“Të kam thënë mos i bje bukës me këmbë” (VIDEO)

“Të kam thënë mos i bje bukës me këmbë”, është kënga e veçantë e grupit “Gjurmët” e që është rikrijuar edhe nga dyshja fantastike Edona Vatoci dhe Tomor Kuçi, shkruan KultPlus.

Edona Vatoci dhe Tomor Kuçi patën lansuar projektin e tyre të përbashkët më 15 gusht të vitit 2019.

Në videoklip është përfshirë edhe kënga ‘Këndoj ekzistoj!’. Ndërsa, regjinë e videoklipit e ka realizuar Leart Rama.

Më poshtë KultPlus ua sjell këtë projekt aq bukur të realizuar dhe të kënduar jashtëzakonisht mirë. / KultPlus.com

Filmi kosovar ‘Four Pills at Nights’ do të shfaqet në Milano Film Festival

Filmi kosovar ‘Four Pills at Nights’ do të shfaqet në Milano Film Festival, përcjell KultPlus.

Filmi do të shfaqet më 8 tetor, kurse do të rishfaqet sërish me datë 9 tetor.

“Marrëdhënia intensive dhe e paqartë midis një regjisori të ri duke e bërë atë debutimi dhe aktori i tij drejtues po aq i ri vihet në provë gjatë një feste argëtuese.Por filmi nga regjisori kosovar, Leart Rama,  cili pati premierën në Locarno është mbi të gjitha një përvojë shqetësuese pamore-shqisore, një udhëtim në thellësitë e nënndërgjegjeshëm për t’u kënaqur. ” – thuhet në njoftimin e Milano Film Festival.

Në këtë film me regji të Leart Ramës luajnë, Redon Kika, Florist Bajgora, Edon Shileku, Don Shala, Gjeni Basha, Dardan Bytyqi, Blin Sylejmani, Nita Kaja, Valdrin Osmani, Shpëtim Grajqevci, Zarko Ajdinovic, Renea Hasani, Drita Nokaj, Despot Ramadani./KultPlus.com

Filmi i regjisorit shqiptar, premierë botërore në Locarno të Zvicrës

Leart Rama është regjisori shqiptar, i cili ka realizuar filmin “4 Pills at Night”, një filmi i shkurtër, i cili më 12 gusht e shënon premierën botërore në Festivalin e filmit në Locarno të Zvicrës.

Vlen të theksohet se njëri prej protagonistëve të këtij projekti, Redon Kika, ishte i ftuar në “Nëpër Film” këtë javë, me ç’rast tregoi rreth procesit të realizimit të filmit dhe shumëçka tjetër.

Ai ka thënë: “Xhrimet kanë zgjatur vetëm dy ditë, por kanë qenë shumë intensive. Ato kanë zënë vend në ‘Bahnhof’ që ka qenë një vend të cilin të rinjtë e Prishtinës e kanë frekuentuar për ndeja dhe festa, dhe filmi është xhiruar në kohën kur njerëzit nuk kanë pasur mundësi ta dalin, prandaj ka qenë ndeja e parë, të cilën e kanë përjetuar. Ata kanë qenë të ftuar të vijnë në këtë ndejë, por nuk kanë qenë në dijeni se aty do të xhirohet një film. Të vetmit që kanë qenë në njohuri për këtë gjë ka qenë ekipi i filmit dhe aktorët. Kjo ngase Learti ka dashur ta realizojë një film hibrid, i cili i përngjan llojit të dokumentarit, dhe njerëzit me të vërtetë do të ishin pjesë e festës dhe janë argëtuar duke qenë plotësisht vetvetja. Pikërisht kjo gjë është reflektuar në film dhe këtë ka arritur ta bëjë regjisori”, deklaroi aktori.

Përveç Kikës, në film luajnë edhe aktorët Florist Bajgora, Gjeni Basha, Blend Sylejmani, Don Shala, Nita Kaja, Dardan Bytyqi, Rene Hasani dhe Drita Nokaj dhe të tjerë, ndërsa ngjarja e tij zhvillohet në një ndejë të mbajtur në kryeqytet. Redoni tregoi se roli i tij ka qenë mjaft sfidues, por edhe argëtues në të njëjtën kohë.

