Nis Festivali i Filmit Frankofon në Kosovë, Çeku: Programi i shkëlqyer me aktivitete, një rast që zhvillon shkëmbimin e kulturës

Mbrëmë Ambasada e Francës në Kosovë ka prezantuar edicionin e 22-të – të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë. Kjo ngjarje e organizuar në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës Belgjikës dhe Aleancën Franceze të Prishtinës, ka mbledhur një numër të lartë të artdashësve që kanë mbushur plot sallën e Kino Armatës me rastin e hapjes zyrtare që filloi fiks në orën 18:30, shkruan KultPlus.

Festivali këtë vit do shtrihet në Prishtinë, Prizren, Pejë dhe Mitrovicë. Në të njëjtën kohë me festivalin është duke u zhvilluar edhe “LA SEMAINE DU GOÛT”, java e shijes, dhe trajtimi i gastronomisë “në stilin francez” dhe për këtë aktivitet nga Franca ka ardhur shefi i kuzhinës, Chef Christophe dhe asistentja e tij Nathalie Vuitton.

Ata do të jenë çdo ditë në Institutin për aftësim profesionale KTC–së dhe në Espace FRANCE “le Vieux Lyon” ku do të mbajnë trajnime në fushën e kulinarisë.

Në ndërkohë, për programin e Festivalit të Filmit Frankofon dhe rëndësinë e Frankofonisë në Kosovë, të pranishëm ishin ambasadori i Francës, Olivier Guérot, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, dhe përfaqësues nga përfaqësitë diplomatike të Zvicrës dhe Belgjikës.

Fillimisht, ministri I Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka thënë se veprimtaria e vazhdueshme në kulturë, ka shënuar një rritje të dukshme të aktiviteteve në shumë nivele.

“Kjo javë ka qenë shumë e suksesshme dhe tradicionalisht ka bërë bashkë profesionistë, artistë të profilit kinematografik. Çdo program i ka dhënë Kosovës mundësinë që të njohë më mirë kulturën franceze, përmes kinemasë dhe arteve të tjera. Ky program i shkëlqyer me aktivitete të ndryshme është një rast që zhvillon shkëmbimin e kulturës. Veprimtaria e vazhdueshme në kulturë këtë vit ka shënuar intensifikimin e aktiviteteve në shumë nivele. Këtë vit ne nënshkruam marrëveshjen e bashkëprodhimit të filmit, duke hapur efektivisht marrëdhëniet e mëtejshme në fushën e kinemasë. Unë besoj se shkëmbimi ynë kulturor ndërmjet institucioneve është shembulli më i mirë se si po zhvillohen operacionet tona”, thotë Çeku.

Ndërsa, Ambasadori i Francës, Olivier Guérot ka thënë se Frankofonia nuk ka të bëjë vetëm me Francën apo vendet evropiane frankofone, por shtrihet edhe më gjerë, duke përfshirë një kinematografi të larmishme.

“Sonte jemi mbledhur për të festuar për kinematografinë. Dua të ju jap dy mesazhe shumë të shkurtra. Kinemaja është një mjet shprehës kulturor që krijon ëndrra, bashkon emocione nëpërmjet së qeshurës por kinemaja është gjithashtu një industri kreative e cila krijon edhe vende pune. Në anën tjetër, industria e filmit përshkon standardet tona kulturore, krijon një formë të kulturës tonë dhe për shkak se është një industri krijuese nuk duhet t’i lehet hapësirë për monopol. Kinemaja amerikane ka krijuar vepra të jashtëzakonshme dhe do t’i vazhdojë t’i prodhojë, por ekonomia ka nevojë për konkurrencë dhe kultura ka nevojë për diversitet. Frankofonia është një hapësirë diversiteti, një diversitet i brendshëm sepse Frankofonia nuk ka të bëjë vetëm me vendet evropiane frankofone, por shtrihet në pesë kontinente, treqind milionë folës dhe përfshin një kinematografi të larmishme”, thotë Guérot.

