Një vit pa mbretëreshën Elizabeth II

Mbretëria e Bashkuar shënon sot përvjetorin e parë të vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II dhe fillimin e ngritjes në fron të mbretit Charles III.

Më 8 shtator 2022, mbretëresha Elizabeth II, e cila mbajti fronin për 70 vjet, ndërroi jetë gjatë vitit të saj të jubileut të Platintë, viti i 70-të në pushtet, ndërsa po pushonte në Balmoralin e saj të dashur në Skoci.

Ajo ishte 96-vjeçe.

Pavarësisht luhatjeve në opinionin publik pas vdekjes së mbretëreshës, sondazhi zbulon se shumica e britanikëve vazhdojnë të mbështesin institucionin e monarkisë.

Megjithatë, ndarja e theksuar e brezave nënvizon sfidën me të cilën përballet familja mbretërore për të tërhequr brezat e rinj.

Sipas sondazhit, 62 për qind e britanikëve besojnë se Mbretëria e Bashkuar duhet të ruajë monarkinë e saj, ndërsa 26 për qind janë për kalimin në sistem presidencial, me një president shteti të zgjedhur.

Të papërcaktuar ishin 11 për qind.

Këto shifra janë në përputhje me sondazhet e mëparshme, megjithëse ato u rritën shkurt në 67 për qind menjëherë pas vdekjes së Elizabeth.

Hendeku mes brezave bëhet i dukshëm kur shqyrtohen të dhënat. Midis 18-24-vjeçarëve, vetëm 37 për qind mbështesin monarkinë, ndërsa 40 për qind preferojnë president shteti të zgjedhur.

Grupmoshat më të vjetra mbështesin në masë të madhe monarkinë, ku 80 për qind të moshës mbi 65-vjeç mbrojnë vazhdimin e monarkisë.

Viti i parë i mbretit Charles III në fron është shënuar nga komente të përziera, 59 për qind të britanikëve shprehën miratimin e performancës së tij, ndërsa vetëm 17 për qind besojnë se ai nuk po e bën punën si duhet.

Këto shifra përputhen me trendet e vërejtura pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth kur vlerësimet e miratimit u rritën në 63 për qind, e ndjekur nga shifra të qëndrueshme në intervalin 58-60 për qind.

Perceptimi i publikut për monarkun e ri tregon një ndjenjë përgjithësisht pozitive, por gjithashtu pasqyron ndarjen e theksuar të brezave. Grupet më të reja demografike janë më pak entuziastë për mbretërimin e Charles, ndërsa britanikët më të moshuar shprehin mbështetje të fortë.

Të dhënat sugjerojnë se Charles dhe familja mbretërore mund të përballen me një sfidë të vazhdueshme për të kapërcyer hendekun midis brezave dhe për të siguruar të ardhmen afatgjatë të institucionit.

Derisa monarkia hyn në një epokë të re, mbetet të shihet se si do të evoluojë opinioni publik dhe nëse përpjekjet për t’u angazhuar me britanikët e rinj do të rezultojnë të suksesshme.

Barbara, një entuziaste mbretërore, tha për AA se ajo e admiron mbretin Charles për përkushtimin e tij ndaj kauzave të ndryshme bamirëse dhe çështjeve mjedisore.

“Ai përdor platformën e tij për të bërë ndikim pozitiv në botë, gjë që është e admirueshme për një monark modern”, tha ajo.

“Unë mendoj se ai është i mirë për të ardhmen tonë, aq sa mbretëresha ishte e mahnitshme për gjeneratat e mëparshme. Ai është njëri i popullit, me besimin e Princit dhe ai ka ndihmuar shumë njerëz dhe mjedisin gjithashtu”, shtoi Barbara duke iu referuar një bamirësie të themeluar nga princi i atëhershëm Charles në 1976 për të ndihmuar të rinjtë vulnerabël të moshës 11-30 vjeç që të jetojnë përsëri në rrugën e duhur.

Chloe, një tjetër britanike e cila ishte e shqetësuar për familjen mbretërore, tha: “Kam ndjenja të përziera për mbretin Charles. Ndërsa respektoj historinë e monarkisë, shqetësohem për koston e mbajtjes së familjes mbretërore dhe nëse është përdorimi më i mirë i burimeve tona”.

“Përdorimi i fondeve të taksapaguesve nga mbreti Charles për shpenzimet e tij personale ngre pyetje në lidhje me rëndësinë dhe kosto-efektivitetin e mbajtjes së monarkisë në shekullin e 21-të”, nënvizoi ajo.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po planifikon të rrisë ndjeshëm fondet publike për Mbretin Charles dhe monarkinë me 45 për qind duke filluar nga viti 2025, pavarësisht krizës së vazhdueshme të kostos së jetesës.

Këto plane u përshkruan në rishikimin e financimit mbretëror të lëshuar nga Thesari. Sipas rishikimit, granti i familjes mbretërore do të rritet nga 86 milionë në 125 milionë paund.

Ngjitja e Charles në fron shënon ndryshim të rëndësishëm për Mbretërinë e Bashkuar. Elizabeth mori zyrtarisht fronin në vitin 1953, në moshën 25-vjeçare dhe mbretëroi për 70 vjet mbresëlënëse, duke e bërë atë monarken më jetëgjatë në historinë britanike.

Mbretërimi i saj zgjati disa dekada të trazuara, duke e bërë atë një simbol ikonik të stabilitetit dhe qëndrueshmërisë për kombin.

Gjërat padyshim nuk janë të njëjta për Charles, pasi veçanërisht pas zbulimit të tradhtisë së tij martesore ndaj princeshës së ndjerë Diana, ai pësoi rënie të konsiderueshme në popullaritet.

Edhe pse që atëherë ka bërë përpjekje për të rikthyer imazhin e tij në sytë e publikut britanik, ai ende nuk ka arritur nivelin e lartë sa shumë anëtarë të tjerë të familjes mbretërore./KultPlus.com

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth, kush janë udhëheqësit nga e gjithë bota që do të marrin pjesë

Presidentë, kryeministra dhe monarkë nga e gjithë bota do të udhëtojnë në Londër këtë fundjavë për t’i bërë nderimet e tyre Mbretëreshës së ndjerë Elizabeth dhe për të marrë pjesë në një pritje në Pallatin Buckingham të organizuar nga Mbreti Charles një ditë përpara funeralit.

Ndër të ftuarit që kanë konfirmuar se do të shkojnë në Britani janë presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Funerali pritet të jetë një nga sfidat më të mëdha për policinë e Londrës, pasi presidentë, kryeministra, mbretër, mbretëresha dhe njerëz të shumtë do të jenë në qendër të kryeqytetit anglez.

Mbreti Charles dhe gruaja e tij, Camilla, do të organizojnë një pritje në Pallatin Buckingham të dielën./ KultPlus.com

Arkëmorti me mbretëreshën Elizabeth II u largua për herë të fundit nga Pallati Buckingham

Arkëmorti me mbretëreshën e ndjerë Elizabetha II u largua për herë të fundit nga Pallati Buckingham.

Kortezhin, për në sallën Westminster, e udhëheq Mbreti Charles III, i shoqëruar nga fëmijët William dhe Herry, si dhe anëtarë të tjerë të familjes mbretërore të Britanisë së Madhe.

Ajo që ra në sy ishte mungesa e uniformës ushtarake te Harry dhe princi Andrew. Arkëmorti, i cili qëndroi një natë në rezidencën kryesore të Monarkisë në Londër, po transportohet nga një karrocë të tërhequr nga kuajt.

Gjatë parakalimit një turmë e mëdha disa kilometra e gjatë nderon në heshtje dhe lot sundimtaren më jetëgjatë të Mbretërisë së Bashkuar.

Arkivoli i Mbretëreshës Elizabetha II do të qëndrojë në Westminster deri të hënën, kur mbahet dhe ceremonia e përcjelljes për në banesën e fundit me një funeral shtetëror. / KultPlus.com

Çfarë rëndësie ka kurora e Skocisë mbi arkivolin e Mbretëreshës?

Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë më 8 shtator 2022, në moshën 96-vjeçare. Prej asaj dite, e gjithë Bitania e Madhe është në zi kombëtare, duke i bërë kështu nderimet e fundit monarkes më jetëgjatë të vendit.

Shumë liderë, si presidentët Emmanuel Macron dhe Joe Biden, dërguan ngushëllimet e tyre, ndërkohë që po mbahen dhjetëra shërbime përkujtimore dhe homazhe.

