‘Kur goditi Chris-in, na goditi të gjithëve’, nëna e komedianit reagon ndaj Will Smith

Nëna e Chris Rock, Rose ka folur së fundmi për incidentin në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar, ku aktori Will Smith goditi me shuplakë të birin e saj. Ngjarja famëkeqe ndodhi pasi komediani bëri një batutë për flokët e gruas së aktorit, Jada.

Në një emision radiofonik, Rose tha se po e shikonte evenimentin nga shtëpia dhe se fillimisht mendoi se incidenti ishte i inskenuar derisa Smith filloi t’i thoshte që “largoje emrin e gruas time nga goja jote e ndyrë”.

“Ti reagoje ndaj gruas tënde duke të dhënë syrin anësor dhe shkove dhe ia bëre ditën sepse ajo ishte e përqeshur duke qeshur kur ndodhi”, tha Rock për incidentin.

“Kur ai goditi Chris-in, ai na goditi të gjithëve. Ai më goditi vërtet me shuplakë. Sepse kur lëndon fëmijën tim, më lëndon edhe mua”, tha Rose. Ajo iu referua gjithashtu përjashtimit 10-vjeçar të Smith nga Akademia dhe shprehu pakënaqësinë e saj.

Vetë Chris nuk ka bërë asnjë deklaratë kundër Smith. Vetëm për audiencën e tij, gjatë turneut të tij aktual botëror, ai tha: “Unë jam ende duke përpunuar atë që ndodhi, kështu që në një moment do të flas. Do të jetë serioze.“/abcnews.al/ KultPlus.com

Fansat kundër Akademisë: Disa aktorë kanë abuzuar më shumë se Smith por nuk u dënuan si ai

Pas shuplakës së Akademisë në fytyrën e Will Smith, i përjashtuar për dhjetë vjet nga çdo ngjarje e organit më të lartë të Hollywood, fansat e aktorit e kanë etiketuar një dënim i tepruar, për disa edhe me sfond “racial”.

Komentet në internet kanë një emërues të përbashkët: hipokrizinë e Hollivudit.

Sepse masa të ngjashme nuk janë marrë, por as nuk janë menduar, për të dënuarit e tjerë të kinemasë, e në veçanti ndaj “grabitqarëve” të bardhë, duke filluar nga Harvey Weinstein, i cili vazhdon të mbajë Oscarin, pavarësisht se është dënuar me 23 vjet burg pasi kishte sulmuar dhe përdhunuar rreth tetëdhjetë gra.

Weinstein dhe Roman Polanski, për të qenë i sinqertë, si dhe komediani televiziv Bill Cosby, u përjashtuan nga Akademia.

Por nëse Will fiton, kush do ta marrë Oscarin në emrin e tij në natën e yjeve?

Sipas fansave nuk janë poshtëruar në të njëjtën mënyrë: Kevin Spacey, Casey Affleck, Woody Allen. , James Franco, James Toback, Dustin Hoffman, nuk u rrëzuan kurrë pavarësisht akuzave për ngacmim seksual, ose, si në rastin e Mel Gibson, dhunë ndaj partneres dhe shprehje antisemitike.

Ndër zërat që janë ngritur kundër Hollivudit është ai i Piers Morgan: komentatori britanik i cili përdori rastin Polanski për të ndriçuar standardin e dyfishtë të Akademisë.

“Në vitin 2003 Polanski u nderua me Oscar për “Pianistin” pavarësisht se në moshën 44 vjeçare kishte droguar dhe dhunuar një 13-vjeçare. Regjisori ka qenë i arratisur që nga viti 1978: pasi u deklarua fajtor për pesë nga gjashtë akuzat.

Ai u arratis nga SHBA para dënimit dhe për të pranuar çmimin “në emër të Akademisë” ishte miku i tij Harrison Ford që ia dha atë në shtëpinë e tij në Paris”, shtoi ai. /KultPlus.com

Will Smith u përjashtua për 10 vjet nga Oscars, vendimi konsiderohet i pamjaftueshëm

Vendimi për të përjashtuar Will Smith nga Oscar dhe ngjarjet e tjera të Akademisë së Filmit është gjykuar si i pamjaftueshëm. Shumë njerëz janë të mendimit se aktorit duhet t’i hiqet çmimi si aktori më i mirë për rolin në filmin “King Richard”  – çmim të cilin e mori pasi goditi me shuplakë Chris Rock.

Aktori tha të premten se e pranonte dënimin nga nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, si kundërpërgjigje ndaj goditjes së Chris Rock në skenë gjatë ceremonisë. Megjithatë, shumë mendojnë se vendimi nuk ishte mjaft i ashpër. Madje, ka nga ata që mendojnë se aktori duhej akuzuar për sulm.

Famëkeq: Rock u godit me shuplakë nga Smith pasi bëri shaka me kokën tullac të gruas Jada ndërsa prezantonte dokumentarin më të mirë në Oscar të dielën e kaluar

“Nëse ndonjëri prej nesh do ta kishte bërë këtë, do të qëndronim ende në burg duke pritur lirimin me kusht. Vetëm 17 milionë shikues si dëshmitarë!”, shkroi një ndjekës. Nga ana tjetër, burime pranë Chris Rock kanë bërë me dije se komediani nuk ka ndërmend të ngrejë një padi ndaj aktorit.

Kujtojmë që vendimi për ta përjashtuar Smith-in për 10 vjet u mor dje pas një takimi me bordin.

Deklarata e plotë e Akademisë

Çmimet e 94-ta Oscar ishin menduar të ishin një festë e shumë individëve në komunitetin tonë që bënë punë të jashtëzakonshme vitin e kaluar; megjithatë, ato momente u lanë në hije nga sjellja e papranueshme dhe e dëmshme që pamë z. Smith të ekspozonte në skenë.