Tutje, fjalën e morën edhe përfaqësues nga përfaqësitë diplomatike të Zvicrës dhe Belgjikës.

“Ashtu si në vitet e kaluara, jam i nderuar të marr pjesë në nisjen e Javës së Frankofonisë që përmban një program të tillë. Kam kënaqësinë të konstatoj që Festivali i Filmit Frankofon ashtu sikurse Java e Frankofonisë që mbahet çdo ditë në mars, tashmë janë ngjarje të pashmangshme që kontribuojnë në skenën e pasur kulturore, duke marr parasysh që janë zhvilluar në Kosovë gjatë disa viteve të fundit. Në Zvicër, gjuhësia është një pjesë integrale e identitetit tonë. Dy të tretat e popullsisë përdorin më shumë se një gjuhë, të paktën një herë në javë. Popullsia e huaj që jeton në Zvicër gjithashtu kontribuon në shumë gjuhë. Kur flasim për këtë, gjuha shqipe është gjuha e gjashtë më e folur në Zvicër. Promovimi i gjuhës frënge, që është gjuha kryesore e folur nga 23% e popullsisë, është padyshim shumë e rëndësishme për ne. Në këtë rrugëtim, Frankofonia shkon përtej gjuhës frënge dhe është me të vërtetë një platformë e jashtëzakonshme e promovimit të vlerave të përbashkëta, shkëmbimit të përvojave dhe inkurajimit të bashkëpunimit të ri”, ka thënë përfaqësuesi nga Zvicra, Thomas Kolly.

Po ashtu, përfaqësuesi nga Belgjika, Julien Sassel është shprehur tejet i lumtur që aktivitetet belge janë pjesë e këtij edicioni.

“Jemi të lumtur që kemi mundësinë të përfshijmë aktivitetet belge në këto aktivitete. Këto përpjekje janë gjithashtu të lidhura me një projekt të Javës Belge, ende në zhvillim, që do të synojë të nxjerr në pah diversitetin kulturor të vendit tonë, të shprehur në gjermanisht, frëngjisht apo holandisht. Deri atëherë, ju uroj një mbrëmje të shkëlqyer”, ka thënë ai.

Ndërkaq, Dino De Bruxelles nga Ambasada e Francës ka thënë se nga dita e djeshme e deri të dielën, të gjithë do të duhet të jenë të dedikuar ndaj të menduarit për dashurinë.

Ai po ashtu prezantoi premierën e filmit “France” nga regjisori francez Bruno Dumont, i publikuar në vitin 2021 dhe përshkruan jetën e një gazetareje, ylli televiziv, e kapur në një spirale ngjarjesh që do ta çojnë në rënien e saj.

“France” është një film komedi-dramë i vitit 2021, shkruar dhe drejtuar nga Bruno Dumont. Në të luajnë Léa Seydoux, Blanche Gardin, Benjamin Biolay, Emanuele Arioli, Juliane Köhler, Gaëtan Amiel, Jewad Zemmar dhe Marc Bettinelli.

Filmi ndjek jetën e një gazetareje televizive, e kapur në një spirale ngjarjesh që do ta çojnë në rënien e saj. Midis dramës dhe komedisë, Franca kërkon të krahasojë krizën intime dhe publike të një gruaje të re me një portret të Francës bashkëkohore.

Filmi pati premierën botërore në Festivalin e Filmit në Kanë më 15 korrik 2021. U publikua në Francë më 25 gusht 2021 nga ARP Selection.

Filmi synohet veçanërisht të jetë një satirë e trajtimit të informacionit nga kanalet televizive. France de Meurs është një gazetare yll në një stacion televiziv privat francez.

Fama e saj, mënyra e saj e konceptimit të raporteve dhe programeve, si dhe një zinxhir ngjarjesh personale, do të shkaktojnë një dyshim total të karrierës së saj në media dhe do ta kthejnë jetën e saj përmbys, përveç përpjekjeve të saj me sulmet e panikut dhe ankthin.

