Menaxherja e Rita Orës, Elena Ora, do të ndajë ekspertizën e saj në Prishtina Music Conference

Konferenca më e madhe e muzikës në rajon Prishtina Music Conference vazhdon të shpalos programin e saj për edicionin e ardhshëm që do të mbahet me 3 dhe 4 Nëntor në Kino Armata në qendër të Prishtinës.

Pjesë e emrave të shpallur është edhe Elena Ora. Elena Ora ka luajtur një rol kryesor në ngritjen e Rita Orës në një yll me influencë globale, duke mbikëqyrur karrierën e artistes që nga fazat e saj të hershme deri në vlerësimin ndërkombëtar. Puna e saj ka kontribuar në suksesin e Ritës si një artiste, aktore, dhe fituese e çmimeve prestigjioze në industri si artiste platinum.

Prishtina Music Conference ka një platformë unike që shtyn zhvillimin e artistëve duke ftuar ekspertë dhe duke i vënë ballë përballë me artistët e rinjë të cilët inkurajohen të bëjnë pyetje dhe të shfrytëzojnë njohuri nga artistë dhe specialistë me njohuri ndërkombëtare dhe prestigjioze të industrisë.

Emra tjerë pjesëmarrës do të jenë edhe Visar Kuçi, multi-intrumentisti i njohur dhe virtuoz i violinës si dhe Rhani Krija, perkusionisti me fame botërore që ka përformuar dhe ka krijuar me artistët më të mëdhenjë botëror si STING, Prince, Stevie Wonder, Black Eyed Peas, Mary J Blige, etj.

Regjistrohuni sot për hyrje dhe akses falas në konferencë në prishtinamusicweek.com / KultPlus.com

Prishtina Music Conference fillon ta shpalos programin për edicionin e tretë

Prishtina Music Conference fillon të shpalos programin për edicionin e tretë që vjen këtë Nëntor

Ka filluar zyrtarisht numërimi i ditëve deri në Prishtina Music Conference! PMC po rikthehet për herë të tretë në zemër të Prishtinës me 3 dhe 4 Nëntor në Kino Armata. Konferenca do të organizoj shumë aktivitete ndër të cilat përfshihen diskutimet në panel, prezantimet, workshops, dhe përformancat artistike duke u ofruar pjesëmarrësve një përvojë gjithëpërfshirëse muzikore.

PMC si gjithmonë nuk vjen pa zhurmë. Përformancat përcjellëse gjatë numërimit të ditëve fillojnë këtë të Shtunë në Boho Bar me Leo Cikon. Përformancat nuk do të ndalen asnjëherë deri në pikun e 4 Nëntorit me Rave Festival ku do të na shoqërojnë DJ artist nga skena ndërkombëtare elektronike dhe lokale.

Mos humbisni nga surprizat e shumta dhe aktivitetet rrjetëzuese që janë krijuar për të shtyrë artistët tanë përpara dhe të mblidhemi kolektivisht për një ndërgjegjsim të kulturës muzikore. Hyrja falas –  Regjistrohuni sot në prishtinamusicweek.com .

Të gjitha informacionet rreth programit dhe aktiviteteve i gjeni në rrjetet sociale të Prishtina Music Conference. /KultPlus.com

‘Prishtina Music Conference’ shpalos temën e edicionit të tretë, rikthehet prapë më 3-4 nëntor

Prishtina Music Conference (PMC) është një ngjarje dyditore që do të mbahet më 3 dhe 4 nëntor 2023 në Kino Armata në Prishtinë. PMC është një platformë edukative që ofron mundësi rrjetëzimi, promovimi dhe frymëzimi për artistët përmes shfaqjeve, diskutimeve në panel, prezantimeve, ekspozitave, seminareve dhe masterklasave. Konferenca e këtij viti do të ketë deri në 15 folës dhe do të përfshijë një sërë aktivitetesh, duke filluar nga paneldiskutimet, prezantimet, sesionet edukative, punëtoritë, një ekspozitë dhe koncerte.

Konferenca do të përmbyllet me after party-n zyrtar Rave Festival në natën finale. PMC është veçanërisht e rëndësishme për Kosovën, e cila ka popullsinë më të re dhe të neglizhuar në Evropë, dhe është projektuar për të mbështetur dhe ushqyer rritjen e industrisë artistike globale.