Gjatë transmetimit tonë televiziv, ne nuk e trajtuam siç duhet situatën në skenë. Për këtë na vjen keq. Kjo ishte një mundësi për ne që të jepnim një shembull për mysafirët tanë, shikuesit dhe familjen tonë të Akademisë në mbarë botën, dhe ne dështuam – të papërgatitur për situatën e paprecedentë.

Sot, Bordi i Guvernatorëve thirri një takim për të diskutuar se si t’i përgjigjet më mirë veprimeve të Will Smith në Oscar, përveç pranimit të dorëheqjes së tij. Bordi ka vendosur, për një periudhë 10 vjeçare nga 8 Prilli 2022, Z. Smith nuk do të lejohet të marrë pjesë në asnjë ngjarje apo program të Akademisë, personalisht ose virtualisht, duke përfshirë, por pa u kufizuar në Çmimet e Akademisë.

Ne duam të shprehim mirënjohjen tonë të thellë për z. Rock për ruajtjen e qetësisë së tij në rrethana të jashtëzakonshme. Ne duam gjithashtu të falënderojmë mikpritësit, të nominuarit, prezantuesit dhe fituesit për vendosmërinë dhe hirin e tyre gjatë transmetimit tonë televiziv.

Ky veprim që ne po ndërmarrim sot në përgjigje të sjelljes së Will Smith është një hap drejt një qëllimi më të madh për të mbrojtur sigurinë e interpretuesve dhe të ftuarve tanë dhe rikthimin e besimit te Akademia. Ne gjithashtu shpresojmë se kjo mund të fillojë një kohë shërimi dhe restaurimi për të gjithë të përfshirët dhe të prekurit. /abcnews.al

Will Smith reagon ndaj ndalimit 10-vjeçar të Oscars

Will Smith e ka pranuar vendimin e akademisë së filmave për ta përjashtuar atë nga Oscars për 10 vjet, përcjell KultPlus.

“Unë e pranoj dhe respektoj vendimin e akademisë,” tha aktori në një deklaratë të marrë nga Fox News Digital të premten.

Akademia njoftoi së fundmi se Smithit iu ndalua të merrte pjesë në Oscars ose në ndonjë ngjarje tjetër të akademisë për 10 vjet pas shuplakës së prezantuesit Chris Rock në ceremoninë e këtij viti.

Vendimi erdhi pas një takimi të bordit të guvernatorëve të akademisë për të diskutuar një përgjigje ndaj veprimeve të Smith. /KultPlus.com

Will Smith përjashtohet nga Oscars për një dekadë

Will Smith është përjashtuar nga Akademia e Oscars dhe çdo ngjarje tjetër e tyre për 10 vjetët e ardhshëm.

Ky vendim vjen pas një takimi me bordin e guvernatorëve të Akademisë për të vendosur fatin e aktorit, pasi e goditi komedianin Chris Rock në Oscars më 27 mars, shkruan The Independent.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit njoftoi, në fillim të kësaj jave, se do të merrte një vendim në takimin e saj vjetor, në mënyrë që të diskutonte sanksionet për Smithin.

Vendimi parasheh ndalimin e Smithit për një dekadë në çdo ngjarje të Akademisë, personalisht dhe virtualisht.

Ndalimi është “përfshirë, por pa u kufizuar, në çmimet e Akademisë”, sipas Jesse Rodriguez, zëvendëspresident i Editorial & Rezervimit për MSNBC.

Pesë ditë pas shuplakës, Smith dërgoi një dorëheqje zyrtare në Akademi, duke e hequr atë nga anëtarësimi në organin e çmimeve Oscars.

Dorëheqja e Smithit u pranua, por presidenti i AMPAS, David Rubin, komentoi: “Ne do të vazhdojmë të ecim përpara me procedurat tona disiplinore kundër zotit Smith për shkelje të standardeve të sjelljes së Akademisë.” / KultPlus.com

Pas skandalit në Oscar, Will Smith hyn në qendër rehabilitimi

Shëndeti mendor i Will Smith është vënë në pikëpyetje pas shpërthimit të tij në Oscar.  53-vjeçari, i cili do të donte ta harronte incidentin që i shkatërroi natën e bukur kur fitoi një Oscar, ka kërkuar ndihmën e ekspertëve në një klinikë rehabilitimi për personazhe të famshëm, për ta ndihmuar në trajtimin e çështjeve të lidhura me stresin.

Stresi i është krijuar nga polemikat që shpërthyen pas shuplakës që i dha komedianit Chris Rock, në mbrëmjen e çmimeve Oscar.

Sipas “The Sun”, aktori i famshëm është prekur shumë nga ajo që ndodhi dhe ka vendosur që të nisë rehabilitimin në një klinikë luksoze.

Will Smith jo vetëm që u kritikua ashpër pas incidentit, por ka humbur edhe disa kontrata, mes të cilave edhe kontratën me Netflix për filmin “Fast and Loose”.

“Kjo është pa dyshim beteja më e madhe e karrierës së tij. Është një qendër rehabilitimi ku kanë shkuar shumë yje të tjerë të botës së spektaklit dhe Smith do të përpiqet që të gjejë një mënyrë për të ecur përpara. Ai shpreson që të kthehet dhe të shpëtojë reputacionin e karrierën e tij”, tha një burim për tabloidin britanik./ KultPlus.com

Shkëlqimi i Era Istrefit përkrah Will Smith e Nicky Jam në Kampionatin Botëror në Rusi (VIDEO)

Të gjithë ishim krenar kur Era Istrefi u bë zëri i himnit të Kampionatit Botëror në vitin 2018, ku performoi në finale të këtij kampionati, në Rusi, shkruan KultPlus.

“Live it up” në bashkëpunim me Will Smith dhe Nicky Jam ishte një prej këngëve më të dëgjuara gjatë asaj vere.