“Në këtë version të filmit, ngase do të realizohet edhe filmi i metrazhit të gjatë, pra kjo është vetëm një pjesë e filmit të gjatë, e gjithë storja zhvillohet brenda një ndeje dhe takimit mes këtyre dy të rinjve dhe aty fillon e zhvillohet drama. Nuk i kisha dashur të tregoj më shumë për filmin ngase kisha dashur që njerëzit ta shikojnë dhe ta gjykojnë atë vet. Aktorë në film janë Florist Bajgora, Gjeni Basha, Blend Sylejmani, Don Shala, Nita Kaja, Edon Shileku, Dardan Bytyqi, Rene Hasani dhe Drita Nokaj. Ka qenë me të vërtetë shumë interesant dhe e lehtë të punosh bashkë me ta. Roli im ka qenë shumë sfidues mirëpo njëkohësisht edhe argëtues. Ka qenë sfidues ngase gjatë gjithë filmit është dashur ta luaja një gjendje emocionale, gjë që gjithmonë si aktor e mendon nëse do ta teprosh apo do ta luash me masë. Unë gjithmonë kam dashur ta luaj rolin tim me mase dhe kjo ka qenë sfida më e madhe për mua”.

Redon Kika ka kohë që merret me art dhe pasioni i tij shtrihet në fusha të ndryshe, si muzika, filmi, teatri, fotografia dhe të tjerë. Megjithëse fokusin kryesor e ka në aktrim, ai tregon që së fundmi ka filluar të angazhohet edhe si regjisor i filmave të shkurtër dokumentarë.

“Kur kam qenë shumë i vogël kam pasur dëshirë të bëhem këngëtar, pastaj me 14 vjet e kam zbuluar dëshirën ndaj aktrimit. Kam qenë pjesë e një produksioni finlandez dhe kosovar në Teatrin Kombëtarë, pjesë e së cilit ka qenë edhe Florist Bajgora dhe aty e kam kuptuar që në fakt më shumë po më pëlqen aktrimi sesa muzika. Kështu përgjatë vjetëve jam munduar të eksploroj sa më shumë dhe të bëjë gjëra të ndryshme. Tash së fundmi kam filluar të merrem edhe me regji dhe në fokus e kam më shumë dokumentarin dhe jo filmin fiktiv, sepse më pëlqen realiteti dhe t’i rrëfejë tregimet e njerëzve të cilat janë duke i jetuar në të vërtetë” shtoi Kika.

I pyetur rreth asaj se si e vlerëson ecurinë e filmave kosovarë vjetëve të fundit, Redoni tha: “Janë lajme tepër të mira të cilat ne si aktorë të rinj por edhe më të vjetrit duhet me u kënaq dhe me iu gëzuar këtyre lajmeve. Gjithmonë duke i parë këto sukseset e fundit të kinematografisë kosovare, e kam menduar se Kosova e ka një anë shpirtërore që është shumë e veçantë dhe e mbarë bota po e sheh këtë gjë. Mendoj se ka shumë rrugë përpara por edhe shumë punë të cilat duhen të bëhen, sidomos nga ana financiare, sepse për t’u prodhuar një film nuk duhet të jetë vetëm i suksesshëm por edhe të ketë mbështetje të mirë financiare. Prandaj, mendoj që edhe si aktor do të hapen mundësi më të mëdha sidomos nëse zhvillohet një industri ma e madhe siç është duke ndodhur tashmë”.

Pas Festivalit të filmit në Locarno, ku ekipi do të jetë i pranishëm fizikisht, “4 Pills at Night” do të jetë pjesë edhe e edicionit të 20-të të “DokuFestit”, ku shfaqet jashtë konkurrencës së festivalit. /albinfo.ch/ KultPlus.com

‘’Four pills at night’’ i regjisorit Leart Rama në Festivalin e Locranos

Filmi me metrazh të shkurtër e i titulluar ‘Four Pills ant Night’ nga regjisori Leart Rama do ta ketë premierën botërore në festivalin e kategorisë A ‘Locarno Film Festival’, përcjellë KultPlus.

‘Me një film për të xhiruar në të ardhmen e afërt, një regjisor zhvillon diçka më shumë sesa një lidhje profesionale me aktorin e tij. Kur ata shkojnë së bashku në një festë të mirë, gjërat marrin një kthesë të papritur. Mashtrim apo e vërtetë, të dy përfundojnë pa përgjigje’.

Përmes një postimi në rrjetin social facebook, Qendra Kinematografike e Kosovës ka bërë të ditur që ky film ka ka të bëjë me dashurinë, dashurinë e pastër e që mund të ndodhë midis një djali dhe një vajze, dy vajzave ose dy djemve në çdo pjesë të botës, do të ishte akoma e njëjtë, të ndjehej e njëjtë. Kjo është arsyeja pse ne jemi njerëz. Dashuri.

Filmi kualifikohet si kandidat i Locarno’s për Çmimet Evropiane të Filmit EFA. / KultPlus.com

Shfaqet premiera e filmit ‘Afër’, një përplasje mes artit filmik dhe melodive muzikore

Performancat e mahnitshme të Agona Shportës dhe Visar Kuçit mbrëmë kishin zënë vend në ekranin e madh të Kino Armatës. Ishte filmi “Afër” i regjisorit Leart Rama që po shpaloste një “koncert” po në një formë ndryshe, kësaj radhe para një dëgjuesi të vetëm përballë syve të tyre. Melodia e instrumenteve la gjurmë melankolike në shpirtin e secilit njeri, kurse fragmentet e xhiruara në dy qytete u gërshetuan mes vete në imazhe unike, shkruan KultPlus.

