Kush ishte mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë britanike – Jeta e saj ndër vite

Në kohën e lindjes së saj më 21 prill 1926, princesha e atëhershme Elizabeth ishte e treta në radhën e fronit – vajza e madhe e një djali të dytë, dhe për këtë arsye konsiderohej e pamundur të sundonte. Pas 10 vitesh, ajo u bë trashëgimtarja më e mundshme pasi xhaxhai i saj abdikoi, duke e zhytur vendin në krizë.

Në vitin 1947, ajo u martua me Princin e guximshëm Philip të Greqisë dhe Danimarkës, me çiftin që qëndroi së bashku për 73 vjet. Ndërsa udhëtonte në Kenia në shkurt të vitit 1952, ajo mësoi se babai i saj kishte vdekur dhe kështu filloi mbretërimi i monarkes britanike më jetëgjatë në histori.

Që nga qershori 2022 ajo ishte gjithashtu monarkja e dytë më e gjatë mbretëruese në historinë botërore. Në shtator 2015, Elizabeth tejkaloi rekordin prej 63 vjetësh e 216 ditësh në fron të mbajtur nga mbretëresha Victoria (stër-stër-stërgjyshja e saj) për t’u bërë monarkja britanike më jetëgjatë në histori.

Ndërsa në shkurt 2022, Mbretëresha Elizabeth festoi ‘Jubileun e Platinit’ të saj, duke shënuar shtatë dekada shërbimi ndaj Commonëealth.

Ngjitja në fron

Në verën e vitit 1951, shëndeti i mbretit George VI filloi të përkeqësohej dhe Princesha Elizabeth e përfaqësoi atë në paradën e ngjyrave dhe në funksione të tjera zyrtare. Më 7 tetor ajo dhe bashkëshorti i saj nisën një turne shumë të suksesshëm në Kanada dhe Uashington.

Pas Krishtlindjeve në Angli, ajo dhe Duka u nisën në janar 1952 për një turne në Australi dhe Zelandën e Re, por gjatë rrugës, në Sagana, Kenia, lajmi i vdekjes së Mbretit arriti më 6 shkurt 1952. Elizabeta, tani mbretëreshë, u kthye menjëherë në Angli.

Tre muajt e parë të mbretërimit të saj, një periudhë zie e plotë për të atin, i kaloi në një izolim relativ. Por në verë, pasi u zhvendos nga Clarence House në Buckingham Palace, ajo mori detyrat e zakonshme të një monarku dhe mbajti hapjen e saj të parë zyrtare të Parlamentit më 4 nëntor 1952.

Kurorëzimi i saj u bë në ëestminster Abbey më 2 qershor 1953.

Nga nëntori i 1953, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut ndërmorën një turne gjashtëmujor rreth Komonuelthit, i cili përfshinte vizitën e parë në Australi dhe Zelandën e Re nga një monark britanik në fuqi. Në vitin 1957, ajo dhe Duka vizituan Kanadanë dhe Shtetet e Bashkuara.

Gjatë “Jubileut të saj të Argjendtë” në vitin 1977, ajo drejtoi një darkë zyrtare në Londër ku morën pjesë liderët e 36 anëtarëve të Komonuelthit, udhëtoi në të gjithë Britaninë dhe Irlandën e Veriut dhe bëri turne jashtë shtetit në Paqësorin Jugor dhe Australi, në Kanada dhe Karaibe.

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Filip

Elizabeth dhe Margaret kaluan pjesën më të madhe të Luftës së Dytë Botërore duke jetuar veçmas nga prindërit e tyre në Kalanë Windsor, një kështjellë mesjetare jashtë Londrës. Në vitin 1942, mbreti e bëri Elizabetën një kolone nderi në Gardën e 500 Grenadierëve, një regjiment i ushtrisë mbretërore.

Dy vjet më vonë, ai e emëroi atë anëtare të Këshillit të fshehtë dhe Këshillit të Shtetit, duke e lejuar atë të vepronte në emër të tij kur ai ishte jashtë vendit.

Në vitin 1947, menjëherë pasi familja mbretërore u kthye nga një vizitë zyrtare në Afrikën e Jugut, u njoftua fejesa e Elizabeth me Princin Filip të Greqisë dhe një toger të Marinës Mbretërore. Ajo e njihte kur ishte vetëm 13 vjeç dhe marrëdhënia e tyre u zhvillua përmes vizitave dhe korrespondencës gjatë luftës.

Edhe pse shumë në rrethin mbretëror nuk e konsideronin Filipin për shkak të mungesës së parave dhe gjakut të huaj (gjerman) – madje edhe babai i saj nuk e miratoi – Elizabeta ishte e vendosur dhe shumë e dashuruar. Ajo dhe Filipi u martuan më 20 nëntor 1947 në Westminster Abbey.