Performanca e Erës në finalen e Kampionatit Botëror ishte pëlqyer jashtëzakonisht shumë nga publiku dhe padyshim që ishte Era ajo që e shijoi më së shumti këtë eksperiencë të jashtëzakonshme.
Pas përfundimit të Kampionatit Botëror, aktori amerikan Will Smith ka falënderuar këngëtarin Nick Jam për ftesën që ia bëri që të realizonin himnin e Botërorit, “Live It Up”, ndërsa në një postim në Instagram, Smith pati falënderuar edhe këngëtaren nga Kosova, Era Istrefin, duke e vlerësuar atë si një vajzë të bukur dhe me shpirt delikat.

“Era Istrefi, ti je e bukur dhe shpirt delikat. Të çmoj. Vazhdo të buzëqeshësh”, kishte shkruar Will Smith për yllin nga Kosova.

Pas këtij suksesi, Era solli këngën “Prisoner”, “Oh God” në bashkëpunim me Konshens dhe “Anything more” me Steve Aoki.

Ndërsa pas një pauze në muzikë, Era Istrefi është rikthyer me një këngë në gjuhën shqipe.

Vetëm disa më herët ajo solli këngën “Bebe” e njëkohësisht, përmes kësaj këngë paralajmëroi se ky mund të konsiderohet një rikthim në skenën e muzikës kosovare ku projekte të reja janë gati të vijnë shumë shpejt.

Ky rikthim i Erës u mirëprit mjaft mirë nga publiku të cilët përkundër pauzës së saj në muzikë, kishin ruajtur më fanatizëm simpatinë për të. / KultPlus.com

Chris Rock refuzon të flas për Will Smith dhe skandalin në ‘Oscars 2022’ para audiencës në shfaqjen e radhës në New York

Chris Rock performoi një set surprizë në klubin ‘Comedy Cellar’ të martën mbrëma, por e nisi duke i thënë audiencës se nuk do të fliste për shuplakën e Will Smith.

“Ai e trajtoi çështjen vetëm pasi turma ishte e entuziazmuar për paraqitjen e tij të befasishme, dhe ai u ngjit në skenë dhe tha: ‘Ulni pritshmëritë tuaja. Unë nuk do ta trajtoj atë gjë”, ka thwnw njw person nga audienca pwr PageSix.

Ai tha gjithashtu se Rock bëri shaka se ai po punonte për materiale sepse “të gjithë njerëzit papritur po interesohen për shfaqjet e tij”.

Sam Morril, Julie Gold dhe Yamaneika Saunders ishin gjithashtu nw mesin e e performueseve në klubin e New Yorkut.

Rock, 57 vjeç, ka refuzuar të flas për Will Smith, i cili e goditi me shuplakë në “Oscar 2022” që kur filloi turneun e tij të komedisë në Boston javën e kaluar.

“Kam pasur një shfaqje të tërë para kësaj fundjave. Unë jam ende duke përpunuar ngjarjen”, tha në deklaratë e tij të parë pas “Oscars”.

Ylli i “Down to Earth” u tha të pranishmëve se do ta trajtonte atë në një moment, “por tani do të tregoj disa shaka”.

Ndërkohë, vëllai i Rockut, Kenny, foli për dëmin emocional që ngjarja ka shkaktuar tek ata

“Më mundon ta shoh sepse ke parë një të dashur duke u sulmuar dhe nuk mund të bësh asgjë për këtë”, tha Kenny, 42 vjeç, për Los Angeles Times.

“Sa herë që po shikoj videot, është si një interpretim që vazhdon në kokën time. Vëllai im nuk ishte kërcënim për të dhe thjesht nuk kishit respekt për të në atë moment. Ju thjesht e nënçmoni atë para miliona njerëzve që e shikojnë shfaqjen”, tha ai.

Smith e goditi Rockun për krahasimin e gruas së tij Jada Pinkett Smith me personazhin e Demi Moore në “GI Jane”. Kenny beson se Rock nuk e kuptoi se flokët e Pinkett Smith, të cilat ajo i rruajti verën e kaluar, ishin për shkak të alopecisë.

“Ishte shaka. Nuk ishte qesharake, por e di që nëse ai do ta dinte që ajo kishte alopecia … nuk do të bënte shaka për këtë. Por ai nuk e dinte”, shtoi Kenny./ KultPlus.com

Netflix dhe Sony ndalojnë prodhimin e filmave ku Smith do të luante

Si rezulatat i skandalit të cilin e shkaktoi Will Smith në ndarjen e çmimeve Oscars, ndaj tij po merren masa edhe nga Netflix dhe Sony.

Prandaj sipas raportimeve thuhet se disa projekte te Smith janë ndërprerë.

Aktori, i cili shokoi të gjithë botën kur goditi në fytyrë komedianin Chris Rock sepse bëri një shaka për bashkëshorten e Smith, Jada Pinkett Smith, ka pasur një film për Netflix dhe një film për Sony, të pauzuar sipas The Hollywood Reporter.

Netflix ishte në proces për të gjetur një regjisor të ri për ”Fast and Loose”, pasi David Leitch u tërhoq nga projekti përpara ndarjes së çmimeve të Akademisë.

Në atë film Smith do të luante rolin e bosit të krimit me probleme me memorie.

Gjithashtu edhe Sony është duke bërë ndaljen e ‘Bad Boys 4’, e cila ishte duke u përgatitur përpara shfaqjes së çmimeve./ KultPlus.com

Will Smith jep dorëheqje nga Oscars: E tradhtova besimin e Akademisë

Will Smith njoftoi në një deklaratë të premten se ai ka dhënë dorëheqjen nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, përcjell KultPlus.

