‘Dune’ kryeson edhe çmimet Oscars, derisa Smith fiton çmimin e aktorit më të mirë

Ceremonia më e madhe në industrinë e filmit ”Oscars” është zhvilluar mbrëmë, ku edhe janë ndarë çmimet kryesore, shkruan KultPlus.

Në vrazhden e shumë ndodhive, gjatë Oscars Will Smith fitoi çmimin e aktorit më të mirë me filmin ”King Richard”.

KultPlus sjellë edhe listën e plotë të fituesve të edicionit të sivjetmë në “Oscars”.

FILMI MË I MIRË
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

AKTORJA MË E MIRË
Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
Olivia Colman (The Lost Daughter)
Penélope Cruz (Parallel Mothers)
Nicole Kidman (Being the Ricardos)
Kristen Stewart (Spencer)

AKTORI MË I MIRË
Javier Bardem (Being the Ricardos)
Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)
Will Smith (King Richard)
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

REGJISORI MË I MIRË
Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
Kenneth Branagh (Belfast)
Jane Campion (The Power of the Dog)
Steven Spielberg (West Side Story)
Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car

KOLONA ZANORE MË E MIRË
Be Alive — Beyoncé Knowles-Carter and Darius Scott (King Richard)
Dos Oruguitas — Lin-Manuel Miranda (Encanto)
Down to Joy — Van Morrison (Belfast)
No Time to Die — Billie Eilish and Finneas O’Connell (No Time to Die) 
Somehow You Do — Diane Warren (Four Good Days)

DOKUMENTARI MË I MIRË
Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul 
Writing With Fire

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR
CODA (Sian Heder) 
Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi and Takamasa Oe)
Dune (Eric Roth, Jon Spaihts and Denis Villeneuve)
The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
The Power of the Dog (Jane Campion)

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL
By Jennifer Bisset
Belfast (Kenneth Branagh) 
Don’t Look Up (Adam McKay and David Sirota)
Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
King Richard (Zach Baylin)
The Worst Person in the World (Joachim Trier)

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË
Cruella (Jenny Beavan) 
Cyrano (Massimo Cantini Parrini)
Dune (Jacqueline West)
Nightmare Alley (Luis Sequeira)
West Side Story (Paul Tazewell)

FILMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Drive My Car (Japonia) 
Flee (Danimarka)
The Hand of God (Italia)
Lunana: A Yak in the Classroom (Butani)
The Worst Person in the World (Norvegjia)

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR
Ciarán Hinds (Belfast)
Troy Kotsur (CODA) 
Jesse Plemons (The Power of the Dog)
J.K. Simmons (Being the Ricardos)
Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
Troy Kotsur is the second Deaf actor to win an Oscar!

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. the Machines
Raya and the Last Dragon

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA
Dune 
Free Guy
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
No Time to Die
Spider-Man: No Way Home

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
Dune (Greig Fraser) 
Nightmare Alley (Dan Lausten)
The Power of the Dog (Ari Wegner)
The Tragedy of Macbeth (Bruno Delbonnel)
West Side Story (Janusz Kaminski)

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR
Jessie Buckley (The Lost Daughter)
Ariana DeBose (West Side Story) 
Judi Dench (Belfast)
Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
Aunjanue Ellis (King Richard)

MAKIJAZHI DHE FLOKËT MË TË MIRA
The Eyes of Tammy Faye 
House of Gucci
Coming 2 America
Cruella
Dune

PRODUKSIONI MË I MIRË
Dune (Zsuzsanna Sipos and Patrice Vermette) 
Nightmare Alley (Tamara Deverell and Shane Vieau)
The Power of the Dog (Grant Major and Amber Richards)
The Tragedy of Macbeth (Stefan Dechant and Nancy Haigh)
West Side Story (Rena DeAngelo and Adam Stockhausen)

MONTAZHI MË I MIRË
Don’t Look Up (Hank Corwin)
Dune (Joe Walker)
King Richard (Pamela Martin)
The Power of the Dog (Peter Sciberras)
Tick, Tick… Boom! (Myron Kerstein and Andrew Weisblum)

TEMA MUZIKORE MË E MIRË
Don’t Look Up (Nicholas Britell)
Dune (Hans Zimmer) 
Encanto (Germaine Franco)
Parallel Mothers (Alberto Iglesias)
The Power of the Dog (Jonny Greenwood)

FILMI MË I MIRË I SHKURTËR
Ala Kachuu – Take and Run
The Dress
The Long Goodbye 
On My Mind
Please Hold

