“Sytë e tu”, kënga e pavdekshme e Frederik Ndocit

Frederik Ndoci është këngëtar, kompozitor, poet, shkrimtar dhe aktor. Ai përfaqësoj Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2007 me këngën “Hear my plea” (Dëgjo lutjen time), e cila ishte një këngë e kombinuar në gjuhën angleze dhe shqipe, duke u ranguar në vendin e 17-të. Ai këndon në gjashtë gjuhë të ndryshme në tre vargje të veçanta vokale. U emërua “Njeriu i Mijëra Zërave” sepse këndon bariton, tenor, bas dhe countertenor.

KultPlus ju sjell sot këngën “Sytë e tu” me të cilën Federik Ndoci mori pjesë në vitin 1989 në festivalin “Kur vjen Pranvera”, tekstin e secilës e gjeni më poshtë:

Syt’ e tu, syt’ e tu,

Me gjithë dritat që kam parë,

Me gjithë yjet rreze-ar,

Me gjithë lum-liqenet blu,

Shëmbëllejnë, syt’ e tu.

Qesh atje fytyra ime,

Shket një varkë me gëzime,

Fluturon një pulëbardh,

Unë e ti të pandarë

Ti deti, unë lundërtar.

2X Ja erdhëm ne do ikim larg,

Lumturi e gjatë dhe fillestare,

Që tani gjokset po t’i hapim,

Rrugët tona mbushen me petale.

Syt’ e tu, syt’ e tu,

Sa i hap më sjell behar,

I shikoj dhe mbetem djalë

Ju them se jam këtu,

Dhe qeshin syt’ e tu…

Qesh atje fytyra ime,

Shket një varkë me gëzime,

Fluturon një pulëbardh,

Unë e ti të pandarë

Ti deti, unë lundërtar.

3X Ja erdhëm ne do ikim larg,

Lumturi e gjatë dhe fillestare,

Që tani gjokset po ti hapim,

Rrugët tona mbushen me petale.

Syt’ e tu, syt’ e tu,

Me gjithë dritat që kam parë,

Me gjithë yjet rrezeartë,

Me gjithë lum-liqenet blu,

Shëmbëllejnë, syt’ e tu.

Shket një varkë,

Shketë nje varkë me gëzime fluturon,

Një pulëbardh, ti deti unë lundërtar…

Syt’ e tu,

Me gjithë dritat që kam parë,

Me gjithë lum-liqenet blu,

Shëmbëllejnë, syt’ e tu…

Frederik Ndoci: Është turp të krahasohet Adem Jashari me Gjergj Kastriotin

Këngëtari i njohur shqiptar Frederik Ndoci ka reaguar mbi krahasimin e Adem Jasharit me Gjergj Kastriotin, sipas të cilit, është turp të bëhet një krahasim i tillë. Ai ka thënë se Adem Jashari mund të krahasohet me Mujo Ulqinakun, Isuf Xhelilin, Elez Ndreune…, por jo me Gjergj Kastriotin. Sipas tij, i pari luftoi për 5 deri në 6 orë, kurse Gjergj Kastrioti për 25 vjet, shrkuan KultPlus.

“Gjergj Kastriotin po duan ta marrin fqinjët, e ne po duam ta zvogëlojmë. Gjergj Kastrioiti, për mua ka vlera sa të gjithë heronjtë e tjerë së bashku” ka shkruar Ndoci.

KultPlus ju sjell të plotë dhe pa ndërhyrje reagimin e Ndocit.

Kush asht ai stupid qe krahason Gjergj Kastriotin dhe heroizmin e Tij e ven ne nji nivel me Adem Jasharin?
Shoh shpesh nivele zh qe bajn krahasime jashte logjikes.
Adem Jashari si hero mund te krahasohet
me Mujo Ulqinakun
me Isuf Xhelilin
Elez Ndreun
me Selam Musan
me Oso Kuken
Sef Kosharja e tjer…
Ku na afer asht Oso Kuka, ne kull te barotit, se paku ai vrau disa dhjetra malazez kur ndezi kullen e barotit.
Asht turp me e karahasu heroin e koheve moderne qe ka ba rezistenc nja 5-6 ore (po thona) luftime, dhe sakrifikoi tan familja, sepse menduen se serbi nuk shuen nji familje te tan per nji njeri.
E sot ka njerez me qellim ose injorant qe e krahasojn me Gjergjin qe ka luftu 25 vjet.
Dhe asht i krahasuem me Aleksandrin e Madh me Pirron Me Huniadin Me Atilan me Xhin Xhis Khan, Jul Çezarin etj.
Gjergj Kastrioti po duen me ta marr tan kojshite si super hero te vetin, e na dona me e zvoglu sa te mundena.
Heroi yne per mu ka vlera, sa te gjith herojt e tjere te marr sebashku../KultPlus.com


‘Ah Ibrahim Rugova, hallallin s’ta jap, ike na le shùk, e çelsin me vedi e more’

Nga Frederik Ndoci /
Çelsi nalt n’parajse apo ne ferrin ton’