Kujtojmë se Festivali i Filmit Frankofon do të zgjasë deri më 20 nëntor dhe tema e filmave për këtë edicion është “AMOUR TOUJOURS”, një ilustrim i përsosur i këtyre 22 viteve takimesh romantike me Artin e 7-të.

Të gjitha informatat mbi shfaqjen e filmave dhe vendet i gjeni KËTU. Hyrja për të gjithë filmat është falas.

Gjithashtu, vizita e Ambasadorit të Francës në Institutin e Trajnimit Profesional të KTC-së dhe në Espace FRANCE “le Vieux Lyon” në Fushë Kosovë, do të mbahet ditën e premte, më 18 nëntor, në orën 11:00. / KultPlus.com

Nis nesër edicioni i 22-të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë

Ambasada e Francës në Kosovë po prezanton edicionin e 22-të – të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë. Kjo ngjarje organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës Belgjikës dhe Aleancën Franceze të Prishtinës.

Hapja zyrtare e Festivalit do të bëhet të mërkurën, më 16 nëntor në ora 18:30 në Kino ARMATA, ndërsa shfaqja e filmit premierë “FRANCE” nga Bruno Dumont– do të fillojë nga ora 19:00.

Për programin e Festivalit të Filmit Frankofon dhe rëndësinë e Frankofonisë në Kosovë, do të flasë ambasadori i Francës, Olivier Guérot, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, dhe përfaqësues nga përfaqësitë diplomatike të Zvicrës dhe Belgjikës.

Tema e filmave për këtë edicion është “AMOUR TOUJOURS” ilustrim i përsosur i këtyre 22 viteve takimesh romantike me Artin e 7-të.

Festivali këtë vit do shtrihet në Prishtinë, Prizren, Pejë dhe Mitrovicë. Në të njëjtën kohë me festivalin është duke u zhvilluar edhe “LA SEMAINE DU GOÛT”, Java e shijes, dhe trajtimi i gastronomisë “në stilin francez” dhe për këtë aktivitet nga Franca ka ardhur shefi i kuzhinës, Chef Christophe dhe asistentja e tij Nathalie Vuitton. Ata do të jenë çdo ditë në Institutin për aftësim profesionale KTC–së dhe në Espace FRANCE “le Vieux Lyon” ku do të mbajnë trajnime në fushën e kulinarisë. Me këtë rast ju njoftojmë dhe ju ftojmë ta përcjellni vizitën e Ambasadorit të Francës në Institutin e Trajnimit Profesional të KTC-së dhe në Espace FRANCE “le Vieux Lyon” në Fushë Kosovë, e cila do të mbahet ditën e premte, më 18 nëntor, në orën 11:00.

 Të gjitha informatat mbi shfaqjen e Filmave dhe vendet i gjeni në programin e detajuar, bashkangjitur he në faqet e facebook-ut të Frankofonisë në Kosovë. https://www.facebook.com/franceculturekosovo Hyrja për të gjithë filmat është falas. / KultPlus.com

Kosova merr pjesë në Festivalin e Filmit Frankofon në Romë me “Luaneshat e Kodrës”

Bëhet e ditur se Kosova do të marrë pjesë në Festivalin e Filmit Frankofon në Romë.

Vendi ynë pritet të përfaqësohet nga filmi “Luaneshat e Kodrës” i regjisores Luana Bajrami, që tashmë ka fituar shumë çmime ndërkombëtare.

Kjo është njoftuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali në një postim të shpërndarë në faqen e tyre në Facebook.

Postimi i plotë i tyre:

“Kosova merr pjesë në Festivalin e Filmit Frankofon në Romë!https://zeri.info/inarticle.html

Të gjithë ju që gjendeni në Romë do të keni mundësi të shihni filmin kosovar që do të shfaqet gjatë Festivalit të Filmit Frankofon, i cili organizohet nga data 10 – 18 mars 2022.

Këtë vit, Kosova do të përfaqësohet nga filmi “Luaneshat e Kodrës” i regjisores Luana Bajrami, fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare.