FILMI I ANIMUAR MË I MIRË I SHKURTËR
By Jennifer Bisset
Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper 

DOKUMENTARI MË I MIRË I SHKURTËR
By Jennifer Bisset
Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball 
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies

ZËRIMI MË I MIRË
By Jennifer Bisset
Belfast
Dune
No Time to Die
The Power of the Dog
West Side Story. /KultPlus.com

“The Power of the Dog” dhe “Dune” janë filmat me më së shumti nominimet për Oscar 2022

“The Power of the Dog” i Netflix-it udhëhoqi nominimet në çmimet e 94-të të Akademisë me 12 nominime, duke përfshirë filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe njohjen për të gjithë aktorët kryesorë të tij: Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons dhe Kodi Smit-McPhee.

“Dune” ndoqi nga afër me 10 nominime të shpërndara kryesisht në kategoritë teknike që shpërbleu mjeshtërinë gjigante të përshtatjes së Villeneuve të romanit të Frank Herbert të vitit 1965, por papritur anashkaloi drejtimin e Villeneuve.

Publikimi i Warner Bros debutoi njëkohësisht në kinema dhe – kundër kundërshtimeve të forta të regjisorit të tij – në HBO Max.

Së bashku me”The Power of the Dog” dhe “Dune”, të nominuarit për filmin më të mirë ishin: “Belfast”, “CODA”, “Don’t Look Up”, “Drive My Car”, “Licorice Pizza”, “King Richard , “Nightmare Alley” dhe “West Side Story”.

Këtë vit, akademia ende nuk ka hartuar planet për shfaqjen e saj, përveç se do të përfshijë një mikpritës për herë të parë që nga viti 2018. /KultPlus.com

Bëhet publike lista e nominimeve për çmimet prestigjioze në Bafta, ‘Dune” i prin listës

Epika fantastiko-shkencore “Dune”, një përshtatje madhështore e romanit të Frank Herbert-it të vitit 1965, kryesoi nominimet për Çmimet e Filmit të Akademisë Britanike të enjten, duke siguruar 11 nominime, krahasuar “The Power of the Dog” që pason me tetë, shkruan Reuters, përcjell KultPlus.

“Belfast”, drama komedi gjysmë-autobiografike e Kenneth Brannagh, e vendosur në fillimin e tre dekadave të konfliktit të Irlandës së Veriut, mori gjashtë nominime në çmimet kryesore të filmit britanik.

Filmi i James Bond “No Time to Die”, një xhirim i “West Side Story” dhe “Licorice Pizza” mori secili nga pesë nominime.

“Nominimet e këtij viti shfaqin një gamë të jashtëzakonshme të punës krijuese para dhe prapa kamerës,” tha në një deklaratë kryetari i BAFTA-s, Krishnendu Majumdar.

Në garë për aktoren kryesore janë Lady Gaga për dramën e modës “House of Gucci”, Alana Haim për “Licorice Pizza”, Emilia Jones për “CODA”, një histori e moshës madhore për të vetmin dëgjues të një familjeje të shurdhër dhe Renate Reinsve për dramën romantike “Personi më i keq në botë”.

Të nominuar janë edhe Joanna Scanlan për dramën “Pas dashurisë” dhe Tessa Thompson për “Passing”, një film për identitetin racor.

Të nominuarit për aktorët kryesorë përfshijnë Benedict Cumberbatch për portretizimin e tij të një fermeri të viteve 1920 në “The Power of the Dog”, Leonardo DiCaprio për “Don’t Look Up” dhe Will Smith për rolin e babait të motrave kampione të tenisit Venus dhe Serena Williams në “King”. Richard”. Aktori i “Ali & Ava” Adeel Akhtar, Mahershala Ali (“Swan Song”) dhe Stephen Graham (“Boiling Point”) kompletojnë listën.

Tre gra janë ndër pretendentet për regjisorin më të mirë: Audrey Diwan për “Happening”, Jane Campion për “The Power of the Dog” dhe Julia Ducournau për “Titane”. Aleem Khan (“Pas dashurisë”), Ryûsuke Hamaguchi (“Drive My Car”) dhe Paul Thomas Anderson (“Pica me jamball”) e plotësojnë listën. /KultPlus.com

‘No Time To Die’ dhe ‘Dune’ në krye të filmave të përzgjedhur për ‘Oscars’

Filmat “No Time To Die” dhe “Dune” kryesojnë në raundin e parë të filmave të përzgjedhur për ceremoninë e 94-të të çmimeve Oscar.