Pasi goditi prezantuesin Chris Rock në skenë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar fundjavën e kaluar, Will Smith tani ka dhënë dorëheqje, raporton CNN.

Smith është larguar me dëshirë nga organizata e njohur e yjeve të filmit, regjisorëve dhe producentëve.

Deklarata e tij e plotë:

“Unë i jam përgjigjur drejtpërdrejt njoftimit të seancës disiplinore të Akademisë dhe do të pranoj plotësisht të gjitha pasojat për sjelljen time. Veprimet e mia në prezantimin e 94-të të çmimeve Oscar ishin tronditëse, të dhimbshme dhe të pafalshme. Lista e atyre që kam lënduar është e gjatë dhe përfshin Chris, familjen e tij, shumë nga miqtë dhe të dashurit e mi , të gjithë të pranishmit dhe audiencën globale në shtëpi. Unë tradhtova besimin e Akademisë. I privova kandidatët dhe fituesit e tjerë nga mundësia e tyre për të festuar dhe për t’u festuar për punën e tyre të jashtëzakonshme. Unë ndjehem me zemër të thyer. Unë dua të kthej fokusin tek ata që meritojnë vëmendje për arritjet e tyre dhe të lejoj Akademinë të kthehet në punën e jashtëzakonshme që bën për të mbështetur krijimtarinë dhe artin në film. Pra, po jap dorëheqjen nga anëtarësimi në Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit dhe do të pranojë çdo pasojë të mëtejshme që Bordi i konsideron të përshtatshme. Ndryshimi kërkon kohë dhe unë jam i përkushtuar të bëj punën për t’u siguruar që kurrë të mos në lejimin e dhunës të kapërcejë arsyen”.

Smith i kërkoi falje publike Rock të nesërmen përmes mediave sociale.

1 Prilli shënon ditën e gënjeshtrës por shumë media ndërkombëtare kanë raportuar se një gjë e tillë ka ndodhur realisht, përfshirë këtu CNN, The Guardian, Bloomberg etj. /KultPlus.com

Incidenti në Oscars, flet nëna Will Smith: Kjo është hera e parë që e kam parë të reagojë ashtu

Nëna e Will Smith ka reaguar për incidentin që tronditi ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar 2022 pasi aktori sulmoi komedianin Chris Rock për një batutë ndaj gruas së tij, Jada Pinkett.

Carolyn Smith e ka përshkruar sjelljen si krejtësisht jashtë karakterit.

“Ai është një person shumë i drejtë, njerëzor,” tha ajo të hënën për Action News. “Kjo është hera e parë që e kam parë të reagojë ashtu. Hera e parë në jetën e tij.”, tha 85-vjeçarja duke shtuar se i kishte kërkuar të birit që të largohej me pushime për t’u qetësuar nga kjo ngjarje.

Carolyn tha se ai e meritonte të fitonte çmimin për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në “King Richard”, vlerësim që iu dha pas incidentit me komedianin. “Unë e di se si ai punon, sa shumë punon ai. Mendova se atij duhej t’i jepej një (Oscar) për të gjithë ata (filmat e tij).”, u shpreh ajo./ KultPlus.com

Me lot në sy, Will Smith kërkon falje: Shpresoj që Akademia të më ftojë përsëri (VIDEO)

Will Smith pati një fjalim plot lot kur pranoi Oscar-in e tij të parë pas një sherri në skenë me Chris Rock.

Ylli 53-vjeçar fitoi “aktorin më të mirë” në ndarjen e 94-të vjetore të ‘Academy Awards’ të dielën, duke fituar një tjetër vlerësim për performancën e tij si Richard Williams.

Fitorja erdhi disa minuta pasi Smith goditi komedianin Rock në skenën e Oscars pasi Rock bëri një shaka me flokët e gruas së Smith, Jada Pinkett Smith. Pas komentit, Pinkett Smith rrotulloi sytë dhe Smith u ngjit në skenë dhe goditi Rock.

Në fjalimin e tij të pranimit, Smith tha mes lotësh: “Në këtë kohë të jetës sime, në këtë moment, unë jam i mbingarkuar nga ajo që Zoti po më thërret të bëj dhe të jem në këtë botë. … Unë jam duke u thirrur në jeta ime për të dashur njerëzit dhe për të mbrojtur njerëzit dhe për të qenë një lumë për njerëzit e mi”.

“Unë e di të bëjmë atë që bëjmë, duhet të jeni në gjendje të abuzoni; duhet të jeni në gjendje t’i bëni njerëzit të flasin të çmendur për ju. Në këtë biznes duhet të jeni në gjendje të keni njerëz që nuk ju respektojnë, dhe duhet të buzëqeshni dhe të pretendoni se kjo është në rregull.”

Ai e krahasoi veten me personazhin e tij të mbretit Richard, i cili ishte një “mbrojtës i ashpër i familjes së tij”.

Smith gjithashtu tregoi se Denzel Washington i tha atij disa minuta para fitores se “në momentet tuaja më të larta, ki kujdes sepse atëherë vjen djalli për ty”.

Smith më pas iu drejtua drejtpërdrejt incidentit, duke i kërkuar falje Akademisë dhe kolegëve të tij aktorë për incidentin.

“Dua t’i kërkoj falje Akademisë. Dua t’u kërkoj falje të gjithë kolegëve të mi të nominuar,” tha ai.

Smith më pas bëri shaka, “Arti imiton jetën: Unë dukem si babai i çmendur. Ashtu siç thanë për Richard Williams. Por dashuria do t’ju bëjë të bëni gjëra të çmendura.”

Ai më vonë shtoi, “Duke qenë në gjendje të dua dhe të kujdesem për nënën time dhe familjen time, gruan time … Faleminderit për këtë nder. Faleminderit për këtë moment … Shpresoj që Akademia të më fton përsëri.” / KultPlus.com

Kuptimi i frazës ‘G.I. Jane’, për të cilën Rock u godit nga Smith

Komediani Chris Rock është goditur me shuplakë nga aktori Will Smith në çmimet e sivjetme “Oscar”, ngjarje e cila bëri bujë të madhe, shkruan KultPlus.

