DokuFest shpalos temën dhe identitetin vizual të edicionit të 22-të

Tema e këtij viti të DokuFest, do të jetë pikërisht marrëdhënia mes njeriut dhe inteligjencës arti­ciale. Duke marrë shkas edhe prej temës së vitit të shkuar, ku në qendër ishin vëzhgime dhe pikëpyetje eksiztenciale mbi njerëzimin në krizë, këtë vit festivali rikthehet me një tjetër dilemë globale, që na nxit të eksplorojmë dhe mundohemi të kuptojmë ndikimin dhe pasojat e këtij zhvillimi teknologjik, në të ardhmen tonë, përcjell KultPlus.

”Vetëdija njerëzore, është një trashëgimi e paprekshme për universin dhe procesin evolutiv që njohim, e kanosur për zhdukje, jo domosdoshmërisht për shkak se inteligjenca arti­ciale mund të pretendojë të kontrollojë botën, sesa prej krizave klimatike të shkaktuara nga inteligjenca njerëzore, e shumëzuar së bashku. “I AM AI AM I” është një shtysë për të na nxitur të kuptojmë natyrën themelore të inteligjencës arti­ciale, përballë ekzistencës njerëzore”, thuhet në komunikatë duke parashtruar tutje pyetjen se a do të mundet që AI të shprehë ekzistencën vetjake dhe të zhvillohet si një inteligjencë e re dhe e ndarë nga ajo njerëzore? Nëse AI është një arkivë, a do të jetë në gjendje të na udhëzojë mbi vlerat që e formësojnë identitetin tonë njerëzor? Përmes, ­lmave të cilët në një mënyrë a tjetër trajtojnë tematika të lidhura me inteligjencën arti­ciale, ­lmit hapës e mbyllës, një ditë plotë të programit dedikuar AI dhe zhvillimit të identitetit pamor dhe fushatës së punuar pjesërisht me ndihmen e AI dhe ChatGPT, festivali synon dhe fton në zhvillimin e debatit në lidhje me një temë të gjërë aktuale sa i përket marrëdhënies së njerëzores me teknologjinë.

­Identiteti pamor i fushatës është zhvilluar nga Ali Cindoruk i Zyrës Khora. Gjeagjëza e koduar ”I AM AI AM I” është një ndërveprim simetrik midis një shprehjeje ekzistenciale letrare dhe natyrës binare të habitatit llogaritës të AI, që të dyja janë krijime njerëzore të bazuara në gjuhë. Fjalori pamor i modeleve më shumë shtresa të bazuara në glifet dhe karakteret alfanumerike i jep thellësi historike dhe futuristike dizajnit, në emër të mjeteve të hershme grafike të llogaritjes dhe një morie mundësish që ka e ardhmja e AI.

”Teksa ju ndajmë temën e festivalit të këtij edicioni të 22-të, gjejmë rastin t’ju ftojmë për të qenë pjesë e edicionit të 22-të të DokuFest. Na ndiqni në rrjete sociale për përditësime të reja, mbi ngjarjet e ardhshme. E vlerësojmë mbështetjen tuaj për të nxitur dhe vlerësuar kineastët e talentuar dhe ju themi që jemi të hapur për të bashkëpunuar në DokuFest 2023”, thuhet në komunikatë. / KultPlus.com

ReMusica po vjen me një paralajmërim: Merrni frymë thellë dhe përgatituni për një edicion plot jetë

Edicioni i 22-të i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës ReMusica po nis me mision që të ju përkujtojë mbi rëndësinë e kujdesit për veten. “Inhale – Enxhale” është moment reflektimi dhe ndërgjegjësim për shëndetin dhe mirëqenien mendore, përcjell KultPlus.

Në jetën e shpejtë dinamike në të cilën jetojmë, shpeshherë humbasim sensin dhe ndjeshmërinë për gjërat e vogla, që në realitet janë me shumë rëndësi. Koha dhe përkushtimi ndaj vetes para së gjithash, është pjesë qenësore e ekuilibrit dhe marrëdhënies që ndërtojmë pastaj dhe me të tjerët. Së dyti mbështetja, besimi dhe mirëmbajtja e raporteve të shëndosha përmes kujdesit ndaj njëri tjetrit dhe në fund, kujdesi ndaj natyrës, planetit tokë.