Të dy filmat u përzgjodhën në katër kategori pasi shpalljes së 10 filmave.

Dalja e fundit e aktorit Daniel Craig në rolin e James Bond, “No Time To Die”, u zgjodh për grimin, stilin, muzikën (kënga origjinale), tingullin dhe efektet vizuale.

Kategoritë e tjera të shpallura ishin filma me metrazh të gjatë dokumentar, filma me metrazh të shkurtër, filma artistik ndërkombëtar, film i shkurtër të animuar dhe film me metrazh të shkurtër live.

Disa filma të tjerë janë përzgjedhur në dy kategori.

Filmi gjysmautobiografik i Kenneth Branagh “Belfast”, me protagonist Jamie Dornan, u zgjodh për zërin dhe muzikën (kënga origjinale) për ”Down To Joy”.

“Spiderman: No Way Home”, me aktorë Tom Holland dhe Zendaya, gjithashtu mori dy nominime për efekte zanore dhe vizuale.

”Web-blockbuster” ishte një hit i cili në fundjavat e dhjetorit, arkëtoi rreth 600 milionë dollarë në mbarë botën.

Ai u mund vetëm nga “Avengers: Infinity War”, i cili fitoi 640 milionë dollarë në mbarë botën dhe “Avengers: Endgame” që fitoi 1,2 miliardë dollarë.

Tre filma të tjerë të Marvel-it janë nominuar për efektet vizuale: “Black Widow”, “Eternals” dhe “Shang Chi: Legend Of The Ten Rings”.

“The Power Of The Dog” i Netflix, me aktorë Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst dhe Jesse Plemons, u zgjodh për muzikën, figurën dhe zërin./KultPlus.com

“Dune” një prej filmave më të shumëpritur nga publiku

Në fund të javës së kaluar u lansua traileri i parë i filmit të ardhshëm “Dune”.

Me regji të Denis Villeneuve i njohur për filma të tillë si “Blade Runner 2049” dhe “Sicario”, në këtë projekt të shumëpritur nga publiku luajnë aktorët e famshëm hollywoodian, Zendaya, Rebecca Ferguson dhe Timothee Chalamet.

“Dune” e rrëfen historinë e Paul Atreides, një djalosh i ri me aftësi të jashtëzakonshme i cili duhet të udhëtoj në një prej planetëve më të rrezikshme në univers, për ta siguruar të ardhmen e familjes së tij fisnike dhe mbarë popullit. Por, konflikti pason me forcat keqdashëse për kontrollin e një burimi të quajtur ‘Melange’, i cili kur konsumohet mund ta përmirësojë shëndetin e njerëzve dhe e rritë jetëgjatësinë. Melange po ashtu është jetik për t’i ndihmuar udhëtimet në hapësirë dhe njëkohësisht është produkti më i kërkuar në gjithë universin.

Ky është adaptimi i fundit në ekran të madh i romanit ikonik fantastiko-shkencorë i Frank Herbertit me të njëjtin emër, pas filmit të vitit 1984 i realizuar nga David Lynch.

Në këtë projekt po ashtu luajnë aktorët tjerë të famshëm, Josh Brolin, Dave Bautista, Jason Momoa, Oscar Isaac, Stellan Skarsgard dhe Javier Bardem.

Filmi “Dune” do të fillojë së shfaquri nëpër kinematë botërore në dhjetor të këtij viti. / KultPlus.com

Lansohet traileri i parë i “Dune” (VIDEO)

“Dune” vlerësohet si njëra ndër librat fanta-shkencë më të mirë ndonjëherë. E adaptimi i tij më në fund është bërë edhe në film.

Sot është lansuar traileri i parë i filmit me të njëjtin emër me regji të Denis Villeneuve, i cili e sjell në ekran novelën ikonike të Frank Herbertit.

Në të paraqiten Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Stellan Skarsgard, Zendaya, Jason Momoa, Josh Brolin, Dave Bautista dhe Javier Bardem, shkruan The Verge.

Villeneuve nuk është i panjohur për zhanret fanta-shkencë, kjo pasi më herët kishte bërë filmat “Arrival” dhe “Blade Runner 2049”.

“Dune” është planifikuar të jetë i pari nga dy filmat që do të bazohen në librat origjinal të Herbertit. Filmi i sivjetmë pritet që të mbulojë pjesën e parë të novelës, derisa filmi i dytë (që ende nuk ka ndonjë titull apo datë se kur pritet të lansohet) do të mbulojë pjesën e mbetur të novelës.

Në teatër “Dune” do të jetë më 18 dhjetor 2020.