Fotografitë që lanë gjurmë më 2019-n

Viti 2019, padyshim ishte një vit që kishte ngjarje pa fund.

Në vijim ju sjellim disa nga fotografitë të cilësuara si ato që “fiksuan” momentet më të rëndësishme e të veçanta të këtij viti.

Image

Një një-vjeçare meksikane në pritje të radhës së saj për të kërkuar azil në SHBA me nënën e saj është parë përpara portave në Urën Ndërkombëtare Gateway në Matamoros.

Image

Një grua mbulon fytyrën e saj nga një rrugë afër qytetit kurd të Sirisë Ras al-Ain, përgjatë kufirit me Turqinë. Pas saj, zjarret e gomave janë ndezur për të ulur shikimin për aeroplanët luftarakë turq.

Image

Zjarrfikësit punojnë për të kontrolluar zjarrin e Marisë, në Santa Paula, Kalifornia, në nëntor. Gati 100,000 hektarë (400 km katrore) janë djegur nga zjarret dhe mijëra njerëz u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre.

Image

Një burrë i maskuar me kokën e mbuluar me tela me gjemba merr pjesë në një protestë në Srinagar në tetor.

Image

Protestat në Hong Kong

Image

Greta Thunberg

Image

Paradë parashutash në Francë

Image

Festivali i 10-të i luftës së domates, Tomatina, u zhvillua në Sutamarchan, Kolumbi, në qershor, për të shënuar fundin e korrjes së domates.

Image

Presidenti Trump takoi liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un

Image

Studentja Alaa Salah, 22 vjeç, u quajt Mbretëresha Nubiane pasi një video e thirrjeve të saj kryesore kundër ish presidentit sudanez Omar al-Bashir u bë virale në prill.

Image

Arkivolet janë çuar në një varr gjatë një funerali masiv në Kishën e Shën Sebastianit në 23 Prill në Negombo, Sri Lanka. Një valë bombardimesh që shënjestruan kishat dhe hotelet la më shumë se 250 njerëz të vdekur dhe shumë më të plagosur.

Image

Notre Dame në flakë