Filmi “Afër”, dokumentoi performancat e violinistit, Visar Kuçi dhe këngëtares, Agona Shporta. Interpretimi i tyre ishte i hapur dhe u zhvillua në mesin e një boshllëku para një publiku njëanëtarësh, ku gjithsej ishin 15 dëgjues nga moshat më të ndryshme, të cilët u xhiruan në këndvështrime të ndryshme por që secilit iu vu në pah adhurimi, dashuria dhe pasioni për performuesin dhe talentin e tij.

Nën melodinë e pianos dhe zërit pushtues të Agona Shportës, ku me punën e dalluar të regjisorit, solli një ndjenjë aq të ngrohtë të cilën kohëve të fundit shumica nga ne nuk po e përjetonim. Magjia e saj bëri që mendjen dhe zemrën e të pranishmëve, ta ringjallë përsëri me shpresë apo qoftë edhe me dëshirë për të dëgjuar muzikën klasike më tepër se zakonisht.

Ndërthurja mes muzikës, instrumenteve dhe artit filmik ishte një eksperiencë e veçantë në vetvete, e cila solli një qasje unike, me ç’rast u personifikua si një dokumentim artistik i kohës dhe përjetimeve tona në një periudhë sensitive për secilin nga ne. Pikërisht këto performanca ngjasonin me ato që kemi përjetuar në koncerte por në këtë rast, protagonistëve iu desh që të mbanin 15 koncerte për 15 dëgjues, kurse sot gjatë shfaqjes së filmit ky koncert u shndërrua në një koncert për audiencën e pranishme. 

Filmimi i fragmenteve ndërhyrëse ndaj performancave të dy protagonistëve, solli një frymë terapeutike në të cilën shumica zbuloi vetën në të, e disa nga këto fragmente përfshinin hënën e plotë me ç’rast gjysma e saj ishte e mbuluar nga retë, ndërtesat mbi të cilat lulëzonin pemët të cilat arritën që shpresën ta rikthejnë përsëri me idenë se diçka e re do të lulëzojë së shpejti, e po ashtu edhe zogjtë që fluturuan dhe njëkohësisht transmetuan lirinë e botëve të brendshme të secilit njeri dhe llojllojshmërinë e tyre.

Sekuencat e secilit objekt, e secilit qiell shumëngjyrësh, e secilës fije të flokut, dhe syve mallëngjyes të dëgjuesve, të xhiruara nga kënde të ndryshme por në të njëjtën hapësirë boshe, sollën një mbizotërim pothuajse hyjnor në aspektin e përcjelljes së emocionit përmes ekranit digjital.  

Përpos sekuencave të këtij lloji, ishin edhe ato pjesët e shkurtra në film të cilat ngjasonin me pyetjet se ‘A mundem me t ‘përqafu?’, një pyetje e drejtuar nga një dëgjuese drejt Agonës, ku u pasua me një përgjigje: ‘Pas mbylljes së kamerave”, nëpërmjet së cilës publikun e futi në një moment argëtues, një ndërhyrje kjo po e njëjtë si ajo e regjisorit në mes të performancave dhe peizazheve. Po ashtu në film u bë pjesë edhe kënga e njohur ‘Qengji i vogël’, që iu dedikua një vogëlusheje për të cilën buzëqeshja ishte e pranishme gjatë tërë kohës. Kurse fundi i filmit përfundoi me një përqafim të zjarrtë dhe të ngrohtë mes dy protagonistëve, të cilët arritën të interpretojnë talentin unik të tyre, secili në formën e tij më të mirë.

I xhiruar në kuadër të edicionit të 15-të të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës ‘DAM’, në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi, regjisori Rama fitoi besimin e organizatorëve së pari me dokumentimin e periudhës së vetizolimit përmes “Corona Diary”, pastaj për të dokumentuar një periudhë me të cilën tashmë jemi akomoduar. Vizioni i tij i cili shpalosi përplasjen mes imazheve të cilat u përcollën nën tingujt e kitarës, pianos, violinës dhe jo vetëm, shpalosi një magji artistike.

Filmi nëpërmjet rrjedhës muzikore dhe peizazheve të paraqitura, formoi një ide se ishte pothuajse një përmbledhje e një viti pandemie. Prandaj në pamundësi të zhvillimit të edicionit të 16 të festivalit “DAM”, Dardan Noka për publikun tregoi që vështirësitë nuk munguan por as edhe falënderimet.

