Presidentja Osmani mbërrin në Katar, merr pjesë në Forumin e Dohas

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Doha të Katarit.

Bëhet e ditur se Osmani nesër do të marrë pjesë në Forumin e Dohas, që do të mbahet më 10 dhe 11 dhjetor, shkruan “Thepeninsulaqatar”, transmeton Klankosova.tv.

Osmani do të jetë edhe folëse në Forumin e Dohas 2023, ku kishte marrë pjesë edhe në sesionin e vitit të kaluar.

vjosa osmani doha forum

E para e shtetit dje ishte për vizitë zyrtare në Turqi, ku u prit nga homologu i saj turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ndërsa, përpara Turqisë, Osmani ishte për vizitë në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku mori pjesë në Samitin e Klimës – COP28. /Klankosova.tv/KultPlus.com

Osmani nga forumi i Dohas: Duhet të mbledhemi bashkë për të dënuar Rusinë, ose na presin kohë të errëta

Edicioni i 20-të i Doha Forum, do të mbledhë liderë nga e gjithë bota për të diskutuar në një takim dy ditor rreth marrëdhënieve ndërkombëtare, zhvillimit ekonomik, ndryshimeve klimatike dhe sigurinë, shkruan KultPlus.

Në këtë forum ka marrë pjesë edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila pati edhe një fjalim të shkurtër. “

“Kosova ka ndërtuar marrëdhënie dypalëshe me vende mike në mbarë botën dhe ka forcuar aleatët si Katari”, tha fillimisht Osmani.

Tutje, presidentja shtoi edhe pjesën se Kosova është e gatshme që të ofrojmë ndihmë njësoj. “Kosova ishte shteti i prë që u ofroi vendbaim refugjatëve afganë”.

Për fund, marrë parasysh rrethanat dhe luftën që po ndodhë në Ukrainë, Osmani nuk harroi ta përmendte edhe Rusinë.

“Është thelbësore që të gjithë ne të mblidhemi dhe të dënojmë aktet e Rusisë përndryshe, të gjithë do të përballemi me kohë të errëta”.

Gjatë vizitës zyrtare në Doha, Osmani Sadriu ka takuar Emirin e Shtetit të Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani. /KultPlus.com

Osmani takoi Emirin e Katarit: Jemi të përkushtuar të thellojmë raportet ndërshtetërore

Presidentja e Republikës së Kosovës, Dr. Vjosa Osmani Sadriu ka takuar Emirin e Shtetit të Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani gjatë vizitës zyrtare në Doha.

Osmani falënderoi Emirin për marrëdhëniet e shkëlqyera në mes të dy vendeve tona dhe shprehu gatishmërinë për të thelluar bashkëpunimin diplomatik, ekonomik dhe tregtar. Veç kësaj, Presidentja e informoi Emirin për progresin e gjithmbarshëm në Kosovë, duke përfshirë sektorët e bujqësisë, turizmit dhe infrastrukturës si fusha potenciale për investim nga Shteti i Katarit.

Presidentja Osmani përmendi ndihmën e popullit dhe Shtetit të Katarit ndaj Kosovës përgjatë ditëve më të errëta për popullin tonë si dhe pas shpalljes së pavarësisë. “Populli i Kosovës nuk do ta harrojë asnjëherë zemërgjerësinë e Shtetit të Katarit në momente të vështira e deri më sot. Ne mbesim të përkushtuar që të thellojmë raportet ndërshtetërore” ka thënë ndër tjera Presidentja. 

Presidentja Osmani po qëndron në Doha të Katarit për të marrë pjesë në edicionin e njëzetë të Forumit të Dohas i cili ka mbledhur liderë botëror, politikbërës, studiues dhe përfaqësues të shoqërisë civile për të diskutuar hapat përpara pas zhvillimeve të shkaktuara nga pandemia në të gjitha aspektet e jetës dhe zhvillimeve të fundit gjeopolitike, përfshirë luftën në Ukrainë. /KultPlus.com