Rock, derisa po fliste në podium bëri shaka me gruan e Smith, Pinkett Smith, ku përdori shprehjen “G.I. Jane”.

Pinkett Smith vitin e kaluar tregoi publikisht se ajo vuante nga alopecia, një çrregullim autoimun që çon në rënien e flokëve.

“G.I. Jane” ishte një film i vitit 1997 me Demi Moore në rolin e një gruaje që bashkohet me Marinën e SHBA dhe rruan kokën shpejt pas kësaj.

E historiku i problemeve mes Rock dhe Smith kishte filluar shumë më herët, shuplaka i dha “fund” shakave. /KultPlus.com

Smith godet me shuplakë prezantuesin Rock pasi bëri shaka me gruan e tij (VIDEO)

Në mbrëmjen e Oscars, gjatë kohes kur edhe po shpërndaheshin çmimet, ndodhi një moment i çuditshëm mes Will Smith dhe Chris Rock, përcjell KultPlus.

Will Smith raportohet se e goditi prezantuesin Chris Rock për shkak se ky i fundit bëri shaka me gruan e Smith, Jada Pinkett Smith.

Gjatë orës së tretë të transmetimit, Rock doli në skenë për të paraqitur çmimin për dokumentarin më të mirë dhe bëri një shaka për Pinkett-Smith si pjesë e “GI Jane 2” – me sa duket një referencë për kokën e saj të rruar. (Pinkett-Smith ka qenë e hapur në të kaluarën për vuajtjen nga alopecia, një gjendje që shkakton rënien e flokëve.)

Smith pastaj nxitoi në skenë, ku goditi Rock-un, pamjet e të cilit u kapën në transmetime ndërkombëtare të pacensuruara. Është e paqartë nëse lëvizja ishte një gjë e planifikuar apo një surprizë e vërtetë. Smith më pas tha “Mbaje emrin e gruas sime larg nga goja jote e ndyrë” dy herë ndërsa transmetimi i televizionit dështoi për shikuesit amerikanë.

“Uau, Will Smith sapo më goditi,” tha Rock.

Gjatë kësaj ceremonie Will Smith arriti që të fitojë çmimin e aktorit më të mirë. /KultPlus.com

‘Dune’ kryeson edhe çmimet Oscars, derisa Smith fiton çmimin e aktorit më të mirë

Ceremonia më e madhe në industrinë e filmit ”Oscars” është zhvilluar mbrëmë, ku edhe janë ndarë çmimet kryesore, shkruan KultPlus.

Në vrazhden e shumë ndodhive, gjatë Oscars Will Smith fitoi çmimin e aktorit më të mirë me filmin ”King Richard”.

KultPlus sjellë edhe listën e plotë të fituesve të edicionit të sivjetmë në “Oscars”.

FILMI MË I MIRË
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

AKTORJA MË E MIRË
Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
Olivia Colman (The Lost Daughter)
Penélope Cruz (Parallel Mothers)
Nicole Kidman (Being the Ricardos)
Kristen Stewart (Spencer)

AKTORI MË I MIRË
Javier Bardem (Being the Ricardos)
Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)
Will Smith (King Richard)
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

REGJISORI MË I MIRË
Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
Kenneth Branagh (Belfast)
Jane Campion (The Power of the Dog)
Steven Spielberg (West Side Story)
Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car

KOLONA ZANORE MË E MIRË
Be Alive — Beyoncé Knowles-Carter and Darius Scott (King Richard)
Dos Oruguitas — Lin-Manuel Miranda (Encanto)
Down to Joy — Van Morrison (Belfast)
No Time to Die — Billie Eilish and Finneas O’Connell (No Time to Die) 
Somehow You Do — Diane Warren (Four Good Days)

DOKUMENTARI MË I MIRË
Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul 
Writing With Fire

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR
CODA (Sian Heder) 
Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi and Takamasa Oe)
Dune (Eric Roth, Jon Spaihts and Denis Villeneuve)
The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
The Power of the Dog (Jane Campion)

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL
By Jennifer Bisset
Belfast (Kenneth Branagh) 
Don’t Look Up (Adam McKay and David Sirota)
Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
King Richard (Zach Baylin)
The Worst Person in the World (Joachim Trier)

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË
Cruella (Jenny Beavan) 
Cyrano (Massimo Cantini Parrini)
Dune (Jacqueline West)
Nightmare Alley (Luis Sequeira)
West Side Story (Paul Tazewell)

FILMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Drive My Car (Japonia) 
Flee (Danimarka)
The Hand of God (Italia)
Lunana: A Yak in the Classroom (Butani)
The Worst Person in the World (Norvegjia)

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR
Ciarán Hinds (Belfast)
Troy Kotsur (CODA) 
Jesse Plemons (The Power of the Dog)
J.K. Simmons (Being the Ricardos)
Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
Troy Kotsur is the second Deaf actor to win an Oscar!