Tema e edicionit të tretë Prishtina Music Conference (PMC) në vitin 2023 do të jetë “Përgjegjësia”. Kjo temë do të eksplorohet përmes një sërë programesh dhe aktivitetesh  të konferencës duke përfshirë diskutime në panel, prezantime, ekspozita dhe shfaqje.

Disa nga pyetjet që mund të trajtohen si pjesë e temës së konferencës përfshijnë: “Si e përkufizojmë përgjegjësinë? Çfarë e shtyn atë? Çfarë e mbështet atë? Çfarë ndodh pa të?” Konferenca do të shqyrtojë gjithashtu se si përgjegjësia lidhet me aspekte të ndryshme të industrisë muzikore, si vendimmarrja etike, qëndrueshmëria dhe ndikimi social.

Prishtina Music Conference (PMC) do të mbahet në Kino Armata, një hapësirë publike në qendër të qytetit që zhvillon programe gjatë tërë vitit që promovojnë ngjarje kulturore alternative dhe dialogun social. Kino Armata ka një histori të gjatë si qendër edukative dhe ekspresive për artistët në Prishtinë dhe ka një kapacitet për të akomoduar 300 pjesëmarrës.

Vendi përfshinë një skenë për shfaqje, ulëse për të pranishmit dhe pajisje audio-vizuale për prezantime dhe diskutime në panel. Gjithashtu ndodhet në një lokacion qendror dhe lehtësisht të aksesueshëm në qytet.

Shume informata të tjera do shfaqen në ditët në vijim./KultPlus.com

“Prishtina Music Conference” shpalos programin, sjell mbi 25 panelistë të njohur

Koncerenca e muzikës “Prishtina Music Conference”, e para e llojit të saj në rajon, fillon të shpalos emrat e ekspertëve mysafirë. Pas një edicioni të suksesshëm, “Prishtina Music Conference” rikthehet prap në Kino Armata me 4 dhe 5 Nëntor, përcjell KultPlus.

“PMC” tanimë ka filluar me aktivitetet e saj duke mbledhë rininë e kryeqytetit çdo të shtunë me eventet ikonike.

Ka ca ditë që “Prishtina Music Conference” ka filluar me lajmërimin e ekspertëve të cilët do të jenë pjesë e konferencës gjatë vikendit 4 dhe 5 Nëntor. Konferenca do ketë mbi 25+ panlistë. Mysafirët e lajmëruar deri tani përfshijnë të ftuar internacional si: George Perot, themelues i ‘Athens Music Week’ dhe organizatave tjera në industrinë muzikore si dhe Ruth Koleva, yll i muzikës në Bullgari dhe ‘businesswoman’ e shquar në industrinë muzikore globale duke përfshirë tregun europian, kinez dhe amerikan, Zak Benfarhaun pjesë e ‘Unum Festival’ dhe Secret Society, Rosana Corbacho psikologe në industrinë e muzikes dhe bashkëthemeluese e ‘M.I Therapy’, Sofie Søndervik Sæther organizatore, lidere, muzikante dhe drejtoreshë e programit të ‘JM Norway’, Alison Guberek themeluese e agjencisë ‘Connektr’ etj.

Të lajmëruar si pjesëmarrës janë edhe kontribuesit e skenës tonë muzikore dhe më gjerë si: Elina Duni, ylli i muzikës jazz me famë botërore, Berna Caka, Genc Salihu, Florent Boshnjaku, Andrra Music apo Fatime Kosumi, Ilir Bajri, Nita Deda, Veton Nurkollari, Rubin Beqo, Danier Shkurti, Donika Hyseni, Bim Bimma, Ergeni,K Master, Mirelinda Cervadiku dhe Alban Kastratieti e shumë të tjerë.

Hapja e konferencës do të filloj me “Agenda for Hope” – miqtë e përjetshëm dhe multi-instrumentistët që performojnë çdo fundjavë në Kino Armata, do të hapin programin e lokalit me performancën e tyre për “PMC”.

Ndërsa performanca përmbyllëse – Bertolt Meyer është një DJ, producent dhe entuziast i njohur modular, i cili ka lindur pa krahun e majtë. Në vend të lejimit kjo për të penguar ndjekjet e tij krijuese, ai hakoi një protezë për të krijuar diçka vërtetë të veçantë.

