“Prishtina Music Conference” shpalos programin, sjell mbi 25 panelistë të njohur

Koncerenca e muzikës “Prishtina Music Conference”, e para e llojit të saj në rajon, fillon të shpalos emrat e ekspertëve mysafirë. Pas një edicioni të suksesshëm, “Prishtina Music Conference” rikthehet prap në Kino Armata me 4 dhe 5 Nëntor, përcjell KultPlus.

“PMC” tanimë ka filluar me aktivitetet e saj duke mbledhë rininë e kryeqytetit çdo të shtunë me eventet ikonike.

Ka ca ditë që “Prishtina Music Conference” ka filluar me lajmërimin e ekspertëve të cilët do të jenë pjesë e konferencës gjatë vikendit 4 dhe 5 Nëntor. Konferenca do ketë mbi 25+ panlistë. Mysafirët e lajmëruar deri tani përfshijnë të ftuar internacional si: George Perot, themelues i ‘Athens Music Week’ dhe organizatave tjera në industrinë muzikore si dhe Ruth Koleva, yll i muzikës në Bullgari dhe ‘businesswoman’ e shquar në industrinë muzikore globale duke përfshirë tregun europian, kinez dhe amerikan, Zak Benfarhaun pjesë e ‘Unum Festival’ dhe Secret Society, Rosana Corbacho psikologe në industrinë e muzikes dhe bashkëthemeluese e ‘M.I Therapy’, Sofie Søndervik Sæther organizatore, lidere, muzikante dhe drejtoreshë e programit të ‘JM Norway’, Alison Guberek themeluese e agjencisë ‘Connektr’ etj.

Të lajmëruar si pjesëmarrës janë edhe kontribuesit e skenës tonë muzikore dhe më gjerë si: Elina Duni, ylli i muzikës jazz me famë botërore, Berna Caka, Genc Salihu, Florent Boshnjaku, Andrra Music apo Fatime Kosumi, Ilir Bajri, Nita Deda, Veton Nurkollari, Rubin Beqo, Danier Shkurti, Donika Hyseni, Bim Bimma, Ergeni,K Master, Mirelinda Cervadiku dhe Alban Kastratieti e shumë të tjerë.

Hapja e konferencës do të filloj me “Agenda for Hope” – miqtë e përjetshëm dhe multi-instrumentistët që performojnë çdo fundjavë në Kino Armata, do të hapin programin e lokalit me performancën e tyre për “PMC”.

Ndërsa performanca përmbyllëse – Bertolt Meyer është një DJ, producent dhe entuziast i njohur modular, i cili ka lindur pa krahun e majtë. Në vend të lejimit kjo për të penguar ndjekjet e tij krijuese, ai hakoi një protezë për të krijuar diçka vërtetë të veçantë.

Pasi e gjeti dorën e tij origjinale protetike jopraktike për të kontrolluar konfigurimin e tij modular, Meyer filloi të hulumtonte mundësitë e përmirësimit të përvojës së tij krijuese duke shkurtuar në thelb rrjedhën e sinjalit midis mendjes dhe veprimit. Të rezultati është ajo që ai i referohet si ‘Syn-limb’ e tij – një protezë e hakuar e ndërtuar me ndihmën e Christian Zollner në KOMA Elektronikdhe burri i tij Daniel Theiler, i cili lejon Meyer të kontrollojë disa parametra të konfigurimit të tij modular me sinjale muskulare dërguar direkt nga mendja e tij.

Bertolt Meyer është profesor i rregullt në Psikologji në Institutin e Psikologjisë në Universitetin e Teknologjisë Chemnitz dhe një folës publik me përvojë me përvojë në shkencë, mësimdhënie dhe dokumentarë shkencorë televizivë të vlerësuar me çmime. Ai ka mbajtur fjalime dhe fjalime kryesore (anglisht ose gjermanisht) përpara audiencës së madhe në Universitetin TEDx të Kembrixhit si dhe në kompanitë kryesore, duke përfshirë Google, SAP, BMW, Deutsche Bahn dhe shumë të tjera.

“Prishtina Music Conference” do të vazhdojë të ndajë artistët dhe figurat e industrisë të cilët do t’i bashkangjiten misionit për të ngritur kulturën muzikore kolektive në Kosovë e rajon.

Më poshtë KultPlus ua sjell programin e plotë. / KultPlus.com

Në nëntor fillon edicioni i dytë i festivalit “Prishtina Music Conference”

Kryeqytetit të Kosovës do t’i kthehet sërish festivali “Prishtina Music Conference”. Ky është edicioni i dytë, i cili do të mbahet nga 4 deri në 5 nëntor.

Nga ky festival kanë deklaruar se temë kryesore e këtij viti mund të jetë “dancefloor”-i.

Edicioni i parë i festivalit ishte mbajtur në dhjetor të vitit 2021 dhe në Kosovë kishte sjellë artistë si Dukagjin Lipa, Daniel Nordgaard, Hedon Blakaj. / KultPlus.com