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. the Machines
Raya and the Last Dragon

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA
Dune 
Free Guy
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
No Time to Die
Spider-Man: No Way Home

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
Dune (Greig Fraser) 
Nightmare Alley (Dan Lausten)
The Power of the Dog (Ari Wegner)
The Tragedy of Macbeth (Bruno Delbonnel)
West Side Story (Janusz Kaminski)

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR
Jessie Buckley (The Lost Daughter)
Ariana DeBose (West Side Story) 
Judi Dench (Belfast)
Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
Aunjanue Ellis (King Richard)

MAKIJAZHI DHE FLOKËT MË TË MIRA
The Eyes of Tammy Faye 
House of Gucci
Coming 2 America
Cruella
Dune

PRODUKSIONI MË I MIRË
Dune (Zsuzsanna Sipos and Patrice Vermette) 
Nightmare Alley (Tamara Deverell and Shane Vieau)
The Power of the Dog (Grant Major and Amber Richards)
The Tragedy of Macbeth (Stefan Dechant and Nancy Haigh)
West Side Story (Rena DeAngelo and Adam Stockhausen)

MONTAZHI MË I MIRË
Don’t Look Up (Hank Corwin)
Dune (Joe Walker)
King Richard (Pamela Martin)
The Power of the Dog (Peter Sciberras)
Tick, Tick… Boom! (Myron Kerstein and Andrew Weisblum)

TEMA MUZIKORE MË E MIRË
Don’t Look Up (Nicholas Britell)
Dune (Hans Zimmer) 
Encanto (Germaine Franco)
Parallel Mothers (Alberto Iglesias)
The Power of the Dog (Jonny Greenwood)

FILMI MË I MIRË I SHKURTËR
Ala Kachuu – Take and Run
The Dress
The Long Goodbye 
On My Mind
Please Hold

FILMI I ANIMUAR MË I MIRË I SHKURTËR
By Jennifer Bisset
Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper 

DOKUMENTARI MË I MIRË I SHKURTËR
By Jennifer Bisset
Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball 
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies

ZËRIMI MË I MIRË
By Jennifer Bisset
Belfast
Dune
No Time to Die
The Power of the Dog
West Side Story. /KultPlus.com

‘Bota është si një guaskë deti. Të takon ty t’i gjesh perlat’

Ka kaluar më shumë vite nga dalja e filmit “Në kërkim të lumturisë” me aktorin e famshëm Will Smith, por sërish është një nga filmat e ngulitur fort në mendjen e njerëzve si një ndër më të bukurit dhe më motivuesit.

Më poshtë do të lexoni disa nga thëniet e përdorura në të që padyshim do e bëjnë ditën tuaj më të bukur.

1. Mos lejo askënd të të thotë se ti nuk mund ta bësh diçka. As mua. Nëse ke një ëndërr, duhet ta mbrosh atë. Njerëzit që të thonë se ti s’mund ta bësh diçka, janë ata që s’mund ta bëjnë dot atë gjë vetë. Nëse do diçka, përpiqu dhe arrije.

2. Hidhi hapat dhe ec përpara. Mos fol shumë, por ec drejt suksesit. Ecja nuk ka pse të jetë me milje të tëra. Edhe hapat e vegjël si një fëmijë, e kanë rëndësinë e tyre.

3. Pasuria mund të jetë edhe ajo sjellja me mirënjohje, në të cilën ne i kujtojmë vetes sonë përditë për të llogaritur bekimet tona.

4. Bota është si një guaskë deti. Të takon ty t’i gjesh perlat.

5. Unë nuk jam ajo çfarë më ndodhi mua. Unë jam ai që zgjedh të bëhem.

6. Ishte dikur një burrë që po mbytej dhe aty kaloi një varkë. Burri në varkë e pyeti burrin që po mbytej : “A do ndihmë?”, por ai ia ktheu “Zoti do të më shpëtojë mua”. Një varkë tjetër erdhi dhe një burrë u përpoq ta ndihmonte, por ai ia ktheu :

“Zoti do të më shpëtojë mua”. Por ai u mbyt dhe shkoi në parajsë. Më pas, i tha Zotit : “Zot, pse nuk më shpëtove?”, ndërsa Zoti ia ktheu : “Unë të nisa ty dy varka”. Ndaj, shfrytëzojini gjithë mundësitë që ju jepen në kohën e duhur.

7. Ndoshta lumturia është diçka që ne vetëm e kërkojmë dhe pavarësisht gjithçkaje, nuk mund ta kemi.

8. E njoha babanë tim për herë të parë, kur isha 28 vjeç. Aty vendosa se kur të kisha fëmijë, fëmijët e mi do ta dinin se kush ishte babai i tyre…/ KultPlus.com

Will Smith do të kthejë historinë e jetës së tij në film biografik

Will Smith është nominuar për aktorin më të mirë për rolin e tij në “King Richard” në “Bafta”– dhe së shpejti mund të rikthehet me një film të ri këtë herë biografik.

Aktori është në qendër të një lufte ofertash për të drejtat për ta kthyer historinë e jetës së tij në një film, pas publikimit të librit të kujtimeve të Will vitin e kaluar.

Disa shërbime transmetimi po luftojnë për të siguruar miratimin për të bërë filmin dhe ai po kërkon një shumë tetë shifrore për të drejtat.

“Disa kishin frikë se ndershmëria brutale e Will në librin e tij mund të dëmtonte reputacionin e tij. Por është bërë e kundërta dhe e ndihmoi atë të lidhej me audiencën e tij si kurrë më parë. Kur nënshkroi marrëveshjen e librit, ai e bëri këtë duke pasur parasysh një biografi shoqëruese”, tha një burim shkruan The Sun.

“Tani të gjitha shërbimet e transmetimit po kërkojnë të marrin të drejtat. Lufta e ofertave do të thotë se ai mund të përfitoj një shumë të madhe parash, kështu që ai po peshon opsionet e tij për të gjetur se cili do ta trajtojë historinë e tij të jetës me më shumë kujdes. Libri ishte me të vërtetë i suksesshëm sepse tregoi historinë e tij frymëzuese, por nganjëherë vërtet sfiduese”, shtoi ky burim.

“Duke pasur parasysh se do të jetë kaq personale, është një gjë e ndjeshme për Will. Ai dëshiron të sigurohet se është bërë në mënyrën e duhur dhe nuk është diçka që nxitohet, pavarësisht nga parave”, përfundoi burimi.

