Jepet premiera e shfaqjes ‘Kuartet’, shënjim për 50-vjetorin e karrierës së aktorit Afrim Kasapolli

Flonja Haxhaj

Mbrëmë në Teatrin Kombëtar të Kosovës u shfaq premiera e dramës ‘Kuartet’ e autorit gjerman ‘Heiner Müller’ e cila u soll për herë të parë në shqip nga regjisori, Alban Beqiraj, përcjell KultPlus.

Shfaqja e cila ka në qendër aktorët Afrim Kasapolli dhe Aurita Agushi përshkon konfigurimin dual të dy personazheve antagonistë që përmes një dramaturgjie të hapur dhe lojës së dyfishtë shpalosin historitë dhe kujtimet e tyre përgjatë relacionit kohor: Sallon borgjez para Revolucionit Francez dhe Bunker pas Luftës së III-të Botërore.

Drama tragjikomike, e cila mbajti publikun për një orë nën emocione të përziera trajton historinë e konfliktit të Merteuil dhe ish të dashurit të saj Valmont, të cilët reflektojnë mbi kohën e humbur, kujtesën, marrëdhëniet historike, trupin, pushtetin, seksualitetin, që tashmë janë ngurtësuar në mite pakohë.

Se çka trajton pikërisht kjo shfaqje, për KutlPlus foli vetë regjisori, Alban Beqiraj.

“Teksti trajton fatin e dy personazheve, bazuar paraprakisht tek romani „Les Liaisons dangereuses“ të autorit Laclos, i shkruar përgjatë revolucionit francez, ndërsa autori Muller e fragmenton, e shtrinë në dy periudhave kohore, në mes të revolucionit francez dhe Bunker pas Luftës së III-të Botërore” – thotë regjisori Beqiraj i cili më tutje shprehet se aktorët kanë më shumë kohë para një revolucioni dhe pas një lufte të tretë botërore që të reflektojnë për momentume historike.

“Drama që e shfaqin aktorët nuk është e lokalizuar në një rrethanë dramatike, por e përshkon historinë në çaste të caktuara dhe në momente të caktuara kur reflektojnë për të kaluarën, për të ardhmen, për tema të ndryshme, aty mbërrin të tematizohet edhe teatri, ku në këtë fragmentim preket edhe figura e aktorit, në këtë rast, në shenjë të 50-vjetorit të aktorit Afrim Kasapolli, e kam përdorur këtë relacion për të pasur mundësi që edhe ai të kalojë nëpër këto refleksione, nëpër të kaluarën e tij ku luan role të ndryshme, zhanre të ndryshme, stile të ndryshme të teatrit.”- deklaron ndër të tjerash Beqiraj.

Përveç aktorëve Arsim Kasapolli dhe Aurita Agushi, të cilëve regjisori ua besoi rolet kryesore, në skenë u paraqitën edhe dy aktorët e tjerë, Ermal Sadiku dhe Agon Bala. E për KultPlus regjisori Beqiraj komenton përzgjedhjen e këtyre aktorëve.

“Si fillim e kam ditë që do të punoj me Afrim për shkak që në kuadër të repertorit të sivjetmë, dy tekste ishin paraparë që të punohen me Enver Petrovcin dhe Afrim Kasapollin, ndërkohë gjetëm edhe Auritën dhe dy të tjerët. Teksti i ka vetëm dy personazhe, në këtë rast, janë dy njerëz që bëjnë historinë dhe dy të tjerë që luhen nga po të njëjtët aktorë, e që janë viktima të tyre që nuk shfaqen në skenë por luhen nga personazhet”- thotë Beqiraj.

Pas shfaqjes, aktorja Agushi thotë se e ka njohur këtë tekst edhe më herët dhe e ka parë në Bosnje 20 vite më parë, mirëpo, ajo shprehet se ka qenë sfiduese për të kur pranoi ta luajë vetë.

“Ka qenë një tekst sfidues për mua, posaçërisht Markeza, pastaj kur më ftoi Albani me e lujt nuk kam hezituar për asnjë moment sepse kam mendu që ky tekst, pikërisht ky tekst kaq i thellë dhe kaq i njohur e i luajtur në botë e inskenuar prej regjisorëve shumë të mëdhenj nëpër botë, më jep mundësi me i shty limitet e mia si aktore më tutje”- deklaroi ajo.

