“Pianodrom 10” sjell 28 artistë prestigjiozë shqiptarë e të huaj

Festivali ndërkombëtar “Pianodrom” rikthehet këtë nëntor, me emra prestigjiozë artistësh shqiptarë e të huaj. Pianodrom, në edicionin e tij të 10-të sjell artistë, si i mirënjohuri Elvin Hoxha Ganiyev, i cili do të interpretojë në violinë sonata botërore e shqiptare, në Hollin e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit.

Një tjetër shqiptare e talentuar, pjesë e Pianodrom 10, do të jetë pianistja Rejsi Prosi Graz.

Pianodrom vjen për publikun me aktivitete të shtrira në disa data për të mbledhur sa më shume dashamirës të muzikës dhe për të qenë edhe pjesë e atmosferës së festave të Nëntorit.

Pianodrom vlerësohet si pol i kulturës dhe festivali më i madh në Shqipëri i modernizimit të kompozicionit shqiptar.

Në “Pianodrom 10” do të performojnë 14 artistë shqiptarë dhe 14 të huaj, të cilët do të luajnë 30 vepra shqiptare dhe 21 të repertorit botëror.

Kështu, në kuadër të festivalit, veç interpretimeve të Ganiyev, do të ketë koncerte me pjesëmarrjen e kuartetit AMAI Vjena, Kosti Detit, Klejda Tares, si dhe yjeve të interpretimit nga profesorati i Universitetit të Arteve në datat 26-27 nëntor dhe 12-22 dhjetor në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe në datat 5-16 dhjetor në Universitetin e Arteve.

Ky event mbështetet nga Bashkia Tiranë, Ambasada greke, TKOB dhe Universiteti i Arteve.

Presidenti i festivalit është kompozitori i njohur Aleksandër Peçi.

Kompozitori është autori më i ekzekutuar jashtë Shqipërisë në këto 30 vite, me çmime të shumta. Si themelues i “Pianodrom” me 106 produksione për 9 vjet dhe një nga themeluesit e shoqatës “New Music”, është promotor i zhvillimeve moderne në kompozicionin shqiptar. Si profesor ka nxjerrë nga emrat më të rëndësishëm në brezin e ri të kompozitorëve. / KultPlus.com

Tre artistë shqiptarë nga Konservatori i Vjenës në ‘Pianodrom’

Laureati i mbi 40 çmimeve ndërkombëtare muzikore, Kosti Deti dhe dy artiste të talentuara të violinës e pianos, Janela Nini dhe Kristi Hifzi do të performojnë nesër në Tiranë, në sallën “Tonin Harapi”, në një koncert në prag të Krishtlindjeve që sjell atmosferën vjeneze në kryeqytetin shqiptar.

Koncerti i cili duhej të mbahej më 14 dhjetor u anulua në Vjenë për shkak të masave të reja kufizuese të pandemisë dhe vjen të martën e 21 dhjetorit në Tiranë, si pjesë e formatit “Pianodrom” që sjell Vjenën në Tiranë në prag  të Krishtlindjeve e Vitit të Ri.

Koncerti është riskeduluar për t’u shfaqur në Vjenë më 8 mars, por publiku shqiptar do të ketë mundësinë ta ndjekë atë në Tiranë.

Kosti Deti është laureat i Artë i mbi 40 çmimeve ndërkombëtare, 10 nga të cilat i ka vetëm në vitin 2021. Kompozitori Aleksandër Peçi e përshkruan si artist që magjeps, që hipnotizon publikun. Bashkë me të, performojnë edhe dy artiste nga konservatori i Vjenës, dy nimfa të violinës e pianos, Janela Nini dhe Kristi Hifzi.

Koncerti pritet të sjellë super atmosferë me super instrumentistë në prag të Krishtlindjeve ku publiku mund të shohë sesi artistët shqiptarë janë maturuar në vitet e tyre të studimit dhe performancave jashtë vendit./atsh/KultPlus.com

Sot interpretohet premiera shqiptare e veprës së Librun Jupollit në festivalin pianistik PIANODROM

Sot interpretohet premiera shqiptare e veprës së Librun Jupullit, “Micro-suite en blanc et noir” në festivalin pianistik PIANODROM në Tiranë.

Vepra për piano solo është shkruar enkas për garën e kompozitorëve të rinj në Conservatoire Frédéric Chopin në Paris më 2015 ku vepra mori vendin e dytë (pa vend të parë) me premierë në Konsevratorin “Chopin” nga pianistja koreane Soyeon Kwon.

Faleminderit Aleksandër Peçi për ftesën në festival dhe faleminderit për Z.Kristina Petrollari Ina Piano për interpretimin e veprës.

Në pamundësi të jem prezent në koncert, ju dëshiroj koncert të suksesshëm të gjithë ekipit të festivalit dhe kolegëve tjerë!“, ka shkruar kompozitori Jupolli në rrjetet sociale. / KultPlus.com