Djali i tyre i parë, Charles (Princi i Uellsit) lindi në 1948, ndërsa vajza e tyre, Anne (Princesha Royal) erdhi dy vjet më vonë. Elizabeth dhe Philip ishin të martuar për 73 vjet, derisa Princi Philip vdiq në prill 2021 në moshën 99 vjeçare.

Monarkia moderne e Mbretëreshës Elizabeth

Jashtëzakonisht popullore gjatë pjesës më të madhe të mbretërimit të saj të gjatë, mbretëresha është e njohur për interesimin serioz për qeverinë dhe çështjet politike, përveç detyrave të saj ceremoniale, dhe i njihet merita për modernizimin e shumë aspekteve të monarkisë.

Mbretëresha dukej se ishte gjithnjë e më e vetëdijshme për rolin modern të monarkisë, duke lejuar, për shembull, transmetimin televiziv të jetës familjare të familjes mbretërore në 1970.  Megjithatë, në vitet 1990, familja mbretërore u përball me një sërë sfidash.

Në vitin 1992, një vit që Elizabeth e përshkroi si “annus horribilis” e familjes mbretërore, Princi Charles dhe gruaja e tij, Diana, Princesha e Uellsit, u divorcuan, si dhe Princi Andrew dhe gruaja e tij, Sarah, Dukesha e Jorkut.

Për më tepër, Anne u divorcua dhe një zjarr shkatërroi rezidencën mbretërore të Kalasë Windsor. Gjithashtu, ndërsa vendi luftonte me recesionin, pakënaqësia me stilin e jetës mbretërore u rrit dhe në vitin 1992 Elizabeth, ra dakord të paguante taksa për të ardhurat e saj private.

Ndarja dhe divorci i mëvonshëm (1996) i Charles dhe Princeshës Diana minuan më tej mbështetjen për familjen mbretërore. Kritikat u intensifikuan pas vdekjes së Dianës në 1997, pasi Elizabeth fillimisht refuzoi të lejonte që flamuri kombëtar të ulej në gjysmështizë mbi Pallatin Buckingham.

Disa vite më vonë, në vitin 2005, Mbretëresha gëzoi mbështetjen e publikut kur dha pëlqimin e saj për martesën e Princit Charles me të dashurën e tij prej shumë kohësh Camilla Parker Bowles. Në përputhje me përpjekjet e saj të mëparshme për të modernizuar monarkinë, mbretëresha që atëherë është përpjekur të paraqesë një imazh më pak të ashpër dhe më pak tradicional të monarkisë.

Dalja në pension e Princit Philip dhe vdekja e tij e mëvonshme

Në gusht 2017, Princi Philip u tërhoq zyrtarisht nga jeta publike, duke u shfaqur periodikisht në angazhimet zyrtare. Ndërkohë, Mbretëresha Elizabeth filloi të zvogëlojë detyrat e saj zyrtare , duke i dorëzuar disa detyra Princit Charles dhe anëtarëve të tjerë të lartë të familjes mbretërore.

Djali më i vogël i Charles, Princi Harry, duka i Sussex, dhe gruaja e tij, Meghan Markle, Dukesha e Sussex-it, zgjodhi të tërhiqej nga rolet e tyre mbretërore në mars 2020. Gjatë kësaj kohe, interesi i publikut për Mbretëreshën dhe Familjen Mbretërore u rrit si rezultat i popullaritetit të gjerë të ” The Crown”.

Pasi u përball me disa pengesa fizike në vitet e fundit, Filipi, i cili ishte bashkëshorti i Elizabeth për më shumë se shtatë dekada, vdiq në prill 2021. Në përvjetorin e tyre të 50-të të martesës, në vitin 1997, Elizabeta kishte thënë për Filipin, të cilin do ta “takonte” sërish një vit pas vdekjes së tij.

“Ai ishte thjesht forca ime dhe shtëpia ime gjatë gjithë këtyre viteve”.

Ndërsa pasuria e saj e patreguar e bëri atë një nga gratë më të pasura në botë, Mbretëresha Elizabeth në nivel personal e donte thjeshtësinë. Ajo ishte një kalorëse e mprehtë, ndërsa mbante kuaj garash, shpesh merrte pjesë në gara dhe vizitonte periodikisht fermat e Kentakit në Shtetet e Bashkuara.