Libri i tij, i cili doli në nëntor, shënoi ngritjen e tij nga një fëmijë në perëndim të Philadelphia në një reper në krye të toplistave dhe një aktor i aftë i cili theu rekorde në arkën filmike.

Ai gjithashtu trajton trazirat e tij personale, duke përfshirë çështjet me gruan e tij Jada Pinkett Smith dhe fëmijët e tij.

Will nuk pritet të marrë pjesë në ceremoninë e nesërme (13 mars) në Royal Albert Hall të Londrës.

Ai është duke xhiruar serinë e dytë të shfaqjes së tij “Disney+ Welcome To Earth”, në Guatemalë.

Pavarësisht një karriere aktrimi që përfshin më shumë se 30 vjet, ky është nominimi i tij i parë për “Bafta”./ KultPlus.com

Will Smith shpalos detajet e autobiografisë së tij, ‘Will’

Superylli ka bërë disa postime gjatë fundjavës në rrjetin social Instagram, në lidhje me autobiografinë e tij të ardhshme, të titulluar “Vullneti”, ku përmes një filteri në fytyrë, të cilën ai e ka përdorur në stilin e karakterit të Disney, ka vënë në dukje se atij po i duket e çuditshme për të folur rreth librit të tij të parë, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

“Ka qenë një punë e dashurisë. Unë kam qenë duke punuar në të për dy vitet e fundit dhe më në fund është gati. “, ka thënë Smith.

Ndërsa në një video tjetër, artisti Brandan Bmike Odums shfaqet duke krijuar kopertinën për librin.

“Të gjithë duhet të shohin se si @bmike2c bëri artin për librin tim – ka nivele. 5 shtresa, secila duke përsëritur një fazë të ndryshme të jetës sime … E bukur!”, lexon mbishkrimi.

Tutje, aktori është shprehur falënderues ndaj porosive paraprake që i kanë ardhur atij në fillim rreth librit të tij.

“Unë i shoh të gjitha porositë tuaja paraprake në fillim të librit tim, faleminderit!!”, ka shkruar ai në një titull të dy fotove që tregonin se ai mban librin e tij.

Libri është planifikuar të dalë në treg më 9 nëntor. / KultPlus.com

‘Bota është si një guaskë deti, të takon ty t’i gjesh perlat’

Ka kaluar më shumë se një dekadë nga dalja e filmit “Në kërkim të lumturisë” me aktorin e famshëm Will Smith, por sërish është një nga filmat e ngulitur fort në mendjen e njerëzve si një ndër më të bukurit dhe më motivuesit.

Më poshtë do të lexoni disa nga thëniet e përdorura në të që padyshim do e bëjnë ditën tuaj më të bukur.

1. Mos lejo askënd të të thotë se ti nuk mund ta bësh diçka. As mua. Nëse ke një ëndërr, duhet ta mbrosh atë. Njerëzit që të thonë se ti s’mund ta bësh diçka, janë ata që s’mund ta bëjnë dot atë gjë vetë. Nëse do diçka, përpiqu dhe arrije.

2. Hidhi hapat dhe ec përpara. Mos fol shumë, por ec drejt suksesit. Ecja nuk ka pse të jetë me milje të tëra. Edhe hapat e vegjël si një fëmijë, e kanë rëndësinë e tyre.

3. Pasuria mund të jetë edhe ajo sjellja me mirënjohje, në të cilën ne i kujtojmë vetes sonë përditë për të llogaritur bekimet tona.

4. Bota është si një guaskë deti. Të takon ty t’i gjesh perlat.

5. Unë nuk jam ajo çfarë më ndodhi mua. Unë jam ai që zgjedh të bëhem.

6. Ishte dikur një burrë që po mbytej dhe aty kaloi një varkë. Burri në varkë e pyeti burrin që po mbytej : “A do ndihmë?”, por ai ia ktheu “Zoti do të më shpëtojë mua”. Një varkë tjetër erdhi dhe një burrë u përpoq ta ndihmonte, por ai ia ktheu :

“Zoti do të më shpëtojë mua”. Por ai u mbyt dhe shkoi në parajsë. Më pas, i tha Zotit : “Zot, pse nuk më shpëtove?”, ndërsa Zoti ia ktheu : “Unë të nisa ty dy varka”. Ndaj, shfrytëzojini gjithë mundësitë që ju jepen në kohën e duhur.

7. Ndoshta lumturia është diçka që ne vetëm e kërkojmë dhe pavarësisht gjithçkaje, nuk mund ta kemi.

8. E njoha babanë tim për herë të parë, kur isha 28 vjeç. Aty vendosa se kur të kisha fëmijë, fëmijët e mi do ta dinin se kush ishte babai i tyre…/ KultPlus.com

Jaden Smith do të hapë një restorant ku më të pasurit paguajnë për të pastrehët

Jaden Smith, djali i Will Smith dhe Jada Pinkett Smith, do të hapë një restorant për t’u dhënë vakte falas njerëzve të pastrehë.

Restoranti “I Love You”, do të sigurojë ushqim vegan falas për ata që kanë nevojë në zonën Skid Row të Los Angeles.

Jaden thotë se dëshiron që ata që kanë mundësi të paguajnë për vaktin e tyre, të shpenzojnë pak më shumë, si një mjet për të paguar dhe vaktin e personit të pastrehë.

“Nëse nuk jeni i pastrehë, jo vetëm që duhet të paguani, por mund të paguani më shumë sesa vlera e ushqimit në mënyrë që të mund të paguani për personin që keni mbrapa jush,” shpjegoi 22-vjeçari./ KultPlus.com

Publikohet data e rikthimit të princit të Bel-Air

Familja Banks do të rikthehet përsëri në ekran. Aktori i famshëm, Will Smith zbuloi se “Fresh Prince of Bel-Air” do të ketë premierën e madhe më 19 nëntor, në HBO Max.