Ah Ibrahim Rugova
Hallallin s’ta jap
Ike na le shùk, e çelsin me vedi e more,
N’Parajs, Zotit n’dor ia çove
Çelsin aq sekret
T’Kosovës
K’saj nuse t’hijshme,
Qe kaq koh’ nën duvak, e ke lán

Nuk po mujn burrat e vet,
Qysh prej hikjes tânde
Me ja ngrejt pak duvakun
Me ja zblue ftyren e Saj t’pa plakun,
E me ia tregue botes at fytyren engjellore
E shpirtin e vertet
Nga rrjedh e fshehun
Legjenda e krijimit t’rràjve t’Europës

Çilësi i t’vërtetës
Gropos’ me dhunë e me qëllim
M’duket n’prehèn t’Zotit rrín
Kodin e kopjes djajt tan’
Fshehun mbi tok’ e mbàjn’
Greqia, Vatikani e Turqia
T’përbetumit anmiq shekullor
Që kurr’ me dishir’ s’kan me na e dhán
Që jo mâ shum’ se tash 2700 vjet

“Asaman o trendafili çelës” ngriti në këmbë publikun (VIDEO)

Nata e tretë e edicionit të katërt të spektaklit “Këngët e Shekullit” u çel nga këngëtari Frederik Ndoci. Ai interpretoi një këngë humoristike të Pjetër Gjinit, të titulluar “Plak me merak”.

“Pranvera filloi me ardhë” ishte një tjetër këngë që interpretoi Ndoci.

Këngëtari vijoi më tej mbrëmjen teksa interpretoi dy këngë të vjetra shkodrane me titull “Karajfil të zgjodha” dhe “Kenke nur i bukurisë”.

I ftuari i parë i natës së katërt ishte Sherif Merdani, i cili sëbashku me Frederik Ndocin interpretoi dy këngë shkodrane.

“Balada e gurit” ishte një tjetër këngë që interpretoi këngëtari.

Myfarete Laze ishte një tjetër e ftuar e natës së katërt. Ajo interpretoi sëbashku me Ndocin disa jare shkodrane.

“Asaman o trendafili çelës”, një nga këngët popullore më të bukura, çoi në këmbë publikun pas interpretimit që i bëri këngëtari Frederik Ndoci.

Bashkëshortja e Frederik Ndocit, Alisa Baraku ishte po ashtu e ftuar speciale e natës së katërt dhe interpretoi me bashkëshortin e saj këngën “N’at zaman t’asaj furie”.

Menjëherë pas bashkëshortes, në skenë është ngjitur si e ftuar morta e vogël e këngëtarit, Juli Ndoci, e cila interpretoi këngën “Jehona e maleve”.

Pasi ftoi gruan dhe motrën e tij të vogël, këngëtari Frederik Ndoci ftoi në natën e tretë edhe motrën e madhe, Rita Ndoci. Ajo interpretoi një këngë të kompozuar nga Palok Kurti, me titull “Një këllëf me ar ta çova”.

“Si dukat i vogël je” ishte kënga që interpretoi Frederik Ndoci me dy motrat e tij, më pas familjes iu bashkua edhe Alisa Baraku dhe të gjithë së bashku interpretuan një kolazh me këngë shkodrane, me të cilat mbyllën edhe mbrëmjen.

*Ky material është pjesë përbërëse e arkivës së Televizionit Klan për periudhën 1998-2012 që do të publikohet në kanalin e ri në YouTube /RTV Klan Arkiv. /tvklan.al

“Oh se dy sytë m’i kanë verbue, m’i kanë verbue moj kaçurrelat e tu”

Shumë nga ata që e kanë dëgjuar këngën “Kaçurrelat”, e kanë përcjellur me mall, nostalgji e madje dhe dhimbje, e cila vjen edhe më e fuqishme kur dihet se kjo këngë buron nga kompozitori shkodran Gac Çun e ka marrë rrjedhën e krijimit derisa ai po qëndronte në burg gjatë kohës së komunizmit, shkruan KultPlus.

Që nga lirimi nga burgimi i kompozitorit Gac Çuni, kënga nuk ka trevë shqiptare që nuk ka udhëtuar, duke e bërë të afërt me publikun e duke ngjallur emocione të forta që kanë zanafillën në një dashuri platonike, që shkon në përshkrimin e himnizimin e pamjes së personit më të dashur.

Një interpretim të rrallë të kësaj këngë e ka sjellë Frederik Ndoci me Alisa Barakun, duke e bërë mesazhin e këngës së tij lehtë të depërtueshëm me një saktësi muzikore mes dy zërave që vijnë si dialog./ KultPlus.com

Natyra t’fali, bardh – o si bora,
Unë permbas tejet, jeten e bora;
Oh! Se dy sytë m’i kanë verbue,
M’i kanë verbue moj kaçurrelat
Kaçurrelat e tu.
Aman kaçurrelat, kaçurrelat e tu!

M’i ke faqet, t’kuq – o si gjaku,
Se me ty vashë m’ka xan maraku;
Oh! Se marakun ma kanë shtue
Ma kanë shtue moj kaçurrelat,
Kaçurrelat e tu.
Aman kaçurrelat, kaçurrelat e tu.