Është hartuar një plan i tërë për atë që do të ndodhë pas vdekjes së Mbretëreshës, i njohur edhe si “Operacioni Ura e Londrës”, që ka të bëjë me një listë e detajuar e procedurave dhe ngjarjeve që do të ndodhin në një periudhë prej 10 ditësh.

Siç mund të jetë vënë re, kurora skoceze qëndron e vendosur mbi arkivolin e mbretëreshës. Mediat britanike shkruajnë se kurora është më shumë se thjesht një stoli mbretërore dhe në fakt ka një qëllim specifik dhe një histori të gjatë pas saj.

Kurora e Skocisë është një nga xhevahiret më të vjetra dhe më të rëndësishme të Mbretërisë së Bashkuar. Diadema është pjesë e setit të bizhuterive Honors of Scotland, një koleksion shumë i rëndësishëm për familjen mbretërore britanike përgjatë historisë dhe ndër më të vjetrat e këtij lloji në të gjithë Britaninë. Nderimet përbëhen nga një skeptër, një shpatë dhe një kurorë, të cilat datojnë përkatësisht nga shekujt 15 dhe 16, ndërsa vetë kurora u bë për Mbretin James V dhe ishte rimodeluar në vitet që pasuan.

Siç shpjegon People, arsyeja pse Kurora e Skocisë ndodhet në arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II është sepse kurora, së bashku me trashëgimitë e tjera në koleksionin në fjalë, përdoren ndonjëherë në mënyrë rituale për qëllime të veçanta. Vdekja e Mbretëreshës së Anglisë është një çështje mjaft e rëndësishme, dhe kështu kurora e Skocisë u përdor si “dekorim”./abcnews.al/ KultPlus.com

Homazhet për Mbretëreshën Elizabeth, rregullat që duhet të ndjekin njerëzit

Njerëzit do të mund t’i bëjnë homazhe Mbretëreshës Elizabeth nga e mërkura deri të hënën, me datë 19, ditën e varrimit. Sa i përket pelegrinazhit popullor, frekuentimi parashikohet të jetë aq i madh sa që tashmë ka pasur një paralajmërim se ata që do ta ndjekin do të duhet të presin në këmbë për shumë orë.

Nga ana tjetër priten vonesa si dhe mbyllje të disa rrugëve në zonën përreth. Rregullat do të jenë veçanërisht të rrepta për atë që do të lejohet dhe çfarë nuk do të lejohet gjatë pelegrinazhit popullor. Ata që marrin pjesë në Pallatin e Westminsterit do të lejohen të marrin vetëm një çantë të vogël me vete.

Për më tepëre, duhet të jenë të qetë dhe të veshur mirë brenda vendit të ngjarjes. Gjithashtu duhet të kenë telefonat celularë të fikur ose në modalitetin e heshtur. Gjithashtu nuk do të lejohen fotografimi dhe xhirimet.

Çfarë duhet të kenë me vete:

– Veshje të përshtatshme në bazë të motit

– Ushqime dhe pije për kohëzgjatjen e pritjes (megjithatë konsumimi i tyre nga pika e kontrollit nuk lejohet)

– Karikues portativ celular

– Ilaçet e nevojshme

Çfarë nuk duhet të marrin: 

– Balona ose shishe (përveç ujit)

– Lule ose sende të tjera
– Objekte të mprehta si thika

– Pajisjet ose armët mbrojtëse

– Bojë, zinxhirë ose objekte të tjera të rrezikshme

– Fishekzjarre dhe çdo objekt që mund të shkaktojë zhurmë

– Çanta gjumi ose pajisje të tjera kampingu

– Karriget që nuk palosen

– Pankarta, flamuj, mesazhe reklamuese

Sendet e papërshtatshme do të konfiskohen dhe nuk do të kthehen. Për ata që kanë nevojë do të sigurohet transport pa ecje. Së fundi, pelegrinazhi popullor do të transmetohet edhe në një ekran në Hyde Park./abcnews.al/ KultPlus.com

Kryeministri Kurti: Përkushtimi dhe modestia e Mbretëreshës Elizabeth II janë një frymëzim për të gjithë ne

Sot Mbretëresha Elizabeth II, ka vdekur në moshën 96 vjeçare. Ajo ka qenë monarkja me më së shumti vite në fron, shkruan KultPlus.

Me këtë rast, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se populli ynë shpreh ngushëllimet më të thella ndaj familjes mbretërore dhe popullit britanik.

Populli i Kosovës dhe unë i shprehim ngushëllimet tona më të thella Familjes Mbretërore dhe popullit britanik për vdekjen e Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth II. Përkushtimi, puna e palodhshme dhe modestia e saj janë një frymëzim për të gjithë ne, veçanërisht në këto kohë të vështira. U prehtë në paqe”, shkroi Kurti në rrjetin social Twitter. / KultPlus.com

Me buzëqeshjen rrezatuese që nuk e humbi kurrë, këto janë 70 fotografitë ikonike të Mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II pati një karrierë të gjatë dhe plot ngjyra në të cilën ajo udhëtoi nëpër botë dhe u takua me njerëzit më të famshëm, më të fuqishëm dhe me ndikim, transmeton KultPlus.

Ajo theu një numër rekordesh gjatë mbi 70 viteve të saj në fron, duke u bërë monarkja më jetëgjatë në botë.

Elizabeth Alexandra Mary lindi në prill 1926. Mbretëresha ishte vetëm 27 vjeçe në kohën e kurorëzimit të saj në 1953.

Ajo punoi me 15 kryeministra ndërsa kryente vizita jashtë shtetit dhe detyra mbretërore në shtëpi – të gjitha duke rritur një familje.

Autori mbretëror Bryan Kozlowski tregoi për një “transformim personal” që mbretëresha përjetoi me marrjen e detyrës, pasi më parë ishte “e turpshme dhe e mbushur me dyshime” për papërvojën e saj.

Në librin e tij, “Long Live the Queen! 13 Rules for Living from Britain’s Longest Reigning Monarch”, ai shkruan se si Elizabeta i tha një shoqeje se ajo ‘nuk ishte më në ankth’ dhe se kishte ‘humbur gjithë ndrojtje’ për t’u bërë sovrane.

Duke parë fotografitë e bëra gjatë karrierës së saj – kjo tregon vërtet – pasi Mbretëresha ishte e njohur për energjinë e saj dhe buzëqeshjen e saj plot rrezatim – për të mos përmendur veshjet e saj shumëngjyrëshe.

Duke pasur një jetë kaq të plotë, ishte e vështirë të zgjedhësh nga pikat kryesore, por shpresojmë që gjithsej shtatëdhjetë fotografitë nga çdo dekadë e mbretërimit të saj të bëjnë drejtësi ndaj rrugëtimit mbresëlënës në karrierë. / KultPlus.com