Agushi më tutje komenton edhe bashkëpunimin me aktorin, Afrim Kasapolli, i cili sivjet shënoi 50-vjetorin e karrierës.

“Ne njihemi shumë moti me Afrimin, kemi punuar edhe më parë bashkë edhe në projekte të tjera. Ka qenë kënaqësi dhe nder për mua që të jemi bashkë në një projekt me të, ku ai shënon edhe 50-vjetorin e karrierës së tij si aktor.” – u shpreh Agushi për KultPlus.

Përveç në Teatrin Kombëtar, shfaqja ‘Kuartet’ pritet të udhëtojë edhe nëpër skena të tjera të të teatrove shqiptare./ KultPlus.com

Studioi në Gjermani e kompaninë e themeloi në Kosovë, Universiteti i Gjermanisë e vendosë Ermal Sadikun në murin e të suksesshmëve

Fotografia e themeluesit të kompanisë LinkPlus, Ermal Sadiku është vendosur në murin e studentëve të suksesshëm të Universitetit gjerman ‘Offenburg University’, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Sadiku nëpërmjet një postimi në Facebook i cili ndër të tjera ka shkruar se ndihet shumë i lumtur nga nderimi që i është bërë nga Universiteti ku ai ka studiuar.

Ermal Sadiku ka tetë vjet që ka themeluar kompaninë LinkPlus në Kosovë dhe është një ndër kompanitë më tê suksesshme në Kosovë. Kjo kompani ka 48 punëtorë dhe punon për kompanitë më të mëdha botërore.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

Shoqni,

Moti sjam gezu ma shume.

Universiteti ku kam studiu ne Gjermani, me paska vendos ne Hall of Fame te studenteve te suksesshem. Nuk kam pas burse sepse nuk kisha lidhje me politike. As te njofeshem ama shume zemer. Jam kthy nga ky Universitet me po kete zemer ne vendin tem qe e du shume.

Ne kete universitet ka studiu edhe CEO i Mercedesit … pos te tjerash

Ju dua/ KultPlus.com

‘Çdo ditë, në çdo kafene në Prishtinë shoh telefona që kushtojnë 1000 euro…’

Nga Ermal Sadiku

Çdo dite, ne cdo tavoline te kafeneve te Prishtines shof iPhona te shtrejt para secilit. Nje telefon i tille, kushton perafersisht 1000 euro. Pa marre parasysh se si eshte ble ky telefon, po du me i nda disa ide se cfare mund te besh sot me 1000 euro, ne vend se ti investosh ne telefon. Ku mund ti investosh ato para shume me mire.

– Regjistro nje kurs te gjuhesh Gjermane. Nje kurs intensiv me vlere prej 1000 euro, te mundeson direkt nje vend pune ne kompanite si KiKxxl & evroTarget L.L.C  Webhelp Kosovo Teleperformance Group  etj

– Krijo nje website personal me 500 euro. Paraqit aty projektet, ku ke punuar, cka ke punuar dhe cka mund te punosh. 500 euro te tjera ne SEO

– Bleje nje sistem per video inqizim dhe fillo nje podcast online. Te gjitha paisjet per fillestar nuk kalojne 1000 euro. Pocastin mundesh me materializu.

– Bleje kurset ne Masterclass ne dicka qe te pelqen ta mesosh, perfeksionosh dhe punosh. 15 euro ne muaj eshte investimi me i mire ne jete. Ndoshta edhe Lynda / Pluralsight etj

– Regjistrohu ne MOOC. Miliona kurse papagese. Paret shpenozoj ne pica qe me qene i lumtur.

– Paguje Linkedin Premium ose Sales Navigator edhe fillo me “marketu” veten per te gjet pune / klienta.

– Vizito nje qytet qe ske qene kurr. P.sh Parisin. Ia vlen me shume se 5 iPhona.

– Paguaje nje kompani qe te pelqen per te ta mundu me kry nje intership aty./ KultPlus.com