disa fotografi të publikuara në Instagram, ku shfaqej e veshur me një bluzë prej lëkure në ngjyrë portokalli neoni dhe pantallona me shirita ngjyrë blu.

Dua Lipa është muza e fundit e Donatellës, pasi marka e modës “Versace” e ka bërë atë fytyrën promovuese të koleksionit të tyre aktual, i cili vlerësohet të ketë fituar mbi një milion dollarë nga shitjet.

Artistja shqiptare me renome botërore përndryshe këtë javë u nderuar me çmimin “Artistja e Shquar e Vitit 2021” në Këshillin Atlantik.

Ajo mbajti një fjalim të jashtëzakonshëm, duke folur për Kosovën dhe dëshirën e vendit të saj për t’u integruar lartë e më lartë në qarqet ndërkombëtare. / KultPlus.com

DailyMail: Tirana në mesin e 10 vendeve që mund të vizitohen me pak para

Po mendoni një vend për të vizituar, por jeni lodhur nga vendet ku shkoni zakonisht? Ndoshta është koha të mendosh jashtë “kornize”.

Kështu nis artikulli i Daily Mail, i cili rendit 10 vende që ia vlejnë të vizitohen, por ku më kryesorja është kursimi nga udhëtimi që nuk do ju zhgënjejë.

Shikoni listën tonë për udhëtimet me buxhet më të mirë, mund të mos jenë në listën tuaj të vendeve që shumica e njerëzve preferon, por ia vlen që t’i eksploroni, shkruan DailyMail. Më tej prestigjiozja britanike vë në dukje për lexuesit e saj se ata do të habiten nga sa do të kursejnë duke udhëtuar në këto destinacione.

Mes 10 vendeve në listën e DailyMail është edhe Tirana.

“Një tjetër destinacion ndoshta më pak i mundshëm për fundjavën, kryeqyteti i Shqipërisë i përshtatet atyre me një dell aventure. Duke vizituar muzetë historike dhe duke ecur përgjatë Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” me ndërtesat e epokës komuniste, rekomandohet një udhëtim në Bunk’Art. Ky është një art bashkëkohor dhe muze i historisë moderne i vendosur në një ish-bunker të Luftës së Ftohtë. Në sheshin Skënderbeu në qendër do të gjeni edhe shtëpinë e operas”, shkruan DailyMail për Tiranën.

Veç Tiranës aty janë edhe Dole në Francë, Kosice në Sllovaki, Aarhus në Danimarkë, Varshava në Poloni, Rovaniem në Holandë, Lviv në Ukrainë, Bari në Itali, Bourgas në Bullgari dhe Izmiri në Turqi./ KultPlus.com