21st October 1950: Princess Elizabeth with her baby daughter Princess Anne who is wearing the Royal christening robe made of Honiton lace. (Photo by Central Press/Hulton Archive/Getty Images)
Princesha Elizabeth e fotografuar në vitin 1950 me vajzën e saj të vogël, Princeshën Anne, e veshur me mantelin mbretëror të pagëzimit të bërë nga dantella Honiton (Foto: Getty Images)
UNITED KINGDOM - MARCH 23: London, Princess Elizabeth Greeting Winston Churchill At Guildhall. March 23Rd 1950 (Photo by Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images)
Princesha Elizabeth përshëndet Winston Churchill në Guildhall të Londrës në vitin 1950, ndërsa kryeministri Clement Atlee dhe gruaja e tij shikojnë (Foto: Getty Images)
25th December 1952: Queen Elizabeth II making her first ever Christmas broadcast to the nation from Sandringham House, Norfolk. (Photo by Fox Photos/Getty Images)
Mbretëresha bën transmetimin e saj të parë të ditës së Krishtlindjes për kombin në 1952 (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II after her coronation ceremony in Westminster Abbey, London. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Më 2 qershor 1953, Mbretëresha Elizabeth II u kurorëzua në Westminster Abbey – ishte e para që u transmetua në televizion dhe u shikua nga 27 milionë njerëz vetëm në MB (Foto: Getty Images)
2nd June 1953: The newly crowned Queen Elizabeth II waves to the crowd from the balcony at Buckingham Palace. Her children Prince Charles and Princess Anne stand with her. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Një mbretëreshë e sapo kurorëzuar përshëndet turmën nga ballkoni i Pallatit Buckingham (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh on the day of their coronation, Buckingham Palace, 1953. (Colorised black and white print). Artist Unknown. (Photo by The Print Collector/Getty Images)
Duka i Edinburgut dhe Mbretëresha përshëndesin publikun pas ceremonisë (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II After Her Coronation
Mbretëresha vesh kurorën e shtetit perandorak dhe mban bizhuteritë e kurorës (Foto: Arkivi Bettmann)
1/24/1955- Queen Elizabeth II wearing crown. Portrait. UPI color slides.
Mbretëresha pozon e veshur me një kurorë dhe brez zyrtar në 1955 (Foto: Arkivi Bettmann)
President Eisenhower (centre) with the British Royal family (L-R) Prince Philip, Princess Anne, HM Queen Elizabeth, Prince Charles and Captain John Eisenhower, at Balmoral Castle, Scotland, September 1959. (Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)
Presidenti i SHBA Eisenhower (në mes) me anëtarët e familjes mbretërore (majtas në të djathtë) Princi Philip, Princesha Anne, Mbretëresha, Princi Charles dhe kapiteni John Eisenhower, në Kalanë Balmoral, Skoci (Foto: Getty Images)
circa 1955: Studio portrait of Queen Elizabeth II holding a fan while wearing a brocade dress. She is also wearing a sash and the star of the Order of the Garter, a necklace given to her by Nizam of Hyderabad, and a diamond bracelet, a gift from the Duke of Edinburgh. Her diamond and pearl tiara were worn by Queens of England since Queen Victoria. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Një portret në studio i vitit 1955 i Mbretëreshës duke mbajtur një flladitëse ndërsa kishte veshur një fustan brokadë, një brez, një byzylyk diamanti që iu dha nga Princi Philip dhe ylli i Urdhrit të Garter – një gjerdan i dhënë asaj nga Nizam i Hyderabad. Diadema e saj me diamant dhe perla ishte veshur më parë nga Mbretëresha Victoria (Foto: Getty Images)
LONDON - DECEMBER 1958: Queen Elizabeth II poses for a portrait at home in Buckingham Palace in December 1958 in London, England. (Photo by Donald McKague/Michael Ochs Archives/Getty Images)
Mbretëresha ishte e njohur për buzëqeshjen e saj, siç mund të shihet në këtë portret në Pallatin Buckingham në dhjetor 1958 (Foto: Getty Images)
President John F. Kennedy and First Lady Jackie Kennedy pay a visit to the royal family in England. (L-R): John F. Kennedy; Queen Elizabeth II; Jackie Kennedy, and Prince Philip.
Presidenti John F. Kennedy dhe Zonja e Parë Jackie Kennedy bëjnë një vizitë në Pallatin Buckingham për herë të parë në 1961 (Foto: Arkivi Bettmann)
Queen Elizabeth II of Great Britain presenting the Jules Rimet trophy to the England captain, Bobby Moore, after the teams World Cup final victory over West Germany. Geoff Hurst, who scored a hat-trick in the game stands behind Moore, and Prince Philip, Duke of Edinburgh, looks on. (Photo by Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images)
Kapiteni i Anglisë Bobby Moore prezantohet në Kupën e Botës 1966 pas fitores së vendit ndaj Gjermanisë Perëndimore (Foto: Getty Images)
The Queen during the 1966 State Opening of Parliament. (Photo by ?? Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)
Mbretëresha gjatë hapjes shtetërore të Parlamentit të vitit 1966. Ajo kishte hapur çdo seancë të Parlamentit që nga ardhja në fron, përveç në 1959 dhe 1963 kur ishte shtatzënë me Princin Andrew dhe Princin Edward, respektivisht (Foto: Getty Images)
31st October 1967: Queen Elizabeth II of Great Britain, the Duke of Edinburgh and Prince Charles at the state opening of Parliament. (Photo by George Freston/Fox Photos/Getty Images)
Madhërisë së saj i bashkohet Duka i Edinburgut gjatë hapjes shtetërore në tetor 1967 – ceremonia ka ndryshuar shumë pak gjatë gjithë mbretërimit të saj (Foto: Getty Images)
UNITED KINGDOM - JANUARY 01: On April 20, 1968, Prince PHILIP, perched on his Jeep, points out one of the racehorses during the competition taking place on the Duke of BEAUFORT's estate. The Queen watches the race through binoculars. (Photo by Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images)
I vendosur në çatinë e një ‘Jeep’, Princi Philip tregon një nga kuajt e garës gjatë një konkursi në pasurinë e Dukës së Beaufort ndërsa Mbretëresha shikon duke përdorur dylbi (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II with U.S President Richard Nixon (1913 - 1994) followed by Princes Philip and Charles, 1969. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Shoqëruar nga Princi Philip dhe Princi Charles, Presidenti Nixon viziton Mbretëreshën në Pallatin Buckingham në 1969, një muaj pas inaugurimit të tij (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II lunches with Prince Philip and their children Princess Anne and Prince Charles at Windsor Castle in Berkshire, circa 1969. A camera (left) is set up to film for Richard Cawston's BBC documentary 'Royal Family', which followed the Royal Family over a period of a year and was broadcast on 21st June 1969. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Mbretëresha drekon me Princin Philip dhe fëmijët e tyre, Princeshën Anne dhe Princin Charles në Kështjellën Windsor në 1969 (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II travels on a tube train after the official opening ceremony of London Underground's Victoria Line, 7th March 1969. (Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)
Madhëria e saj udhëton në Viktoria Line në Mars 1969 për të shënuar hapjen zyrtare (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II with British Prime Minister Harold Wilson (1916 - 1995), June 1969. (Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)
Mbretëresha duket e lumtur kur pa kryeministrin Harold Wilson në qershor 1969 (Foto: Getty Images)
1st July 1969: Queen Elizabeth II crowns her son Charles, Prince of Wales, during his investiture ceremony at Caernarvon Castle. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Më 1 korrik 1969, Mbretëresha kurorëzon djalin e saj Charles, Princin e Uellsit, në ceremoninë në Kalanë Caernarvon (Foto: Getty Images)
1969: The royal family at Windsor, (from left) Prince Edward, the Duke of Edinburgh, Queen Elizabeth II of Great Britain, Princess Anne, Prince Charles and Prince Andrew. (Photo by Fox Photos/Getty Images)
(Nga e majta) Princi Charles, Duka i Edinburgut, Princesha Anne, Mbretëresha, Princi Philip dhe Princi Andrew (Foto: Getty Images)
(Original Caption) Sandringham, Norfolk, England, UK: Britain's Queen Elizabeth II smiles radiantly during a picture-taking session in the salon at Sandringham House. Her pet dog looks up at her. These photos were taken in connection with the royal Family's planned tour of Australia and New Zealand.
Mbretëresha buzëqesh plot rrezatim me një nga ‘korgjit’ e saj të shumta në sallonin e Sandringham House në 1970 (Foto: Arkivi Bettmann)
Queen Elizabeth II and Prince Philip Duke of Edinburgh on the occasion of their 25th silver wedding anniversary celebrations held at Buckingham Palace, 20th November 1972. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Princi Philip dhe Mbretëresha festojnë 25 vjetorin e martesës në Pallatin Buckingham më 20 nëntor 1972 (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II and Prince Philip at Balmoral, Scotland, 1972. (Photo by Fox Photos/Getty Images)
Mbretëresha dhe Princi Philip pozojnë pranë fshatit piktoresk të Balmoral (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II with British Prime Minister Edward Heath (1916 - 2005) at Heathrow Airport, London, 28th January 1974. The Queen is about to take a flight to Canada. (Photo by Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
Kryeministri Edward Heath takon Mbretëreshën në Aeroportin Heathrow në janar 1974 (Foto: Getty Images)
ABERDEEN;SCOTLAND - 1974: Queen Elizabeth ll arrives at Aberdeen Airport with her corgis to start her holidays in Balmoral, Scotland in 1974. (Photo by Anwar Hussein/Getty Images)
Mbretëresha mbërrin në Aeroportin Aberdeen, me qen në tërheqje, për të filluar pushimet e saj në Balmoral në 1974 (Foto: Getty Images)
Prince Charles and his fiancee Lady Diana Spencer with Queen Elizabeth II at Buckingham Palace, 7th March 1981. (Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)
Princi Charles, e fejuara e tij Lady Diana Spencer dhe Mbretëresha buzëqeshin për kamerën në Pallatin Buckingham më 7 Mars 1981 (Foto: Getty Images)
The Prince and Princess of Wales pose on the balcony of Buckingham Palace on their wedding day, with the Queen and some of the bridesmaids, 29th July 1981. (Photo by Terry Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images)
Princi dhe Princesha e Uellsit pozojnë nga ballkoni i Pallatit Buckingham në ditën e tyre të dasmës më 29 korrik 1981 (Foto: Getty Images)