Një nga personat më me ndikim në botë nisi rrugëtimin e saj drejt përjetësisë plot ditë në moshën 96-vjeçare dhe me përvoja jetësore që shumëkush do t’i kishte zili. /abcnews.al/ KultPlus.com

92 vite më parë lindi Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor ishte një ikonë e Hollywood-it dhe një aktore që bëri histori në kinema.

Elizabeth Taylor ishte një nga aktoret më të njohura dhe të dashura të kinemasë së Hollywoodit. Ajo lindi në Angli më 27 shkurt 1932 dhe u rrit në SHBA. Karriera e saj fillimisht filloi si aktore e vogël në disa filma, por me kalimin e kohës ajo arriti të bëhej një prej aktoreve më të famshme të botës, shkruan KultPlus.

Taylor ishte një aktore shumë e talentuar dhe ishte e njohur për performancat e saj të fuqishme dhe emocionuese në ekran. Ajo fitoi dy herë çmimin Oscar, një herë si aktore kryesore në filmin “Butterfield 8” në vitin 1960 dhe një herë si aktore e dytë në filmin “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” në vitin 1966.

Taylor u bë e njohur për rolet e saj në filma si “Cleopatra”, “Cat on a Hot Tin Roof”, dhe “Giant”.

Vdiq më 23 mars 2011.

Perla e Ohrit, shkëlqimit të së cilës nuk i ka rezistuar as mbretëresha Elizabeth

Perla e Ohrit e famshme në gjithë botën është bërë nga luspat e peshkut Plashica, specie endemike e peshqve në Liqenin e Ohrit.

Aftësitë për të bërë Perlën e Ohrit mbeten një traditë e fshehtë familjare që trashëgohet brez pas brezi. Familja Talevi konsiderohet si një nga të paktat që ruajnë me zell traditën dhe recetën e vetme për prodhimin e kësaj bizhuterie të bukur dhe unike.

Sekreti mbahet me kujdes për gati një shekull. Ohridi njihet gjërësisht dhe dallohet pikërisht për cilësitë unike të perlës që vjen nga punimet artizanale të këtij qyteti. Në pazarin e vjetër e Ohrit, mund të dëgjoni shumë histori lidhur me perlën.

Shumë njerëz të famshëm nuk kanë mund t’i rezistojnë shkëlqimit të kësaj perle. Mbretëresha Elizabeth, ish Ministrja e Jashtme Anna Lindh e Suedisë dhe shumë emra të tjerë të famshëm kanë mbajtur perlën e Ohrit. /KultPlus.com

Publikohet një foto unike e Mbretëreshës Elizabeth, si dukej ajo në moshën 21-vjeçare

Mbretëresha Elizabeth u nda nga jeta në shtator 2022, por ajo mbetet një person dhe monarke e dashur në zemrat e britanikëve dhe më gjerë! Emri i saj vazhdon të shfaqet në homazhe, ashtu si edhe jeta e saj.

Pak orë më parë, përmes llogarisë së pallatit në Instagram, është postuar një foto e saj në moshën 21-vjeçare. Ishte dita kur ajo u emërua nga babai i saj në urdhrin e familjes mbretërore, me xhaketën e saj të dukshme në një pallto dhe kapelë.

Elizabeth u ngjit në fronin e Mbretërisë së Bashkuar më 6 shkurt 1952, duke pasuar babain e saj, George VI, i cili vdiq ndërsa princesha e re ishte në një vizitë zyrtare në Kenia.

Ceremonia e kurorëzimit të saj u zhvillua në Westminster Abbey më 2 qershor 1953. Ishte kurorëzimi i parë i një monarku që u transmetua në televizion në mbarë botën. Elizabeta II ishte monarkja më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretëresha më jetëgjatë në historinë botërore për sa i përket viteve në pushtet./abcnews.al/KultPlus.com

Konfirmohet zyrtarisht shkaku i vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth

Mbretëresha Elizabeth u nda nga jeta në moshën 96-vjeçare më 8 shtator në Balmoral dhe pas tre javësh zi familja mbretërore i është rikthyer normalitetit. Megjithatë, ka disa pyetje në lidhje me vdekjen e saj dhe veçanërisht certifikatën e saj të vdekjes.

Dokumenti në fjalë është një çështje publike dhe ka zbuluar se Mbretëresha vdiq nga “pleqëria”. Ai u nënshkrua nga vajza e saj, Princesha Anne.

Vdekja e Mbretëreshës u regjistrua në Aberdeenshire më 16 shtator nga Sekretari i Përgjithshëm për Skocinë, Paul Lowe.

Ndërsa, kur Princi Philip vdiq në prill 2021 në moshën 99-vjeçare, nuk pati asnjë njoftim nga Pallati dhe një muaj më vonë, doli se shkaku i vdekjes së tij ishte “pleqëria”.