Duke u nisur nga kjo perspektivë, ReMusica ju merr nën krahë për të ofruar kapacitetin e saj duke shërbyer si hapësirë ​​dhe vend takimi për të gjitha grupet, komunitetet për të rritur ndërgjegjësimin për shëndetin dhe mirëqenien mendore.

Në kuptimin përmbajtësor, Edicioni i 22-të do të ofrojë një program të gjerë, duke filluar nga koncertet – me artistët më të çmuar të skenave botërore dhe vendore; diskutime – ku fokus do të jetë pikërisht shëndeti mendor; instalacione – konceptuale, tingullore; masterklase, punëtori me gjeneratat e reja; ReMusica Junior –  programe për fëmijë; koncertet akusmatike & elektroakustike e deri tek performancat unike ku muzika takon meditimin.

Orkestra e themeluar nga Claudio Abbado, me ish-drejtoret e muzikës Vladimir Ashkenazy, Bernard Haitink dhe me kryedirigjent Vasily Petrenko – EUROPEAN UNION YOUTH ORCHESTRA, Kuinteti frymor CALEFAX nga Holanda, të njohur ndërkombëtarisht për lojën e tyre virtuoze dhe si një ndër ansamblet më të çmuara të frymës, Ansambli Vokal ReMusica dhe kori shumë aktiv i viteve të fundit – Siparantum, pianisti Julien Libeer janë vetëm disa nga emrat që do të jenë pjesë e këtij Edicioni të Festivalit ReMusica.

Merrni frymë thellë dhe përgatituni për një edicion plot jetë i cili nis më datë 3 maj dhe zgjatë deri më datë 23 maj 2023. / KultPlus.com

Nis nesër edicioni i 22-të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë

Ambasada e Francës në Kosovë po prezanton edicionin e 22-të – të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë. Kjo ngjarje organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës Belgjikës dhe Aleancën Franceze të Prishtinës.

Hapja zyrtare e Festivalit do të bëhet të mërkurën, më 16 nëntor në ora 18:30 në Kino ARMATA, ndërsa shfaqja e filmit premierë “FRANCE” nga Bruno Dumont– do të fillojë nga ora 19:00.

Për programin e Festivalit të Filmit Frankofon dhe rëndësinë e Frankofonisë në Kosovë, do të flasë ambasadori i Francës, Olivier Guérot, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, dhe përfaqësues nga përfaqësitë diplomatike të Zvicrës dhe Belgjikës.

Tema e filmave për këtë edicion është “AMOUR TOUJOURS” ilustrim i përsosur i këtyre 22 viteve takimesh romantike me Artin e 7-të.

Festivali këtë vit do shtrihet në Prishtinë, Prizren, Pejë dhe Mitrovicë. Në të njëjtën kohë me festivalin është duke u zhvilluar edhe “LA SEMAINE DU GOÛT”, Java e shijes, dhe trajtimi i gastronomisë “në stilin francez” dhe për këtë aktivitet nga Franca ka ardhur shefi i kuzhinës, Chef Christophe dhe asistentja e tij Nathalie Vuitton. Ata do të jenë çdo ditë në Institutin për aftësim profesionale KTC–së dhe në Espace FRANCE “le Vieux Lyon” ku do të mbajnë trajnime në fushën e kulinarisë. Me këtë rast ju njoftojmë dhe ju ftojmë ta përcjellni vizitën e Ambasadorit të Francës në Institutin e Trajnimit Profesional të KTC-së dhe në Espace FRANCE “le Vieux Lyon” në Fushë Kosovë, e cila do të mbahet ditën e premte, më 18 nëntor, në orën 11:00.

 Të gjitha informatat mbi shfaqjen e Filmave dhe vendet i gjeni në programin e detajuar, bashkangjitur he në faqet e facebook-ut të Frankofonisë në Kosovë. https://www.facebook.com/franceculturekosovo Hyrja për të gjithë filmat është falas. / KultPlus.com