‘Four pills at night’ i regjisorit Leart Rama përzgjedhet në Festivalin e Filmit në Bruksel

Filmi kosovar ‘Four Pills at Nights’ me regjisor Leart Ramën, është përzgjedhur në Festivalin ndërkombëtar të filmit në Bruksel, shkruan KultPlus.

Këtë lajm e ka bërë të ditur vetë regjisori, i cili përmes një postimi në “Facebook”, ka shprehur edhe emocionet për këtë përzgjedhje.

“Kënaqësi të ju njoftojmë se filmi ynë “Four Pills at Night” është përzgjedhur zyrtarisht në konkursin ndërkombëtar në Festivalin e Filmit të shkurtër në Bruksel. Festivali i filmit të shkurtër në Bruksel është festival i filmit të kualifikuar Oscar, shkroi Rama.

Në këtë film me regji të Leart Ramës luajnë, Redon Kika, Florist Bajgora, Edon Shileku, Don Shala, Gjeni Basha, Dardan Bytyqi, Blin Sylejmani, Nita Kaja, Valdrin Osmani, Shpëtim Grajqevci, Zarko Ajdinovic, Renea Hasani, Drita Nokaj, Despot Ramadani. /KultPlus.com

Filmi kosovar ‘Four Pills at Nights’ do të shfaqet në Milano Film Festival

Filmi kosovar ‘Four Pills at Nights’ do të shfaqet në Milano Film Festival, përcjell KultPlus.

Filmi do të shfaqet më 8 tetor, kurse do të rishfaqet sërish me datë 9 tetor.

“Marrëdhënia intensive dhe e paqartë midis një regjisori të ri duke e bërë atë debutimi dhe aktori i tij drejtues po aq i ri vihet në provë gjatë një feste argëtuese.Por filmi nga regjisori kosovar, Leart Rama,  cili pati premierën në Locarno është mbi të gjitha një përvojë shqetësuese pamore-shqisore, një udhëtim në thellësitë e nënndërgjegjeshëm për t’u kënaqur. ” – thuhet në njoftimin e Milano Film Festival.

Në këtë film me regji të Leart Ramës luajnë, Redon Kika, Florist Bajgora, Edon Shileku, Don Shala, Gjeni Basha, Dardan Bytyqi, Blin Sylejmani, Nita Kaja, Valdrin Osmani, Shpëtim Grajqevci, Zarko Ajdinovic, Renea Hasani, Drita Nokaj, Despot Ramadani./KultPlus.com

‘’Four pills at night’’ i regjisorit Leart Rama në Festivalin e Locranos

Filmi me metrazh të shkurtër e i titulluar ‘Four Pills ant Night’ nga regjisori Leart Rama do ta ketë premierën botërore në festivalin e kategorisë A ‘Locarno Film Festival’, përcjellë KultPlus.

‘Me një film për të xhiruar në të ardhmen e afërt, një regjisor zhvillon diçka më shumë sesa një lidhje profesionale me aktorin e tij. Kur ata shkojnë së bashku në një festë të mirë, gjërat marrin një kthesë të papritur. Mashtrim apo e vërtetë, të dy përfundojnë pa përgjigje’.

Përmes një postimi në rrjetin social facebook, Qendra Kinematografike e Kosovës ka bërë të ditur që ky film ka ka të bëjë me dashurinë, dashurinë e pastër e që mund të ndodhë midis një djali dhe një vajze, dy vajzave ose dy djemve në çdo pjesë të botës, do të ishte akoma e njëjtë, të ndjehej e njëjtë. Kjo është arsyeja pse ne jemi njerëz. Dashuri.

Filmi kualifikohet si kandidat i Locarno’s për Çmimet Evropiane të Filmit EFA. / KultPlus.com