Filmi do të shfaqet në gjuhën shqipe me titra në gjuhën angleze, me 13 Mars 2022 në ora 18:30 në Institutin Francez Centre Saint – Louis.

Hyrja është pa pagesë, ndërsa kërkohet Super Green Pass dhe maskë FPP2”. / KultPlus.com

Filmi “Luaneshat e Kodrës” përmbyll edicionin XX të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë

Sonte në orën 19:00 është mbyllur edicioni XX i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë, me filmin “Luaneshat e Kodrës” (2021) nga Luana Bajrami.

Diku në një fshat të vogël në Kosovë, tri të reja shohin se si ëndrrat dhe ambiciet e tyre po u mbyten. Kërkimin e tyre për pavarësi asgjë nuk mund ndalojë, ka ardhur koha për luaneshat të ulërijnë.

“Luaneshat e Kodrës” është filmi i parë kosovar i cili u shfaqë në Festivalin e Kanës; në edicionin e vitit 2021 ai ishte pjesë e programit Directors’ Fortnight, në garë për Camera d’Or. / KultPlus.com

Festivali i Filmit Frankofon sonte sjellë “Captain Conan” në Kino ARMATA

Tashmë ka filluar edicioni i 18 –të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë.

Kësisoj, ky festival për tematik sivjet ka Luftën e Parë Botërore e krejt kjo me rastin e 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Sonte me fillim nga ora 20:00 në kuadër të këtij festival vjen filmi “”Captain Conan” në Kino ARMATA.

Hyrja do të jetë falas ndërsa rikujtojmë se Festival organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, Aleancën Franceze të Prishtinës, Ministrinë e Punëve të Jashtme, si dhe Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës.

Festivali këtë vit do shtrihet në Prishtinë, Prizren, Pejë, Graçanicë, dhe Mitrovicë./ KultPlus.com

Prishtina e Peja nikoqire të Festivali të Filmit Frankofon në Kosovë

Të hënën më 20 nëntor nis edicioni i 17-të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovës, shkruan KultPlus.

Hapja e festivalit do të mbahet të hënën me 20 nëntor me fillim nga ora 19:00 në Cineplexx. Atë natë filmi “Jalouse” i David dhe Stéphane Foenkinos do të prezantohet nga vetë regjisorët e filmit.

Një takim letrar do të mbahet të martën me 21 nëntor në orën 9:00 në Fakultetin e Filologjisë të Prishtinës rreth përshtatjes së veprave letrare në kinema nga vëllezërit Foenkinos të cilët rregullisht bashkëpunojnë në projektet e veprave dhe filmave.

Aktivitetet do të vazhdojnë me fokusim mbi vallëzimin në kinema dhe me shfaqje çdo mbrëmje në orën 19:00 në Cineplexx prej 20 deri më 24 nëntor. Një mbrëmje e kinemasë belge do të mbahet të premten më 24 nëntor në ora 19:00, në Aleancën franceze të Prishtinës, me shfaqjen e filmit “Tokyo Fiancée”.

Festivali do të vazhdojë me 25 dhe 26 nëntor në kinemanë “Jusuf Gervalla” në Pejë, në bashkëpunim me ekipin e festivalit Anibar.

Në fund, më 30 nëntor, shfaqja e filmit Tapis Rouge do të mbahet në Universitetin e Prishtinës (Fakulteti i Filologjisë) për studentët.

Festivali i Filmit Frankofon në Kosovë, organizohet nga Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, Aleancën Franceze të Prishtinës, Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës, edicionin e 17 të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë.
Sivjet kinemaja Cineplexx në Albi Mall është bashkëpunuese për organizimin e festivalit i cili do të mbahet prej 20 deri më 30 nëntor 2017.

Të gjitha informatat mbi shfaqjet dhe vendet tregohen në programin e detajuar dhe në faqet e facebook-ut të Festivalit të Filmit Frankofon dhe Frankofonisë në Kosovë./ KultPlus.com