Raporti i tij i vdekjes tregoi se nuk kishte asnjë sëmundje ose lëndim tjetër që kontribuoi në vdekjen e tij, duke përfshirë zemrën që kërkonte operacion vetëm disa javë para se të vdiste./abcnews.al/ KultPlus.com

Homazhet për Mbretëreshën Elizabeth, rregullat që duhet të ndjekin njerëzit

Njerëzit do të mund t’i bëjnë homazhe Mbretëreshës Elizabeth nga e mërkura deri të hënën, me datë 19, ditën e varrimit. Sa i përket pelegrinazhit popullor, frekuentimi parashikohet të jetë aq i madh sa që tashmë ka pasur një paralajmërim se ata që do ta ndjekin do të duhet të presin në këmbë për shumë orë.

Nga ana tjetër priten vonesa si dhe mbyllje të disa rrugëve në zonën përreth. Rregullat do të jenë veçanërisht të rrepta për atë që do të lejohet dhe çfarë nuk do të lejohet gjatë pelegrinazhit popullor. Ata që marrin pjesë në Pallatin e Westminsterit do të lejohen të marrin vetëm një çantë të vogël me vete.

Për më tepëre, duhet të jenë të qetë dhe të veshur mirë brenda vendit të ngjarjes. Gjithashtu duhet të kenë telefonat celularë të fikur ose në modalitetin e heshtur. Gjithashtu nuk do të lejohen fotografimi dhe xhirimet.

Çfarë duhet të kenë me vete:

– Veshje të përshtatshme në bazë të motit

– Ushqime dhe pije për kohëzgjatjen e pritjes (megjithatë konsumimi i tyre nga pika e kontrollit nuk lejohet)

– Karikues portativ celular

– Ilaçet e nevojshme

Çfarë nuk duhet të marrin: 

– Balona ose shishe (përveç ujit)

– Lule ose sende të tjera
– Objekte të mprehta si thika

– Pajisjet ose armët mbrojtëse

– Bojë, zinxhirë ose objekte të tjera të rrezikshme

– Fishekzjarre dhe çdo objekt që mund të shkaktojë zhurmë

– Çanta gjumi ose pajisje të tjera kampingu

– Karriget që nuk palosen

– Pankarta, flamuj, mesazhe reklamuese

Sendet e papërshtatshme do të konfiskohen dhe nuk do të kthehen. Për ata që kanë nevojë do të sigurohet transport pa ecje. Së fundi, pelegrinazhi popullor do të transmetohet edhe në një ekran në Hyde Park./abcnews.al/ KultPlus.com

Mbretëresha ndjehet e “përulur dhe e prekur thellë” nga festimet e Jubileut të Platinumit

Mbretëresha Elizabeth shprehu se është “e përulur dhe e prekur thellë” nga festimet e Jubileut të Platinumit që janë zhvilluar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Commonwealth.

Në një mesazh falënderimi, ajo tha se ishte frymëzuar nga mirësia, gëzimi dhe farefisi që kishte parë.

Ajo u rrethua nga tre breza të familjes së saj, ku u panë karnavalet që festonin shtatë dekadat e mbretërimit të saj.

Festat jubilare dhe dreka në rrugë janë mbajtur gjithashtu në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Larg Pallatit Buckingham, rreth 10 milionë njerëz kanë mbajtur dreka të mëdha, pikniqe dhe zhvilluan festa të ndryshme, në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. /KultPlus.com

Dokumentari i BBC zbulon për herë të parë video private të mbretëreshës Elizabeth

Buckingham Palace dhe BBC kanë njoftuar detaje të një programi 75-minutësh që do të shfaqet në BBC One dhe iPlayer të dielën, më 29 maj, përcjell KultPlus.

Dokumentari zbulon për herë të parë video private familjare të paparë të mbretëreshës si një vajzë e re.

“Elizabeth: The Unseen Queen” përmban pamje unike të filmuara nga Familja Mbretërore. Ata mund të shihen duke pushuar në bordin e luftanijes HMS Vanguard të Marinës Mbretërore në vitin 1947, anija që i çoi në dhe nga Afrika e Jugut për turneun e tyre në atë kohë.

Në këtë pamje paraprake, ka fragmente të fjalimeve të Mbretëreshës nga transmetimi i saj i Krishtlindjeve i vitit 1996, si dhe adresa e saj në Guildhall më 11 qershor 1947.

Elizabeth: The Unseen Queen, do të transmetohet të dielën, 29 maj në orën 19:45 në BBC One/BBC iPlayer. /KultPlus.com