Pasi e gjeti dorën e tij origjinale protetike jopraktike për të kontrolluar konfigurimin e tij modular, Meyer filloi të hulumtonte mundësitë e përmirësimit të përvojës së tij krijuese duke shkurtuar në thelb rrjedhën e sinjalit midis mendjes dhe veprimit. Të rezultati është ajo që ai i referohet si ‘Syn-limb’ e tij – një protezë e hakuar e ndërtuar me ndihmën e Christian Zollner në KOMA Elektronikdhe burri i tij Daniel Theiler, i cili lejon Meyer të kontrollojë disa parametra të konfigurimit të tij modular me sinjale muskulare dërguar direkt nga mendja e tij.

Bertolt Meyer është profesor i rregullt në Psikologji në Institutin e Psikologjisë në Universitetin e Teknologjisë Chemnitz dhe një folës publik me përvojë me përvojë në shkencë, mësimdhënie dhe dokumentarë shkencorë televizivë të vlerësuar me çmime. Ai ka mbajtur fjalime dhe fjalime kryesore (anglisht ose gjermanisht) përpara audiencës së madhe në Universitetin TEDx të Kembrixhit si dhe në kompanitë kryesore, duke përfshirë Google, SAP, BMW, Deutsche Bahn dhe shumë të tjera.

“Prishtina Music Conference” do të vazhdojë të ndajë artistët dhe figurat e industrisë të cilët do t’i bashkangjiten misionit për të ngritur kulturën muzikore kolektive në Kosovë e rajon.

Më poshtë KultPlus ua sjell programin e plotë. / KultPlus.com

Në nëntor fillon edicioni i dytë i festivalit “Prishtina Music Conference”

Kryeqytetit të Kosovës do t’i kthehet sërish festivali “Prishtina Music Conference”. Ky është edicioni i dytë, i cili do të mbahet nga 4 deri në 5 nëntor.

Nga ky festival kanë deklaruar se temë kryesore e këtij viti mund të jetë “dancefloor”-i.

Edicioni i parë i festivalit ishte mbajtur në dhjetor të vitit 2021 dhe në Kosovë kishte sjellë artistë si Dukagjin Lipa, Daniel Nordgaard, Hedon Blakaj. / KultPlus.com

Zhvillimi i muzikës në Kosovë, rajon dhe botë – sot u hap Prishtina Music Conference

Gjatë ditës së sotme ka filluar Prishtina Music Conference, e cila ka pasur një agjendë të ngjeshur, shkruan KultPlus.

PMC është një konferencë muzikore që paraqet, përmes diskutimeve koherente dhe diskursit të plotë muzikor, tema specifike, por gjithëpërfshirëse industriale dhe shpirtërore, me qëllim që të zhvillojë këndvështrime të reja mbi diversitetin e procesit të mendimit në lidhje me zhvillimin e muzikës në Kosovë rajonit dhe botës.

KultPlus iu sjellë gjithë agjendën të planifikuar për ditën e sotme:

12:00 – 13:00 Muzika për të gjithë: Një Performancë me Medina Surdulli.

U hap në ora 13:00 The Future: Analogs and NFTs nga Dragan Kitanov.

14:30 – 16:30 Love a Jam. Një tingull i lindur lokal pa nevojë për shpjegim me Axhendën për Shpresën ish-Tetris.

17:00 – 17:45 Një mësim mbi Shijen: Prezantuar nga Kult-Ure me Hedon Blakaj dhe Adrian Berisha.

18:00 – 19:00 Ping Pong: Si t’i mbijetojmë sulmit të kulturës muzikore aktuale hiper-kapitaliste me Julia Richter, Grego O’Halloran, Alan Crofton dhe Bruno Cabral.

19:15 – 20:00 Ballkani: Si të kapërceni dhe udhëheqni në një gadishull të shkatërruar nga lufta për tre dekada me Login dhe Vasko Atanasoski. /KultPlus.com

May be an image of text that says 'PRISHTINA MUSIC CONFERENCE KINO ARMATA IS THIS OKAY? ON MENTAL HEALTH AND WELL-BEING WITHINTHE INDUSTRY Extended Pannel iscussion with Q&A A? PROGRESS?'