The Queen And Prince Philip Chatting Together During The Royal Windsor Horse Show In The Grounds Of Windsor Castle, May 16, 1982. (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Mbretëresha dhe Princi Philip bisedojnë së bashku në shfaqjen Royal Windsor Horse Show në mjediset e Kështjellës Windsor më 16 maj 1982 (Foto: Getty Images)
LONDON, UNITED KINGDOM - MAY 28: Historic Meeting Pope John Paul II, Head Of The Catholic Church, Visiting The Queen, Head Of The Church Of England, At Buckingham Palace (exact Day Date Not Certain) (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Papa Gjon Pali përshëndetet nga Mbretëresha – kreu i Kishës së Anglisë – në Buckingham Place në 1982 (Foto: Getty Images)
The Princess of Wales and the Queen attend the Opening of Parliament in London, November 1982. Diana is wearing a white fur coat and the Spencer tiara. (Photo by Terry Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images)
Princesha Diana dhe Mbretëresha hipin në një karrocë për në Hapjen e Parlamentit në Nëntor 1982 (Foto: Getty Images)
WINDSOR, UNITED KINGDOM - JUNE 07: The Queen Sharing A Joke With President Ronald Reagan During A Banquet At Windsor Castle. (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Presidenti i SHBA buzëqesh me Mbretëreshën gjatë një banketi të vitit 1983 në Kështjellën Windsor (Foto: Getty Images)
President Reagan laughs following a joke by Queen Elizabeth II, who commented on the lousy California weather she has experienced since her arrival to the States. The British Queen is delivering a brief address during a state dinner held at the De Young Museum in San Francisco. (Photo by Bettmann/Getty Images)
Një vit më pas, Mbretëresha fluturoi në San Francisko dhe e “goditi” Reganin, duke thënë: “E dija që përpara se të vinim se kishim eksportuar shumë nga traditat tona në Shtetet e Bashkuara. Por nuk e kisha kuptuar më parë se moti ishte një prej tyre” (Foto: Getty Images)
The Queen at 10 Downing Street to celebrate 250 years of it being the official residence of the British Prime Minister, with leaders past and present (l to r) James Callaghan, Sir Alec Douglas-Home, Margaret Thatcher, Harold Macmillan, Harold Wilson and Ted Heath. (Photo by ?? Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)
Mbretëresha feston 250 vjetorin e numrit 10 si rezidenca zyrtare e Kryeministrit në vitin 1985 – të cilëve iu bashkuan liderët e kaluar dhe të tanishëm (nga e majta në të djathtë) James Callaghan, Sir Alec Douglas-Home, Margaret Thatcher, Harold Macmillan, Harold Wilson dhe Ted Heath. (Foto: Getty Images)
UNITED KINGDOM - 29TH APRIL 1986: Queen Elizabeth II, Prince Philip, Prince Charles and Princess Diana attend the funeral of the Duchess of Windsor, widow of Duke of Windsor, formerly King Edward VIII (Photo by Tim Graham Picture Library/Getty Images)
Mbretëresha, Princi Philip, Princi Charles dhe Princesha Diana marrin pjesë në funeralin e Wallis Simpson, Dukeshës së Windsor, në 1986 (Foto: Getty Images)
UNITED KINGDOM - JUNE 17: Queen Elizabeth II, Prince Philip, Prince Charles, Diana Princess of Wales and Prince William stand on the balcony of Buckingham Palace for Trooping The Colour. Hat by Philip Somerville. (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Princesha Diana, Princi William, Princi Charles, Mbretëresha dhe Princi Philip qëndrojnë në ballkonin e Pallatit Buckingham për “Trupat e Ngjyrave” (Foto: Getty Images)
WASHINGTON DC - MAY 14: Queen Elizabeth ll with US President George Bush on the White House lawn in Washington DC on the 14th of May 1991. (Photo by Anwar Hussein/Getty Images)
E veshur me një veshje ngjyrë vjollce, mbretëresha pozon me Presidentin e SHBA George Bush Sr në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II in diplomatic meeting with her Prime Minister awards John Major with an honour (Photo by ?? Pool Photograph/Corbis/Corbis via Getty Images)
Kryeministrit John Major i jepet një nder gjatë një takimi diplomatik me Mbretëreshën (Foto: Getty Images)
LONDON, UNITED KINGDOM - NOVEMBER 29: The Queen And Prince Philip With President Bill Clinton And His Wife Hillary At Buckingham Palace (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Mbretëresha dhe Princi Philip presin Bill dhe Hillary Clinton në Buckingham Palace në 1995 (Foto: Getty Images)
LONDON, UNITED KINGDOM - JULY 09: The Queen With President Nelson Mandela Of South Africa In The Mall At The Beginning Of His State Visit To Britain (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Nelson Mandela nis vizitën e tij shtetërore në Britani duke kaluar nëpër “The Mall” me Mbretëreshën në 1996 (Foto: Getty Images)
The public funeral of Diana, Princess of Wales, London, UK, 6th September 1997, Queen Elizabeth II and Prince Philip, Duke of Edinburgh, Tributes to the late Princess from the public, 6th September 1997. (Photo by John Shelley Collection/Avalon/Getty Images)
Buqeta të panumërta me lule, letra dhe vizatime janë lënë në portat e Pallatit Buckingham për funeralin publik të Princeshës Diana (Foto: Getty Images)
LONDON, UNITED KINGDOM - DECEMBER 01: The Queen At The Royal Command Performance At The Victoria Palace Theatre On 1st December 1997 Shaking Hands With Pop Star Victoria Beckham (posh Spice) Of The Pop Band The Spice Girls. (Photo by Tim Graham Picture Library/Getty Images)
“Spice Girls” duken të lumtura që takuan Madhërinë e Saj në Performancën e Komandës Mbretërore në 1997 (Foto: Getty Images)
LONDON - DECEMBER 31: Queen Elizabeth II and British Prime Minister Tony Blair raise their glasses as midnight strikes during the Opening Celebrations on December 31, 1999 at the Millennium Dome in Greenwich in London. (Photo by Anwar Hussein/Getty Images)
Tony Blair ngre një dolli me Mbretëreshën në Kupolën e Mijëvjeçarit të Londrës ndërsa ora shënon mesnatën, duke sjellë vitin 2000 (Foto: Getty Images)
WASHINGTON - MAY 07: Queen Elizabeth II waves from the balcony of the White House with President George W. Bush on May 7, 2007 in Washington, Virginia. This is the second day of a six day state visit to the United States to commemorate the 400 th anniversary of the Settlement of Jamestown. This will be the fourth time that Queen Elizabeth II and Prince Phillip, Duke of Edinburgh have visited the US. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)
Mbretëresha përshëndet nga ballkoni i Shtëpisë së Bardhë me Presidentin George W Bush në 2007 (Foto: Getty Images)
LONDON - APRIL 1: Queen Elizabeth II gestures in front of Britain's Prime Minister Gordon Brown (C) following a group photograph of G20 leaders at Buckingham Palace on April 1, 2009 in London, England. The delegates will later be attending a dinner at Downing Street cooked by celebrity chef Jamie Oliver. (Photo by Kirsty Wigglesworth - WPA Pool/Getty Images)
Udhëheqësit e G20, përfshirë kryeministrin Gordon Brown, përgatiten të pozojnë para kamerës me Mbretëreshën në vitin 2009 (Foto: Getty Images)
LONDON APRIL 1: US President Barack Obama and his wife Michelle Obama pose for photographs with Queen Elizabeth II and Prince Philip, Duke of Edinburgh during an audience at Buckingham Palace on April 1, 2009 in London, England. (Photo by John Stillwell - WPA Pool/Getty Images)
Presidenti Barack Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama postojnë me Mbretëreshën dhe Princin Philip në Pallatin Buckingham në 2009 (Foto: Getty Images)
BLACKPOOL, UNITED KINGDOM - DECEMBER 7: Queen Elizabeth II meets singer Lady Gaga following the Royal Variety Performance on December 7, 2009 in Blackpool, England (Photo by Leon Neal/ WPA Pool /Getty Images)
Lady Gaga takohet me mbretëreshën pas performancës së saj të “Varieteteve Mbretërore” të vitit 2009 në Blackpool – ajo më vonë tha se zgjodhi fustanin e saj të kuq latex që të dukej si mbretëreshë, por me një kthesë moderne (Foto: Getty Images)
LONDON - MAY 11: Britain's Queen Elizabeth II greets David Cameron at Buckingham Palace in an audience to invite him to be the next Prime Minister, on May 11, 2010 in London. After five days of negotiation a Conservative and Liberal Democrat coalition government has been confirmed. Gordon Brown has resigned his position and David Cameron has become the new British Prime Minister. (Photo by John Stillwell/WPA Pool/Getty Images)
Mbretëresha përshëndet David Cameron në Buckingham Palace për ta ftuar atë të jetë Kryeministri i ardhshëm më 11 maj 2010, pas pesë ditësh negociatash që çuan në formimin e një qeverie koalicioni (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - APRIL 29: Camilla, Duchess of Cornwall (C) and HRH Prince Charles, Prince of Wales (L), Prince Philip, Duke of Edinburgh (2nd-L) and Queen Elizabeth II (R) depart for a procession to Buckingham Palace following the marriage of Their Royal Highnesses Prince William Duke of Cambridge and Catherine Duchess of Cambridge at Westminster Abbey on April 29, 2011 in London, England. The marriage of the second in line to the British throne was led by the Archbishop of Canterbury and was attended by 1900 guests, including foreign Royal family members and heads of state. Thousands of well-wishers from around the world have also flocked to London to witness the spectacle and pageantry of the Royal Wedding. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)
Mbretëresha, Princi Charles dhe Camilla, Dukesha e Cornwall, nisen për një procesion në Pallatin Buckingham pas martesës së Princit William dhe Kate Middleton në Westminster Abbey më 29 prill 2011 (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - APRIL 29: Queen Elizabeth II following the marriage of Prince William, Duke of Cambridge and Catherine, Duchess of Cambridge at Westminster Abbey on April 29, 2011 in London, England. The marriage of the second in line to the British throne was led by the Archbishop of Canterbury and was attended by 1900 guests, including foreign Royal family members and heads of state. Thousands of well-wishers from around the world have also flocked to London to witness the spectacle and pageantry of the Royal Wedding. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)
E veshur me një nga veshjet e saj të shumta me ngjyra, ajo kishte një buzëqeshje të ndezur në fytyrën e saj pasi William lidhi nyjën (Foto: Getty Images)
File photo dated 24/05/11 of Queen Elizabeth II and the then US President Barack Obama in the Music Room of Buckingham Palace, London. US President Donald Trump will be treated to a Guard of Honour when he meets Queen Elizabeth II at Windsor Castle on Friday. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Wednesday July 11, 2018. See PA story ROYAL Trump. Photo credit should read: Chris Jackson/PA Wire