Përveç Will Smith, pjesë e premierës do të jenë thuajse edhe të gjithë aktorët kryesorë të kastit si Karyn Parsons (Hilary Banks), Tatyana Ali (Ashley Banks), Joseph Marcell (Geoffrey), Daphne Maxwell Reid (Vivian Banks), Alfonso Ribeiro (Carlton Banks) dhe DJ Jazzy Jeff (Jazz).

Shfaqja do të ketë sërish protagonist Will Smithin, ndërsa ngjarja do të bazohet në trailerin e Morgan Cooper, postuar në mars të vitit 2019./ a2news/ KultPlus.com

Rikthehet seriali i famshëm amerikan ‘The Fresh Prince of Bel Air’

Të gjithë e njohim serialin me situata tejet komike, The Fresh Prince of Bel Air, serial ky që edhe pas tre dekadave prej kur është lansuar për herë të pare, vazhdon të shikohet e rishikohet, shkruan KultPlus.

Kompania e produksionit të aktorit, Will Smith, i cili edhe është në rolin kryesor të serialit, ka njoftuar se do të sjellë prapë serialin The Fresh Prince of Bel-Air por nuk do të jetë e njejtë me komedinë e adoleshentëve që ishte në vitet e 90-ta.

Will Smith është bërë bashkë me regjisorin Morgan Cooper për të sjellë prap serialin, mirëpo kësaj radhe seriali do të përqëndrohet për të trajtuar më shumë tema serioze si krimet e bandave, varfëria, pabarazia dhe brutaliteti i policisë, raporton Mirror.

Ende nuk ka informata se kur do të shfaqet seriali, mirëpo është bërë e ditur që episodat do të zgjasin një orë dhe do të theksohet fakti që paragjykimet racore janë ende të pranishme në Amerikë.

Regjisori dhe bashkë skenaristi Morgan Cooper ka thënë: “Mendoj që ka hapësirë për të shëndrruar këtë serial nga një sitcom me tendencë komike në një format me trajtim më serioz,”

Ai poashtu ka rrëfyer që kishte qenë gjithmonë adhurues i këtij seriali. / KultPlus.com

Filmi Aladdin, rekord arkëtimesh në arkat filmike

Filmi më i ri i Walt Disney Aladdin i regjisorit Guy Ritchie, po shënon rekord në arkëtim, duke arritur shifrën 874 milion dollarë në të gjithë botën.

Llampa magjike e Will Smith në filmin Aladdin mesa duket ka qenë vërtetë e tillë. Nën regjinë e Guy Ritchie dhe me Will Smith-in në rolin e xhindit, ky projekt ka kaluar arkëtimet e “Independence Day”, i publikuar në 1996 duke u kthyer kështu në filmin më të suksesshëm në karrierën e 50-vjeçarit.

Menjëherë pas premierës botërore, në fundjavën e parë të shfaqjes Aladdin u rendit në krye të listës duke grumbulluar 86 milionë dollarë.

Në role kryesore veç Will Smith, Menna Massoud, Naomi Scott dhe Marwan Kenzari, filmi është bazuar në versionin origjinal të Disney të përrallës klasike “Një Mijë e Një Netë”./Klan/KultPlus.com

“Bota është si një guaskë deti, të takon ty t’i gjesh perlat”

Ka kaluar më shumë se një dekadë nga dalja e filmit “Në kërkim të lumturisë” me aktorin e famshëm Will Smith, por sërish është një nga filmat e ngulitur fort në mendjen e njerëzve si një ndër më të bukurit dhe më motivuesit.

Më poshtë do të lexoni disa nga thëniet e përdorura në të që padyshim do e bëjnë ditën tuaj më të bukur.

1. Mos lejo askënd të të thotë se ti nuk mund ta bësh diçka. As mua. Nëse ke një ëndërr, duhet ta mbrosh atë. Njerëzit që të thonë se ti s’mund ta bësh diçka, janë ata që s’mund ta bëjnë dot atë gjë vetë. Nëse do diçka, përpiqu dhe arrije.

2. Hidhi hapat dhe ec përpara. Mos fol shumë, por ec drejt suksesit. Ecja nuk ka pse të jetë me milje të tëra. Edhe hapat e vegjël si një fëmijë, e kanë rëndësinë e tyre.

3. Pasuria mund të jetë edhe ajo sjellja me mirënjohje, në të cilën ne i kujtojmë vetes sonë përditë për të llogaritur bekimet tona.

4. Bota është si një guaskë deti. Të takon ty t’i gjesh perlat.

5. Unë nuk jam ajo çfarë më ndodhi mua. Unë jam ai që zgjedh të bëhem.

6. Ishte dikur një burrë që po mbytej dhe aty kaloi një varkë. Burri në varkë e pyeti burrin që po mbytej : “A do ndihmë?”, por ai ia ktheu “Zoti do të më shpëtojë mua”. Një varkë tjetër erdhi dhe një burrë u përpoq ta ndihmonte, por ai ia ktheu :

“Zoti do të më shpëtojë mua”. Por ai u mbyt dhe shkoi në parajsë. Më pas, i tha Zotit : “Zot, pse nuk më shpëtove?”, ndërsa Zoti ia ktheu : “Unë të nisa ty dy varka”. Ndaj, shfrytëzojini gjithë mundësitë që ju jepen në kohën e duhur.

7. Ndoshta lumturia është diçka që ne vetëm e kërkojmë dhe pavarësisht gjithçkaje, nuk mund ta kemi.

8. E njoha babanë tim për herë të parë, kur isha 28 vjeç. Aty vendosa se kur të kisha fëmijë, fëmijët e mi do ta dinin se kush ishte babai i tyre…/ KultPlus.com