“I falënderohem Agonës dhe Visarit që kanë pranuar që të sfidojnë veten dhe të interpretojnë 15 paraqitje brenda një dite për 15 persona dhe Leartin që është dashur të dëgjojë 15 performancat rreshtazi”, u shpreh Noka.

Ndërsa, në mesin e diskutimit, pas filmit u shpreh edhe dëshira për perfomanca të tilla, ku edhe vetë këngëtarja u shpreh se do të kishe dëshirë të përsëriste lloje të performancave të tilla por shpreson për një audiencë më të madhe.

“Nëse sot do të performoja, do të kisha pasur dëshirë që secila ulëse të ishte e mbushur dhe të eksperimentoja edhe një herë po njëlloj”, thotë Shporta.

Po ashtu, për eksperiencën e tij gjatë xhirimeve, foli edhe vetë regjisori i cili tha se për herë të parë po përjetonte një gjë të tillë sepse ishte inspiruar shumë nga vetë performuesit, dhe e la veten që ata të drejtonin atë gjatë xhirimit të filmit sepse për të më shumë ishte një koncert sesa një film.

“Unë përdora natyrën e Agonës për të shprehur melankoliken në film ndërsa për editimin u inspirova nga mënyra se si Visari interpreton muzikën, prandaj edhe shikuesi ndonjëherë mund të jetë konfuz sepse Visari ka luajtur shumë instrumente në të njëjtën kohë dhe jo domosdo publiku ka dëgjuar atë se çka është xhiruar në atë moment”, shprehet Rama.

Në skenën e Kino Armata nuk munguan as edhe fjalët e vetë mjeshtrit të koncertit, Visar Kuçit i cili tregoi se dje e ka parë për herë të parë filmin dhe ishte çuditur me atë çka ka parë sepse nuk i mbante mend gjysmën e asaj se çfarë ka ndodhur.

“Ka pasur shumë momente ku nuk përshtatet ajo së çfarë dëgjohet me atë se çfarë shikohet sepse një instrument i incizuar ka qenë duke luajtur kurse në moment është shfaqur një instrument tjetër. Pra keni parë shumë skena që nuk keni mundur të dëgjoni atë se çka në të vërtetë po luhej. Prandaj mendoj se sonte është nata e Leartit”, përfundon Kuçi.

Kurse tutje për idenë e realizimit të këtij filmi, Noka tregon se burimi i inspirimit kishte rrënjë nga një eksperiment, të cilin vetëm Learti mund ta dokumentonte në formën e tij më të mirë.

“Në vitin 2009, në kohën kur krejt tentonin të mbushnin sallat, është formuar një eksperiment për të krijuar një performancë përballë një personi, kur atëherë ishte kritikuar mjaft shumë sepse ishte e pakuptimtë. Prandaj në pandemi na është kujtuar ky moment i një kompozitori”, shpalos Noka.

Premiera e filmit e xhiruar në kuadër të edicionit të 15-të të Festivalit “DAM”, ku së pari u shfaq në DokuKino në Prizren, tanimë u shfaq edhe në Prishtinë me një frymë ndryshe por për shkak të masave parandaluese të Covid-19, numri i pjesëmarrësve ishte i kufizuar. Pas shfaqjes së filmit, të pranishmit patën mundësi të ishin pjesë e diskutimit me protagonistët, regjisorin dhe producentët. / KultPlus.com

Prezantohet traileri i filmit “Tegel” nga Leart Rama (VIDEO)

Filmi “Tegel” i cili vjen nën regjinë e Leart Rames, ka publikuar trailerin sot.

Për këtë gjë ka njoftuar vetë regjisori i filmit Leart Rama i cili është shprehur i lumtur dhe falënderues për të gjithë ata që ju bashkëngjiten në këtë rrugëtim.

Në role kryesore në këtë film luajnë: Irena Cahani, Edon Shileku, Redon Kika dhe Lejs Sokoli.

Po ju sjellim statusin e plotë të regjisorit:

“Jam shume i lumtun me ju prezantu trailerin e filmit tone te ri: TEGEL.
Perjetesisht falenderues per krejt ju qe keni pas besimin n’mu edhe durimin e gjate qe ky film me u realizu. JU DUA
production: Katharsis Films in collaboration ëith Dokufest and In My Country Post Productions
Ne role kryesore: Irena Cahani Edon Shileku Redon Kika dhe Lejs Sokoli.
Audio: Laured Isufaj
Kostumografia: Alma S. Krasniqi costumes assisting: Butrint Pasha dhe Erinda Morina
Make-up: Tesa Kabashi
Production assisting: Adis Cena
Script supervisor: Eljesa Beka
music: Vali Kuqi, Acronym
official soundtrack: Vali Kuqi – PINGUL”, ka shkruar regjisori rama në Facebook. / KultPlus.com

A Worthy Man from Kristian Håskjold on Vimeo.