Barack Obama buzëqesh për kamerën ndërsa viziton Mbretëreshën në dhomën e muzikës të Pallatit Buckingham në 2011 (Foto: PA)
LONDON, ENGLAND - JULY 27: Queen Elizabeth II attends the Opening Ceremony of the London 2012 Olympic Games at the Olympic Stadium on July 27, 2012 in London, England. (Photo by Cameron Spencer/Getty Images)
Mbretëresha merr pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike në Londër 2010 më 27 korrik 2012 (Foto: Getty Images)
NOTTINGHAM, ENGLAND - JUNE 13: Catherine, Duchess of Cambridge and Queen Elizabeth II watch part of a children's sports event while visiting Vernon Park during a Diamond Jubilee visit to Nottingham on June 13, 2012 in Nottingham, England. (Photo by Phil Noble - WPA Pool/Getty Images)
Ka pasur shumë raste që Mbretëresha e ka bërë familjen të qeshë, duke përfshirë këtë moment me Dukeshën e Kembrixhit në një ngjarje sportive për fëmijë në Vernon Park, Nottingham (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - OCTOBER 24: Queen Elizabeth II sends her first Tweet during a visit to the 'Information Age' Exhibition at the Science Museum on October 24, 2014 in London, England. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)
Mbretëresha publikon postimin e saj të parë në Twitter gjatë një vizite në ekspozitën “Epoka e Informacionit” në Muzeun e Shkencës në 2014 (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - JULY 13: Queen Elizabeth II welcomes Theresa May at the start of an audience where she invited the former Home Secretary to become Prime Minister and form a new government at Buckingham Palace on July 13, 2016 in London, England. Former Home Secretary Theresa May becomes the UK's second female Prime Minister after she was selected unopposed by Conservative MPs to be their new party leader. She is currently MP for Maidenhead. (Photo by Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images)
Theresa May i drejtohet Mbretëreshës ndërsa ajo e fton atë të formojë një qeveri të re në korrik 2016 (Foto: Getty Images)
WINDSOR, UNITED KINGDOM - MAY 19: (EMBARGOED FOR PUBLICATION IN UK NEWSPAPERS UNTIL 24 HOURS AFTER CREATE DATE AND TIME) Queen Elizabeth II attends the wedding of Prince Harry to Ms Meghan Markle at St George's Chapel, Windsor Castle on May 19, 2018 in Windsor, England. Prince Henry Charles Albert David of Wales marries Ms. Meghan Markle in a service at St George's Chapel inside the grounds of Windsor Castle. Among the guests were 2200 members of the public, the royal family and Ms. Markle's Mother Doria Ragland. (Photo by Pool/Max Mumby/Getty Images)
Mbretëresha merr pjesë në dasmën e Princit Harry dhe Meghan Markle në Kapelën e Shën Gjergjit më 19 maj 2018 (Foto: Getty Images)
CHESTER, ENGLAND - JUNE 14: Queen Elizabeth II sitts and laughs with Meghan, Duchess of Sussex during a ceremony to open the new Mersey Gateway Bridge on June 14, 2018 in the town of Widnes in Halton, Cheshire, England. Meghan Markle married Prince Harry last month to become The Duchess of Sussex and this is her first engagement with the Queen. During the visit the pair will open a road bridge in Widnes and visit The Storyhouse and Town Hall in Chester. (Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)
Meghan dhe Mbretëresha ndajnë një të qeshur gjatë një ceremonie për hapjen e urës Mersey Gateway në Widnes, Cheshire në qershor 2018 (Foto: Getty Images)
Queen Elizabeth II stands with US President Donald Trump and his wife, Melania, in the Grand Corridor during their visit to Windsor Castle in Berkshire. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Friday July 13, 2018. See PA story POLITICS Trump. Photo credit should read: Steve Parsons/PA Wire
Mbretëresha qëndron me Donald dhe Melania Trump në Korridorin e Madh gjatë vizitës së tyre në Kështjellën Windsor në korrik 2018 (Foto: PA)
Princi Philip dhe Mbretëresha në dasmën e Princeshës Eugenie dhe Jack Brooksbank në Kapelën e Shën Gjergjit, Kështjella Windsor në tetor 2018 (Foto: PA)
LONDON, ENGLAND - JUNE 03: (L-R) Queen Elizabeth II (C), poses for a photo with U.S. President Donald Trump (L) and First Lady Melania Trump (R) ahead of a State Banquet at Buckingham Palace on June 3, 2019 in London, England. President Trump's three-day state visit will include lunch with the Queen, and a State Banquet at Buckingham Palace, as well as business meetings with the Prime Minister and the Duke of York, before travelling to Portsmouth to mark the 75th anniversary of the D-Day landings. (Photo by Alastair Grant - WPA Pool/Getty Images)
Trump-ët u kthyen vitin e ardhshëm për një vizitë shtetërore tre-ditore – ftesa ishte e diskutueshme mes shumë deputetëve që kundërshtonin ‘retorikën e tij raciste dhe mizogjene’ dhe ndalimin e tij për imigracionin nga vendet kryesisht myslimane (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - JUNE 03: U.S. President Donald Trump and Queen Elizabeth II make a toast during a State Banquet at Buckingham Palace on June 3, 2019 in London, England. President Trump's three-day state visit will include lunch with the Queen, and a State Banquet at Buckingham Palace, as well as business meetings with the Prime Minister and the Duke of York, before travelling to Portsmouth to mark the 75th anniversary of the D-Day landings. (Photo by Dominic Lipinski- WPA Pool/Getty Images)
Presidenti Trump dhe Mbretëresha bëjnë një dolli gjatë një banketi shtetëror në Pallatin Buckingham më 3 qershor 2019 (Foto: PA)
WINDSOR, ENGLAND - JULY 13: Queen Elizabeth II and President of the United States, Donald Trump walk from the Quadrangle after inspecting an honour guard at Windsor Castle on July 13, 2018 in Windsor, England. Her Majesty welcomed the President and Mrs Trump at the dais in the Quadrangle of the Castle. A Guard of Honour, formed of the Coldstream Guards, gave a Royal Salute and the US National Anthem was played. The Queen and the President inspected the Guard of Honour before watching the military march past. The President and First Lady then joined Her Majesty for tea at the Castle. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)
Donald dhe Melania Trump ecin në terrenin e Kështjellës Windsor pasi inspektuan një roje nderi (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - JULY 24: Queen Elizabeth II welcomes newly elected leader of the Conservative party, Boris Johnson during an audience where she invited him to become Prime Minister and form a new government in Buckingham Palace on July 24, 2019 in London, England. The British monarch remains politically neutral and the incoming Prime Minister visits the Palace to satisfy the Queen that they can form her government by being able to command a majority, holding the greater number of seats, in Parliament. Then the Court Circular records that a new Prime Minister has been appointed. (Photo by Victoria Jones - WPA Pool/Getty Images)
Mbretëresha mirëpret Boris Johnson dhe e fton atë të formojë një qeveri të re më 24 korrik 2019 (Foto: Getty Images)
LONDON, ENGLAND - OCTOBER 14: Queen Elizabeth II and Prince Charles, Prince of Wales during the State Opening of Parliament at the Palace of Westminster on October 14, 2019 in London, England. The Queen's speech is expected to announce plans to end the free movement of EU citizens to the UK after Brexit, new laws on crime, health and the environment. (Photo by Paul Edwards - WPA Pool/Getty Images)
Princi Charles i bashkohet Mbretëreshës për hapjen shtetërore të Parlamentit në Pallatin e Westminsterit më 14 tetor 2019 (Foto: Getty Images)
epa08344672 A handout photo made available on 05 April 2020 by the Buckingham Palace of Queen Elizabeth II during her address to the nation and the Commonwealth in relation to the coronavirus epidemic. The address was recorded at Windsor Castle. **NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.** EPA/BUCKINGHAM PALACE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Ndërsa kombi u pajtua me vdekjet, shtrimet në spital dhe humbjen e lirive gjatë pandemisë së koronavirusit, Mbretëresha i mbajti një fjalim kombit më 5 Prill 2020 (Foto: EPA)
Queen's first Zoom call Picture: Buckingham Palace
Distancimi social i dha Mbretëreshës një mundësi për të bërë thirrjen e saj të parë Zoom – duke folur me kujdestarët për nder të ‘Javës së Kujdestarëve’ 2020
WINDSOR, ENGLAND - DECEMBER 08: Queen Elizabeth II thanks local volunteers and key workers for the work they are doing during the coronavirus pandemic and over Christmas in the quadrangle of Windsor Castle on December 8, 2020 in Windsor, England. The Queen and members of the royal family gave thanks to local volunteers and key workers for their work in helping others during the coronavirus pandemic and over Christmas at Windsor Castle in what was also the final stop for the Duke and Duchess of Cambridge on their tour of England, Wales and Scotland. (Photo by Glyn Kirk - WPA Pool/Getty Images)
Një mbretëreshë e buzëqeshur falënderon vullnetarët dhe punëtorët kryesorë për punën e tyre të palodhur gjatë pandemisë në katërkëndëshin e Kalasë Windsor në Dhjetor 2020 (Foto: Getty Images)
TOPSHOT - Queen Elizabeth II takes her seat for the funeral service of Britain's Prince Philip, Duke of Edinburgh inside St George's Chapel in Windsor Castle in Windsor, west of London, on April 17, 2021. - Philip, who was married to Queen Elizabeth II for 73 years, died on April 9 aged 99 just weeks after a month-long stay in hospital for treatment to a heart condition and an infection. (Photo by Jonathan Brady / POOL / AFP) (Photo by JONATHAN BRADY/POOL/AFP via Getty Images)
Një nga fotot më tronditëse të Mbretëreshës – për shkak të kufizimeve të Covid-it, ajo u detyrua të ulej vetëm gjatë funeralit të Princit Philip, bashkëshorti i saj prej 73 vitesh, në prill 2021 (Foto: AFP/Getty Images)
EMBARGOED TO 0001 WEDNESDAY FEBRUARY 23 File photo dated 16/02/22 of Queen Elizabeth II speaking during an audience at Windsor Castle, as national charities have said they will light community beacons to honour the Queen as part of her Platinum Jubilee celebrations in June. PA Photo. Issue date: Wednesday February 23, 2022. Charities including Girlguiding, Walking with the Wounded and the National Trust will take part in the Beacons event, which is set to begin on June 2. See PA story ROYAL Jubilee. Photo credit should read: Steve Parsons/PA Wire
Mbretëresha pret një audiencë në Kështjellën Windsor ndërsa takohet me Sekretarët e Shërbimit të Mbrojtjes në hyrje dhe në dalje (Foto: PA)

/ KultPlus.com

Kush ishte mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë britanike: Jeta e saj ndër vite

Mbretëresha Elizabeth vdiq në moshën 96-vjeçare të enjten pasdite në Kështjellën Balmoral në Skoci. Pallati Buckingham njoftoi lajmin e trishtë përmes një deklarate zyrtare. “Mbretëresha ndërroi jetë paqësisht në Balmoral këtë pasdite,” tha pallati ndërsa Charles u bë Mbreti i ri i Britanisë së Madhe.

“Mbreti dhe gruaja e tij do të qëndrojnë në Kalanë Balmoral dhe ata do të shkojnë në Londër nesër”. Në krah të mbretëreshës në orët e fundit të jetës së saj ishin të gjithë anëtarët e familjes mbretërore, të cilët nxituan drejt Skocisë sapo mjekët shprehën shqetësimin e tyre për përkeqësimin e shëndetit të 96-vjeçares.

Lajmi se mbretëresha është ndarë nga jeta ka prekur njerëzit në mbarë botën. Monarkja më jetëgjatë në Britaninë e Madhe, si dhe monarku i dytë më i gjatë në botë, ka pasur fatin të jetojë një jetë plot ulje-ngritje, arritje, vendime të vështira dhe sigurisht shumë intriga, pasion dhe skandale mbretërore.

Në kohën e lindjes së saj më 21 prill 1926, princesha e atëhershme Elizabeth ishte e treta në radhën e fronit – vajza e madhe e një djali të dytë, dhe për këtë arsye konsiderohej e pamundur të sundonte. Pas 10 vitesh, ajo u bë trashëgimtarja më e mundshme pasi xhaxhai i saj abdikoi, duke e zhytur vendin në krizë.

Në vitin 1947, ajo u martua me Princin e guximshëm Philip të Greqisë dhe Danimarkës, me çiftin që qëndroi së bashku për 73 vjet. Ndërsa udhëtonte në Kenia në shkurt të vitit 1952, ajo mësoi se babai i saj kishte vdekur dhe kështu filloi mbretërimi i monarkes britanike më jetëgjatë në histori.

Që nga qershori 2022 ajo ishte gjithashtu monarkja e dytë më e gjatë mbretëruese në historinë botërore. Në shtator 2015, Elizabeth tejkaloi rekordin prej 63 vjetësh e 216 ditësh në fron të mbajtur nga mbretëresha Victoria (stër-stër-stërgjyshja e saj) për t’u bërë monarkja britanike më jetëgjatë në histori.

Ndërsa në shkurt 2022, Mbretëresha Elizabeth festoi ‘Jubileun e Platinit’ të saj, duke shënuar shtatë dekada shërbimi ndaj Commonëealth.

Ngjitja në fron

Në verën e vitit 1951, shëndeti i mbretit George VI filloi të përkeqësohej dhe Princesha Elizabeth e përfaqësoi atë në paradën e ngjyrave dhe në funksione të tjera zyrtare. Më 7 tetor ajo dhe bashkëshorti i saj nisën një turne shumë të suksesshëm në Kanada dhe Uashington.

Pas Krishtlindjeve në Angli, ajo dhe Duka u nisën në janar 1952 për një turne në Australi dhe Zelandën e Re, por gjatë rrugës, në Sagana, Kenia, lajmi i vdekjes së Mbretit arriti më 6 shkurt 1952. Elizabeta, tani mbretëreshë, u kthye menjëherë në Angli.

Tre muajt e parë të mbretërimit të saj, një periudhë zie e plotë për të atin, i kaloi në një izolim relativ. Por në verë, pasi u zhvendos nga Clarence House në Buckingham Palace, ajo mori detyrat e zakonshme të një monarku dhe mbajti hapjen e saj të parë zyrtare të Parlamentit më 4 nëntor 1952.

Kurorëzimi i saj u bë në ëestminster Abbey më 2 qershor 1953.

Nga nëntori i 1953, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut ndërmorën një turne gjashtëmujor rreth Komonuelthit, i cili përfshinte vizitën e parë në Australi dhe Zelandën e Re nga një monark britanik në fuqi. Në vitin 1957, ajo dhe Duka vizituan Kanadanë dhe Shtetet e Bashkuara.

Gjatë “Jubileut të saj të Argjendtë” në vitin 1977, ajo drejtoi një darkë zyrtare në Londër ku morën pjesë liderët e 36 anëtarëve të Komonuelthit, udhëtoi në të gjithë Britaninë dhe Irlandën e Veriut dhe bëri turne jashtë shtetit në Paqësorin Jugor dhe Australi, në Kanada dhe Karaibe.

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Filip

Elizabeth dhe Margaret kaluan pjesën më të madhe të Luftës së Dytë Botërore duke jetuar veçmas nga prindërit e tyre në Kalanë Windsor, një kështjellë mesjetare jashtë Londrës. Në vitin 1942, mbreti e bëri Elizabetën një kolone nderi në Gardën e 500 Grenadierëve, një regjiment i ushtrisë mbretërore.

Dy vjet më vonë, ai e emëroi atë anëtare të Këshillit të fshehtë dhe Këshillit të Shtetit, duke e lejuar atë të vepronte në emër të tij kur ai ishte jashtë vendit.

Në vitin 1947, menjëherë pasi familja mbretërore u kthye nga një vizitë zyrtare në Afrikën e Jugut, u njoftua fejesa e Elizabeth me Princin Filip të Greqisë dhe një toger të Marinës Mbretërore. Ajo e njihte kur ishte vetëm 13 vjeç dhe marrëdhënia e tyre u zhvillua përmes vizitave dhe korrespondencës gjatë luftës.

Edhe pse shumë në rrethin mbretëror nuk e konsideronin Filipin për shkak të mungesës së parave dhe gjakut të huaj (gjerman) – madje edhe babai i saj nuk e miratoi – Elizabeta ishte e vendosur dhe shumë e dashuruar. Ajo dhe Filipi u martuan më 20 nëntor 1947 në Westminster Abbey.

Djali i tyre i parë, Charles (Princi i Uellsit) lindi në 1948, ndërsa vajza e tyre, Anne (Princesha Royal) erdhi dy vjet më vonë. Elizabeth dhe Philip ishin të martuar për 73 vjet, derisa Princi Philip vdiq në prill 2021 në moshën 99 vjeçare.

Monarkia moderne e Mbretëreshës Elizabeth

Jashtëzakonisht popullore gjatë pjesës më të madhe të mbretërimit të saj të gjatë, mbretëresha është e njohur për interesimin serioz për qeverinë dhe çështjet politike, përveç detyrave të saj ceremoniale, dhe i njihet merita për modernizimin e shumë aspekteve të monarkisë.

Mbretëresha dukej se ishte gjithnjë e më e vetëdijshme për rolin modern të monarkisë, duke lejuar, për shembull, transmetimin televiziv të jetës familjare të familjes mbretërore në 1970.  Megjithatë, në vitet 1990, familja mbretërore u përball me një sërë sfidash.

Në vitin 1992, një vit që Elizabeth e përshkroi si “annus horribilis” e familjes mbretërore, Princi Charles dhe gruaja e tij, Diana, Princesha e Uellsit, u divorcuan, si dhe Princi Andrew dhe gruaja e tij, Sarah, Dukesha e Jorkut.

Për më tepër, Anne u divorcua dhe një zjarr shkatërroi rezidencën mbretërore të Kalasë Windsor. Gjithashtu, ndërsa vendi luftonte me recesionin, pakënaqësia me stilin e jetës mbretërore u rrit dhe në vitin 1992 Elizabeth, ra dakord të paguante taksa për të ardhurat e saj private.

Ndarja dhe divorci i mëvonshëm (1996) i Charles dhe Princeshës Diana minuan më tej mbështetjen për familjen mbretërore. Kritikat u intensifikuan pas vdekjes së Dianës në 1997, pasi Elizabeth fillimisht refuzoi të lejonte që flamuri kombëtar të ulej në gjysmështizë mbi Pallatin Buckingham.

Disa vite më vonë, në vitin 2005, Mbretëresha gëzoi mbështetjen e publikut kur dha pëlqimin e saj për martesën e Princit Charles me të dashurën e tij prej shumë kohësh Camilla Parker Bowles. Në përputhje me përpjekjet e saj të mëparshme për të modernizuar monarkinë, mbretëresha që atëherë është përpjekur të paraqesë një imazh më pak të ashpër dhe më pak tradicional të monarkisë.

Dalja në pension e Princit Philip dhe vdekja e tij e mëvonshme

Në gusht 2017, Princi Philip u tërhoq zyrtarisht nga jeta publike, duke u shfaqur periodikisht në angazhimet zyrtare. Ndërkohë, Mbretëresha Elizabeth filloi të zvogëlojë detyrat e saj zyrtare , duke i dorëzuar disa detyra Princit Charles dhe anëtarëve të tjerë të lartë të familjes mbretërore.

Djali më i vogël i Charles, Princi Harry, duka i Sussex, dhe gruaja e tij, Meghan Markle, Dukesha e Sussex-it, zgjodhi të tërhiqej nga rolet e tyre mbretërore në mars 2020. Gjatë kësaj kohe, interesi i publikut për Mbretëreshën dhe Familjen Mbretërore u rrit si rezultat i popullaritetit të gjerë të ” The Crown”.

Pasi u përball me disa pengesa fizike në vitet e fundit, Filipi, i cili ishte bashkëshorti i Elizabeth për më shumë se shtatë dekada, vdiq në prill 2021. Në përvjetorin e tyre të 50-të të martesës, në vitin 1997, Elizabeta kishte thënë për Filipin, të cilin do ta “takonte” sërish një vit pas vdekjes së tij.

“Ai ishte thjesht forca ime dhe shtëpia ime gjatë gjithë këtyre viteve”.

Ndërsa pasuria e saj e patreguar e bëri atë një nga gratë më të pasura në botë, Mbretëresha Elizabeth në nivel personal e donte thjeshtësinë. Ajo ishte një kalorëse e mprehtë, ndërsa mbante kuaj garash, shpesh merrte pjesë në gara dhe vizitonte periodikisht fermat e Kentakit në Shtetet e Bashkuara.

Një nga personat më me ndikim në botë nisi rrugëtimin e saj drejt përjetësisë plot ditë në moshën 96-vjeçare dhe me përvoja jetësore që shumëkush do t’i kishte zili. /abcnews.al/ KultPlus.com

Presidentja Osmani: Mbretëresha Elizabeth II ishte një udhëheqëse e vërtetë dhe një grua e jashtëzakonshme

Sot Mbretëresha Elizabeth II, ka vdekur në moshën 96 vjeçare. Ajo ka qenë monarkja me më së shumti vite në fron, shkruan KultPlus.

Me këtë rast, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se qytetarët janë thellësisht të pikëlluar nga ky lajm.

“Vdekja e Lartmadhërisë së Saj shënon fundin e një epoke si monarkja më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, por trashëgimia e Elizabetës së Madhe do të vazhdojë të frymëzojë breza të tërë”, ka thënë ajo.

Më poshtë gjeni postimin e saj të plotë:

Qytetarët e Republikës së Kosovës, krahas miliona njerëzve anë e mbanë botës, janë thellësisht të pikëlluar nga lajmi për ndarjen nga jeta të Lartmadhërisë së Saj, Mbretëreshës Elizabeta II.

Mbretëresha Elizabeta e udhëhoqi Mbretërinë e Bashkuar me zell, me hir e përulësi dhe e vendosi shërbimin dhe detyrën ndaj vendit të saj mbi çdo gjë tjetër. Ajo ishte një udhëheqëse e vërtetë dhe një grua e jashtëzakonshme.

Vdekja e Lartmadhërisë së Saj shënon fundin e një epoke si monarkja më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, por trashëgimia e Elizabetës së Madhe do të vazhdojë të frymëzojë breza të tërë.

Populli i Mbretërisë së Bashkuar na erdhi në ndihmë në ditët tona më të errëta, ndaj sot ne bashkëndjejmë me zemër të rënduar për këtë humbje të madhe së bashku me Familjen Mbretërore dhe të gjithë qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar.

U prehtë në paqe Lartmadhëria e Saj! / KultPlus.com

Vjen reagimi i Shtëpisë së Bardhë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, reagoi të enjten ndaj lajmit se Mbretëresha Elizabeth II ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Ajo ka shprehur ngushëllime duke thënë se “zemrat dhe mendimet tona” shkojnë për familjen dhe popullin e Mbretërisë së Bashkuar, transmeton oranews.

“Zemrat dhe mendimet tona shkojnë për anëtarët e familjes së Mbretëreshës, shkojnë për popullin e Mbretërisë së Bashkuar. Nuk dua të kaloj përpara se çfarë do të thotë Presidenti,” tha Jean-Pierre në fund të fjalimit gjatë konferencës për shtyp e Shtëpisë së Bardhë, duke reaguar drejtpërdrejt ndaj lajmit për vdekjen e Mbretëreshës. / KultPlus.com

Tetë aktoret që mrekullueshëm e kanë portretizuar Mbretëreshën Elizabeth II

Me Claire Foy e cila e sjellë rolin e Mbretëreshës në dramën “The Crown”, po hedhim një vështrim prapa në të gjitha aktoret që kanë luajtur monarkinë britanike, transmeton KultPlus.

Duke u fokusuar në vitet e para të mbretërimit të saj deri tek lidhja e saj me Princi Phillip, Netflix ka spastruar më shumë se 81 milionë funte për të sjellë historinë e Mbretëreshës Elizabeth II në jetë në dramën e “The Crown”.

“Për të luajtur rolin e një anëtari të familjes mbretërore ju duhet të harroni gjithçka që ju dini dhe të gjitha idetë e paracaktuara që keni”, pati aktorja në një konferencë shtypi.

“Është e vështirë të afroheni karakterit të dikujt që është rritur me atë familje. Është një gjë shumë interesante të përpiqesh t’iu afrohesh këtyre qenieve njerëzore dhe në të njëjtën kohë dëshiron t’i mbash në një piedestal dhe nuk mund ta bësh këtë kur luan një karakter”, është shprehur aktorja.

1.Helen Mirren ka dhënë ndoshta portretizimin më të respektuar të monarkisë, aktorja fitoi një Oskar dhe një Golden Globe në vitin 2007 për rolin e saj kryesor në The Queen. Pothuajse një dekadë më vonë ajo e përsëriti rolin e saj të mbretëreshës në “The Audience”, ku e sjellë mbretëreshën që nga vitet e rinisë se saj deri në ditët e sotme.

2. Pas suksesit të Helen Mirren në rolin e mbretëreshës, Kristin Scott Thomas mori vëmendjen në dramën e Peter Morgan, The Audience, e cila shënoi debutimin e saj në West End në Teatrin Apollo të Londrës.

“Unë nuk jam duke dhenë përshtypjen e një Mbretëreshë, unë jam duke u përpjekur për të treguar një histori se si është të jesh në pozitën e saj,” kishte thënë aktorja më parë për rolin.

3. Emma Thompson po ashtu portretizoi Mbretëreshën në një dramë televizive bazuar në pushimin e famshëm të Pallatit të Buckinghamit, i cili u zhvillua 30 vjet më parë.

4. Aktorja Freya Wilson u shfaq si një princeshë e re Elizabeta në dramën e vitit 2010 , “The King’s Speech”, ku së bashku me Colin Firth, i cili luante babanë e saj, Mbretin George VI. Ajo si një 11-vjeçare dha një shfaqje të fuqishme në filmin i cili fitoi Oskarin për ngjitjen e Mbretit Xhorxh VI në fron.

Duke folur për mënyrën se si ajo erdhi deri tek ky rol, ajo i tha kompanisë botuese Nosy Crow: “Agjenti im më vuri përpara për një provë, dëgjova klipet e fjalimeve që ishin bërë paraprakisht nga Princesha Elizabeth kurse më pas më thirrën edhe tri herë dhe në fund arrita ta marr rolin”, kishte thënë aktorja.

5. Ylli i mrekullueshëm, Jennifer Saunders interpretoi përmes zërit të saj në animacionin e suksesshëm të vitit 2015, “Minions”. Kurse aktorja tjetër Sandra Bullock thotë se nuk kishte asgjë, pos admirim për rolin e mbretëreshës.

“Ajo është më e ngjashme me mua se çdo rol tjetër në të cilin kam luajtur” ka thënë me shaka Sandra.

6. E nominuar katër herë për çmimin e Oskarit, Jane Alexander luajti HRH në filmin televiziv të vitit 2011 William & Catherine: Një romancë mbretërore. Duke marrë rolin në hapin e saj, Jane pranoi se ajo nuk ishte e frikësuar nga karakteri.

“Jo, jo me të vërtetë, sepse ajo është një figurë publike, prandaj jam e sigurt se ajo është përballur edhe më herët me këto gjëra. Zoti e di që Helen Mirren ka bërë një punë të shkëlqyer në ‘Mbretëreshën”, tha ajo. “Kush e di nëse ajo dhe Phillip do të shikojnë ndonjëherë filma për familjen mbretërore, ndoshta edhe do ta bëjnë nga kureshtja, por unë dyshoj”, ka thënë aktorja.

7. Aktorja e mirënjohur, Rosemary Leach luajti rolin e mbretëreshës në një episod të vitit 2006 në “Play Afternoon” të BBC-së, i quajtur “Tea with Betty”, e cila e paraqet Mbretëreshën duke pirë çajin e pasdites me një banor në një shfaqje të frymës së komunitetit./ KultPlus.com

Flamujt në gjysmështizë dhe turmat jashtë pallatit Buckingham (FOTO)

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II ka tronditur Britaninë e Madhe dhe mbarë botën, teksa në ishull kanë filluar përgatitjet për nderimet e fundit të monarkes më jetëgjatë.

Flamujt janë ulur në gjysmështizë, ashtu siç e kërkon rregulli në një rast të tillë.

Ndërkohë, jashtë Pallatit Buckingham janë mbledhur turma të mëdha me njerëz, të cilët vajtojnë vdekjes e Mbretëreshës 96-vjeçare.

Njerëzit filluan të shkonin para pallatit që në momentin që u dha lajmi se gjendja e Mbretëreshës nuk është më e mirë, ndërsa numrat janë shtuar.

Elizabeth II u nda nga jeta në moshën 96-vjeçare në Kështjellën Balmoral në Skoci. Gjatë ditës së sotme atje shkuan me urgjencë anëtarët e familjes mbretërore, që nga Pirnci Charles e deri te Princi William e vëllai i tij Harry. /abcnews.al/ KultPlus.com

Osmani: Urimet tona më të mira janë me Mbretëreshën Elizabeth II

Së fundmi është raportuar se shëndeti i Mbretëreshës Elizabeth II është përkeqësuar, shkruan KultPlus.

Mjekët e mbretëreshës kanë rekomanduar që monarkja 96-vjeçar të qëndrojë nën mbikëqyrjen mjekësore në kështjellën e saj në Skoci.

Ndërkaq, për shëndetin e Elizabeth II ka reaguar edhe Presidentja Vjosa Osmani, e cili ka thënë se mendimet dhe urimet e Kosovës shkojnë për Familjen Mbretërore dhe popullin e Mbretërisë së Bashkuar.

“Në dritën e raporteve në lidhje me shëndetin e Mbretëreshës Elizabeth II sot, mendimet dhe urimet tona më të mira janë me Mbretëreshën, Familjen Mbretërore dhe popullin e Mbretërisë së Bashkuar”, thuhet në postimin e saj.

Elizabeth II është monarkja mbretërore më e gjatë e Britanisë dhe festoi jubileun e saj Platinum në fillim të këtij viti, duke shënuar 70 vjet shërbim. /KultPlus.com